تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ | شناسه مطلب : ۲۰۸۳۰ | تعداد بازدید : ۱۲۳

آذربايجان­ غربي دروازه تمدن مظاهر جديد به ايران بوده است

در اختتامیه دومین جایزه کتاب سال استان آذربایجان غربی مطرح شد؛

آذربایجان­ غربی دروازه تمدن مظاهر جدید به ایران بوده است

مدیرعامل خانه کتاب در آئین اختتامیه دومین جایزه کتاب سال استان آذربایجان غربی، با بیان اینکه این خطه دروازه تمدن مظاهر جدید به ایران بوده است، پیشنهاد کرد که این جایزه، هر سال به نام یکی از چهره­‌های فرهنگی و ادبی استان برگزار شود، تا موجب نسل­‌پروری شود.

  به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، آیین اختتامیه دومین جایزه کتاب سال استان آذربایجان غربی عصر امروز چهارشنبه (۲۰ آذرماه) با حضور نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب، حجت‌الاسلام و المسلمین ناصر خدایاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی، جمعی از مسئولان استانی و نیز مولفان، مترجمان، پژوهشگران و اهالی قلم این استان، در سالن اجتماعات خانه مطبوعات ارومیه برگزار شد.

نیکنام حسینی پور در این  آیین  بیانیه هیئت داوران دومین جایزة کتاب سال استانی آذربایجان غربی را خواند و گفت: این هیئت ضمن سپاس‌گزاری از مشارکت‌ گسترده‌ تر شرکت‌کنندگان در این رویداد فرهنگی نسبت به دورة پیشین، مراتب خرسندی خود را از انتخاب آثار مختلف به‌ زبان آذری و کردی که می‌تواند به تألیف قلب‌ها و وحدت اقوام و پیروان مذاهب بیانجامد، اعلام می‌دارد. 
همچنین شایسته است از ادارة کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان-غربی سپاس‌گزاری کنیم که جایزة کتاب سال استانی را سال گذشته در این خطه راه‌اندازی کرده، و دلگرمی پژوهشگران و نویسندگان و مترجمان و مؤلفان استان را فراهم آورده و از این طریق گامی مهم را برای گسترش پژوهش و تحقیق و تألیف و ترویج کتاب و کتابخوانی برداشته است.

وی ادامه داد: در دومین جایزة کتاب سال استان آذربایجان غربی آثار در موضوعات ده‌گانۀ رده‌بندی دیویی و نیز گروه کودک و نوجوان ارزیابی و داوری شد. در این دوره، درمجموع ۷۲ عنوان مورد ارزیابی قرارگرفت که پس از داوری مرحلة اول ۱۴ عنوان کتاب به مرحلۀ دوم راه یافت که از میان آثار یادشده، پس از ارزیابی دقیق و علمی هر اثر توسط حداقل دو نفر از داوران، ۴ عنوان کتاب، «برگزیده» و ۴ عنوان کتاب «شایستۀ تقدیر» شناخته شد که جملگی آثار برگزیده و شایستة تقدیر، تألیف هستند.

حسینی پور افزود: داوری و ارزیابی آثار این دوره از کتاب سال استان آذربایجان غربی را ۳۷ تن از استادان و پژوهشگران دانشگاهی، حوزوی و مراکز مختلف پژوهشی و علمی به عهده داشتند.
هیئت داوران جوایز کتاب سال استانی، پس از برگزاری چند دوره از این جایزه در استان‌های مختلف کشور، خواستار آسیب‌شناسی جدی آن است. متأسفانه این جایزه با آنکه صاحب آیین‌نامه است، اما توجه به اینکه از سوی ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها برگزار می‌شود و سلائق در آن دخالت دارد، فاقد وحدت رویه، روشمندی و انسجام کافی و لازم است. به همین منظور معاونت امور فرهنگی و ادارة کل استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مؤسسة خانة کتاب برای ایجاد انسجام لازم در این جایزه، و نیز پویاترساختن آن و تأثیرگذاری افزون‌تر به‌زودی طی جلساتی به بررسی مشکلات و شناخت آسیب‌های آن خواهند پرداخت. با این امید که به گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی، افزایش سرانة مطالعه و ارتقای سطوح فرهنگی جامعه کمک کند.

 

ابراهمیان:
حسینی پور بیان کرد: خواندن کتاب از مهم‌ترین مهارت‌های اساسی دنیای امروز است و مطالعه، برای داشتن ارتباط با جامعة امروز امریست ضروری. خواندن کتاب قدرت تخیل را فزونی می‌بخشد و این امر موجب ارتقای خلاقیت در جامعه می‌شود، حافظه و تمرکز بهبود می‌یابد و موجب پیشرفت جامعه در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی می‌شود. کتابخوانی باعث پیشرفت مهارت‌های فکری، بالا بردن دایره کلمات، مهارت‌های نگارشی و ارتباطی می‌شود و کتاب‌ به منزله پلی است که ما را با دنیای دیگران مرتبط می‌سازد و از گذشته‌، حال و آینده سخن می‌گوید. این کتاب‌ها هستند که گنجینه‌های حکمت و اندرز را رایگان در اختیار ما قرارمی‌دهند.
 
حسینی پور ادامه داد: کسانی که بدون داشتن فرهنگی عمیق و قوی و تحمل نکردن رنجِ تحقیق و تتبع و نداشتن زمینه‌های مناسب مانند کتابخانه‌های مهم و کتابخوان‌های علاقه‌مند و خلأِ داشتن مؤلفان و مصنفان و اساتیدی متفکر، سودای عظمت را در سر دارند بسیار در اشتباه‌اند. زیرا تفوق علم بر جهل و برتری فضایل بر رذایل مشیّت ازلی و سنت الهی است. (و لن تجد لسنه الله تبدیلا).
 البته در زمانه جدید باید آن‌قدر فرهنگ کتاب و کتابخوانی را ارتقاء بخشید که خواننده بین کتاب خوب و کتاب غیر مفید تفاوت قائل شود. در زمانی که اذهان مردم توسط فضای مجازی و غیره بمباران اطلاعاتی می‌شود و به همین خاطر خیلی از افراد نیاز به کتاب خواندن را احساس نمی‌کنند، باید با معرفی کتاب‌های خوب، اذهان آنان را به تأمل واداشت؛ زیرا علی‌رغم این‌که کتاب رقبای جدّی‌ای در طول تاریخ داشته اما هیچکدام مانا و پایدار نبوده‌اند و نتوانسته‌اند جای لذت کتاب و کتابخوانی را بگیرند‌؛ شاید شکل آن را تغییر داده باشند. به هر روی باید از فضای مجازی و شبکه¬های اجتماعی به عنوان یک فرصت استفاده کرد نه تهدید. 

مدیرعامل خانه کتاب افزود: هر کتابی که حقایقی را بازگو می‌کند مفید و سودمند است، زیرا هر چیز حقیقی‌ای برای دانستن و شناختن شایسته است. کتابِ بد کتابی است که حقایق را وارونه جلوه می‌دهد و باطل را مانند حق و حقیقت جلوه‌گر می‌سازد. کتابی خوب است که به پرورش ذهن کمک کند، بنابراین کتاب هم از نظر شکل و هم از نظر محتوا برای مخاطب بسیار مهم است‌. در اینجاست که نقش گروه های مرجع پر رنگ می شود. این افراد و حتی نهادها در زمانۀ پرتلاطم امروز مسئولیت بیشتری برای معرفی کتاب های خوب دارند. 

وی اظهار کرد: با چنین رویکردی به استانی می‌پردازیم که شکل‌گیری تمدن‌های آشور، اورارتو، مانا، ماد و پارس در قبل از اسلام و ظهور سلسله‌های محلی در این بخش یعنی آذربایجان غربی و حضور اقلیت‌ها و اکثریت‌های دینی متعدد ترک، کرد، ارمنی و آشوری در کنار هم و نیز هم‌مرزی با کشورهای آذربایجان، ترکیه و عراق، این استان را یکی از بزرگترین مراکز تعامل فرهنگی و تاریخی معرفی کرده‌است. این استان با سابقة تمدنی و تاریخی‌ای که چهارراه ادیان مختلف است، باعث شده هم اقوام گوناگون و هم مذاهب متفاوت در کنار هم با مسالمت زندگی کنند. این نشان از فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی است که همة ما در ظرفی به نام ایران به فعالیت می‌پردازیم.

حسینی پور با بیان اینکه در ارومیه به جهت اینکه اولین بار مسیونرهای آمریکایی به آنجا رفتند و  چاپخانه و مدرسه درست کردند، گفت: تاریخ مدرسه سازی در این شهر خیلی قبل تر از رشدیه بوده است و یکی از شهرهای ایرانی است که صاحب مدرسه، چاپخانه، درمانگاه و کتابخانه بوده است. ویژگی این شهر و استان این است که ادیان مختلف در پاره ای از پیکر ایران زمین قرن ها با ملاطفت و دوستی با هم زندگی می کرده اند و شاید این شهر یا استان نمونه ای از فرهنگ غنی ایران زمین را به نمایش گذاشته که این ادیان به صورت مسالمت آمیز و رواداری با همدیگر زندگی می کنند. این ریشه در فرهنگ ایرانی دارد که بسیار غنی است و می تواند باورهای مختلف را در خودش جای دهد. مشترکات آن توحید و خداپرستی است و شاید جزء نادرترین شهرهای دنیا باشد که این قدر تنوع مذهبی دارد. 
ریشه آن یکی غنای فرهنگ ایرانی و دیگری هم تحمل و رواداری شیعی است که این هر دو به هم آمیخته اند که ملاطفت و عطوفت دارند.
 
حسینی پور ادامه داد:  در اینجا این تنوع فرهنگی باعث شد تا اهل دانش افزایی باشند و کتابخوانی پایۀ اصلی این دانش افزایی است که در اینجا رواج داشته، نمونه اش چاپخانه ها و کتابخانه هایی که وجود داشته است. بزرگانی که چه در حوزه ادبیات بومی و چه در حوزه ادبیات ایرانی تأثیرگذار بوده اند و سرآمدانی دارند.
وی با اشاره به سابقه فرهنگی این استان گفت: این استان از نظر فرهنگی هم سابقة دیرینه‌ای دارد و مراجع تقلید مثل آیت الله خویی، نویسندگان، مترجمان و مصححان و افراد شاخص بسیاری را در خود پرورانده است؛ از جملة آن‌ها می‌توانیم به آیت الله احمد قرشی اشاره کنیم که از خادمان قرآن کریم و صاحب آثار شاخص تفسیر احسن‌الحدیث، قامو

س قرآن و غیره بوده‌اند. از نویسندگان می‌توانیم به استاد غلامحسین صدری افشار، حسن انوری، عباس زریاب خویی، سیدجلال الدین محدث اُرموی نسخه شناس و کتابشناس بزرگ کشور که گنجینه  بی مانندی را فراهم کرد، میرجلال الدین محدث اُرموی یکی از این بزرگ مردان است که از خادمان کتابشناسی و نسخه شناس و تصحیح متون است که خوشبختانه فرزندش میرهاشم هم به همین راه رفت و همه زندگانی اش کتاب بود و فقط با کتاب کار داشت و بهروز ثروتیان اشاره کنیم که هرکدام خودشان در آسمان ادب و هنر ایران، ستاره‌هایی درخشان و بی‌بدیل بوده‌اند. آقای صدری افشار در حوزة فرهنگ فارسی اعلام که خانه کتاب در دی ماه ۹۵ برای آن فرهیخته ارجمند عصر کتاب را برگزار کرد‌. آقای انوری در حوزة فرهنگ سخن و استاد زریاب خویی در سیرت رسول الله و آقای ثروتیان در نظامی‌پژوهی و استاد یدالله امینی متخلص به مفتون و مشهور به مفتون امینی از شاعران معاصر. همچنین هر کدام از شهرستان‌های این استان یک ظرفیت نهانی دارند مثل خوی با شمس تبریزی که می‌تواند یک ظرفیت مضاعف فرهنگی برای استان و کشور باشد؛ ارومیه با کلیساها و مساجدی که دارد و قدمت تاریخی آن‌ها و یا مهاباد با باشگاه‌های کتاب‌خوانی و غیره‌.  

وی ادامه داد: حتی ارومیه یا اورمیه که به معنی آب شهر یا شهرآب است، هم از نظر فرهنگی هم در حوزه چاپ، مدرسه سازی، روزنامه و نشریه از اولین هاست. روزنامه که برای آشوری ها بوده به معنی (زهرا یرادی باهرا) طلوع روشنایی قبل از روزنامه وقایع اتفاقیه در ارومیه منتشر می شده است.  در هر حال آذربایجان غربی دروازه تمدن مظاهر جدید به ایران بوده و چه بزرگانی که در این زمینه تأثیر ملی داشته اند، کسانی که در عین حال به فرهنگ بومی زادگاه خود اهمیت می دادند، فرهنگ ملی را از یاد نبرده اند و این خیلی ارزشمند است.  لذا برای حفظ نام این بزرگان، پیشنهاد می شود؛ جایزه کتاب سال استان، هر سال به نام یکی از چهره های فرهنگی و ادبی استان برگزار شود، تا موجب نسل پروری شود. نام آنها بر سر درب مدارس و مراکز فرهنگی نصب شود، تا دانش آموزان آن را ببینند بلکه یکی ادامه دهنده راه آنها باشد.  حفظ این میراث معنوی و میراث بانی از آن به عهده اصحاب فرهنگ و هنر و مدیران فرهنگی می¬باشد. به امید اینکه این مفاخر قدر ببینند و بر صدر بنشینند.

در ادامه، حجت الاسلام و المسلمین ناصر خدایاری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی در این مراسم در سخنانی اظهار کرد: دومین دوره جایزه کتاب سال این استان ویژه کتاب‌های منتشره در سال‌های
۹۷ توسط نویسندگان استان آذربایجان غربی با موضوعات مختلف برگزار شد.

وی افزود: پس از اعلام فراخوان این دوره از جایزه کتاب سال استان آذربایجان غربی، ۷۲ اثر به دبیرخانه این برنامه واقع در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ارسال‌ شد که این آثار هم با حضور هیئت‌ داوران، داوری شده و از برگزیدگان در مراسم اختتامیه تجلیل می شود. از این تعداد ۱۴ عنوان کتاب به مرحله دوم راه یافتند.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی اظهار کرد: پس از ارزیابی دقیق و علمی هر اثر توسط حداقل دو نفر از داوران، ۴ عنوان کتاب بعنوان برگزیده و ۴ عنوان کتاب شایسته تقدیر شناخته شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: آثار رسیده به دبیرخانه برای داوری به خانه کتاب جمهوری اسلامی ایران در تهران ارسال شد و پس از سه مرحله داوری توسط ۳۷ نفر از داوران برجسته کشوری، آثار برگزیده معرفی شدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی افزود: هدف از برگزاری این دوره حمایت و تشویق مؤلفان، مترجمان و ناشران متعهد و ارتقای فرهنگ جامعه اسلامی، حفظ استقلال و هویت فرهنگ است.

 

در ادامه این مراسم از برگزیدگان و شایستگان تقدیر دومین دوره جایزه کتاب سال استان تقدیر شد: 
آثار برگزیده 
ادبیات 
شعر 
ـ آداقلاریم، سرودۀ اسماعیل مددی (اولکر)، ارومیه: اولکر، ۱۳۹۷. 
 
تاریخ و جغرافیا 
تاریخ 
ـ اورمیه ناجی مشروطیت در غرب آذربایجان، تألیف مجید خلیل‌زاده، قم: نوید حکمت، ۱۳۹۷. 
 
محیط زیست 
ـ ژئوتکنیک زیست‌محیطی، تألیف کاظم بدو،‌ ارومیه: دانشگاه ارومیه، ۱۳۹۷. 
 
مستندنگاری 
ـ کاره ساتیکی میژوویی، تألیف عه زیز وه لیانی، سقز: گوتار، ۱۳۹۷. 
 
آثار شایستة تقدیر 
علوم اجتماعی 
آموزش و پرورش 
ـ نابرابری‌های آموزشی، نقش فرد، خانواده، مدرسه، جامعه، تألیف محمد حسنی و سهیلا احمدی، ارومیه: دانشگاه ارومیه، ۱۳۹۷. 
 
علوم خالص 
ریاضیات 
ـ مقدمه‌ای بر نظریۀ تقریب با کدنویسی Mathematica، تدوین به شیوه گردآوری: سعید پیش‌بین، پرویز دارانیا، ارومیه: دانشگاه ارومیه، ۱۳۹۷. 
 
ادبیات 
شعر 
ـ اکسیر عزت، سرودۀ بیت‌الله جعفری، ارومیه: یاز، ۱۳۹۷. 
ـ آخرین خوشه، سرودۀ بهنام مهدی‌نژاد، ارومیه: آدالار، ۱۳۹۷.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *