تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۸ | شناسه مطلب : ۱۸۱۶۷ | تعداد بازدید : ۷۲

چهل سال نشر كتاب در ايران منتشر شد

از سوی موسسه خانه كتاب

چهل سال نشر كتاب در ایران منتشر شد

کتاب «چهل سال نشر کتاب در ایران» به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تالیف و تنظیم مجتبی تبریز نیا و عیسی عباسی از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.


به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، كتاب «چهل سال نشر كتاب در ایران» با هدف ارائه نگاه توصیفی، تطبیقی و تحلیلی به چهار دهه تولید و نشر كتاب در كشور از سوی موسسه خانه كتاب راهی بازار نشر شد. 
«چهل سال نشر كتاب در ایران» از «درآمد» و دو «بخش» تشكیل شده است. بخش مقدماتی با عنوان«درآمد» نگاهی است به آمار كتاب قبل از  انقلاب اسلامی در دوره اول پهلوی دوم(از سال ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۶) كه به صورت سالانه و در قالب نمودار ارائه شده است و بخش اول با عنوان «كتاب» در سه فصل به آمار كتاب در چهل سال پس از انقلاب اسلامی(۱۳۹۶-۱۳۵۷)، بررسی آماری كتاب های برتر در سال های پس از انقلاب اسلامی(۱۳۸۳-۱۳۹۵) و آمار پدیدآورندگان در چهل سال پس از انقلاب اسلامی(۱۳۹۶-۱۳۵۷)می پردازد و در بخش دوم با عنوان«ناشران»به آمار و اطلاعات مربوط به ناشران حقوقی، ناشران حقوقی عضو شابك، ناشران حقیقی و كاغذ  می پردازد. 
نیكنام حسینی پور در مقدمه این كتاب نوشته است: «برایند كلی مرور ۶۹ نموداری كه در این كتاب عرضه شده، به ویژه از نظر تعداد عناوین و تعداد ناشران، رشد، تكامل و فزونی را نشان می دهد. اكثر نمودارها نشان می دهند در دهه نخست كه دوران تثبیت نظام جمهوری اسلامی و سپس جنگ تحمیلی را پشت سر نهادیم، طبیعتا صنعت نشر هنوز جان نگرفته بود لذا در كمترین حد تولید و تحرك قرار داشت. اما در دهه دوم، با پایان جنگ و آغاز به كار دولت سازندگی (دولت های پنجم و ششم)، نظام های مدیریتی و اقتصادی صنعت نشر نیز قوام یافت و آرام آرام رو به بالندگی نهاد. دهه سوم، همزمان با دولت اصلاحات (دولت های هفتم و هشتم)، دوران جهش و شكوفایی صنعت نشر بود. در این دهه، تعداد عناوین به سرعت افزایش یافت و بیشترین مجموع شمارگان در یك سال (۱۳۸۵) در این دهه اتفاق افتاد. نمودارها نشان می دهند از اواخر دهه سوم تا نیمه دهه چهارم، یعنی در دوران دولت های نهم و دهم، از شتاب پیشین كاسته شده است. تحمیل های ظالمانه تحریم های بین المللی از عوامل اصلی این ركود نسبی بود. اما در نیمه دهه چهارم، در پی برجام در دولت  یازدهم، صنعت نشر بار دیگر جان گرفت و دوران ركود پیشین را نیز جبران كرد به نحوی كه در پایان دهه چهارم(۱۳۹۶) تعداد عناوین كتاب ها به ركور ۹۱ هزار و ۱۱۴ عنوان رسید.»
مجتبی تبریز نیا مولف كتاب در دیباچه این اثر آورده است: «كتاب متشكل از ۶۹ نمودار  است كه در آنها اطلاعات، اعداد و ارقام مربوط به تعداد كتاب ها، ناشران و پدیدآورندگان كتاب در طول چهل سال پس از انقلاب اسلامی بر اساس جامع ترین و فراگیرترین آمار و اطلاعات قابل استخراج از بانك اطلاعات موسسه خانه كتاب نمودارهای دوازده گانه موضوعی، نمودار نسبت جمعیت به تولید كتاب، آمار پروانه های نشر صادر شده بعد از انقلاب، قیمت كاغذ، تعداد پدیدآورندگان، برش های دهه ای و تقسیم بندی های دوره ای دولت ها آمده است. 
آمارهای این كتاب وضعیت نشر كتاب را در طول چهل سال پس از انقلاب اسلامی در زمینه های مختلف اعم از موضوعی، جغرافیایی و حوزه های مختلف نشر به ویژه پدیدآورندگان و ناشران نشان می دهد. این آمارها به مثابه داده های پایه و مواد خامی هستند كه اینك در اختیار صاحب نظران، دانشگاهیان، پژوهشگران، كارشناسان، دست اندركاران  و مدیران صنعت نشر، مدیران ارشد فرهنگی و اصحاب رسانه قرار گرفته اند تا هر كدام به فراخور حوزه تخصصی خود به تجزیه تحلیل آن بپردازند.»
مهمترین ویژگی این كتاب نگاه چهل ساله به موضوع است. این ویژگی هم در شیوه تنظیم كتاب هم در نحوه ترسیم نمودارها وهم در مقایسه چهار دهه ای روندها نشان داده شد كه حاصل آن، یافته های جدید در برخی حوزه ها است. برای نخستین بار روند چهل ساله وضعیت نشر كتاب در موضوعات ده گانه رده دیویی به انضمام دو حوزه «كودك و نوجوان» و «كمك آموزشی» در مجموع دوازده حوزه موضوعی هر كدام در یك نمودار مستقل بررسی شده اند كه آگاهی های بسیار مهمی از جمله فزونی قابل ملاحظه حوزه كمك آموزشی، رشد قابل توجه كتاب های فلسفه، روان شناسی، علوم اجتماعی و ادبیات و كاهش نسبی كتاب های دینی در سال های اخیر به دست می دهند. 
همچنین، نمودار مقایسه ای جمعیت نسبت به تعداد عناوین و شمارگان كتاب، برای نخستین بار در این نسخه ارائه شده است. این نمودار نشان می دهد بر خلاف تصور رایج، در طول چهار دهه بعد از انقلاب، سرانه تولید كتاب نسبت به جمعیت رشد مطلوبی داشته است. 
در این كتاب برای نخستین بار آمار تعداد پروانه نشرهای صادر شده پس از انقلاب بر اساس استعلام از «اداره كل دفتر توسعه كتاب و كتابخوانی» به صورت سالانه ارائه شده كه بررسی و مقایسه آن ابهامات رایج در مورد تعداد ناشر

ان كشور را تا حدود زیادی بر طرف كرده است.
كتاب «چهل سال نشر كتاب در ایران» با شمارگان ۵۰۰نسخه  به بهای ۱۲۰هزار تومان از سوی موسسه خانه كتاب منتشر شد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *