تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۷ | شناسه مطلب : ۱۸۱۶۴ | تعداد بازدید : ۵۷

بيش از گذشته نيازمند پافشاري روي باورهاي مشترك‌مان هستيم

وزیر فرهنگ در نشست با پیروان ادیان توحیدی گفت:

بیش از گذشته نیازمند پافشاری روی باورهای مشترك‌مان هستیم

سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: بیش از گذشته نیازمند این هستیم که بر باورها، رویکردها و ارزش‌های مشترک پافشاری کنیم. در جامعه امروز دغدغه‌های متعددی وجود دارد که همه ما را تهدید می‌کند و فرقی ندارد که مسلمان، زرتشتی، ‌مسیحی یا کلیمی باشیم.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، نشست سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با هموطنان پیرو ادیان توحیدی و برگزیدگان جایزه كتاب سال و جایزه جهانی كتاب سال جمهوری اسلامی ایران، شامگاه سه‌شنبه (۱۶ بهمن‌ماه) در هتل انقلاب تهران برگزار شد.
 

در ابتدای این مراسم علی فریدونی، مدیركل مجامع، تشكل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن خوش‌آمدگویی به افراد حاضر در مراسم گفت: هرساله دهه فجر انقلاب اسلامی فرصت مناسبی است برای برگزاری این نشست صمیمی و خوشحالیم كه امسال و در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی نیز این فرصت فراهم شد تا این جمع دوباره تشكیل شود
 
وی ادامه داد: این جمع نمادی از انسجام، دوستی و وحدت ادیان توحیدی در جمهوری اسلامی ایران است؛ بنابراین جا دارد كه در این مراسم به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب به روح پاك شهدا و روح پرفتوح بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (ره) درود بفرستیم.
 
در ادامه این مراسم سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برای من توفیقی است كه امسال ششمین نوبت است كه در ایام مبارك دهه فجر در این محفل حضور دارم. چهار سال در سمت معاونت فرهنگی و این دو سال اخیر به عنوان خادم اهل فرهنگ، هنر، رسانه و ادب. این گونه نشست و بودن در كنار پیروان ادیان الهی برای من بسیار شیرین بوده است. یكی از شیرین‌ترین اتفاقات من در دوران حضور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همین بوده و است كه می‌توانم به مناسبت‌هایی در خدمت شما عزیزان باشم و این افتخار را داشته باشم كه در كنار هم باشیم، هم‌نفسی، همدلی و همراهی كنیم.
وی ادامه داد: ما به عنوان ایرانیان پیوندهای عمیقی به درازای تاریخ با هم داریم. ما ریشه در این خاك داریم، از همین خاك برآمدیم، در این خاك نفس می‌كشیم، با هم چند هزار سال درد كشیده‌ایم و البته شیرینی‌ها نیز دیده‌ایم.
 

وزیر فرهنگ با اشاره به وحدت ایرانیان گفت: ریشه ما در یك زمین است و دیگران نمی‌توانند این خاك و زمین را از ما بگیرند. همچنین در این دوره و ایام، باورها، ارزش‌ها و مناسك مشترك‌مان به كمك می‌آید تا بیش از گذشته در كنار هم باشیم. باورهای توحیدی، باورهای معنوی، ارزش‌های اخلاقی و ده‌ها نقطه مشتركی كه ما پیروان ادیان توحیدی داریم، ما را به هم وصل كرده است. زرتشتی، كلیمی، مسیحی و مسلمان با این باورها و ارزش‌های مشترك می‌توانند دنیای امروز را بهتر و بهتر كنند.

وی افزود: ما بیش از گذشته نیازمند این هستیم كه بر باورها، رویكردها و ارزش‌های مشترك پافشاری كنیم. در دنیای امروز دغدغه‌های متعددی وجود دارد كه همه ما را تهدید می‌كند و فرقی ندارد كه مسلمان، زرتشتی،‌ مسیحی یا كلیمی باشیم.

صالحی در توضیح تهدیدهای مشترك اظهار كرد: معنویت‌زدایی از هستی و انسان و اینكه هستی و انسان را در چنبره خاك ببینیم و خاك را از عرش جدا كنیم، تهدیدات مشتركی میان ماست. فقیر كردن خاك چیزی است كه همه ادیان الهی ما را از آن برحذر داشته‌اند. بنیادگرایی و اندیشه‌های افراطی تكفیری و خشونت‌زا همه انسان‌ها را در نقطه نقطه زمین تهدید می‌كند و صاعقه‌ای است كه بر جان انسان افتاده است.

وی ادامه داد: با این تفاسیر همه باید در كنار هم قرار بگیریم و در برابر این آتش خانمان برافكن حفاظت كنیم. امروز خانواده و نهاد خانواده در معرض خطر است. خطرهای متعدد و نسل‌هایی كه با نسل‌های قبل بیگانه می‌شوند. حتی اگر كنار هم زندگی می‌كنند، زبان یكدیگر را درنمی‌یابند. فروپاشی نهاد خانواده خطر دیگری است كه همه پیروان ادیان توحیدی را تهدید می‌كند. ابتذال اخلاقی و رفتاری و بهم ریختن هنجارها اجتماعی و عرفی نیز نمونه دیگری از تهدیدهاست. می‌توان به این فهرست ده‌ها عنوان دیگر افزود.
 

وزیر فرهنگ با اشاره به راهكارهای مقابله با تهدیدات گفت: همه و همه در مقابل تهدیدات مشترك می‌توانیم در كنار هم قرار بگیریم. بزرگان ادیان چنین رهنمودهایی را كرده‌اند. امسال چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را آغاز می‌كنیم؛ انقلابی كه همه پیروان ادیان توحیدی در ایران، هم در نقطه تاسیس و هم در ادامه مانند دوران دفاع مقدس كنار هم بود‌ه‌اند و این ۴۰ سال را با هم ساخته‌اند و تا اینجا آمده‌اند.

وی افزود: هم رهبر فقید انقلاب اسلامی و هم خلف ایشان، مقام معظم رهبری این نگاه همگرایانه را مورد تقدیر پیاپی قرار داده‌اند و بارها گفته‌اند كه چگونه می‌توانیم با كنار هم قرار گرفتن ایران و جهان را آباد كنیم. نگاهی كه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به اندیشه مذاهب و نگرشی كه در ادیان دارند، نگاه قابل توجهی است و با این نگاه می‌توان بهتر كنار هم قرار گیریم و بهتر با هم ارتباط برقرار كنیم.

صالحی در پایان گفت: مقام معظم رهبری در یكی از این محافل‌ دیدار با خانواده شهدای ادیان توحیدی، این جمله را ‌فرمودند: «هركس در هر مذهبی باشد، اگر رفتار و اخلاقش را خوب كند و با بندگان خدا خوب باشد، او یك بنده صالحی است.» این نگاه بزرگان كشور است. ما از با هم بودن و در كنار هم بودن، تجربه‌های بسیار خوبی داریم و باید قدر این تجربه‌ها را بدانیم و در سختی‌هایی كه در پیش داریم از این تجربه‌ها بیش از گذشته سود ببریم.

همچنین در این مراسم، دكتر الكساندر كنیش، یكی از برندگان جایزه جهانی كتاب سال جمهوری اسلامی ایران صحبت كرد و گفت: خوش‌آمدگویی شما ایرانیان به قدری گرم و خالصانه بود كه ما تحت تاثیر قرار گرفتیم و باید در اینجا بگویم كه از شما سپاسگزارم كه چنین مردم مهمان‌نوازی هستید. من می‌خواهم در نزد شما درباره یك سری مسائل آكادمیك صحبت كنم؛ اما هیچ ادعایی ندارم كه این مسائل درست باشند.

وی ادامه داد: من روسی هستم؛ قبلا در انگلستان كار می‌كردم و در حال حاضر در امریكا مشغول به كار هستم. به نظر من ایده‌ها و چیزهایی هست كه در گرد و غبار پنهان شده است؛ مهم نیست این ایده‌ها برای چه كسانی هستند و مهم آن است كه پشت آن ایده‌ها چه كسی ایستاده است.

این پژوهشگر با توضیح نگاه خود به دین گفت: از دیدگاه آكادمیك، مردم همان‌گونه كه می‌خواهند دین را می‌سازند؛ از علائم‌ و نشانه‌های یكسانی استفاده می‌كنند و در نهایت چیزهای متفاوتی از دین بیرون می‌كشند. به عنوان مثال همه شما بازی خانه‌سازی را دیده‌اید كه از اجزای مختلفی تشكیل شده است و برای بچه‌هاست. بعضی از بچه‌ها از این اجزا وسایل جنگی درست می‌كنند و بعضی دیگر با آن ساختمان‌های زیبا می‌سازند؛ چراكه می‌خواهند در دنیای پر از صلح زندگی كنند.

وی افزود: آن چیزی كه درون انسان‌هاست دین را حائز اهمیت می‌كند. می‌خواهم برای شما یك داستان كوتاه تعریف كنم. این داستان درشهر سن دیگو اتفاق افتاده است. بیشتر تمركز جمعیت عرب مسلمان در همان منطقه‌ای است كه من در آن زندگی می‌كنم. البته ترك‌ها و ایرانی‌ها نیز بخش قابل توجهی را تشكیل می‌دهند و مسجدهای خیلی بزرگی هم دارند.
 

الكساندر كنیش در تعریف داستانش گفت: در محل زندگی من شیعه‌ها و سنی‌ها با هم رقابت می‌كردند تا ببینند كه چه كسی بزرگ‌ترین مسجد را می‌سازد. در نهایت شیعه‌ها برنده شدند و بزرگ‌ترین مسجد را ساختند. بعد از مدتی شیعه‌ها تصمیم گرفتند كه در مسجد را به روی سنی‌ها باز كنند و حتی دو جای مختلف برای وضو ساختند؛ چراكه نوع وضو گرفتن آنها فرق می‌كند. این اتفاق به دلیل ایمان شیعه‌ها بود. آنها این كار را با اختیار خودشان و بدون هرگونه دستوری انجام دادند. این رفتارهای غریزی كه در انسان‌ها اتفاق می‌افتد باعث می‌شود تا روح الهی در انسان‌ها دمیده شود.

وی در پایان اظهار كرد: من فكر می‌كنم كه این كار یك مثال خوب است و به همین دلیل من همیشه دانشجوهایم را به این مسجد می‌برم تا به دانشجوها نشان دهم كه شیعه‌ها و سنی‌ها می‌توانند در كنار هم زندگی كنند.
 

در طول این مراسم، سیامك مره صدق، نماینده كلیمیان در مجلس شورای اسلامی، مارنرسای بنیامین پیشوای مذهبی و اسقف اعظم كلیسای شرق آشوری، قریك باریكیان، اسقف ارامنه، سروش‌پور، نماینده موبدان زرتشتی، یوناتن بت كلیا، نماینده آشوریان در مجلس شورای اسلامی درباره نقش پیروان ادیان توحیدی در مسیر تكامل انقلاب اسلامی صحبت كردند.

همچنین سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محسن جوادی، معاون فرهنگی با برگزیدگان جایزه جهانی كتاب سال دیدار و گفت‌وگو كردند.

در این دیدار ۳۰ دقیقه‌ای هر كدام از برگزیدگان جایزه جهانی كتاب سال جمهوری اسلامی ایران به معرفی خود و اثر برگزیده‌شان پرداختند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز پس از شنیدن صحبت‌های برگزیدگان خطاب به آنها گفت: خیلی خوشحالیم كه شما عزیزان در ایران هستید؛ امیدواریم كه این سفر خوبی برای شما باشد و به زودی به ایران برگردید و كارهای بهتر و بیشتری در رابطه با ایران انجام دهید. ما منتظر كارهای جدید شما هستیم.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *