تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ | شناسه مطلب : ۲۰۷۹۹ | تعداد بازدید : ۱۴۸

جايزة كتاب استاني به پويايي و نشاط صنعت نشر و ترويج كتابخواني كمك كند

در آیین اختتامیه نخستین جایزه کتاب سال استان زنجان مطرح شد:

جایزة کتاب استانی به پویایی و نشاط صنعت نشر و ترویج کتابخوانی کمک کند

نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب در آیین اختتامیه نخستین جایزه کتاب سال استان زنجان گفت: استان زنجان با این سرمایة فرهنگی و پیشینة تاریخی ارزشمند خود که قدمت آن به روزگار ساسانیان می‌رسد،‌ باید در حوزة توسعة صنعت نشر و در حوزة گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی گام‌های بلندتری بردارد، قطعاً راه‌اندازی جایزة کتاب استانی می‌تواند به پویایی و نشاط صنعت نشر و ترویج کتابخوانی در این منطقه کمک کند.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، آیین اختتامیه نخستین جایزه کتاب سال استان زنجان و دهمین نمایشگاه کتاب زنجان با حضور فاطمه کرباسی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، خدابخش مرادی‌نافچی معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان، نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب،  قادر آشنا مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران  و جمعی از مسولان استانی در محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی زنجان برگزار شد.

نیکنام حسینی پور با ابراز خوشحالی از برگزاری اختتامیه جایزه کتاب سال زنجان همزمان با افتتاحیه دهمین نمایشگاه کتاب زنجان گفت: این مراسم در مکانی ( انجمن خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان استان زنجان) برگزار می شود که به درمان جسمی بیماران می پردازد و امیدوارم پیوندی بزنیم به کتاب که غذای روح است. فرصت را مغتنم می شمارم و اعلام آمادگی می کنم که بتوانیم با این مجموعه کارهای مشترکی انجام دهیم.

وی در ادامه با قرائت بیانیه هیئت داوران نخستین جایزة کتاب سال استانی زنجان گفت: این هیئت سپاس و قدردانی خود را از ادارة کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان که جایزة کتاب سال استانی را در این منطقه از کشور راه‌اندازی کرده و دلگرمی پژوهشگران و نویسندگان و مترجمان و مؤلفان استان را فراهم آورده و از این طریق گامی مهم را برای گسترش پژوهش و تحقیق و تألیف و نیز ترویج کتاب و کتابخوانی برداشته، اعلام می‌دارد. اقدامی که با توجه به پشتوانه و قدمت علمی، پژوهشی و فرهنگی این استان باید سال‌ها قبل انجام می‌شد.

مدیر عامل موسسه خانه کتاب بیان کرد: خطة زنجان، محل ظهور و رشد و پرورش بسیاری از نامداران علم و ادب و دین کشور در دورة معاصر و پیش از آن بوده است. عالمان و ادیبان بسیاری از این خطه برخاسته‌اند که از شمار آنان می‌توان در دوره‌های پیشتر به شیخ شهاب‌الدین سهروردی، اثیرالدین ابهری، حکیم هیدجی و ابوعبدالله زنجانی اشاره کرد که آوازة آنان در جهان نیز طنین‌انداز شده است. در دورة معاصر نیز به عالمانی چون آیت‌الله العظمی سیدموسی شبیری زنجانی و آیت‌الله العظمی سیدعزالدین حسینی موسوی،  سید ابوالفضل زنجانی که شهید مطهری در کتاب« وحی نبوت» در سال ۱۳۵۴ می گوید:«می خواستم بخشی کوتاه از اخلاق رسول الله بنویسم که دیدم علامه حضرت آیت الله ابوالفضل زنجانی  کافی است و صرف نظر کردم.»، دانشمندانی چون پروفسور یوسف ثبوتی، پروفسور جواد پرویزی و شهید مجید شهریاری و شاعران و ادیبانی نظیر زنده‌یاد حسین منزوی، پدر غزل سرای ایران، غلامرضا طریقی و  فاطمه راکعی و اساتیدی که خود بنده از نزیک از خرمن دانش آنها فراوان آموختم و خوش چیدم مانند دکتر جواد شیخ الاسلامی، عباسعلی عمید زنجانی و دکتر ابوالفضل شکوری  اشاره کرد.

حسینی پور تاکید کرد: استان زنجان با این سرمایة فرهنگی و پیشینة تاریخی ارزشمند خود که قدمت آن به روزگار ساسانیان می‌رسد،‌ باید هم در حوزة توسعة صنعت نشر و هم در حوزة گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی گام‌های بلندتری بردارد، قطعاً راه‌اندازی جایزة کتاب استانی می‌تواند به پویایی و نشاط صنعت نشر و ترویج کتابخوانی در این منطقه کمک کند. امیدواریم این اقدام مهم ادارة کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان، گرچه نسبت به دیگر استان‌ها کمی دیرهنگام آغاز شده، پیش‌درآمدی بر گسترش و توسعة افزون‌تر و پربارتر صنعت نشر در این خطه از کشور باشد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب افزود: آمارهای خانه کتاب حکایت از این دارد که از سال ۵۷ تا ۹۸ تعداد کتابی که در این استان چاپ و منتشر شده و در بانک های اطلاعاتی ثبت شده اند ۲۳۵۲ عنوان است که ۲۰۱۰ عنوان آن تالیف و ۳۴۲ عنوان آن ترجمه بوده اند که این آثار توسط ۴۰ ناشر حقوقی و ۶۸ ناشرمولف منتشر شده اند. همچنین در طرح های فصلی کتاب در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ در مجموع ۵۷۴۱ نفر به کتابفروشی های استان مراجعه کردند و ۱۸هزار و ۷۲۶عنوان کتاب به مبلغ ۴۲۱ میلیون تومان خریدند که از این مبلغ ۹۲ میلیون تومان یارانه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه در نخستین جایزة کتاب سال استانی زنجان آثار در موضوعات ده‌گانۀ رده‌بندی دیویی و نیز گروه کودک و نوجوان ارزیابی و داوری شدند، گفت: در این دوره، درمجموع ۴۶ عنوان مورد ارزیابی قرارگرفت که پس از داوری مرحلة اول ۷ عنوان کتاب به مرحلۀ دوم راه یافت که از میان آثار یادشده، پس از ارزیابی دقیق و علمی هر اثر توسط حداقل دو نفر از داوران، ۵ عنوان کتاب، «برگزیده» شد و اثری «شایستۀ تقدیر» شناخته نشد.

حسینی پور ادامه داد: از میان آثار برگزیده ۳ اثر تألیف و ۲ اثر ترجمه هستند. داوری و ارزیابی آثار این دوره از جایزة کتاب سال استانی زنجان را ۲۰ تن از استادان و پژوهشگران دانشگاهی، حوزوی و مراکز مختلف پژوهشی و علمی به عهده داشتند.

وی در پایان گفت: آنچه که در داوری آثار این دوره از جایزة کتاب سال استانی زنجان جای خالی آن به‌شدت احساس شدت، فقدان اثر برگزیده یا شایستة تقدیر در حوزة ادبیات داستانی و شعر است که نسبت به دیگر جوایز کتاب سال استانی کشور می‌توان این استان را از معدود استان‌هایی برشمرد که اثر منتخبی در این دو حوزه و حوزه‌های مرتبط با آن نداشته است. امیدواریم این جایزه در دوره‌های بعدی با شکوه و رونق بیشتری برگزار شود.

در این مراسم از برگزیدگان جایزه کتاب سال زنجان به شرح زیر تجلیل شدند:
 
آثار برگزیده:

دین
حدیث
ـ شرح زیارت جامعه کبیره: بیانات حکیم متأله عالم ربانی آیت‌الله محمداسمعیل صائنی (قدس‌سره)، به‌کوشش هوشنگ خسروی و محمدجواد خسروی، با همکاری علی‌اکبر نژادیان (ج ۱ـ۲) و سیدمرتضی مرتضوی‌هشجین (ج ۱)، زنجان: نیکان کتاب، ج ۱: ۱۳۹۱، ج ۲: ۱۳۹۶.
 
علوم خالص
فیزیک
ـ نسبیت: خاص و عام، تألیف یوسف ثبوتی، تهران: مرکز نشر دانشگاهی، ۱۳۹۷.
 
هنر
هنرهای نمایشی
ـ صدا در سینما، تألیف میشل شیون، ترجمة فتاح محمدی، زنجان: هزاره سوم، ۱۳۹۶.
 
تاریخ و جغرافیا
تاریخ
ـ پژوهشی بر عهدنامه‌های دوره قاجار زنجان، تألیف پرستو قاسمی اندرود و بهمن خطیبی، زنجان: نیکان کتاب، ۱۳۹۶.
 
کودک و نوجوان
ـ برگزیدة قصه‌های محلی زنجان، گردآوری و بازنویسی مهناز خان‌احمدی، فرزانه محمدی، معصومه تقی‌لو، فرخ‌لقا رضایی، نرگس شیرمحمد جماعت، ترجمة فرزانه محمدی، علی محمدبیانی، صیاد نعیمی‌هوشمند، فرخ‌لقا رضایی، نرگس شیرمحمد جماعت، زنجان: نیکان کتاب، ۱۳۹۶ـ۱۳۹۷.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *