تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۶ | شناسه مطلب : ۱۸۱۶۲ | تعداد بازدید : ۶۹

انديشه‌اي كه با كتاب است جاودانه مي‌شود

رئیس‌جمهوری در اختتامیه سی‌وششمین جایزه كتاب‌سال

اندیشه‌ای كه با كتاب است جاودانه می‌شود

حسن روحانی در اختتامیه سی‌وششمین جایزه کتاب‌سال بیان کرد: کتاب چیزی جز بازگوکننده اندیشه نیست. اندیشه‌ای که با کتاب است جاودانه می‌شود. مسیر اندیشه و تمدن تقریبا منحصر به کتاب است. آثار شعرا، نویسندگان و محققین در طول هزاران سال در سراسر جهان از طریق کتاب منتقل شده است و از مسیر کتاب می‌توانیم ببینیم چگونه اندیشه، تاریخ و تمدن جریان پیدا کرده است.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، اختتامیه سی‌وششمین دوره جایزه كتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران عصر امروز سه‌شنبه(۱۶ بهمن‌ماه)با حضور حسن روحانی؛ رئیس‌جمهوری، سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معصومه ابتكار؛ معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، سیدرضا صالحی امیری؛ رئیس كمیته ملی المپیك، محسن جوادی؛ معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدعلی مهدوی‌راد؛ دبیرعلمی جایزه كتاب‌سال، احمدعلی حیدری؛ دبیر علمی جایزه جهانی كتاب‌سال، نیكنام حسینی‌پور؛ مدیرعامل موسسه خانه‌كتاب، محمود واعظی؛ رئیس‌دفتر ریاست جمهور در تالار وحدت برگزار شد.

رئیس جمهوری در این آیین گفت: انقلاب ما بی‌تردید قبل از سیاسی‌بودن فرهنگی و اجتماعی بود؛ انقلابی كه حتما از كتاب آغاز شد. اگر آغاز نهضت اسلامی را بررسی كنیم با اعلامیه مراجع و علمای بزرگ و به‌ویژه امام راحل شروع شد.

وی افزود: انقلاب اعلامیه، انقلاب نوشتار، كلام و انقلاب كتاب و فرهنگ بود. با یك نوار كاست ما به جنگ همه رسانه‌های قدرتمند شاه رفتیم. امام بود كه از نجف یا از پاریس ملتی را به حركت درمی‌آورد.

رئیس‌جمهور در ادامه بیان كرد: فكر نمی‌كنم در تاریخ نهضت‌ها و انقلاب‌ها رهبری تا این حد محبوب سراغ داشته باشیم. با یك فرمان، سخنرانی و دعوت همه ملت را به خیابان می‌كشید این چه قدرت عظیم و بزرگی بود كه ۳۶ میلیون نفر در ایران با یك سخن، فریاد و ندا به خیابان‌ها می‌آمدند.

رئیس‌جمهور دولت تدبیر و امید گفت: مردم از رژیم تا دندان مسلح هیچ هراسی نداشتند؛ رژیمی كه از نظر قدرت مادی و ظاهری بسیار برتر و غیرقابل مقایسه بود.

روحانی ادامه داد: همه قدرت‌های سیاسی دنیا تقریبا بدون استثنا پشت‌سر رژیم دیكتاتور گذشته بودند و این ملت بدون سلاح و با دست خالی اما با روحی بلند و امیدوار به پایان راه پیروزمندانه خود در برابر همه قدرت‌ها ایستاد و مقاومت كرد.

رئیس قوه مجریه گفت: آنچه ملت ما را پیروز كرد پیروزی نور بر ظلمت بود. آن وصفی كه قرآن راجع‌به خود دارد و می‌گوید كتابی كه با تابش نور، ظلمت‌ها را كنار می‌زند و این وصف كتاب واقعی مفید در جامعه است.

روحانی افزود: این نور است كه طریق واقعی را نشان می‌دهد و خطرات را بازگو می‌كند. مسیری كوتاه، بی‌خطر و این معنی كتاب است.

وی بیان كرد: نویسندگان، اندیشمندان و فرهیختگان در برابر همه مردم و همه آن‌هایی كه از اندیشه و كتاب آن‌ها استفاده می‌كنند یك وام بزرگ بر دوش دارند. كتاب چیزی جز بازگوكننده اندیشه نیست. اندیشه‌ای كه با كتاب است جاودانه می‌شود. مسیر اندیشه و تمدن تقریبا منحصر به كتاب است. آثار شعرا، نویسندگان و محققین در طول هزاران سال در سراسر جهان از طریق كتاب منتقل شده است و از مسیر كتاب می‌توانیم ببینیم چگونه اندیشه، تاریخ و تمدن جریان پیدا كرده است.

روحانی افزود: امروز در عصر و زمانی هستیم كه كتاب به سوال‌ها پاسخ می‌دهد. شاید این پرسش‌ها مربوط به جغرافیا، شیوه زندگی، اخلاق، دین و عرفان باشد. امروز راهی نداریم كه شبهات ایجاد نشوند. اگر همه قلم‌ها شكسته شود و زبان‌ها بریده شود، همچنان می‌توان با زبان اشاره شبهه ایجاد كرد. با هیچ سانسوری و فیلتری نمی‌توان جلوی انتشار شبهه را گرفت.

وی ادامه داد: در برابر سوال باید پاسخ بگوییم. با امر و نهی، سوال مردم پاسخ داده نمی‌شود و شبهه آن‌ها برطرف نخواهد شد. دوران انسداد گذشته است و باید با كتاب، عقل، دانش، گفت‌وگو و بیان، خرد، درایت، حكمت، دلسوزی، موعظه و نصیحت صحبت كنیم.

رئیس دولت تدبیر و امید بیان كرد: حتی سخن گفتن با سایر ادیان و سایر اعتقادات باید با جدال احسن باشد. خداوند از همه ادیان ابراهیمی به‌عنوان اهل كتاب یاد می‌كند و این افتخار است كه همه این ادیان دارای كتاب هستند. بنابراین باید با آن‌ها به بهترین شیوه و زبان، قلم صحبت و مفاهمه كنیم. راه این است كه با بیان احسن و زیباترین شیوه به سوال و شبهه مردم پاسخ دهیم. ما اهل جدال احسن هستیم و با رقیب با این زبان سخن می‌گوییم نه زبان جنگ. اهل نزاع نیستیم اهل رویارویی ناصحیح و غیراخلاقی با دیگران نیستیم.

وی گفت: بعد از ۴۰ سال كه از انقلاب گذشته است، این دوران نشانه پختگی، آبدیدگی و تجربه فراز و نشیب‌هاست. چرا گاهی با زبان بد با هم حرف می‌زنیم. اختلاف سلیقه اشكالی ندارد، پیام كتاب نیز همین است كه با یكدیگر با استدلال و دلیل و برهان سخن بگوییم.

رئیس دولت تدبیر و امید ادامه داد: كتاب باید محتوا و پیام نو داشته باشد. تنها فهم و اندیشه درست كافی نیست بلكه محتوا باید با زبان و در قالب درست بیان شود. باید درست بیندیشیم و در قالب درست برای نسل امروز بیان كنیم. امروز روزی است كه ما بیشتر از گذشته به اندیشمندان، صاحبان قلم و كتاب نیاز داریم. انقلاب را با كتاب و فرهنگ به پیروزی رساندیم و با فرهنگ و كتاب نیز حفظ خواهیم كرد.

روحانی گفت: آن‌هایی كه می‌خواهند با جنگ اقتصادی ما را زمین بزنند نهایتا می‌خواهند ما را از نظر فرهنگی به عقب برانند. اگر روحیه و انگیزه را حفظ كنیم همان‌طور كه در هشت سال دفاع‌مقدس تجربه كردیم نمی‌توانند پشت فرهنگ‌ ما را به خاك بمالند.

وی با اشاره به تصمیم دولت آمریكا مبنی بر ایجاد مانع برای سفر نویسندگان برگزیده جایزه كتاب سال به ایران بیان كرد: در جایزه كتاب‌سال این پیام را خوب دریافت كردید كه امریكا چه رفتاری در مقابل ایران دارد و هرچند كه می‌گوید قصد سویی به مردم ایران ندارد اما باید پرسید كه چرا مانع از سفر نویسندگان به ایران شد. آن‌ها می‌خواهند دانش و قلم را بشكنند و تحریم كنند. آمریكا با زبان سخیف و غیردیپلماتیك حرف می‌زند. ما با قلم پاسخ می‌دهیم و انقلاب خود را اینگونه تضمین می‌كنیم. بازگشت ایران به ۴۰ سال قبل امكان‌پذیر نیست؛ بازگشت ایران به سلطه امریكا امكان‌پذیر نیست آن دوران سپری شده است. ملت ایران از شما اجازه نخواهد گرفت. ملت ایران در مسیر پیشرو حركت می‌كند همه آمار و ارقام طی ۴۰ سال گذشته نشان از حركت درست ملت ایران دارد.

وی با اشاره به رشد جمعیت زنان نویسنده و دانشجو طی ۴۰ سال گذشته بیان كرد: پیش از انقلاب سهم زنان از فضای نویسندگی ۴درصد بود اما امروز براساس اعلام وزیر فرهیخته فرهنگ و ارشاد اسلامی این میزان به ۳۲ درصد رسیده است و این نشان از رشد ۸برابری دارد. با وجود همه مشكلات عملكرد ۴۰ ساله گذشته نشان از حركت درست ملت ایران دارد.

روحانی بیان كرد: امریكا می‌خواست كه چهل‌سالگی انقلاب را نبینیم اما ایران بانشاط در سراسر كشور شاهد افتتاح صدها و هزاران پروژه بزرگ و كوچك است كه طی دو سه سال گذشته آغاز شده بود.

وی ادامه داد: كتاب و نوشتار راه پیشرفت را نشان می‌دهد. مهم نیست كه محتوا در كاغذ و یا فضای دیجیتال تولید شود؛ اگر به محتوای فضای مجازی شك كردیم باز به كتاب مراجعه می‌كنیم. كتاب كاغذی سند اصلی است. كتاب، اندیشه و قلم جایگاه خود را حفظ كرده است تعالی اندیشه خود را ادامه خواهیم داد و پیروزی نهایی از آنِ ما خواهد بود.

در ادامه، سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبریك ایام دهه فجر و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: این انقلاب برخلاف سایر انقلاب‌ها، انقلاب گلوله نبود؛ بلكه انقلاب كلمه بود و این موضوع را می‌توان در متون منبرها، خطابه‌ها، شعرها، سروده‌ها و نوشته‌های به‌جا مانده از آن دوران مشاهده كرد. همین‌ موضوع انقلاب اسلامی ایران را متمایز و ممتاز می‌كند.


وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران اتفاقات قابل‌توجهی در حوزه نشر و كتاب رخ داد؛ به‌طوری كه تا قبل از پیروزی انقلاب در فاصله سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۵۷ تنها حدود ۵۰هزار عنوان كتاب تولید شده بود.

صالحی با بیان اینكه در فاصله سال‌های۱۳۵۷ تا ۱۳۹۶ حدود یك‌میلیون و ۲۳۰هزار كتاب چاپ اول و مجدد منتشر شده است ادامه داد: مسیر نشر كتاب در این سال‌ها پرجهش بوده است؛ به طوری كه در دهه اول انقلاب ۳۵هزار كتاب تولید شده بود و در دهه چهارم این عدد به ۷۲۶هزار كتاب رسید.


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: اگر به این جهش‌ طی چهاردهه اخیر افتخار می‌كنیم، این جهش مدیون مولفان و ناشران، همچنین كسانی است كه با تولید كتاب فرصت علم‌اندوزی را فراهم كردند.
 
وی با اشاره به آمار كتاب‌های كاربردی و علمی نیز گفت: حدود ۱۴۳هزار عنوان كتاب طی ۴۰ سال در این حوزه منتشر شده است كه در دهه اول انقلاب مجموع كتاب‌ها حدود ۴هزار عنوان و در دهه چهارم به ۸۸هزار عنوان رسید كه این آمار نشان می‌دهد جریان علمی كشور در مسیر توسعه و پیشرفت به نحو قابل توجهی با كتاب و دانش همراه بوده است.


صالحی همچنین به انتشار كتاب در حوزه علوم انسانی و اسلامی اشاره و تاكید كرد: در این حوزه‌ها نیز مسیر پرجهشی در بخش تولید داشتیم. در آمایش آماری طی ۴۰ سال گذشته می‌توانیم ردپای پیشرفت علوم را در حوزه‌های مختلف شاهد باشیم كه یكی از این حوزه‌ها به تغییر آمار جنسیت در حوزه كتاب مربوط است.

وی گفت: براساس این آمار در سال ۵۷، ۹۶درصد مولفان مرد و تنها ۴درصد زن بودند، در دهه اول انقلاب نیز ۹۲درصد مولفان مرد و ۸ درصد زن بودند اما اكنون در چهارمین دهه انقلاب اسلامی ایران ۷۱ درصد مولفان مرد و ۲۹درصد زن هستند. همچنین در سال ۹۶، ۶۸درصد مولفان مرد و ۳۲ درصد زن بودند.


صالحی درباره حوزه داستان‌نویسی نیز عنوان كرد: در این حوزه آمار نشان می‌دهد فاصله بین مردان و زنان كمتر شده و تقریبا به فضای برابر رسیده است.


وی همچنین به تقسیم‌بندی آمار موسسه خانه‌كتاب از ناشران نیز اشاره كرد و افزود: ناشران پركار یعنی ناشرانی كه سالانه حدود ۲۰ تا ۵۰ اثر تولید می‌كنند در دهه اول انقلاب تنها ۱۷ ناشر پركار بودند اما در دهه چهارم انقلاب تعداد آن‌ها به ۶۰۰ ناشر رسید.


صالحی درباره ناشران حرفه‌ای نیز گفت: ناشر حرفه‌ای ناشری است كه سالانه بیش از ۵۰ عنوان كتاب تولید می‌كند. در این زمینه در دهه اول انقلاب ما تنها ۵ ناشر حرفه‌ای داشتیم و اكنون در دهه چهارم انقلاب بیش از ۲۸۶ ناشر حرفه‌ای داریم.


صالحی در پایان خاطرنشان كرد: تمام این موضوعات نشان می‌دهد كاروان فكر، اندیشه، فرهنگ در ایران كه از كهن‌بوم دیرینگی داشته است موفق بوده و آینده ایران نیز درخشان خواهد بود.


 مهدوی‌راد در این آئین، با گرامیداشت فرارسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: فرارسیدن سال‌روز انقلاب اسلامی، انقلاب آگاهی، قلم، كتاب، درایت و آزادی را تبریك می‌گویم.

وی در تشریح گزارش برگزاری سی‌وششمین دوره جایزه كتاب سال ادامه داد: مجموعه آثار مكتوب كه از راه‌های مختلف در دبیرخانه جایزه كتاب‌سال بررسی شدند ۵۲ هزار و ۸۰ عنوان چاپ نخست بود كه در سال ۹۶ منتشر شده بود و در مقایسه با سال گذشته اندكی افزایش داشت. در ارزیابی نخست ۱۰هزار و ۳۶۸ عنوان كتاب شناسایی و در مرحله دوم ۲۷۲ عنوان كتاب شامل ترجمه، تألیف و تحقیق بررسی شدند.

مهدوی‌راد افزود: امتیازدهی به آثار به این صورت بود كه داوران آثار تقدیری را از ۸۵ تا ۹۵ و آثار برگزیده را از ۹۵ تا ۱۰۰ امتیاز پیش‌بینی كرده بودند.

دبیرعلمی سی‌وششمین دوره جایزه كتاب‌سال با اشاره به بیست‌وششمین دوره جایزه جهانی بیان كرد: در این جایزه ۲۴۴ عنوان كتاب به مرحله نهایی راه پیدا كرد و از بین ۲۸ عنوان كتاب ۱۰ عنوان برگزیده منتخب شد. علاوه‌بر این ۱۰ عنوان اثر برگزیده و ۴۲ عنوان تقدیری امروز معرفی خواهند شد.

مهدوی‌راد با اشاره به تاثیر شگرف انقلاب اسلامی بر دانش‌گستری و گسترش ابعاد تمدن اسلامی‌ـ‌انسانی و تحول میراث مكتوب گفت:‌ حركت در حوزه میراث مكتوب هرچند مقبول نیست اما مطلوب است.

وی افزود: نعمت انقلاب، نعمت بزرگی است كه با آگاهی، آزادی، فرهیختگی و فرزانگی همراه است بنابراین پیشگیری از تحریف آن بسیار مهم است.

مهدوی راد درباره جریان داوری آثار این دوره جایزه كتاب‌سال بیان كرد: اطمینان می‌دهم كه داوران عزیز هرچه را كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌عنوان متولی اجازه چاپ داده بود و ما مطلع شدیم، بدون سوگیری ارزیابی شدند.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *