تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۳/۲۱ | شناسه مطلب : ۲۱۰۴۷ | تعداد بازدید :

برگزاري آيين تكريم مديرعامل موسسه خانه كتاب

حسینی پور مشاور فناوری های نوین فرهنگی شد

برگزاری آیین تکریم مدیرعامل موسسه خانه کتاب

مدیرعامل موسسه خانه کتاب گفت: یکی از وظایف نهادهای فرهنگی همچون موسسه خانه کتاب که حلقۀ واسط میان دولت و حاکمیت از یک سو و بخشی از بدنۀ جامعه،که اتفاقا بخش نخبگانی و تولید فکری جامعه را نیز تشکیل می دهند، از سوی دیگر، در برگیرنده همه اندیشه¬های متنوع در چارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران و مهیا کردن فضایی است برای گفتگو با یکدیگر، اتفاقاً خانه کتاب مثل پلی است که مردم را به حاکمیت وصل می¬کند و این نقش پیوندی ، کارکرد بسیار ظریف و مهم و سازنده¬ای دارد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، آیین تکریم نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب سه‌شنبه (20 خردادماه) در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی با حضور محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. در این آیین محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایوب دهقان‌کار، سرپرست موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، قادر آشنا، مدیرکل هنر‌های نمایشی ، احمد مسجد‌جامعی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، مهر‌زاد دانش، مدیر‌کل اداره چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا اسماعیلی، مشاور اجرایی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الاسلام و المسلمین محمد‌رضا زائری، عضو هیات مدیره موسسه خانه کتاب، سید محمد طباطبایی حسینی دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور، محمد اللهیاری فومنی مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید قبادی مشاور اجرایی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،  مهدی روشنفکر نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس شورای اسلامی،  علیرضا حبیبی، مدیر رادیو فرهنگ و جمعی از فعالان حوزه نشر و چهره‌های فرهنگی، ناشران، کتابفروشان و اهالی قلم حضور داشتند.

در ابتدای این آیین، محسن جوادی با بیان این مطلب که با برگزاری این مراسم از نیکنام حسینی‌پور خداحافظی نخواهیم کرد، گفت: از سه سال پیش این آشنایی بین ما ایجاد شد. وی در تعامل با همکاران و فعالان حوزه فرهنگ دستوری عمل نمی‌کرد که مایه خوشحالی است و امیدواریم در موقعیت جدید نیز این شیوه رفتاری از ایشان را شاهد باشیم.

وی با بیان این مطلب که حسینی‌پور با موفقیت مشکلات مختلف در موسسه خانه کتاب را حل و فصل کرد،  ادامه داد: وی در طول حضور خود در این موسسه اقدامات قابل‌توجهی را انجام داد که به نام ایشان ثبت شده‌است.

جوادی، با اشاره به مشکلات اقتصادی ناشی از اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه کشور و همچنین شیوع ویروس کرونا افزود: با توجه به شرایط سخت اقتصادی و همچنین مشکل اخیر جهانی یعنی شیوع ویروس کرونا، در حوزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز شاهد بروز مسایل مختلفی از جمله در تامین بودجه بودیم که خوشبختانه آقای حسینی‌پور با تعامل و تدبیر خوب و بدون حاشیه از این موانع عبور کرد.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره روحیه حسینی‌پور گفت: گاهی در تعاملات به دلیل روحیه پیگیر آقای حسینی‌پور بدون حتی نامه‌نگاری متعهد به انجام آن می‌شدیم. سادگی، صمیمیت و صفای این مدیر حوزه فرهنگ نیز قابل توجه بود و موجب شد تا در موسسه خانه کتاب تعاملات آمری و مأموری ایجاد نشود. خانه کتاب، خانه آقای حسینی‌پور است.

جوادی با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی حسینی‌پور در شهرستان‌ها ادامه داد: تلاش‌ها و برنامه‌های ایشان در سایر استان‌ها نمونه بارز تحقق شعار وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی «ایران فقط تهران نیست» است. یکی از نمونه‌های این فعالیت‌ها ایجاد نمایندگی خبرگزاری کتاب ایران در مناطق مختلف کشور است امیدواریم مجموعه دستاوردهای خانه کتاب طی چندسال گذشته در این مجموعه بعد از فرایند ادغام موسسات تداوم پیدا کند.

 وی بیان کرد: حوزه فرهنگ نیازمند پویایی و خلاقیت است به‌عنوان مثال هرچند در چند سال اخیر با مشکل تامین بودجه مواجه بودیم و خانه کتاب به دلایل مختلف بدهی‌های فراوانی داشت اما آقای حسینی‌پور موفق شد این مشکلات را رفع و اوضاع را سامان بخشد.

 

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فرایند ادغام موسسات زیرمجموعه این معاونت بیان کرد: ادغام موسسات اجتناب‌ناپذیر بود و برای ادامه فعالیت و همچنین شرایطی که ایجاد شده بود نیازمند ساماندهی بودیم. در جریان ادغام سه موسسه با توجه به اینکه با اهالی فرهنگ مواجه بودیم کمترین مشکل ایجاد شد و موفق شدیم 90درصد این فرایند را به پیش ببریم. موسسه جدید در قالب موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی به عنوان موسسه مادر  تشکیل خواهد شد و فعالیت‌ها در موسسه ای فراگیر تعریف می‌شوند.

اسماعیل امینی؛ شاعر و نویسنده در ادامه این آیین گفت: متخصصان و اهل فن هرجا که مسئولیتی را بپذیرند به آن اعتبار می‌بخشند و بدون اتکا به بودجه‌ها و اعتبارها فعالیت‌ها را به پیش می‌برند و ماندگار می‌شوند؛ آقای حسینی‌پور جزء این افراد است. در دوره مدیریت ایشان در موسسه خانه‌کتاب اساسا نوع برخورد و مواجهه نیروهای انسانی نیز متحول شد و با صبر و حوصله پاسخگو بودند. باید قدرشناس این مدیر فرهنگی باشیم.

علیرضا حبیبی؛ مدیر رادیو فرهنگ درباره همکاری با موسسه خانه کتاب در زمان مدیریت حسینی‌پور بیان کرد: بسیاری از نشست‌های تخصصی خانه‌کتاب از رادیو فرهنگ منعکس شد. امیدواریم تعامل شکل گرفته همچنان و بعد از پایان فرایند ادغام سه موسسه بین رادیو فرهنگ و معاونت امور فرهنگی ادامه پیدا کند. کتاب رکن و برون‌داد جامعه فرهنگی است.

احمد مسجدجامعی؛ عضو شورای اسلامی شهر تهران در مقدمه صحبت‌های خود به تغییر نام رشته کتابداری و تربیت معلم در سال‌های اخیر در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: من دلیل تغییر این اسامی جاافتاده و حذف کتاب را نمی‌دانم. در کشورهای غربی و اروپایی هم که کتاب بیشتری نسبت به ایران چاپ می‌شود؛ هیچ‌گاه کتاب و کتابداری را حذف نمی‌کنند و نمی گویند چون علم اطلاع‌رسانی و دانش‌شناسی مهم است این نام را بر آن بگذارند.

او ادامه داد: چه دلیلی دارد ما کتاب را حذف کنیم؛ زیرا این اسامی به‌لحاظ نشانه‌شناسی مهم است و هرکدام در عمل یک معنای ویژه به ذهن ما می‌آورد. این‌ها اعتماد به‌نفسی که ما در حوزه فرهنگ داریم را خدشه‌دار می‌کند. ما در مورد کتاب و فرهنگ سخنرانی و مقاله و شعار زیاد داریم؛ اما چه می‌شود زمانی که ما در مقام عمل و اجرا قرار می‌گیریم، یک مقدار نسبت به این مسائل توجهمان کمتر است.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ضمن بسط دادن این موضوع به ادغام موسسه خانه‌کتاب با موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی و بنیاد شعر و ادبیات داستانی گفت: خود من فکر می‌کردم خانه کتاب را باید حفظ کرد. چون مسیر طولانی طی شده تا به اینجا رسیده است. حالا که این اتفاق افتاده خواهشم از مدیران جدیدی این است که سابقه خانه کتاب را حفظ کنند.

مسجدجامعی در ادامه ضمن اشاره عضویت خانه کتاب در ISBN به‌عنوان یکی از سوابق مهم این موسسه، گفت: درخواست امتیاز ISBN اولین‌بار مکاتبه انتشارات امیرکبیر بود؛ زیرا باید بخش خصوصی این کار را انجام می‌داد، که با تغییر مدیریت‌ها در امیرکبیر این اتفاق نیفتاد. بعد خانه کتاب راه‌اندازی و وارد این قضایا شد که اتفاق مهمی بود.

 این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه خانه کتاب تجربه اولین‌های زیادی داشت؛ اضافه کرد: خانه کتاب پیشاور فناوری و رایانه در حوزه فرهنگ و هنر-نه در حوزه وزارت فرهنگ- بود و برای اولین بار این کار را انجام داد. چون اگر می‌خواستیم وارد مجموعه ISBNشویم، باید به این تکنولوژی دسترسی پیدا می‌کردیم.

مسجدجامعی گفت: پیشنهاد من این است که سابقه خانه کتاب و این دستاوردها حفظ شود. هم از این باب که کتاب یک امر مهم است و هم اینکه بخشی به نام خانه کتاب باشد. حال که به هر دلیلی خانه کتاب با دو موسسه دیگر ادغام شده است -که شاید تصمیم شجاعانه‌ای هم بوده باشد خوب است که در کنار آن ملاحظاتی برای فعالیت‌های خانه کتاب در نظر گرفته شده باشد.

عضو هیات امنای موسسه خانه کتاب در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه عموما تواضع، تعهد و توانایی را در کنار هم داشتن، امری است که زیاد به‌دست نمی‌آید و خیلی معمول نیست؛ اظهار کرد: نیکنام حسینی‌پور همه این‌ها را با هم داشت؛ کارهای بزرگی کرد و شاید مهم‌ترین کارش هم این بود که سعی می‌کرد همه را وارد این عرصه و فضا کند و از این جهت واقعا تلاش موثری داشت.

وی اضافه کرد: جایگاه جدید حسینی‌پور در کار هوشمندسازی و ساماندهی فعالیت‌ها در فضای مجازی، با این سابقه او در خانه کتاب همسو است. زیرا خانه کتاب در حقیقت قرار بود مرجع و منبع سایر معاونت‌ها با هدف دستیابی به هوشمندسازی برای ساماندهی فعالیت‌های فرهنگی بشود.

مسجدجامعی ضمن برشمردن برخی فعالیت‌های فرهنگی و هنری خانه کتاب در ادوار مختلف از زمان تاسیس تا‌به‌حال، گفت: خوشحالم که قدر مدیران دانسته می‌شود و امیدوارم تشکل جدید هم بر کمیت و کیفیت فرهنگ و هنر، به ویژه مساله کتاب و کتابخوانی بیفزاید.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری، عضو هیأت مدیره موسسه خانه‌کتاب در ادامه این آیین گفت: برخلاف آقای مسجدجامعی که می‌گویند قدر مدیران دانسته می‌شود، معتقدم چنین نیست. امیدوارم آقای حسینی‌‌پور هرجا که هست، موفق باشد و آقای دهقانکار هم توفیق خدمت داشته باشد؛ زیرا ساختار، ساختار نظام جمهوری اسلامی است و هدف همه، خدمت است.

وی‌ ادامه داد: سرمایه، نیروی انسانی است، نه تیر و تخته، سرمایه، بچه‌های خانه کتاب هستند که گاه تا ساعت 12 شب کار می‌کردند. سرمایه، حسینی‌پور است که ناشناس سراغ کتابفروشی‌ها می‌رود.

زائری به ویژگی‌های حسینی‌پور اشاره کرد و گفت: دو ویژگی در حسینی‌پور بسیار بارز بود، نخست در خانه کتاب به روی همه باز شد و دیگر اینکه حسینی‌پور، اهل نمایش و بازی نبود. امیدوارم ضرر این اشتباه کمتر از آنچه باشد که ما فکر می‌کنیم.

علیرضا بهرامی، ناشر، نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار در ادامه این آیین بیان کرد: علت حضور من در این مراسم قطعا دبیری سه دوره اخیر جشنواره کتاب و رسانه بود. این مسئولیت باعث می شد سالی چند ماه رفت و آمدهایی به این موسسه داشته باشم و مکررا در روابط عمومی موسسه و معاونت فرهنگی و پژوهشی رفت و آمد داشته باشم و جلساتی را خدمت آقای حسینی پور باشم. بر این اساس آنچه که دریافت کردم و دیدم و درک کردم حسن خلق، رویکرد فرهنگی به واقع با اعتماد و اتکا به تجربه، حسن نیست، توانایی های حرفه ای دیگران، مشورت‌پذیری، اعتباربخشی و جسارت، خلاقیت جویی و میل به ساختارشکنی های لازم و فضا بخشی به ایده های نو، پرکاری که کار نیکوکردن از پرکردن است، اعتقاد عملی به وجود و فواید نقد و فعالیت‌های با ماهیت های صنفی و البته این ویژگی‌ها در همکاران ادوار خانه کتاب وجود داشته است.

 

سیدمحمد طباطبایی حسینی، دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور از دیگر سخنرانان این جلسه بود که سخنان خود را با این جمله که «حسینی‌پور نام نیکی دارد» شروع کرد و گفت: نیکنام اسم خوبی است که برای او انتخاب شده‌است. همه مدیران معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شهادت می دهند که کارکردن  و یادگرفتن در دوره ای که آقای جوادی معاون فرهنگی هستند افتخار است.

وی افزود: حسینی‌پور چند ویژگی خوب داشته و دارد؛ یکی اینکه برای خودنمایی ساختار خوب را به هم نزد و برخلاف مدیرانی که کار خوب مدیران دوره قبل را ادامه نمی‌دادند؛ کارهای موثر را ادامه داد. خیلی هم به ایشان برای این رویکرد نقد شد، اما او این کار را نکرد و حتی با قدرت و تلاش بیشتری برنامه‌های مثبت دوره گذشته را ادامه داد.

طباطبایی ضمن بیان اینکه حسینی‌پور اهل تعامل و گفت‌وگو است؛ اضافه کرد: ایشان فقط با رسانه ها تعامل خوبی نداشتند بلکه با اهالی نشر، صنف، استان ها و... نیز تعامل خوبی داشتند. برای او فرق ندارد که طرف تعامل و گفت‌وگو کدام جریان است، چون کار سیاسی در عرصه فرهنگ نمی‌کند.

 

وی گفت: حسینی‌پور در دوره حضور در خانه کتاب هیچ‌گاه جاده خاکی نزد و بر اساس سیاست های کلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شخص وزیر تعیین کرده بودند و معاونت امور فرهنگی در برنامه های خود گنجانده بود، حرکت می کردند. به عنوان نمونه، در توجه به استان ها  با توجه به شعار وزیر که ایران فقط تهران نیست جدی‌تر از خیلی مدیران بود و در کار با هیچ‌کس تعارف نداشت.

دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور خطاب به حسینی پور گفت: از شما برای داشتن همکاران خوب که از آنها حمایت کردید و کنار آنها بودید و روابط عمومی بسیار خوبی که دارید تشکر می کنم. 

طباطبایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود ضمن دفاع از تصمیم وزارت فرهنگ و  ارشاد اسلامی بر ادغام سه موسسه خانه‌کتاب، نمایشگاه‌های فرهنگی و بنیاد شعر و ادبیات داستانی گفت: قرار بر حذف جایی  نیست و موسسه ای حذف نمی‌شود. شخص آقای جوادی هم دغدغه جدی برای حفظ عنوان و برند خانه کتاب در  موسسه جدید دارند و در ساختار هم هیچ کدام از فعالیت های موسسه خانه کتاب حذف نخواهد شد.

وی در ادامه ضمن اشاره به مسئولیت ایوب دهقانکار بر موسسه جدید گفت: دهقانکار، کار خود را از کارمندی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شروع کرد، بعد پله‌های ارتقا را یکی یکی بالا آمد، در نهایت مدیرعامل موسسه جدید شد. آشنایی کامل به فرهنگ دارد، حوزه نشر را خوب می‌شناسد و ویژگی‌ قابل توجه او آشنایی او با نشر بین‌الملل است.  

در ادامه این برنامه، حسینی پور با بیان اینکه خدمت در جایگاه‌هایی چون خانه کتاب، یکی از مهم‌ترین و ارجمندترین مراکز تولید و ترویج فرهنگ در میهن عزیزمان ایران، مایه فخر و سرفرازی است و زیور اوراق عمر آدمی را رنگ و جلایی دیگر است، گفت: خدای را شاکرم که قرعه فال به نام بنده افتاد تا برای چندی سکان مدیریت این خانه ارجمند را برعهده داشته باشم هرچند که سالهاست توفیق خدمت در حوزه کتاب را داشته‌ام وخاکش را توتیای چشم کرده‌ام. خانه‌ای که چشم و چراغ شهر کتاب‌داران، کتاب‌خوانان، کتاب‌دوستان، اندیشه‌وران و اهالی قلم این سامان است و این بنده نیز بر آن بوده و در آن کوشیده‌ام که به مصداقِ کلام «غرض نقشی است کز ما باز ماند» در مجال حضور خویش، به قدر و وسع خود بر روشنایی آن بیفزاید.

وی ادامه داد: در مدت زمانی که از سر احساس تکلیف و ادای دین به جامعه علمی و فرهنگی کشور، در خانه کتاب، حضور داشتم، تأمین آرامش فرهنگی به معنای ایجاد بسترهای لازم برای گسترش فکر واندیشه وفضاسازی مناسب برای قلم وبیان و پرهیز از رفتارهای سلیقه‌ای وصداقت درگفتار و رفتار از اهداف مورد نظرم بود که امیدوارم تلاش‌هایم در این زمینه از جانب اهالی فرهنگ و هنر این مرز و بوم مورد قبول قرار گرفته باشد وسعی کردم یار شاطر باشم تا بارخاطر و اگر قصوری از اینجانب سرزده، به کرامت و بزرگی دل خویش بر من ببخشایند.

حسینی پور بیان کرد: معتقدم در زیست بوم فرهنگی ایران، حوزۀ اندیشه و قلم از تکثر و تنوع بسیار زیادی برخوردار است. در کشور کهنسال ما ایران از گذشته‌های دور این تکثر فرهنگی، یکی از راه­های اندیشه ورزی و یکی از عوامل بقا و حفظ موجودیت و هویت ایرانی – اسلامی ما در طول تاریخ بوده و سبب شده اکنون، تاریخی مستقل و کهن داشته باشیم.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب اظهار کرد: یکی از وظایف نهادهای فرهنگی همچون موسسه خانه کتاب که حلقۀ واسط میان دولت و حاکمیت از یک سو و بخشی از بدنۀ جامعه،که اتفاقا بخش نخبگانی و تولید فکری جامعه را نیز تشکیل می­دهند، از سوی دیگر، در برگیرنده همه اندیشه­های متنوع در چارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران و مهیا کردن فضایی است برای گفتگو با یکدیگر،  اتفاقاً خانه کتاب مثل پلی است که مردم را به حاکمیت وصل می­کند و این نقش پیوندی ،کارکرد بسیار ظریف و مهم و سازنده­ای دارد.

حسینی پور افزود: در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص راه­اندازی کرسی­های آزاداندیشی خانه کتاب نیز در حوزه کتاب برنامه­‌ریزی‌های خود را شروع کرد، چرا که ما در خانه کتاب بر این باور هستیم که این کرسی­ها محدود به دانشگاه و حوزۀ علمیه نیست، بلکه هرجایی که کانون اندیشه و تفکر  باشد، می‌تواند این کرسی‌ها برپا شود. اگر یک پای این کرسی­ها در مراکز  دانشگاهی و حوزه­های علمیه است و مخاطبان علمی و تخصصی را پوشش می‌دهند، اما پای دیگرش می­تواند در موسساتی مثل خانه کتاب باشد که به نوعی حوزه عمومی را پوشش می‌دهند؛ یعنی حلقه­ی پیوند و واسطه میان دانشگاه که فضای آکادمیک است و فضای عمومی که غیرآکادمیک اما کانون اندیشه و تفکر هستند. بنابراین باید این حوزه را جدی­تر پیگیری کرد تا منجر به تولید فکر و اندیشه و بالندگی شود. از منظری دیگر این مسیر خودش یک نوع رصد و پایش است در حوزه اهل قلم. برپایۀ همین نقش و جایگاه، مجموعه­­ای از برنامه­های نشست وگفت­وگو و تجلیل از اهل قلم در خانه کتاب برگزار شد و سعی کردیم چتر خانه کتاب را بجای اینکه بسته‌تر کنیم بازتر نماییم تا همه سلایق زیر آن قرار گیرند و ازگزند مصون باشند.

وی تاکید کرد: این فعالیت ها توسط یک تیم و خانواده  150 نفره از کارکنان خدوم،کارمندان وکارشناسان آگاه، مدیران و معاونینی پرتلاش، هیات مدیره و هیات امنایی دلسوز انجام می­شد، خانواده بزرگی که کارکنان موسسه نمود بیرونی آن بودند، اما نزدیک 5000 ناشر فعال درسال، 25000 هزار اهل قلم، نزدیک به هزارکتابفروش، نزدیک به هزار استاد دانشگاه، هزاران دانشجو و طلبه و صدها هزار علاقمند وخریدار کتاب، انجمن­های علمی، صنوف اهل قلم، تشکل‌های حوزه نشر، داوران جشنواره‌های مختلف اعم از کتاب سال، جایزه جهانی، جشنواره‌های موضوعی مختلف و....وخبرنگاران حق التحریر ایبنا چه در استان‌ها و چه در مرکز، خانواده گسترده خانه کتاب را تشکیل می‌دهند و با افتخار و غرور می‌گویم همه فعالیت‌های من در این 28 ماه، نتیجه عملکرد شماست، هر کار خوبی که انجام شده توسط همه شماها در همه بخش‌ها بوده است و اگر ضعفی هم بوده به بنده بر می­گشته است.

حسینی پور ادامه داد: اما این همدلی و هم‌یاری و مهربانی‌ها را قدرش را بدانید و این خانه مرهون  تلاش‌های گذشتگان در طی این 25 سال یا ربع قرن است و هر کسی آمد به اندازه وسعش نقشی بر خاطره‌ها زد و رفت و ما قدردان آنها هستیم، این سرمایه به مرور و در یک دوره تاریخی در اینجا جمع شده است که از آن به عنوان سرمایه اجتماعی و فرهنگی نام می‌برند که ناملموس است و این سرمایه است که همه ما را درکنار هم قرار می‌دهد و باید قدر این سرمایه را بدانیم و به راحتی به حراج گذاشته نشود. این سرمایه ملک و ساختمان و وسیله نقلیه و... نیست بلکه از روابط انسان‌ها شکل گرفته است، بنابراین قابل اندازه‌گیری نیست و بسیاری از اهالی قلم و ایران‌شناسان و... خانه کتاب را با این عنوان می‌شناسند. سرمایه انسانی، نرم افزاری ودیتایی و اطلاعاتی که با ده‌ها هزار عضو این فعالیت را انجام می‌دهند و باید از این سرمایه‌های انباشته شده و میراث آیندگان مراقبت شود.

مدیرعامل خانه کتاب در ادامه به فعالیت‌های این موسسه در دوران مدیریتش اشاره کرد و گفت: توجه به استان‌های مختلف کشور در فعالیت­های موسسه در راستای شعار وزیر محترم که ایران فقط تهران نیست با این نگاه که ایران رنگین‌کمانی از اقوام مختلف است وهر استانی یک مزیت افزوده­ای دارد که باید شناسایی و در سطح ملی معرفی شوند، از جمله ایجاد شعب استانی خبرگزاری کتاب ایران، برگزاری برنامه عصر کتاب استانی، توجه به استان‌ها در هفته کتاب و طرح‌های فصلی و..... ومن به جای اینکه دور دنیا بچرخم، سعی کردم با حضور در استان‌های مختلف زمینه‌های همکاری‌های فرهنگی را گسترش دهم و این را افتخاری برای خودم می‌دانم یعنی آشتی مجدد خانه کتاب با استان‌های مختلف کشور در همه فعالیت‌ها .

حسینی‌پور افزود: دعوت از صنوف اهل قلم واتحادیه‌ها وانجمن­های مختلف نشر کشور با طیف‌های مختلف فکری برای مشارکت در تصمیم­سازی ها وتصمیم گیری‌هایی که به آن حوزه‌ها مربوط است و واگذاری بخشی از فعالیت‌ها چه در حوزه نقد کتاب و چه جشنواره‌ها و فعالیت‌ها به آنها از دیگر فعالیت‌هایی بود که در خانه کتاب دنبال کردیم.

وی ادامه داد: تاکید بر شفاف­سازی فعالیت­ها وهزینه‌های موسسه نیز در دستور کار خود قرار دادیم.  به طوریکه شاید کاملترین مرکزی که در سامانه شفاف‌سازی مدارک خود را بارگذاری کرده است همین موسسه است، قراردادها، تفاهم‌نامه‌ها،آیین‌نامه‌ها و اسنادی که قابلیت انتشار داشتند، قبلا شاید برای همه ناپیدا بود که در طرح‌های فصلی هر کتابفروشی چقدر یارانه می‌گیرد اما در این دوسال برای همه اصحاب رسانه وکتابفروشان قابل رویت بود وتوزیع یارانه کتابفروشان ضابطه مند شد.

حسینی‌پور عنوان کرد: برگزاری 6 دوره طرح‌های فصلی با مشخصات مجزا با تاکید بر مناطق کم‌برخوردار، تدوین آیین‌نامه طرح های فصلی، تمایز تالیف وترجمه، تمایز تهران وشهرستان از دیگر برنامه‌های ما در این دو سال بود.  در طرح پاییزه 98 مشارکت شهرداری تهران و مشهد مسیر جدیدی را برای ما بازگشایی کرد. همچنین، همکاری، تعامل وجلب مشارکت نهادها، سازمان ها و... در فعالیت‌ها و برنامه­های خانه کتاب مثل مشارکت شهرداری تهران و مشهد در طرح پاییزه 98 ، مشارکت سازمان زیباسازی شهرداری تهران در تجهیزسرای کتاب و جشنواره‌های مختلف، مشارکت بانک صادرات در مسابقه کتابخوانی پوپک دانا، مشارکت وزارت ارتباطات در جشنواره کتاب در فضای مجازی با عنوان صفحه خیال و....را داشتیم.   

وی توجه به خرد جمعی در تصمیم‌گیری‌های موسسه با مشارکت کارکنان، مدیران، معاونین موسسه و اعضای هیات مدیره و سعی بر جلوگیری از تصمیم‌های شخصی و تقویت مشارکت و حضور بدنه کارشناسی خانه کتاب در تصمیمات موسسه از طریق احیای کمیته‌های مختلف را دیگر برنامه‌های موسسه خانه کتاب در دوران مدیریتش برشمرد و گفت: توجه به حفظ کرامت انسان‌ها به خصوص کارکنان ساعی و پر تلاش این موسسه که در گمنامی، بار زیادی از حوزه کتاب را به دوش می‌کشند، و بازگرداندن اعتماد وآرامش به بدنه خانه کتاب وتقویت روحیه همگرایی وهمکاری وهمدلی کارکنان به عنوان مهمترین رکن وموتور محرکه هر سازمان یا نهادی و توجه به رضایت‌مندی آنها و ارایه خدمات رفاهی به آنها چه در حوزه ورزش و یا اوقات فراغت فرزندانشان و...ولکترونیکی کردن پرونده پرسنلی همکاران را می‌توان از دیگر اقدامات انجام شده  ذکر کرد.

 

مدیرعامل خانه کتاب ادامه داد: بازسازی زیرساخت‌های موسسه چه در حوزه نرم‌افزاری وچه در حوزه سخت‌افزاری  بعد از نزدیک 15 سال، از زمان حضورم در سال 96 حتی اطلاعات  طرح‌های فصلی قبلی موجود نبودند وحتی نرم‌افزار مربوطه مجدد توسط همکاران بخش فناوری اطلاعات نوشته شد وعیدانه 96 که در آغاز مدیریت من بود بدون یک  رکورد اطلاعاتی  نرم افزار و سوابق قبلی توسط همین کارکنان عملیاتی شد . در حوزه تجهیزات سخت افزاری هم سعی کردیم سیستم‌های کامپیوتری را بهسازی و ارتقا دهیم. حتی سایت اصلی خانه کتاب ودیتاها رفته بودند اما همت دوستان باعث  شد احیا شود.

حسینی پور بیان کرد: توجه به مستندسازی فعالیت ها در همه حوزه‌ها به نحوی که سابقه تاریخی هر فعالیت مستند شده است تا برای مدیران بعدی مسیر مشخص باشد.گرایش به سمت کیفی سازی و ارزیابی محتوایی به جای کمیت‌گرایی چه در آیین‌نامه‌هایی مثل بن و وام اهل قلم وچه در معرفی کتاب‌ها و...و در آخرین کار نشریه فصل کتاب و واکاوی کتاب که به معرفی کتاب‌های برگزیده اختصاص دارد.  احیای مانده بن کارت‌های معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وخانه کتاب در بانک صادرات که از سال 86 به صورت راکد در حساب بانک مذکور  مانده بود و تبدیل آن به وام اهل قلم که تاکنون 771 نفر به مبلغ 000/000/750/156ریال به بانک معرفی شده­اند.

وی به دیگر فعالیت‌های موسسه خانه کتاب در دوران مدیریتش اشاره کرد و گفت: پاسخگویی به اصحاب رسانه وخبرنگاران، به عنوان دیده بانان صریح وصادق وچشم بینای نهادها وسازمان‌های مختلف و پذیرش انتقادات آنها با جان ودل و اصلاح امور ودر معرض قراردادن همه فعالیت‌ها وگشودن درهای خانه کتاب به روی آنها بدون اینکه بخواهیم دچار کیش شخصیت شویم یا خودنمایی کنیم یا فعالیت‌ها را بزرگ‌نمایی کنند. توجه به خبرگزاری کتاب به عنوان یک خبرگزاری حرفه‌ای درحالیکه باید مراقبت می‌کردیم تبدیل به روابط عمومی خانه کتاب نگردد و مدیران وزارتخانه هم انتظار داشتند نقد نشوند. بنابراین سعی کردم خودم سپر شوم ومسایل به خبرنگاران وخبرگزاری نرسد. راه اندازی سامانه پست‌کتاب که کاری زیرساختی و زیربنایی بود وکمک معاونت در تخصیص بخشی از یارانه به این حوزه چه ماقبل کرونا وچه در شرایط کرونایی .

 

حسینی پور حبس‌زدایی از اطلاعات خانه کتاب در چارچوب‌های تعریف شده، طبق ضوابط و در دسترس قراردادن اطلاعات کتاب‌ها و بانک‌های اطلاعاتی برای کاربران وذی نفعان را دیگر برنامه ها برشمرد و افزود: به عنوان یک اصل راهبردی در دو سال گذشته، تمام فرآیندها و روندهای جاری موسسه با رویکرد صرفه­جویی و کاهش هزینه­های و تأمین منابع مالی و اعتباری جدید مورد بازنگری قرار گرفت که همه این اصلاح فرایندها افزون بر ارتقاءکیفی برنامه‌ها در داوری‌ها وجشنواره ها منجر به صرفه جویی مالی واجرایی شد. همچنین، نگاه تخصصی به حوزه انتشارات و جلوگیری از چاپ کتاب‌های غیره تخصصی حوزه نشر و انجام کارهایی که بخش خصوصی تمایل چندانی به انجام آنها ندارد و جلوگیری از رقابت با بخش خصوصی در فعالیت‌ها در این موسسه دنبال شد.
وی بیان کرد: سعی کردیم در چارچوب‌های تعریف شده با پرهیز از نگاه و عمل سیاسی حوزه کتاب ونشر و تمرکز بر امور فرهنگی حرکت کنیم و برای حفظ مرجعیت خانه کتاب در حوزه اطلاع‌رسانی و بانک‌های اطلاعات حوزه نشر،کتابفروشان،کتاب واهالی قلم سعی و تلاش کردیم. همچنین، در آیین‌نامه جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، تدوین آیین‌نامه اهل قلم، شیوه‌نامه واگذاری وام ، بن وکمک هزینه حضور اهل قلم در جشنواره‌های کتاب، آیین نامه جایزه جهانی کتاب سال، تدوین آیین نامه جشنواره کتاب برتر استانی، تدوین آیین نامه جشنواره کتاب و رسانه، آیین نامه جشنواره نقد کتاب و نشان شیرازه، آیین‌نامه چاپ کتاب موسسه وتوزیع آن، آیین‌نامه تبلیغات موسسه، برندسازی جشنواره‌هایی در حوزه کتاب ومطالعه همچون پوپک دانا و صفحه خیال و... بازنگری‌هایی صورت گرفت.

حسینی پور اظهار کرد: در مجموع در این دوسال نزدیک 300 نشست نقد و بررسی کتاب با حضور 728 سخنران در خانه کتاب برگزار شد و 18 برنامه عصرکتاب در استان‌ها و تهران و شش طرح فصلی با رویکردی متفاوت برگزار شدکه بطور متوسط 655 کتابفروشی در هر دوره شرکت داشتند و 663756 خریدار کتاب خریدند و 950/169/2 کتاب به ارزش ریالی 60 میلیارد تومان با میزان 10 میلیارد تومان یارانه خریداری شد. باید بگویم دراین مدت  افتخار همکاری با مدیرانی دلسوز، کارکنانی وظیفه‌شناس و دانشورانی فاضل را یافتم و از این رو به آینده توسعه علمی وفرهنگی کشور بیش از پیش امید بسته‌ام.

 

وی گفت: حضور در خانه کتاب و انجام فعالیت‌های فرهنگی برای من بسیار خاطره‌انگیز و سرشار از احساسات دلپذیر بود؛ چونان کسی که سال‌های دور از خانه را به مراجعتی نامنتظر پیوند زده باشد.خداوند منّان را که همواره دست حمایت و هدایتش یاریگرم بوده است، برای این توفیق بزرگ سپاسگزارم .دستاوردهای ارزشمندی که در این مدت به عنوان موفقیت‌های خانۀ کتاب ثبت شده است، محصول الطاف و اراده ذات اقدس الهی و تلاش و همدلی همکارانم در خانه کتاب و همراهان صدیق به خصوص انجمن‌های مختلف نشر وصنوف اهل قلم بوده و هست و این تعامل مایه مباهات و سند افتخار دوران خدمتگزاری اینجانب است.

وی گفت: در آستان رفتن، بر خود لازم می‌دانم که از زحمات و کوشش‌های یکایک همکاران مجموعه، اندیشه‌ورزان، صنوف مختلف اهل قلم،تشکل‌های محتلف حوزه نشر، ناشران، کتاب‌فروشان، اصحاب رسانه به عنوان ناظرانی آگاه و دیده‌بانانی دلسوز و خانواده بزرگ خانۀ کتاب سپاس‌گزاری کنم که به راستی بی‌یاری آن‌ها، کاری از دستم برنمی‌آمد و همچنین خانواده خودم همسر و فرزندانم که آرامشی را برای من فراهم کردند و از وقت آنها زدم و به این حوزه پرداختم تشکر مضاعف دارم . در این مدت تمام توان، تجربه، سعی و کوشش خود را به کار گرفتم تا خانه کتاب را به ساحل امن ثبات و آرامش وجایگاهی که شایسته آن بود برسانم و قبیله سالاری را کنارگذاشتم و شایسته‌سالاری را برگزیدم و این مهم، بدون حمایت و پشتیبانی همکاران عزیز به هیچ‌وجه ممکن نبود. شما دوستان وهمکاران در مجموعه خانه کتاب با انسجام مثال‌زدنی، پشتیبانی حداکثری و تلاش بی‌وقفه، برنامه‌های اعلامی اینجانب راکه در راستای دولت و برنامه های وزیر محترم بودند به خوبی پیش بردید. به قول حافظ: اوقات خوش آن بود که با دوست بسر شد     باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود.

حسینی پور بیان کرد: به حرمتتان بر پای می‌خیزم و امید می‌دارم کم و کاستی‌ها را بر من ببخشایید و به فرمایش حضرت علی (ع): «بگذارید و بگذرید. ببینید و دل مبندید، چشم بیاندازید و دل مبازید که دیر یا زود باید گذاشت و گذشت.» و  شما را با دلی مالامال از خاطرات به یادماندنی و یک دنیا آرزوهای نیک بدرود می گویم. « از صدای سخن عشق ندیدم خوش‌تر             یادگاری که در این گنبد دوار بماند.»

 

وی در ادامه گفت: همچنین سپاسگزاری می‌کنم از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای دکتر صالحی، وزیر اخلاق‌مدار، نکته‌بین و نکته‌سنج، و نیز از جناب آقای دکترجوادی دانشمند فلسفه ومعلم اخلاق، هیات امنا و هیات مدیره فاضل، دانشمند و دغدغه­مند که به اینجانب اعتماد کردند و امکان خدمت در این جایگاه را برایم فراهم کردند. دستتان را به دوستی می‌فشارم و برای شما و دیگر یاوران خانۀ کتاب، آرزوی بهروزی و پیروزی‌دارم. همچنین از مدیران وکارکنان ستادی معاونت امور فرهنگی وسایر معاونت­های وزارتخانه و ادارت کل وموسسات تابعه بخصوص یاران همدلم در موسسه نمایشگاه­های فرهنگی نیز باید تقدیر و تشکر نمایم امیدوارم همسایه خوبی برای شما بوده باشم. همراهی و همکاری با شما عزیزان در پیشبرد اهداف فرهنگی خانۀ کتاب، فرصتی مغتنم و کم‌نظیر بود تا عمق تلاش دلسوزانه و کوشش خالصانه خادمان فرهنگ ایران اسلامی را از نزدیک ملاحظه و درک کنم.  اکنون که به پایان این دفتر رسیدیم، بر خود واجب می‌دانم در این مدت اگر سهوا یا عمدا در امر خدمتگزاری قصوری داشته‌ام، اگر بلند یا کوتاه صحبت کردم یا خاطر عزیزی را آزردم، اغماض نموده و به بزرگواری خویش بر من ببخشاید و از همه همکارانم در خانه کتاب وذی نفعان این موسسه طلب حلالیت دارم.

حسینی پور سخنرانی خود را با این اشعار به پایان رسانید:

مجلس تمام گشت و به آخر رسید عمر           ما هم‌چنان در اول وصف تو مانده‌ایم

«و اخر دعوینا أن الحمد لله ربّ العالمین»

سرسبزترین بهار تقدیم تو باد                  آواز خوش هزار تقدیم تو باد

گویند که لحظه‌ای است روییدن عشق         آن لحظه هزار بار تقدیم تو باد

گر به دولت برسی مست نگردی،مردی     گربه ذلت برسی پست نگردی ،مردی

اهل عالم همه بازیچه دست هوسند         گر تو بازیچه این دست نگردی ،مردی

همچنین، همایون امیرزاده رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال پیام صوتی از تلاش ها و زحمات نیکنام حسینی پور قدردانی کرد. متن پیام صوتی امیرزاده به شرح زیر است: «

من فکر نمی کردم امروز نتوانم  در مراسم قدردانی از  دوست و برادر عزیزم نیکنام حسینی پور شرکت کنم. ضرورتی بود که باید امروز به دکتر مراجعه می کردم و مختصر عملی که با دعای خیر همه عزیران برطرف خواهد شد. دوستی، همراهی و رفاقت بین ماه وارد پانزدهمین سال خود می شود. از دورانی که من معاون فرهنگی اداره  کل فرهنگ  و ارشاد اسلامی استان هرمزگان بودم تا زمانی که تصدی اداره کل آنجا بر عهده من بود و در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همیشه اسم یک نفر از کارشناسان که نسبت به استان ها  تعلق خاطر داشت و پیگیری می کرد آقای حسینی پور بود که امروز به عنوان یکی از مدیران خوب و متعصب و اثرگذار  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جایگاه قرار دارد.

امیر زاده ادامه داد:  در این 15 سال هیچ وقت در خصلت و خوی ایشان تغییری حس نکردم. رفتار پر از صمیمیت، دوستی و مهر ایشان  نه تنها کم نشده بلکه روز به روز  افزایش پیدا کرده است. صمیمیت، درست رفتاری، درست کرداری و لوطی‌گری از خصلت های بارز ایشان است.  به عنوان یک نیروی اجرایی و مدیر اجرایی همیشه خودش را به خوبی نشان داده و نمونه خوب تجربه ارزشمندی است که در خانه کتاب به دست آورد. ما در ستاد معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وقتی با هم تقسیم کار می کردیم و کارها را جلو می بردیم همیشه نگاه به این بود که آقای حسینی پور یک ذخیره خوب و استراتژیک برای مجموعه های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و به موقع به کار گرفته شد.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: جاذبه آقای صالحی در کنار اخلاق بسیار ستودنی آقای جوادی باعث شد همه دوستان در  مجموعه مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در معاونت  امور فرهنگی این وزارتخانه نقش خودشان را به درستی انجام دهند. آقای حسینی پور خسته نباشید شما هیچ وقت از کار خسته نشدید بله کار را خسته کردید. انشاالله همیشه پرتوان باشید و نگاهتان به مجموعه وظایفی که بر عهده شما گذاشته می شود متعصبانه باشد و یقینا اینگونه است. نگاه ایشان نسبت به صنوف بود. آقای صالحی اصلی را طراحی کرده بودند و در زمان آقای جوادی استمرار پیدا کرد که مداخلات ما در صنوف مداخلات سازنده باشد و جانبدارانه نباشد و به نفع این گروه یا آن گروه نباشد و آقای حسینی پور این مسیر را تا آخرین لحظه به خوبی اجرا کرد.  نمونه بارز آن در عملکرد خانه کتاب و قبل از آن در ستاد معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بروز پیدا کرد که  نگاه به تمام صنوف نگاه برادرانه از منظری و نگاه پدرانه از منظر دیگر بود. برادرانه یعنی همه صنف ها را برادر خود و همراه خود حس می کنیم و پدرانه از این منظر که موضع ما در مقابل صنف معطوف به این باشد که همه جز عائله فرهنگ کشور  هستند و  چند روز تولیت این صنوف بر عهده مدیران گذاشته شده و باید امانت داری کنند. انشالله روزهای خوبی و پر از نشاط و شادابی برای آقای حسینی پور پیش رو داشته باشیم و دست همه دوستانی که با ایشان همکاری داشتند را به گرمی می فشارم و متاسفم از اینکه امروز نتوانستم در این جلسه حضور داشته باشم.

همچنین، غلامرضا امامی نیز با ارسال پیامی از زحمات و تلاش های نیکنام حسینی پور تشکر و قدردانی کرد. متن پیام غلامرضا امامی به شرح زیر است:

«خوش داشتم که در این آیین تکریم شرکت جویم، اما دریغا که در سفرم و توفیق رفیق نشد که حضور یابم. هر چند که دورم اما دلم پیش شماست و بعد منزل نبود در سفر روحانی. در سفری به اردبیل که برای تجلیل اهل قلم آن دیار به همت خانه کتاب برگزار شد، همراه و هم سفر جناب نیکنام حسینی پور بودم. در آن سفر شاهد کوشش بی امان او و تلاش پر توان وی بودم. عمر سفر کوتاه بود اما در یک روز از این کتابفروشی به آن دفتر نشر، از این دیدار به آن آیین؛ همواره وی را پویا و پایدار یافتم. در بازگشت به سبب برف سنگین راه های هوایی بسته شد و ما در خودرویی از گردنه حیران گذشتیم و به سلامت به رشت رسیدیم. در آن سفر، نام نیک، نیکنام ورد زبان آل قلم اردبیل بود. میان وی و همکارانش پیوندی مهربانانه یافتم و آنان صمیمانه بر شمع وجودش گرد آمده بودند، وی چون برادری بزرگتر بود برای آنان و دیگران.

در این سال ها که نیکنام حسینی پور ناخدای کشتی کتاب شده بود در شبی تاریک و بیم موج و گردابی چنان هایل به کاردانی و مهربانی، کشتی را می راند با همه صخره ها و سختی ها خم به ابرو نمی آورد. در اتاقش به روی آل قلم باز بود و ادب و اخلاق وی و آقای جعفری همگان را خرسند می ساخت. با همه تنگناها کوشید که آل قلم را یاری رساند و به سهم خویش سنگی بردارد و چراغی روشن سازد. به همت والای او بود که سنت تجلیل از زندگان در تهران و مراکز استان ها پی گرفته شد. به مدد او بود که ناشران در بحران ها توانستند راهی بجویند. به کمک او بود که گره هایی گشوده شد. تا آنجا که دیده ام و شنیده ام همه آل قلم از ناشر و نویسنده و محقق و مترجم از وی رضایت داشتند؛ به دیدار پیران می رفت و در حمایت جوانان به جان می کوشید. یک دم سکون نداشت جریان جاری مواجی بود در کویر کتاب.

 

سنت حسنه ای را در تکریم ناشران پیشکسوت پی گرفت. برای او همه هفته، هفته کتاب بود و همه روز، روز کتاب. او چون نهالی ریشه در ارشاد داشت و در مدیریت خانه کتاب همچون درختی سبز و سرسبز میوه هایش به بار نشست.  از مشکلات آگاه بود،  به درد دل ها دل می سپرد و راهی می گشود. اینک تکریم او تکریم کتاب و اهل کتاب است. بی شک حضور وی برای ارشاد مغتنم است و می تواند در مکانی دیگر و منصبی دیگر دل و دیده دوستداران کتاب را روشنی بخشد.

برای همه کوشش ها و تلاش هایتان ....

برای همه یاری ها و کمک هایتان ...

برای همه طرح ها و گره گشایی هایتان ...

برای همه کارهایتان ...

نیک مرد نیکونام، جناب نیکنام حسینی پور

با بهترین آرزوها:

 متشکریم........ متشکریم...........

نیلوفر زندیان، مدیر گروه کتاب شبکه رادیویی فرهنگ هم با ارسال پیام مکتوب به این مراسم نوشت: «راز قله ها را خوب می داند. با آسمان و کوه و رود و درخت و صخره های سخت، نشست و برخاست دارد. جمعه ها همه کتاب ها و صاحبانشان را می سپرد به مرتضی بُریری و می زند به سینه کش کوه. در سکوت کوه و دشت، سحر طبیعت را خوب شنیده و به جان سپرده. برای همین خوب بلد است وسیع باشد. استوار و منطقی، صمیمی و زلال باشد، سایه و ثمر داشته باشد، و بی هیچ کینه و رفتار بر ساخته یی از ته دل بخندد. این را فقط به شما می گویم که چقدر دوست داشتم مدیرم باشد. دیروز شنیدم که قرار است سه شنبه با خانه کتاب خداحافظی کند. دعوتم کردند که باشم و حرفی بزنم اما می دانم که نمی روم. از آن خداحافظی های در اوج.

یقین دارم فردا که شود، مدیران و همکارانش، و همه آنهایی که تلاش بی دریغ و اثرگذارش را دیدند، با دریغ و حسرت می گویند: «چه دلسوز و کاربلد بود، حیف که قدرش را ندانستند.»

راستش را بخواهید از مجموعه وزارتخانه فرهنگ و هنر فقط دو مدیر را می شناسم که مصداق شرف المکان بالمکین اند. و البته که یکی از آن دو نیکنام حسینی پور گرامی است.

همیشه دوست داشتم آقای وزیر را جایی سر صبر ببینم و به ایشان بگویم مدیر لایقش چشم و چراغ معاونت فرهنگی است. اگرچه در روزگار ما لیاقت شرط لازم است اما کافی نیست.

باری... آقای حسینی پور، خسته نباشید.

این را از صمیم قلب می گویم. برای همه خاطره های خوبی که برای اهل قلم بخصوص برای بچه های رادیو رقم زدید ممنونم.

به احترامتان می ایستم و منش و نام و نشان نیکویتان را در ذهن و ضمیرم حفظ می کنم.

عزتتان در فزون باد.»

محمدرضا اربابی رئیس انجمن صنفی مترجمان استان تهران نیز در این مراسم گفت: هم خوشحالم که در این جایگاه ایستاده ام هم ناخشنودم از اینکه حوزه کتاب، مدیر ساعی و کوشایی مانند حسینی پور را در خانه کتاب نخواهد داشت. امیدوارم به نحو مقتضی از ظرفیت های آقای حسینی پور استفاده شود؛ امید این است که از ظرفیت مدیرانی که مقام نیستند و مسئول هستند استفاده کنند و من به عنوان رئیس یکی از بزرگترین تشکل های حوزه فرهنگ  یعنی انجمن صنفی مترجمان شهادت می دهم که آقای حسینی پور نه صرفا مقامیت بلکه مسئولیت را به معنای تام و کمال به اجرا گذاشتند.

وی ادامه داد: بزرگترین تدبیر ایشان انتخاب افراد مناسب برای جایگاه های مناسب و تیم شایسته ایشان بود. در دو سالی که با ایشان و تیمشان همکاری داشتم خبری از بایکوت کردن افراد بر اساس سلیقه نبود بلکه خبر از میدان دادن به تشکل ها و صنوف به جای افراد به معنای سلیقه بود.  آقای حسینی پور را مدیر اجرایی سخت‌کوش و پر تلاشی می دیدم که ما را خوشحال می کند اما می دانم که سختی هایی برای همکارانشان داشت. هرجا که نیاز به کمک بود دستور می دادن و ما در میدان بودیم و این امر نشان می دهد هر جای دیگری در این مملکت هر وقت دستی به سمت تشکل های مردم نهاد دراز شود دریغ نخواهد کرد.

 اربابی افزود: در سال 1398 و 1399 برنامه های مشترکی بین انجمن صنفی مترجمان و خانه کتاب برگزار شد که برجسته ترین آنها برگزاری پنجمین جشن ملی مترجمان بود. همچنین برگزاری نشست های زیر چتر نقد و دیدار با اهالی قلم در حوزه ترجمه از دیگر برنامه های مشترک ما با خانه کتاب بود.  حسینی پور شایسته تجلیل است چرا که یکی از ویژگی بزرگ ایشان ریسک پذیریشان بود. ایشان با ورود کردن به تسهیلات و وام، ریسک بزرگی را قبول کردند. همه می دانیم کار نکردن هزینه ندارد اما ایشان این مسئولیت را به عهده گرفت و تاحدی هم موفق بود و امیدوارم این راه ادامه داشته باشد. درخشان ترین کار ایشان در این دو سال ساماندهی اهل قلم است. تغییرات آیین نامه اهل قلم یکی دیگر از ریسک های بزرگی بود که در خانه کتاب مسئولیت آن را برعهده گرفتند و کار موفقی است. در مورد این مساله نیز از تشکل ها کمک گرفتند.

اربابی برداشتن تبعیض درصد فروش کتاب در طرح های حمایتی از کتابفروشان را دیگر شجاعت های حسینی پور عنوان کرد و گفت: این کار شجاعتی نیاز داشت که آقای حسینی پور انجام دادند. در خانه کتاب هیچ طرحی ندادیم که راجع به آن کار و گفت و گو نشود. به نمایندگی از جامعه ترجمه می گویم که آقای حسینی پور به ما نشان دادید که در این سیستم هنوز مسئولیت پذیری وجود دارد. امیدوارم ادغام این موسسات به خوبی انجام شود.

در ادامه این آیین محمد‌حسین اسلامی‌فرد، عضو هیات مدیره پاتوق کتاب و عضو انجمن کتابفروشان انقلاب اسلامی‌(خوشه) با بیان اینکه فلسفه تکریم برشمردن خصوصیات افرادی است که خوب مدیریت کردند تا الگویی برای مدیران آینده باشند، گفت: اگر ما فقط خصوصیت خوب را بگوییم و تشویق کنیم کار خاصی نکردیم در نتیجه حضور ما در اینجا فایده ای ندارد. مردمی ترین کسی که در این مراسم سخنرانی می کند من هستم. ما مجموعه مردم نهادی هستیم که حسینی پور با تمام توان بدون ملاحظه جناح سیاسی و سیاست‌ورزی از ما حمایت کرد. نگاه ویژه ایشان به مجموعه خوشه با 86 کتابفروش خصوصی و مجموعه پاتوق کتاب با 32 کتابفروش خصوصی باعث رشد و تعالی این مجموعه ها شد.

وی با اشاره به صفات بارز حسینی پور گفت: معمولا جلسات خداحافظی به مسائل سیاسی می گذرد و هرکسی کنایه سیاسی می زند اما برای کسی که درست کار کرده باشد، سخنرانان به دور از مسائل سیاسی صحبت می کنند و ویژگی بارز فرد را به صورت واقعی بیان می کنند. شاید اختلاف کوچک جناحی هم وجود دارد اما صحبت کردن در مورد کسی مانند حسینی پور که جهادی عمل کرده و در متن حضور داشته نباید سیاست در آنجا جایگاهی داشته باشد.

اسلامی‌فرد ادامه داد: با  وجود اینکه درگیر فشارهای اقتصادی شدید بودیم و هستیم حسینی پور به مجموعه دست اندرکاران حوزه نشر و کتاب نگاه ویژه ای داشت. تصوری که ما از جایگاه کتاب در دوران کنونی داشتیم و فکر می کردیم کتاب گران می شود و تنزل پیدا می کند و حتی مردم کتاب نمی خرند و سرانه مطالعه کاهش پیدا می کند اما اینگونه نشد.

عضو هیات مدیره پاتوق کتاب یکی از خصوصیات بارز حسینی پور را حضور در وسط معرکه عنوان کرد و گفت: اینکه در اتاق خود بمانیم  و دستور بدیم و ابلاغ کنیم مدیریت نیست. حسینی پور در کتابفروشی ها، دیدار با اهالی قلم، ناشران حتی با تماس و پیامک در برنامه ها حضور پیدا می کرد و برای کتابفروشان و ناشران دلگرمی می شدند.

عضو انجمن کتابفروشان انقلاب اسلامی‌(خوشه) با بیان اینکه واژه عدالت محوری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، گفت: اما وقتی در مدیریت عده ای نگاه می کنیم می بینیم که از عدالت خبری نیست و بودجه برای جناح  سیاسی خودش است. در دوره مدیریت آقای حسینی پور از این خبرها نبود و عدالت یکی از محورهای کار ایشان بود. جهادی عمل کردن یکی از شعارهایی است که امروزه خیلی استفاده می شود و همه از تصمیم، عمل و حرکت جهادی صحبت می کنند اما باید ببینم چه کسی به آن عمل می کند. کسی که عمل می کند در هر لباسی و در قشری باشد باید مدح آن را گفت و از او تشکر کرد. یکی از این افراد حسینی پور است که جهادی عمل کرد.

اسلامی‌فرد تاکید کرد: تحول خوبی در این دوره در خانه کتاب اتفاق افتاد به صورتی که این دغدغه ایجاد شده که بعد از رفتن آقای حسینی پور و بعد از ادغام چه اتفاقی برای خانه کتاب، ناشران، کتابفروشان و فعالان حوزه نشر رخ می دهد. عملکرد  قوی آقای حسینی پور این نگرانی را ایجاد کرده که بعد از ایشان چه اتفاقی رخ می دهد ما برای ادامه فرآیند درخواست داریم ویژگی های بازر ایشان را مدیران آینده ادامه دهند.

اسلامی‌فرد با اشاره به حمایت و ایجاد فرآیند مثبت و درست در چرخه کتاب گفت: ما نمایشگاه بین المللی کتاب و نمایشگاه های استانی داریم که چرخه درست کتاب در آنها ایجاد نمی شود. نمایشگاه، نمایشگاه است و فروشگاه نیست. در طرح های فصلی حمایت از کتابفروشی ها  شاهد بودیم که وقتی کتابفروشی رونق پیدا کند کار ناشر هم رونق پیدا می کند اما نمایشگاه صرفا کار ناشر را رونق می دهد و کتابفروش که بیشترین سرمایه و هزینه را انجام می دهد، کمترین منفعت را می برد. در نتیجه شاهد تعطیلی کتابفروشی و تغییر کاربری آنها هستیم. اما در دوران آقای حسینی پور  خیلی کمتر این اتفاق را شاهد بودیم.

آزاده نظر‌بلند، معاون فناوری و اطلاع رسانی موسسه خانه کتاب  به نمایندگی از کارکنان این موسسه در ادامه این آیین با بیان این مطلب که خانه کتاب در طول ربع قرن فعالیت خود فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده‌است،  بیان کرد: موسسه خانه کتاب، همواره روند رو‌به رشدی داشته و به اذعان شاهدان بیرونی پرکار و پربار راهش را ادامه داده‌است. امیدوارم که ادامه مسیرمان، پربارتر از قبل باشد و سرمایه‌های موجود در خانه کتاب اعم از نیروی انسانی متخصص، بانک‌های اطلاعاتی، سایت‌ها، لوگوها و محتوای علمی و فرهنگی تولید شده در طی سال­های فعالیت حفظ و نگهداری شده، در ادغام و انتقال دچار آسیب و نقصان نشوند.
وی با اشاره به چالش‌های مختلف موسسه خانه کتاب همزمان با آغاز فعالیت نیکنام حسینی‌پور افزود: با وجود همه مشکلات با همت والای ایشان و تلاش همکاران کوشا و کم‌توقع خانه‌کتاب، مشکلات و عقب‌ماندگی‌ها، یکی پس از دیگری رفع و جبران و اقدامات و خدمات زیادی از سال 1396 انجام شد.
نظر‌بلند تقویت زیرساخت‌های فنی و اطلاعاتی موجود در بانک اطلاعاتی خانه کتاب و همچنین آزاد کردن بخشی از اطلاعات این بانک برای استفاده کاربران را بخشی از مهم‌ترین اقدامات دو سال اخیر اعلام کرد و گفت: ارائه خدمات به ناشران، کتابفروشان، اهل قلم و همه صنوف نشر با برنامه‌ریزی مجدد از سرگرفته شد و دامنه فعالیت خانه‌کتاب در استان ها گسترش پیدا کرد. در تمام این مدت جناب آقای حسینی‌پور با تلاش بی‌وقفه و سختکوشی تمام امور را پیگیری کردند.

در پایان این برنامه. لوح تقدیر از سوی سید‌عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  به نیکنام حسینی‌پور، اهداء شد و از سوی محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ  و ارشاد اسلامی به عنوان «مشاور فناوری های نوین فرهنگی» منصوب شد.

 مدیران  نهادها، سازمان ها و چهره‌های فرهنگی نیز  با اهدا لوح و هدایا  از این مدیر فرهنگی تقدیر کردند که اسامی به شرح زیر است: احمد مسجد‌جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، انجمن علمی نقد ادبی ایران، انجمن ایرانی تاریخ، انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک و نوجوان، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، انجمن فرهنگی ناشران آموزشی،‌ انجمن سینمای جوانان ایران، انجمن علمی مطالعات صلح ایران، اداره‌کل مجامع و تشکل‌ها و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن صنفی مترجمان، بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان، رادیو فرهنگ، موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، انجمن علمی ایرانشناسی،  نشر افق، دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره‌ کل هنر‌های نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شرکت ملی پست ایران، تعاونی ناشران و کتابفروشان قم، اتحادیه ناشران و کتابفروشان قم، انتشارات قدیانی،‌ پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، انتشارات مدرسه، بیمه پاسارگاد، موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر ، اتحادیه تعاونی ناشران آشنا، پاتوق کتاب و نیلوفر زندیان، مدیر گروه کتاب رادیو فرهنگ.

 


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *