تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ | شناسه مطلب : ۲۰۹۵۴ | تعداد بازدید : ۱۴۰

مفاخر ايراني بر گردن فرهنگ دنيا حق دارند

رئیس‌جمهور در آیین اختتامیه سی‌وهفتمین دوره جایزه کتاب سال بیان کرد؛

مفاخر ایرانی بر گردن فرهنگ دنیا حق دارند

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در آئین اختتامیه سی و هفتمین دوره جایزه کتاب سال ضمن تشریح اهمیت و جایگاه کتاب و فرهنگ در پیروزی انقلاب اسلامی و تأثیر آن بر فرهنگ جهان بیان کرد: دشمنان می‌دانند فرهنگ برای ملت ایران عزیز است و مفاخر ایران به گردن فرهنگ جهان حق دارند.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، آیین اختتامیه سی‌وهفتمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیست و هفتمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران عصر امروز، (چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه) با حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی مهدوی راد دبیرعلمی جایزه کتاب سال، نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، احمد‌علی حیدری دبیرعلمی جایزه جهانی کتاب سال، ایوب دهقانکار، مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی فریدونی مدیرکل دفتر مجامع، تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادرآشنا، مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، محمود دعائی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات و سفیران برخی از کشورهای خارجی و اهالی قلم و ناشران در تالار وحدت برگزار شد.
 
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این مراسم با بیان این مطلب که خوشحالم در ایام دهه فجر بین اندیشمندان و اهالی قلم حضور دارم، بیان کرد: تردیدی نداریم که رشد و افتخار امروز آینده و البته دیروز ما در سایه علم، دانش و اندیشه و ماندگاری آن در سایه کتابت و کتاب است. هدف این است با پیشروی جامعه و انسان‌ها، مسیر را برای مردم روشن کنیم.
وی افزود: نکته مهم این است که وظیفه ما در این مسیر تا کجاست و مردم ما تا چه حد اختیار و حقوق دارند تا مسیری را انتخاب کنند؟ قرآن می‌گوید «ولایت خداوند برای این است که مردم را از تاریکی‌ها برهاند و نور و روشنایی را در مسیر راه آن‌ها قرار دهد» خداوند می‌گوید می‌خواهم مسیر را روشن کنم و این شما هستید که انتخاب می‌کنید.
رئیس‌جمهور گفت‌: انتخاب‌گر بودن بسیار با اهمیت است و اتفاقا یکی از مشکلات جامعه امروز ما همین موضوع است؛ به‌عبارت دیگر برخی تصور می‌کنند بالاتر از نور وظیفه دیگری برعهده آن‌هاست؛ درحالی‌که انتخاب برعهده مردم است؛ البته اینکه بپذیرند یا نپذیرند نیز در اختیار مردم قرار دارد. ما باید مسیر را معرفی کنیم و نگذاریم تا تاریکی باقی بماند.
روحانی بیان کرد: در مهم‌ترین کتاب ما خداوند می‌گوید، همه کتاب‌ها و انبیاء الهی برای روشنایی مسیر نازل شده و آمده‌اند تا مردم راحت‌تر برگزینند و انتخاب کنند. انتخاب بزرگ ما که این روزها چهل‌ویکمین بار به استقبال آن می‌رویم، برمبنای آگاهی مردم و در اثر کتاب و کتابت و روشنگری بود. از همان لحظه آغاز نهضت در سال ۱۳۴۱ این روشنگری در قالب اعلامیه‌های علما و همان صفحه‌های مکتوب که به‌دست عالمان بزرگ و نخبگان نوشته شده بود، انقلاب شکل گرفت و آغاز شد.
رئیس دولت تدبیر و امید افزود: در آن سال‌ها، همه‌جا بیان، زبان، کتاب و نشر بود که توانست مردم را در مسیر درست برای آزادی قرار دهد. دو نکته مهم قابل ذکر است؛ نخست اینکه کتاب را بنویسیم، ارج نهیم و البته نقد کنیم. نقد کتاب بسیار مهم است اگر کتابی را نقد کنیم، نشان اهمیت آن اثر است.
نقد مردم را به خرید کتاب تشویق می‌کند
وی ادامه داد: نقد یعنی کتاب، درخور بحث و انتقاد و تضرب آراست. وقتی کتابی نقد می‌شود موجب تشویق مردم به مطالعه و خرید آن خواهد شد؛ به‌عبارت دیگر در سایه نقد، کتاب از سوی مردم دیده می‌شود. یکی از راه‌های تشویق مردم به خرید کتاب نقد است که نباید فراموش شود.
 
روحانی با اشاره به روزهای مبارزه مردم ایران برای استقرار حکومت اسلامی افزود: در روزهای نخست راه را گم نکردیم، علاوه بر این در دوسالی که تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی از سوی دشمنان به‌ویژه آمریکا بودیم، یعنی اقداماتی که خلاف مقررات، قطعنامه‌های بین‌المللی و موازین حقوقی بود اولین بار است که مستقیم با آمریکا رو در رو می‌شویم و البته باید بگویم همه قطعنامه‌های بین‌المللی حامی ما هستند و آمریکا برخلاف موازین و قطعنامه‌هایی که خود پای آن‌ها را امضا کرده عمل می‌کند.
روحانی با اشاره به تحریم‌های همه‌جانبه دولت آمریکا علیه ایران گفت: در جریان تحریم‌ها قدرت بزرگ دنیا ملت ایران را تحریم کرده است، یعنی ۸۳ میلیون جمعیت ایران نه فقط فرد یا گروهی خاص. اعلام اخبار مبنی بر تحریم افراد و گروه‌های خاص، فریبکاری آمریکا را نشان می‌دهد. همه این جریان‌ها از جمله ایجاد مانع برای ورود قطعات و دارو به کشور به معنای تحریم جریان تولید و تلاش کارگران ایرانی است.
رئیس دولت تدبیر و امید با اشاره به تاثیر تولید کتاب بر جریان اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران بیان کرد: در این جریان خصمانه است که با کتاب و نشر باید این واقعیت‌ها را به مردم نشان داد. آمریکا دشمن یک حکومت نیست؛ آمریکا امروز اقدامات تروریستی گسترده‌ای را انجام می‌دهد، از جمله اینکه ۵۲ مرکز فرهنگی ایران را تهدید به تخریب می‌کند. آمریکا امروز ملت بزرگ فرهنگ‌دوست و فرهنگ‌ساز ایران را که بر گردن همه ایران حق دارد را تهدید می‌کند و تحت فشار قرار می‌دهد؛ اما نکته مهم در این جریان این است که فشارها مانع از تغییر مسیر ما نشده است؛ اما آمریکا تلاش می‌کند از مسیر منحرف شویم و وارد مسیری شویم که او انتخاب می‌کند. اما تأکید می‌کنم ملت ما با هوش، با تدبیر و صبر فراوان ایستاده است.
وی با اشاره به اهمیت ایستادگی دولتمردان در روزهای سخت بیان کرد: آمدن به صحنه و پذیرفتن بار مسئولیت در روزگار سخت هنر است؛ همه ملت ما بار سخت را بر دوش گرفته‌اند.
 
روحانی با اشاره به وضعیت اقتصادی دو سال گذشته گفت: با وجود ماه‌ها فشار از نظر اقتصادی از سال‌های گذشته عقب‌تر نیستیم. اینکه درباره رشد آمار نشر بیان شد بسیار مهم است. وقتی از توسعه و فشارهای اقتصادی صحبت می‌شود به‌عنوان مثال می‌گویند نمی‌توان بدون تولیدات کشاورزی زندگی کرد اما می‌توان بدون کتاب و نشر زندگی کرد. اما همان طور که اعلام شد از سوی وزیر محترم در عرصه تولید علم و کتاب از سال‌های قبل عملکرد بهتری داشته‌ایم که نشان می‌دهد مسیر را گم نکرده‌ایم، علاوه بر این آمارها نشان می‌دهد رشد در همه عرصه‌های فرهنگ وجود دارد. به‌عبارت دیگر ملت ما در رشته‌های مختلف از جمله سینما، تئاتر و موسیقی پیشتاز است و وضعیت ما در مقایسه با سال گذشته مطلوب‌تر ارزیابی می‌شود.
روحانی با اشاره به وضعیت دور از انتظار اقتصاد کشور در مقایسه با دو سال گذشته گفت: اقتصاددان‌ها این وضعیت مطلوب را پیش‌بینی نمی‌کردند. امروز در جلسه هیأت دولت اعلام کردم در برخی امور، تورم تولیدگر به‌عنوان مثال در عرصه صنعت که در آینده ظاهر خواهد شد منفی است و در برخی امور ۷دهم درصد است به عبارت دیگر در ماه‌های آینده شرایط بهتری را تجربه خواهیم کرد. در مجموع همه این شرایط به معنای ایستادگی ملت ایران است؛ درحالی‌که آمریکایی‌ها فکر می‌کردند در روزهای نخست فشارهای حداکثری ایران را به زانو درخواهند آورد.
رئیس‌جمهور با اشاره به موفقیت‌های اخیر ایران در ساقط‌کردن پهباد متجاوز آمریکایی و موشک‌باران پایگاه نظامی این کشور در عراق بعد از ترور سردار سلیمانی بیان کرد: آیا به خاطر داریم در سال‌های گذشته و حتی ده‌های اخیر از سوی کشوری این واکنش‌ها انجام شده باشد؟
روحانی درباره مسأله تحریم و زیرپا گذاشتن تعهد هسته‌ای از سوی آمریکا و کشور‌های اروپایی بیان کرد: همه دنیا آمریکا را محکوم کردن که به معنای پیروزی کشور ایران است. این محکومیت سه‌بار در طول سال گذشته تکرار شد. آمریکا حتی از سوی دادگاه لاهه نیز ملزم به توقف تحریم غذایی و دارویی ایران شد اما همچنان آمریکا به این الزام پایبند نیست بنابراین در زمینه حقوقی و سیاسی نیز ایران پیروز است اما یادآور می‌شوم همچنان تحت فشار هستیم.
 
وی ادامه داد: در ملاقات با مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا به صراحت از ملت ایران عذرخواهی شد. بنابراین معتقدم در همه شاخص‌ها در برابر فشارها تسلیم نشدیم و نخواهیم شد. ما روزهای بلندی پیش‌رو داریم و البته هم باید مردم را تشویق کنیم تا در مواقع ضروری به نقد توجه کنند همه نهادها قابل نقد هستند. در سال‌های اخیر دو سه مسأله مهم مرتبط با جنایت آمریکا را در منطقه شاهد بودیم تحریم، ظلم بر مردم منطقه با حمایت از تروریسم، از جمله ترور شهید سلیمانی و همچنین تحقیر مردم منطقه با طرح معامله قرن یا به تعبیر دقیق‌تر جنایت قرن.
رئیس دولت تدبیر و امید بیان کرد: از همه اصحاب قلم می‌خواهم دولت و ملت خودشان را یاری کنند با نوشتن بیشتر. با هر جمله‌ای که مسیر را روشن‌تر کند که مدنظر قرآن است. اگر کتابی مسیر را روشن و نقطه تاریکی را از بین ببرد و آینده را روشن کند کتاب مدنظر قرآن است.
روحانی با اشاره به تهدید آمریکا به تخریب ۵۲ مرکز فرهنگی ایران از سوی آمریکا بیان کرد: دشمن می‌داند فرهنگ برای ما و مردم ایران عزیز است، ابن‌سیناها، خوارزمی‌ها، مولاناها و اندیشمندان و مفاخر دیگر ایران و شعرا به گردن فرهنگ جهان حق داشتند و امروز مردم همان راه را ادامه خواهند داد.
 در ادامه این مراسم، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تبریک ایام دهه فجر و خیر مقدم به مهمانان ایرانی و سفرای خارجی گفت: ریاست جمهوری ایران خود از اهلی فرهنگ است و در خانه خود میزبان هستند. اتفاقاتی که در دو سال اخیر در ایران به وجود آمد؛ مشکلات و سختی‌ها، جامعه ایرانی را از پا نینداخت. سختی‌ها و مشکلات وجود دارد؛ اما در تمامی حوزه‌ها حرکت، طپش و مسیری که آغاز شده ادامه‌دار بوده و در حوزه‌های فرهنگی نیز همین روال برقرار است.
 

وی افزود: امروز در حوزه اقتصادی، شاهد تلاش مستمر جهادگران ایرانی هستیم و در تمامی بخش‌های جامعه حرکت‌های جریان‌دار و پر طپش ادامه دارد. در حوزه‌های اجتماعی، خدمات‌رسانی و فرهنگی هم متغیرهایی وجود دارد که بیانگر روح پایداری ایرانی است.
 
صالحی با اشاره به حمایت حسن روحانی برای رشد فعالیت‌های اقتصادی در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته عنوان کرد: اگر در حوزه‌های اقتصادی شاهد ۳۱ میلیارد دلار صادرات هستیم و ارزش بازار معاملات ما در بورس در دی ماه نزدیک۵۰ درصد بیشتر از آذرماه سال جاری فعالیت داشته‌ایم، اگر در حوزه خدمات رسانی در این دولت و کشور به مسئولیت رئیس جمهور هر هفته شاهد انتقال آب شرب به ۳۰ روستا و جریان برق به ۹ روستا هستیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: حوزه‌های مختلف با فراز و نشیب‌هایی همراه است اما پیوسته دنبال می‌شود. در حوزه‌های فرهنگی نیز با شرایط خاصی مواجه هستیم اما قطار حرکت ایرانی همچنان مستمر و باوجود سختی‌ها، پایدار است.
 

صالحی با اشاره به دو متغیر مهم و تاثیرگذار در حوزه فرهنگ و کتاب بیان کرد: نخستین متغیر در حوزه عناوین کتاب‌ها است. از دو سال گذشته اهالی فرهنگ، شرایط سختی را تحمل کرده‌اند و مسأله‌ای که در این شرایط سخت خودش را نشان داد، شرایط دشوار در تعداد تولید کتاب‌ است؛ اما در ۱۰ ماهه اول سال جاری تا پایان دی ماه بیش از ۸۲ هزار کتاب چاپ‌شده داریم.
 

وی با بیان اینکه این آمار ۱۳ درصد بیشتر از سال گذشته است، عنوان کرد: تیراژ کل کتاب‌ها ۱۲۱ میلیون نسخه است که ۱۵ درصد بیشتر از سال گذشته است. این متغیر یک متغیر معنادار است و معنای آن این است که پدیدآورندگان و ناشران کتاب‌ها علی‌رغم تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی حوزه نشر فعالیت‌های تاثیرگذاری دارند.
 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: روح و فکر ایرانی تحت تاثیر این فشارها قرار نمی‌گیرد. قطار حرکت ایرانی پایدار و مستمر است، ممکن است که سنگی به آن خورده شود و شیشه آن بشکند؛ اما نه متوقف خواهد شد و نه به عقب باز خواهد گشت. متغیر دوم که می‌تواند برای اهالی فرهنگ معنادار باشد، حوزه اقتصاد نشر است.
 

صالحی با اشاره به اینکه شرایط سختی در حوزه نشر حاکم است، خاطرنشان کرد: می‌دانم و می‌دانیم که شرایط سختی در این حوزه حاکم است اما تاکنون با وجود تمامی این مشکلات، نمایشگاه کتاب بین‌المللی کتاب تهران و ۲۳ نمایشگاه استانی در حال برگزاری است و بیش از ۲۰۰میلیارد تومان بازار گردش کتاب‌ در این نمایشگاه‌ها بوده است.
 

وی عنوان کرد: این موضوع بیانگر آن است که اقتصاد نشر با وجود رنجور بودن اما عقبگرد نداشته است. حرکت در زیرساخت‌های حوزه فرهنگ نیز ادامه دارد. از ابتدای سال جاری تاکنون، ۶۰ کتابخانه ساخته شده و ۲۰ کتابخانه نیز تا پایان سال جاری ساخته خواهد شد و ۸۰ شهر صاحب کتابخانه‌های جدید شده‌اند.

به گفته صالحی حوزه فرهنگ همچون حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و خدمات‌رسانی علی‌رغم این‌که بنیه ضعیفی دارد؛ اما روح مقاوم ایرانی، پایدار است و از خود مقاومت نشان می‌دهد. سختی‌ها می‌آیند و می‌روند، اما ایران باقی خواهد ماند.
محمدعلی مهدوی‌راد، دبیر علمی کتاب سال نیز در این آئین گفت: امسال برپایه آنچه که در خانه کتاب بررسی شده، تعداد ۴۶هزار و ۲۵۴ کتاب چاپ اول داشتیم و برای بررسی این آثار از تمام داورهایی که در طول این ۳۷ سال کتاب‌ها را داوری کردند، دعوت کردیم تا اگر کتابی را شایسته تقدیر و یا حائز اهمیت می‌دانند به ما معرفی کنند.
وی در ادامه گفت: برای بررسی آثار ۷۲ گروه در ۱۲ موضوع اصلی داشتیم که طی بررسی‌های گسترده در مرحله اولیه ۲۱۳ اثر انتخاب شدند. این آثار را ۶۵۰ داور بررسی و ارزیابی کردند؛ به‌عبارتی هر کتاب توسط سه داور بررسی شد.
مهدوی‌راد درباره روش امتیازبندی آثار گفت: اگر امتیازها نزدیک باشند، میانگین گرفته می‌شود؛ ولی اگر امتیاز داوری از بین این ۳ داور، ۵ الی ۳۰ امتیاز فاصله داشت کنار گذاشته می‌شود.
او ادامه داد: بر این اساس کتاب‌هایی که بین ۸۰ تا ۹۰ امتیاز کسب کردند شایسته تقدیر و کتاب‌هایی که به امتیاز ۹۰ تا ۱۰۰ رسیدند به‌عنوان برگزیده انتخاب شده‌اند. البته سه سال است که به‌دلیل اهمیت حوزه تالیف، امتیاز ترجمه را برای آثار تقدیری بین ۸۵ تا ۹۵ و آثار برگزیده را بین ۹۵ تا ۱۰۰ در نظر گرفته‌ایم.
دبیرعلمی جایزه کتاب‌سال درباره آثار نیز خارجی گفت: براساس آمار گزارش شده در این دوره حدود ۲۰۰۰ اثر خارجی وارد چرخه داوری شده که در این حوزه شایسته تقدیر نداریم و فقط ۶ اثر برگزیده اعلام می‌شود.
مهدوی‌راد در ادامه ضمن اعلام اینکه در این دوره جایزه کتاب‌سال هفت برگزیده و ۳۲ عنوان تقدیری داریم، اضافه کرد: با احتساب برگزیده‌های جایزه جلال و بخش‌های ادبی، ۱۳ برگزیده و ۴۲ تقدیری داشتیم.
وی در ادامه ضمن تأکید بر اهمیت آگاهی و نقش کتاب در آگاهی‌رسانه به مردم عنوان کرد: آگاهی بسیار مهم است و انبیاء برای آگاهی مبعوث شدند.
دبیر علمی کتاب‌ سال در ادامه ضمن اشاره به جلساتی که مجری جایزه کتاب‌سال برای ارزیابی و آسیب‌شناسی این دوره برگزار می‌کند گفت: ما هرساله پس از اتمام جایزه کتاب‌سال در خانه کتاب طی جلسات مختلفی آثار برگزیده را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم؛ اما درخواست ما این است که دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و موسسات فرهنگی مختلف آنچه را که ما انتخاب می‌کنیم، مورد بحث، نقد و بررسی قرار دهند.
او ادامه داد: امسال ما علاوه بر تهران از پنج استان خراسان، خوزستان، کرمان، اصفهان و قم برگزیده داریم که می‌توانند از ماه بعد شروع به نقد و بررسی این آثار کنند. چنانکه در سال گذشته یک جریان حوزوی به بررسی یکی از آثار برگزیده پرداخت و نتیجه بسیار عالی بود؛ به‌طوری‌که آن کتاب در ظرف شش ماه به چاپ دوم رسید.
مهدوی‌راد در ادامه به اهمیت ترجمه آثار انتخاب شده اشاره کرد و گفت: اینکه کار تالیفی کیفی انجام می‌شود، بسیار خوب است و آثاری که آفریده می‌شوند بسیار اهمیت دارند اما ما به این راضی نیستیم و لازم است که آثار انتخاب شده به زبان‌های دیگر نیز ترجمه شوند؛ زیرا هدف، معرفی و شناساندن این آثار است و بسیاری از اندیشمندان خارجی مشتاق خواندن این آثار هستند.
وی در پایان گفت: ما اگر بخواهیم به این سمت حرکت کنیم نیاز به یاری‌رسانی دولت داریم؛ چراکه قاعدتاً در فضای فرهنگ و پژوهش ایران آثار درخشان فراوانی تولید می‌شود که نیاز است به همه دنیا معرفی شود و همتی بیش از این را می‌طلبد.

نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *