تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ | شناسه مطلب : ۱۸۳۱۵ | تعداد بازدید : ۲۳۶

جلد دوم مشاهير وقف كتاب در ايران منتشر شد

از سوی خانه کتاب

جلد دوم مشاهیر وقف کتاب در ایران منتشر شد

جلد دوم مشاهیر وقف کتاب در ایران؛ زندگی و کارنامه سید احمد اخوان دستمالچی از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، زندگی و کارنامه سید احمد اخوان دستمالچی به قلم حسین مسرت از سوی موسسه خانه کتاب راهی کتابفروشی ها شد.

نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب در مقدمه این اثر چنین بیان کرده است: «در روزگار معاصر می‌توان سنت حسنه وقف را در حوزه فرهنگ و به طور مشخص کتاب و کتابخوانی بیش از گذشته رواج داد، چرا که این حوزه به دلیل مشکلات اقتصادی و توجه بیشتر مردم به دیگر نیازهای زندگی در انزوا و بی‌توجهی قرار گرفته است. برنامه ریزی ها و اجرای سیاست های فرهنگی هم سو با وقف می تواند واقفان و خیرین را به این حوزه بیشتر هدایت کند. از سوی دیگر  توجه به اهالی قلم و مولفان و پدیدآورندگان و به نوعی پیشکسوتان این عرصه که نیازمند حمایت هستند نیز می تواند یکی از محورهای ترویج و گسترش وقف باشد.

موسسه خانه کتاب امیدوار است با انتشار مجموعه «مشاهیر وقف کتاب در ایران» از چهره بسیاری از واقفان کتاب که ناآشنایان آشنا هستند، غبارروبی کند. در گام نخست مجموعه مشاهیر وقف کتاب در ایران، درگذشتگان قرار دارند و تقدّم و تأخّر انتشار کتاب‌های این مجموعه به معنای ارزش‌گذاری میراث هیچ واقفی نیست و این مجموعه بر اساس وصول آثار به خانه کتاب منتشر می‌شود.»

سید احمد اخوان در تاریخ ۲۷/۲/۱۳۱۳ در برزن مالمیر یزد به دنیا آمد. او از واقفان فرهنگ دوستی بود که پس از آنکه در کار پیشرفت صنعت نساجی در یزد به رشد و باروری و کارآفرینی رسید و عنوان «پدر صنعت نساجی یزد» را از آن خود کرد، به امر گسترش فرهنگ وقف و کتابخوانی روی آورد و با بنیان یکی از بزرگترین مراکز فرهنگی جنوب کشور شامل کتابخانه و تالار سخنرانی به نام «الغدیر» و انتشارات و اقامتگاه پژوهشگران با نام کلی «موسسه فرهنگی تحقیقاتی اخوان دستمالچی» نام نیکی از خود به یادگار گذاشت. کتابخانه الغدیر اکنون با داشتن حدود ۱۲۰هزار جلد کتاب(چاپی، چاپ سنگی وخطی)در موضوع های گوناگون به زبان های فارسی، عربی و لاتین و حدود ۵هزار مجلد مجلات فارسی و لاتین، روزنامه، شامل تقریبا ۶۵۰ عنوان نشریه فارسی از آغاز چاپ در ایران تاکنون است و از لحاظ غنای منابع از افتخارات کتابخانه های استان یزد است.

 او بر اثر تلاش،جدیت و درستکاری به زودی در صف بازاریان و بازرگانان نامدار و خوش نام یزد قرار گرفت. او در دوران جوانی و میان سالی بیشتر به عنصر  فعال و تلاشگر عرصه های صنعت و اقتصاد شهرت داشت و بعدها لقب«پدر صنعت نساجی یزد» را نیز به دلیل پیشکسوتی و خدمات چشمگیر وی در این صنعت نصیب خود کرده بود.

اخوان دستمالچی فعالیت های نیکوکارانه و وقف خود را از سال های پیش از انقلاب اسلامی شروع کرده بود و ۱۷ طرح عام المنفعه را به ثمر رساند و به این روال بعد از انقلاب نیز ادامه داد و در سال های پایانی عمر با جهت گیری های فرهنگی و پژوهشی به انجام کارهای فرهنگی و تحقیقاتی روی آورد.

حاج سید احمد اخوان دستمالچی پس از عمری خدمت به فرهنگ و اقتصاد یزد، ۲۲ تیرماه ۱۳۹۳  در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

دومین جلد از «مشاهیر وقف کتاب در ایران» که به معرفی زندگی سید احمد اخوان دستمالچی پرداخته است، به قلم حسین مسرت با شمارگان هزار نسخه در ۴۸ صفحه و به بهای ۱۰۰ هزار ریال از سوی خانه کتاب راهی بازار نشر شده است.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *