تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۴/۱۲ | شناسه مطلب : ۱۸۴۰۰ | تعداد بازدید : ۲۴۸

حسيني‌پور به ديدار جمشيد كيانفر رفت

به مناسبت روز قلم؛

حسینی‌پور به دیدار جمشید کیانفر رفت

نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب به مناسبت روز قلم با جمشید کیانفر دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب؛ در آستانه روز قلم، نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب سه‌شنبه (۱۱ تیرماه) با حضور در منزل جمشید کیانفر ضمن تبریک روز قلم، از خدمات و فعالیت‌های علمی و فرهنگی این مصصح تقدیر کرد. در این دیدار زهیر صیامیان گرجی به نمایندگی از انجمن ایرانی تاریخ و سید سعید میرمحمد صادق معاون فرهنگی موسسه خانه کتاب حضور داشتند و درباره فروش کتاب، مشکلات ناشران، کتاب‌سازی، تیراژ کتاب، تاثیر فضای مجازی بر حوزه نشر، کپی‌رایت و آیین نامه اهل قلم بحث و گفت و گو کردند.

کیانفر با بیان اینکه ناشران در شرایط کنونی با سیلی صورت خود را سرخ می‌کنند، گفت: ناشران می‌خواهند به طریقی از بحران بگذرند. در این صورت می‌توانند به صورت عادی و روال همیشگی کار خود را از سر بگیرند. ناشران ما دفعه اولشان نیست که به این نوع از بحران‌ها بر می‌خورند. چند باری با این طوفان‌ها برخورد کرده‌اند. در دهه هفتاد، دهه هشتاد و اوایل دهه نود نیز با بحران‌هایی رو به‌رو شدند.

این مصحح ادامه داد: ناشرانی که اهل کار هستند و دنبال سود آنی نیستند در این حوزه باقی می‌مانند اما ناشرانی که دنبال سود آنی و کتاب روز هستند ممکن است از دور خارج شوند. کمتر از صد ناشر، جُور نشر ایران را بر عهده دارند.

این نویسنده اظهار کرد: از قهر انتشارات اساطیر ۱۰ سال می‌گذرد اما در این مدت هیچ مسئولی علت این قهر را از این انتشارات جویا نشده است. این درحالی است که امثال انتشارات اساطیر و آقای جربزه دار، ستون نشر مملکت هستند. انتشارات اساطیر در این شرایط، کتاب تاریخ طبری را تجدید چاپ کرد. انتشارات طهوری و خوارزمی از ناشران باسابقه کشور ما هستند که بهترین خدمات را ارائه داده‌اند و با وجود همه مشکلات، کتاب چاپ کردند.

حسینی‌پور نیز در سخنانی گفت: ما ۱۶ هزار پروانه نشر داریم اما من معتقدم کشور ما شاید به کمتر از هزار ناشر نیاز داشته باشد و نزدیک به ۳۰۰ ناشر به صورت حرفه‌ای کار می‌کنند. جریان فرهنگی و فکری ما بر عهده سیصد ناشر است.

میرمحمد صادق نیز در این دیدار با بیان اینکه موسسه خانه کتاب از ناشرانی که به صورت داوطلبانه به قانون کپی‌رایت می‌پیوندند، حمایت می‌کند، گفت: با حضور آقای حسینی‌پور در موسسه خانه کتاب و از نیمه دوم سال گذشته تلاش کردیم از ظرفیت انجمن‌ها، تشکل‌ها و موسسات فرهنگی استفاده کنیم؛ انجمن‌ها هم باید پای کار باشند و با ما همکاری کنند.

وی ادامه داد: باید از ظرفیت مهمانان جایزه جهانی کتاب سال که وارد ایران می‌شوند استفاده کنیم. انجمن‌ها و تشکل‌های مختلف می‌توانند از حضور آنها در مدتی که در ایران هستند استفاده کنند. همچنین، نشست‌های تخصصی خانه کتاب را با همکاری انجمن‌ها برگزار میکنیم. انجمن ‌ا همچنین می‌توانند با کتابسازی مقابله کنند و در عمومی کردن دانش برای عموم نقش مهمی داشته باشند.

در این دیدار نیکنام حسینی پور با اهدای لوح از فعالیت‌های علمی و فرهنگی جمشید کیانفر قدردانی کرد.

جمشید کیان‌فردر سال ۱۳۳۰ در شهرستان ابهر متولد شد. وی دیپلم ادبی را از دبیرستان دهخدای کرج و لیسانس تاریخ را از دانشگاه تربیت معلم تهران دریافت کرد. وی در سال ۱۳۵۵ به استخدام کتابخانه ملی درآمد و از محضر استاد ایرج افشار و استاد عبدالله انوار بهره‌ها برد. مدتی ریاست گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه ملی را برعهده داشت. کیانفر سردبیری فصلنامه آینه میراث را از سال ۱۳۸۲ تا سال ۱۳۸۸ برعهده داشت. در دوره اول و سوم همایش حامیان نسخ خطی به عنوان نفر برگزیده معرفی شد و در سال ۱۳۸۳ به عنوان مصحح برتر در همایش خادمان نشر مورد قدردانی قرار گرفت. از جمله آثار کیانفر می توان به «کشف تلبیس یا نیرنگ و دورویی انگلیس در ایران»، «تصحیح سفارتنامه خوارزم، رضاقلی خان هدایت»، «تصحیح ناسخ التواریخ، زندگانی امام علی (ع)، لسان الملک سپهر»، «تصحیح ناسخ التواریخ، زندگانی حضرت فاطمه زهرا (س)، لسان الملک سپهر»، «تصحیح ناسخ التواریخ، خلفا و صحابه، لسان الملک سپهر، چهار جلد» و... اشاره کرد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *