تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ | شناسه مطلب : ۱۸۳۱۶ | تعداد بازدید : ۶۵۴

با كتاب هاي برگزيده جشنواره هاي كتابي در سال ۱۳۹۷ آشنا شويد

از سوی خانه کتاب

با کتاب های برگزیده جشنواره های کتابی در سال ۱۳۹۷ آشنا شوید

کتاب«کتابشناسی توصیفی آثار منتخب جشنواره های کتابی ایران در سال ۱۳۹۷» از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، کتاب«کتابشناسی توصیفی آثار منتخب جشنواره های کتابی ایران در سال ۱۳۹۷» همزمان با سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از سوی موسسه خانه کتاب راهی بازار نشر شد.

نیکنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه کتاب در مقدمه ناشر این کتاب نوشته است: « جشنواره ها و جایزه هایی که در حوزه کتاب پایه گذاری و راه اندازی  می شود با هدف گسترش و عمق بخشی  به کتاب و فرهنگ کتابخوانی و به طور غیر مستقیم فراهم آوردن زمینه و فرهنگ نقد و ارزیابی کتاب های مختلف در رشته های گوناگون علمی و تقدیر از کتاب های برتر و ارزشمند و حمایت و تشویق مولفان، نویسندگان،مصححان و مترجمان برگزار می شود.

وضعیت کمی و کیفی جشنواره ها و جوایز کتاب در یک کشور را باید آینه تمام نمای شرایط فرهنگی آن کشور دانست؛ آینه ای که می تواند بازتاب دهنده سطح فرهیختگی، شرایط و سطح تولیدات فرهنگی و وضعیت نشر کشور تلقی کرد. مقایسه و تحلیل وضعیت کمی و کیفی جشنواره ها و جوایز کتاب در سال های گوناگون را همچنین باید یک ضرورت در سیاست گذاری و برنامه ریزی های فرهنگی دانست؛ بدون داشتن تصوری دقیق، واضح و قابل اعتماد از شرایط فرهنگ کشور (شرایط نشر و کتاب) نمی توان هدف گذاری، راهبرد، سیاست و برنامه ریزی کارآمدی را در این حوزه انتظار داشت»

در سال ۱۳۹۷، ۳۵ جایزه یا جشنواره کتاب در سطح کشور برگزار شده است؛ اما در سال ۱۳۹۶، تعداد جوایز و جشنواره های برگزار شده در کشور، ۲۹ عنوان بوده است؛ جوایز و جشنواره های کتاب در سال ۱۳۹۷ در پنج بخش جوایز سالانه، جوایز ادبی، جوایز تخصصی، جوایز کودک و نوجوان، جوایز کتاب سال استانی در این کتاب آمده است. بر اساس آمار موجود بیشترین عنوان جشنواره و جایزه کتاب برگزار شده در سال ۱۳۹۷، با ۹ عنوان در موضوعات ادبی و تخصصی و کمترین جشنواره نیز با ۹ عنوان در بخش کودکان و نوجوانان بوده است.

در بخش «جایزه‌های سالانه کتاب» به «سی و ششمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران»، «بیست و ششمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران»، «بیست و پنجمین دوره جایزه کتاب سال دانشجویی» و «بیستمین دوره همایش کتاب سال حوزه» و... پرداخته شده است.

بخش جایزه‌های ادبی شامل«نوزدهمین وبیستمین دوره جایزه مهرگان و چهاردهمین و پانزدهمین دوره جایزه مهرگان علم»، «هجدهمین دوره جایزه شهید غنی پور»، «شانزدهمین دوره جایزه قلم زرین»، «سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی شعر فجر» و «یازدهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد»و... است.

بخش «جایزه های کودکان و نوجوانان» شامل جایزه‌های «جایزه شورای کتاب کودک»، «هفتمین جایزه لاک پشت پرنده»، «ششمین جایز کتاب سال مهر طه» و... است.

در بخش «جایزه‌های کتاب سال استانی و منطقه‌ای» جایزه‌های «بیست و چهارمین دوره جایزه کتاب سال اصفهان»، «بیستمین دوره جایزه کتاب سال کرمان»، «پنجمین دوره جایزه کتاب سال سیستان و بلوچستان» و... آمده است.

جوایز و جشنواره های استانی نسبت به سال گذشته ۱۰۰درصد رشد داشته و به ۶ عنوان در سال ۱۳۹۷ رسیده است.

«کتاب‌شناسی توصیفی آثار منتخب جشنواره‌های کتاب ایران ۱۳۹۷» در ۵۰۰ نسخه و به قیمت ۵۰ هزار تومان از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شده است.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *