تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۲۱ | شناسه مطلب : ۱۸۲۱۱ | تعداد بازدید : ۲۵۰

«ياد نامه عطا طاهري بويراحمدي»

خانه کتاب منتشر کرد

«یاد نامه عطا طاهری بویراحمدی»

کتاب «بخوان؛ یادنامه عطا طاهری بویراحمدی» به کوشش امراله نصرالهی و مهدی فاموری از سوی موسسه خانه کتاب راهی بازار نشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، کتاب «بخوان؛ یادنامه عطا طاهری بویراحمدی» به کوشش امراله نصرالهی و مهدی فاموری به تازگی از سوی موسسه خانه کتاب منتشر و راهی بازار نشر شد.

نیکنام حسینی پور در پیشگفتار این کتاب آورده است:« مرحوم کی عطا طاهری یکی از مردان فرهنگ ساز ایران است. با اینکه دل در گرو  زادگاه  خود داشت و پرورده ایل بود، اما میهن خود را از بن دندان دوست داشت و در راه اعتلای آن هیچ  فروگذار نکرد. چون پرورده طبیعت بود و فرهنگ اصیل ایلی داشت، در خانه اش به روی همه باز بود. همه از خوان نعمتش بهره می بردند. از استاد ایرج افشار،ایران شناس نامی و دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی، استاد مسلم ادبیات فارسی تا جوانان گم نام ولی جویای معرفت به خانه کی عطا رفت و آمد داشتند. هر چه داشت سخاوتمندانه با ایشان تقسیم می کرد. از نان و نمک تا کتاب و آخرین یافته های علمی اش را در طبق اخلاص می گذاشت.

کتابخوانی جدی بود و در امانت دادن آن دستی گشاده داشت. زندگی خود را صرف آموختن و آموزاندن کرده بود و در این راه هیج دلسرد نشد. کتابخانه اش برای وی مرکز جهان بود و برای جوانان آن دیار محل معرفت اندوزی وعشق ورزی با پیر خود بود. قلمی روان و خوش خوان داشت و این لطف نوشته هایش را می افزود. آثارش به یک معنا حافظه تاریخی و تصویری ایل بود و در راه شناساندن آداب و رسوم ایل منبعی گران سنگ به حساب می آید.

امراله نصرالهی نیز در بخش «به جای مقدمه» کتاب «بخوان؛ یادنامه عطا طاهری بویراحمدی»  نوشته است: «(کی) زمانه ما نه بی نام بود و نه بی نشان. هم نام داشت و هم نشان. نشان اش را نخست می توان در سیمای آن در کهنه هماره بازاش دید. دری گشاده به روی دشمن و دوست. در «کی بانو» دید. همان زنی که در زمستانی سخت، به دور از شوی آگاه خویش، زندگی را به قلمرو شوم جهل وانهاد و رفت؛ در ممیرو آن پسرک میرایی که تنها هفت بهار را پشت سر گذاشته و به تنها مرغ سپیدش دل بسته بود؛ در «سوار نیمه شبی» که رو به سپیده دم انقلاب و به امیدی اسب می دواند؛ در «کی نی نواز» ی که هرگز هنرش را در گوش خان به زمزمه ننشست؛ در سیمای آن«درختی» که هرگز اش کشته و فکنده نمی خواست؛ در کوچ، کوچ که از آن به وادی تاریخ پا نهاد و تاریخی که آن را به متن ادبیات آراست و نهایت، در سفرنامچه گلگشت در وطن و دفترچه یادداشت های آن یارشاطر، ایران شناس بزرگ، زنده یاد ایرج افشار. »

کتاب «بخوان؛ یادنامه عطا طاهری بویراحمدی» شامل بخش های مقالات، یادداشت ها، دل نوشته ها و اشعار عطا طاهری و  تصاویر است.

  مقاله های «نگاهی مختصر به حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی عطا طاهری بویراحمدی»، «کوچ، کوچ: تجربه نیم قرن زندگی در کهکیلویه و بویراحمد»، « نقدی بر کتاب کوچ، کوچ عطا طاهری بویر احمدی»، «عطا طاهری در آدینه کوچ، کوچ»، «کوچ، کوچ تجربه نیم قرن زندگی در کهگیلویه و بویر احمد»، « ممیرو کتابی برای همه» و... در بخش مقالات این کتاب آمده است.

هجیز تشکری، یعقوب غفاری، بهمن ایزدی، مصطفی نامدار مطلق، امراله نصرالهی، حسن حسینی موردداز، سید علی سینا رخشنده مند، صدر اله فرخیانی، سیمین طاهری، همایون طاهری، مهرداد طاهری، سپهر طاهری یادداشتی در مورد زنده یاد کی عطا طاهری در این کتاب ارائه داده اند.

کتاب «بخوان؛ یادنامه عطا طاهری بویراحمدی»  به کوشش امراله نصرالهی و مهدی فاموری به شمارگان ۵۰۰ نسخه و بهای ۴۰ هزار تومان از سوی موسسه خانه کتاب راهی بازار نشر شد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *