تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ | شناسه مطلب : ۱۸۳۱۷ | تعداد بازدید : ۲۴۹

كتاب «ويرايش؛ گفت و گو با ويراستاران» منتشر شد

دفتر اول تاریخ شفاهی نشر معاصر ایران؛

کتاب «ویرایش؛ گفت و گو با ویراستاران» منتشر شد

دفتر اول تاریخ شفاهی نشر معاصر ایران با عنوان «ویرایش؛ گفت و گو با ویراستاران» تهیه و تنظیم محمد هاشم اکبریانی از سوی موسسه خانه کتاب همزمان با سی و دومین نمایشگاه بین اللمللی کتاب تهران منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، کتاب «ویرایش؛ گفت و گو با ویراستاران» شامل گفت و گو با احمد سمیعی گیلانی، اسماعیل سعادت، ایران گرگین، بهاء الدین خرمشاهی و عبدالحسین آذرنگ است که از سوی موسسه خانه کتاب راهی بازار نشر شده است.   

نیکنام حسینی پور، مدیر عامل موسسه خانه کتاب در  پیشگفتار این کتاب نوشته است:«در این سه دهه که تمام فعالیت های حرفه ای خود را مصروف کتاب کردم شاهد این نکته بودم که وقتی سخن از نشر کتاب به میان می آید، مراد بیشتر ناشر و حداکثر کتابفروش بوده است. این درحالی است که فرآیند تولید کتاب شامل حلقه ها و عناصری است که هر یک در جای خود اهمیت دارند. مولف که حروف را اول در ذهن خود می پروراند  و سپس بر صفحه رایانه یا کاغذ می نشاند، ویراستار، حروفچین، صفحه آرا، لیتوگراف، چاپخانه دار، صحاف، بررس، قانون گذار، عرصه نشر، کتابفروش، کتابدار، ناشر و... همگی در کار انتشار کتاب نقش دارند و نمی توان هیچ یک از آنها را نادیده گرفت.

اصل در تاریخ شفاهی نشر معاصر  بر آن است که همه عناصر موثر در عرضه کتاب مورد نظر قرار گیرند و تاریخ حیات آنها در دوران معاصر از خلال گفت و گو با سرآمدان هر رشته به تصویر کشیده شود. بی شک تاریخ نشر کتاب در ایران برخاسته از تاریخ زندگی حرفه ای ویراستار، حروفچین، کتابدار و...است و اگر آیندگان بخواهند درباره نشر امروز سخنی بگویند و پژوهشی انجام دهند، این کتاب منبع بسیار مهمی خواهد بود.»

 

محمد هاشم اکبریانی نیز در مقدمه این کتاب آورده است:« آن چه در این کتاب، مد نظر قرار گرفته ویراستاری به معنای امروزی آن است که شامل بخش هایی چون«ویراستاری محتوایی» و «ویراستاری فنی» می شود. در عین حال گریزی هم به ویراستاری به معنای تصحیح، شده است که نباید از آن غفلت می شد.

تلاش ما آن بوده که روند شکل گیری و تداوم ویراستاری را در میان سه نسل به بحث بگذاریم. محورهای این مباحث هم، متعدد و گسترده است. هدف آن است که تصویری کامل از چگونگی ظهور ویراستاری، موضوعاتی که در حول و حوش آن وجود داشته، منابع ویراستاران، تغییر و تحولاتی که ویراستاری به خود دیده و... ارائه می شود تا اسناد و منابع دست اول و بی واسطه در اختیار محققان و پژوهشگران قرار گیرد و آیندگان به هنگام بررسی جایگاه ویراستاری در زمانی که هم اکنون در آن قرار داریم با کمبود منابع مواجه نباشند.»

مجموعه  تاریخ شفاهی نشر معاصر ایران، گفت و گو با استادان و پیشکسوتان عرصه های مختلف، از حیات عناصر  و حلقه های گوناگون چرخه نشر همچون تالیف، ویراستاری، حروفچینی، چاپ، انتشارات، توزیع و قانون گذاری در تاریخ معاصر است.

کتاب «ویرایش»اولین دفتر از مجموعه تاریخ شفاهی نشر معاصر ایران است و جلدهای بعدی به حوزه های دیگر چرخه نشر اختصاص خواهد داشت.

دفتر اول تاریخ شفاهی نشر معاصر ایران با عنوان «ویرایش؛ گفت و گو با ویراستاران» تهیه و تنظیم محمد هاشم اکبریانی با شمارگان ۵۰۰ نسخه و بهای ۴۵ هزار تومان از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شده است


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *