تاریخ انتشار : ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ | شناسه مطلب : ۱۸۳۱۴ | تعداد بازدید : ۴۰۸

سي امين مشاهير كتاب شناسي معاصر ايران منتشر شد

درباره احمد منزوی؛

سی امین مشاهیر کتاب شناسی معاصر ایران منتشر شد

جلد سی ام مجموعه مشاهیر کتابشناسی معاصر ایران زندگی و کارنامه احمد منزوی نوشته علی صادق زاده وایقان از سوی خانه کتاب منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، جلد سی ام مجموعه مشاهیر کتابشناسی معاصر ایران زندگی و کارنامه احمد منزوی از بخش های مقدمه، از تولدتا کتاب شناسی، ویژگی های اخلاقی و علمی، حیات کتاب شناسانه، پس از کتاب شناسی و آثار پیش روی خوانندگان قرار گرفته است.

نیکنام حسینی پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، در مقدمه این کتاب نوشته است:« کتاب شناسی در روزگار ما یکی از علوم شناخته شده و مهم به شمار می آید و کتاب شناسان از زمان شکل گیری این علم  همواره چهره هایی برجسته و تاثیرگذار در جامعه خود محسوب می شده اند؛ شخصیت هایی چون ابن غضائری، نجاشی، شیخ طوسی،ابن ندیم، ابن شهر آشوب، عبدالله افندی، ثقه الاسلام تبریزی، آقا بزرگ تهرانی و بسیاری از بزرگان که ما امروز آنها را با نام کتاب شناس روزگار خود می شناسیم نقش بسزایی در شکل گیری تمدن اسلامی داشته و دارند.

کتاب شناسی نخستین گام برای شناخت و معرفی آثار منتشر شده و مهم ترین رکن برای ورود به دانش ها و علوم مختلف قلمداد می شود. امروزه به دلیل این که اطلاعات و کتاب های فراوانی نسبت به گذشته خلق می شود و شکل می گیرد، این علم توسعه و گسترش فراوانی یافته و اهمیتی دو چندان پیدا کرده است».

احمد منزوی (۱۳۰۱ سامرا-۱۳۹۴ تهران) فرزند کتاب شناس برجسته جهان تشیع، شیخ آقا بزرگ طهرانی، در کنار  کتاب و نسخه های خطی عراق، ایران، پاکستان و هندوستان دنیای خویش را گذراند. وی معلم، فهرست نگار، ایران شناس، مترجم، مصحح، محقق علوم اسلامی و عضو  هیات علمی مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی بود. نام ایشان در کتاب شناسی همتراز با نام کتاب شناسان برجسته جهان مانند ابن ندیم و کاتب چاپی و در پژوهش های جهانی ایران شناسی همتراز با نام کارل استوری انگلیسی ماندگار خواهد بود.

از منزوی بیش از ۷۷ جلد کتاب در تصحیح و تحقیق متون، فهرست نسخه های خطی و عکسی ایران، پاکستان و هندوستان ، فهرست واره کتاب های فارسی و حدود ۵۰ مقاله و مصاحبه چاپ شده است.

منزوی علاوه بر مشاوره در نگارش«دانشنامه زبان و ادبیات فارسی در شبه قاره» و سرپرستی بخش کتاب شناسی و فهرست نگاری مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی، کتابخانه غنی خود را به این مرکز اهدا کرد.

سی امین جلد از مجموعه «مشاهیر کتابشناسی معاصر ایران» به قلم علی صادق زاده وایقان با شمارگان هزار نسخه در ۴۸ صفحه به بهای ۱۰۰ هزار ریال از سوی مؤسسه خانه کتاب منتشر شده است.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *