تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۹ | شناسه مطلب : ۱۸۱۶۹ | تعداد بازدید : ۱۰۳

گزارش سي و ششمين دوره جايزه كتاب‌سال منتشر شد

همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی

گزارش سی و ششمین دوره جایزه كتاب‌سال منتشر شد

گزارش سی و ششمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد


به گزارش روابط موسسه خانه كتاب، این موسسه همزمان با چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی ایران گزارش سی و ششمین جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران را منتشر كرد.

نیكنام حسینی پور مدیرعامل موسسه خانه كتاب در مقدمه این كتاب آورده است:" اعجاز پیامبر اكرم(ص)كتاب است و چراغ هدایت امت او نور آگاهی. كتاب حافظ فرهنگ و میراث دار دانش بشری است و چنان استوار است كه با وجود تحولات جهان مدرن و در میان انبوه وسایل ارتباطی هرگز از مقام رفیع آن كاسته نشده و همه ساله به مناسبت های گوناگون از پدیدآورندگان كتاب های فاخر تقدیر می‌شود.
آیین جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران نیز رخدادی ملی و بین‌المللی است كه می كوشد تا از طریق معرفی آثار ارزشمند به ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه یاری رسانند. هدف از برگزاری این پاسداشت ملی قدردانی از تهیه خالقان آثار منتخب و ناشرانی كه صاحب ایده بوده‌اند، ایجاد شوق روز افزون برای مطالعه و اطلاع رسانی درباره آثار و تحقیقات ارزشمند نوین است."
محمد علی مهدوی راد دبیر علمی جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سخن سردبیر این گزارش آورده است:" امسال نیز بر پایه سنت حسنه سال های گذشته تمام آنچه برای اولین بار در سال ۱۳۹۶ نشر یافته بود، بررسی و ارزیابی شد؛ و با دقت میراث مكتوب این سال نقد شد و نتیجه آن چیزی است كه در این گزارش به تفصیل و اندكی به شرح تر در سنجش با سال های گذشته خواهید دید. یك بار دیگر تصریح می‌كنیم كه ارزیابی ها بر پایه آثاری است كه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز نشر دریافت كردند و ما با توجه به راه ها و روش هایی كه اعلام كردیم و به آنها دست یافته ایم، این همه را بدون توجه به رویكردهای مولفان به داوری گذاشتیم. داوران فرهیخته ما به حق و انصاف جریان داوری را با فرهیختگی و با توجه به جایگاه این رویداد فرهنگی، دانشی و پژوهشی پیش می‌برند نتیجه را فقط و فقط بر پایه معیارهای عرضه می كنند كه در برگه ها رقم خورده است. فروتنانه از عالمان، محققان، مترجمان و ناشران تقاضا می‌كنم اگر كتابی یا مجموعه‌ای را در جایگاهی می‌ نگرند كه باید بدان توجه می‌شد و نشده است یادآوری كنند كه در یك دوره دیگر بر اساس آیین نامه مجال ارزیابی وجود دارد. معیارهای ارزیابی را به ویژه داوران ارجمند كه بایسته ها و نبایسته هایش را در عمل دریافته اند یادآوری كنند و برای جبران كاستی ها پیشنهاد دهن.اكنون و پس از چندین سال تجربه در تحقیق متون و نیز ترجمه دریافته ایم كه گاه متن از ترجمه و تحقیق فراتر می‌رود و به درستی می تواند عنوان ترجمه و تحقیق و یا تألیف و تحقیق را پیدا كنند. برای چگونگی ارزیابی این گونه موارد هم پیشنهاد دهند. سزامند است دانشگاه ها، مراكز پژوهشی و اطلاع رسانی، صدا و سیما و نیز خانه كتاب كه متولی اصلی استوار سازی این جریان ارجمند فرهنگی است آثار برگزیده و شایسته تقدیر را به درستی به نقد بگذارند كه قطعاً در جهت گسترش و ژرفایی و كارآمدسازی سودمند خواهد افتاد."
گزارش سی و ششمین دوره جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران با شمارگان هزار نسخه و به بهای ۲۵ هزار تومان از سوی موسسه خانه كتاب منتشر شد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *