تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۳ | شناسه مطلب : ۸۵۸۴ | تعداد بازدید : ۱۴۴۵۲

آشنايي با «مرتضي نورياني» در يك كتاب


آشنایی با «مرتضی نوریانی» در یک کتاب

کتاب «مرتضی نوریانی» به کوشش اسمعیل دمیرچی از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی خانه کتاب، کتاب «مرتضی نوریانی» یادداشت ها و خاطرات اسمعیل دمیرچی است که به گوشه ای از فعالیت های نوریانی در حوزه چاپ اشاره کرده است.

مرتضی نوریانی با وارد کردن دستگاه های جدید چاپ به ایران و تجهیز چاپخانه های مختلف در سراسر کشور و تاسیس مدرسه چاپ و پرورش تکنسین های چاپ و بسیاری از فعالیت های دیگر موفق شد جان تازه ای به صنعت چاپ بدهد. بعد این فعالیت ها، کیفیت چاپ و میزان انتشار کتاب به یکباره تغییری قابل توجهی کرد.

از برنامه های سطح بالا و مترقی زنده یاد نوریانی، بالا بردن سطح فنی و فرهنگی و هنر گرافیک در ابعاد مختلف طراحی، حروف چینی، چاپ و صحافی بود.

نویسنده کتاب در مقدمه کتاب نوشته است:« شخصیت آقای نوریانی نه تنها در ایران، بلکه در خارج از کشور هم، مطرح بود، به طوری که تمرکز نگاه و اندیشه آنان به «موسسه نوریانی» بود، تا از این مرکز پر سابقه  و پر از آرشیو علمی-فنی به بهترین وجه ممکن در تمام زمینه های این صنعت عظیم، همزمان با تولیدات کارخانجات و سازندگان جهانی، صنعت چاپ ایران را هماهنگ کنند.... تاسیس یک چاپخانه را در گوشه ایران، بهتر از درست کردن یک پادگان می دانستند، در ایران و در تمام شهرهای کوچک در تاسیس کارگاه های چاپ، شخصا پیگیری می کردند...».

روزنامه خراسان در تاریخ ۲۲ مهر ماه ۱۳۴۰ به مناسبت افتتاح«مدرسه چاپ نوریانی» نوشته است:« کمتر کسی است که با مطبوعات  سروکار داشته باشد ولی موسسه نوریانی را نشناسد. در سی سال قبل آقای مرتضی نوریانی همت خود را صرف پیشرفت صنعت چاپ در کشور نمود، در طول این مدت هر روز گامی تازه برای توسعه امور چاپ  برداشته و با تسهیلاتی که برای صاحبان چاپخانه ها فراهم آورده توانسته است در پیشرفت چاپ در سطح کشور خدمات ارزنده ای بنماید....».

کتاب «مرتضی نوریانی» در بخش های«آموزشگاه حروف چینی و چاپ نوریانی»، «مقالات نشریات در مورد مدرسه چاپ نوریانی»، «تاسیس انیستیتو تکنولوژی چاپ»، «قسمت فنی موسسه نوریانی»، «ماشین حروف چینی ادیت رایتر» و... گردآوری شده است.  

کتاب «مرتضی نوریانی» به کوشش اسمعیل دمیرچی در شمارگان ۵۰۰ نسخه و به بهای ۲۰ هزار تومان از سوی خانه کتاب منتشر شده است. علاقمندان می توانند برای تهیه این کتاب به غرفه خانه کتاب واقع در سالن ملل بیست و نهمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران مراجعه کنند.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *