تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۱ | شناسه مطلب : ۱۸۱۴۴ | تعداد بازدید : ۶۷

هر تغييري در بقاع متبركه با اين كتاب قابل پيگيري خواهد بود

در نشست معرفی و بررسی مجموعه كتاب‌های "هزار مزار ایران" عنوان شد

هر تغییری در بقاع متبركه با این كتاب قابل پیگیری خواهد بود

طاوسی در نشست معرفی و بررسی مجموعه کتاب‌های "هزار مزار ایران" گفت: در این کتاب معماری هر اثر ثبت شده که بسیار با ارزش است چرا که هر تغییری در این بناها قابل پیگیری خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، نشست بررسی مجموعه كتاب‌های «هزار مزار ایران» چهارشنبه ۱۰ بهمن‌ماه با حضور محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، مؤلف كتاب، سعید طاووسی مسرور و بشیر سلیمی، پژوهشگران تاریخ اسلام  در سرای اهل قلم برگزار شد. 

در ابتدای این نشست، بحرالعلوم گفت: ما با هزینه شخصی خودمان به دنبال تالیف كتاب معارف بقاع متبركه بودیم و در این راه بیش از ۱۰۰ میلیون هزینه كردیم. ۶۰ درصد این كار انجام شده بود  كه رئیس سازمان اوقاف ما را دعوت كردند و قراردادی بستیم. این مجموعه در حال اتمام بود كه میراث فرهنگی ما را دعوت كردند تا مزارات ثبت شده را از این مجموعه جدا كنیم و روش جدیدی برای تالیف این كتاب در پیش بگیریم. 

وی ادامه داد: برای اولین بار یك محقق در كل كشور رفته و ۱۰ هزار زیارتگاه را دیده و به دنبال آن ۱۰هزار موقعیت جغرافیایی، روستا، كاروان سرا و خانه های تاریخی را دیده است. در ابتدا  این زیارتگاه ها را دسته بندی و بخش های شیعیان، خوارج، مسلمانان و زیدیان را مشخص كردیم اما برای خوانندگان كتاب به مذاهب اشاره ای نكردیم. 
با همكاری اوقاف و میزبانی میراث فرهنگی و گردشگری تصاویر فاخری تدوین و و متن آنها را آماده كردیم و برای هر استان به میزان بقای متبركه ثبت شده اثر تالیف كردیم. عكس های  بعضی از این بقای متبركه قبل و بعد از تخریب نیز در این كتاب آمده است. 
وی با بیان اینكه هدف ما از این كتاب معرفی بقاع متبركه بود، گفت: محقق همه بقاع را از نزدیك می بیند. در تدوین این كتاب تلاش بر صداقت و دقت در موقعیت جغرافیای  بنای متبركه بود. بنابراین این بنا در چند خط تعریف شده است و موقعیت جغرافیای آن شرح داده شده است. مثلا استان البرز قبلا جزو استان تهران بود اما بعد به عنوان یك استان مستقل شناخته شد. همچنین، آخرین توصیفاتی كه در مورد بقعه وجود داشته در كتاب آوردیم. 

وی ادامه داد: در تالیف این اثر صداقت در رد یا اثبات نیز برای ما مهم بود. در این راه شهرت محلی را بنا قرار دادیم  و گاهی این شهرت را رد و به صراحت گفتیم كه این موضوع ادعایی بیش نیست. برای مكان هایی كه نتوانستیم نسبی پیدا كنیم  به آن اشاره ای نكردیم تا زمانی كه برای آن سند پیدا كنیم و در چاپ های بعد به آن اشاره خواهیم كرد. 

این محقق با بیان اینكه این كتاب ممكن است به دست مخاطبان و علاقمندان نرسیده باشد اما كاركرد این كتاب زیاد است، گفت:  باید تبلیغات زیادی در مورد آن انجام شود. هرج و مرجی كه در نام گذاری این بقاع متبركه وجود دارد باعث سردگمی و مزهكه مردم و مخاطبان عام و خاص شده است كه اگر برای آن فكری نشود خسارات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. تعدادی از این نام گذاری ها عوام فریب است. در صورتی این نام گذاری ها برای بقاع متبركه  یك انگیزه پشت خود دارند. بعضی از این نام ها اشاره به محل سكونت، موقعیت جغرافیایی، شهرت، تاریخ تعمیر و ساخت، شهرت با نام خادم، نام گذاری برای رسیدن سریع به بقعه، اشاره به لقب امام زاده، اشاره به كرامات و اشاره به اشخاص محلی دارند. 

وی گفت: برای امام زادگان زن ۸۶۵ بقعه ثبت كرده ایم كه ۱۱۵۰ شخصیت در آن مدفون هستند شخصیت هایی كه بقعه مستقل دارند و شخصیت هایی كه بقعه تركیبی دارند. 
این محقق گفت: علمای انساب پنج روش در تعیین آرامگاه ها دارند. صحت نام نسب، تصریح مورخین و علمای انساب به تاریخ وفات و هجرت، جغرافیای هجرت، سفرنامه ها و كتیبه های تاریخی از جمله این پنج روش هستند. 

در ادامه این نشست، طاووسی این كتاب را خدمتی در عرصه پاسخ به شبهات دانست و به محسان كتاب اشاره كرد و گفت: اگر شخص مدفون در بقعه شهرت غلط داشته در این كتاب سعی شده شخصیت اصلی پیدا شود.  این مسیر بسیار طاقت فرسا و طبعات زیادی دارد. این كتاب در نسب شخص مدفون و تعیین هویت آن مرجعیت دارد و برای مخاطبان عام و خاص قابل استفاده است. 
وی با اشاره به دیگر محسن كتاب گفت: مولف به طور متوسط در هر جلد به بیش از ۱۲۴ منبع  مراجعه كرده است؛ در مازندران  بیشترین و در سیستان و بلوچستان كمترین  منبع مورد استفاده قرار گرفته است. این اتفاق نشان می دهد برای تالیف این كتاب از نظر پژوهشی تلاش زیادی صورت گرفته است و از نظر منابع كتابخانه ای كار غنی به حساب می آید. 
طاووسی ادامه داد: در این كتاب به لحاظ تنوع آثار نسب نگاری قدیمی ترین تا جدیدترین نسب ها دیده شده است. آثار تاریخی، كتب رجال، مزارات، آثار و تحقیقات جدید در حوزه معماری و تاریخی در این كتاب دیده شده است. از دیگر محاسن كتاب، مصور و رنگی بودن آن است. همچنین عكس های كتاب از زوایای مختلف گرفته شده كه ارزش سندی دارد.
این محقق بیان كرد: در این كتاب معماری هر اثر ثبت شده كه بسیار با ارزش است چرا كه هر تغییری در این بناها قابل پیگیری خواهد بود. شیوه ارائه كتاب به تفكیك هر استان آمده است كه شیوه خوبی است اما كاش صحافی بهتری برای كتاب انجام می شد. پاورقی و منبع هر مطلب مشخص نیست هرچند جای این موارد در این كتاب نیست چرا كه این كتاب حالت راهنمای گردشگری دارد. برخی از مقبره ها در كتاب تصویر ندارند بهتر است تصاویر آنها آورده شود. برای كارهایی بعدی پیشنهاد می كنم شخصیت مدفون در مزار در اولویت اول و معماری و هویت بنا در اولویت دوم قرار بگیرد همچنین فرهنگ عامه حول آن مزار هم مورد توجه قرار بگیرد. بعضی بناها در كتاب آمده كه خارج از موضوع است مثلا برج هایی در مازندران آمده كه وجه مقبره بودن ندارند.
سلیمی از دیگر سخنرانان این نشست گفت: فضایی فرهنگی زیارتی نیاز به بازنگری جدی دارد و منحصر در امام زادگان ایران نیست. امام زادگان در این كتاب به عنوان پازل از یك پازل كلی است. این كتاب مشخص است ۲۱جلد آن تاكنون چاپ شده و ۱۰ جلد آن هم نوشته شده اما هنوز چاپ نشده و مهمترین آن برای استان تهران است. امیدوارم میراث فرهنگی و گردشگری همت كند و بقیه كارها را به اتمام برساند. 
وی ادامه داد: برای این كتاب ها باید كار نرم افزاری انجام شود تا در اختیار علاقمندان و در سبد علمی محققان قرار بگیرد. نگارش این كتاب شجاعت می خواهد و مولف به طور حتم مصائبی را هم تحمل كرده اند چرا كه باورهایی كه  در ذهن مردم بود را از نظر علمی زیر سوال بردند. با در نظر گرفتن فضای علمی این اثر و آثار دیگری كه از مولف چاپ شده است می توان فهمید كه سیاست رد آثار  و شخصیت های مدفون در بقعه هدف نیست بلكه سیاست دیگری همچون معرفی جایگزینی برای آنها انجام شده است. این امر از نقاط قوت كتاب است. وقتی ۲۱ جلد كتاب را باز می كنیم با توضیحات مفصل معماری بنا رو به رو می شویم كه حتما مهم بوده و باید منتشر می شدند.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *