تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۰۹ | شناسه مطلب : ۱۸۱۳۷ | تعداد بازدید : ۱۴۹

نشست خبري جايزه كتاب سال برگزار شد

در موسسه خانه كتاب

نشست خبری جایزه كتاب سال برگزار شد

نشست خبری و رونمایی از پوستر سی‌وششمین دوره جایزه کتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران و جایزه جهانی کتاب‌سال در سرای اهل قلم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، نشست خبری سی‌وششمین دوره جایزه كتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران و جایزه جهانی كتاب‌سال پیش‌از ظهر امروز (سه‌شنبه ۹بهمن‌ماه) با حضور نیكنام حسینی‌پور؛ مدیرعامل موسسه خانه‌كتاب، محمدعلی مهدوی‌راد؛ دبیر علمی این رویداد و محمدعلی حیدری؛ دبیر جایزه جهانی كتا‌ب‌سال در سرای اهل قلم موسسه خانه‌كتاب برگزار شد.
 

حسینی‌پور با تبریك بعثت انقلاب اسلامی ایران درباره جایگاه جایزه كتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران گفت: جایزه كتاب‌سال با فراز و فرودهای فراوان به ایستگاه سی‌وششم رسیده است. این رویداد در منطقه و جهان به‌عنوان یك برند و مرجع در محافل فرهنگی شناخته می‌شود به طوری كه بسیاری از نویسندگان به‌دنبال حضور در این رویداد هستند.
 

وی با اشاره به فرایند بررسی و داوری آثار ادامه داد: طبق فراخوان سی‌وششمین دوره جایزه كتاب‌سال، مهلت معرفی آثار از فروردین تا مهرماه سال جاری اعلام و فرایند داوری ۶هزار اثر در دبیرخانه از آبا‌ن‌ماه آغاز شد. بیش از ۵۸۰ داور با ۸۰هزار ساعت داوری آثار را انجام دادند. بیش از صد داور آثار مطالعات اسلامی و ایرانی را بررسی كرده‌اند.
 

مدیرعامل موسسه خانه كتاب با تاكید بر نقش دبیرخانه جایزه كتاب‌سال در جریان داوری آثار افزود: دبیرخانه به‌عنوان مرجعیت بسیاری از رویدادهای كتاب‌محور كشور شناخته می‌شود. به‌طوری كه دبیرخانه طی این مدت زایش‌هایی مانند كتاب‌سال استانی را تجربه كرده است. از این جمله می‌توان به برگزاری ۷ رویداد كتاب‌سال استانی اشاره كرد.
 

حسینی‌پور درباره نقش ناشران در رویداد كتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران بیان كرد: بسیاری از ناشران كشور با ایده‌پردازی و ارائه عام به مولفان در حوزه تالیف فعالیت دارند. بنابراین تاكید دارم كه باید ناشران در رویداد كتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران دیده شوند.
 

وی با اشاره به جزییات برگزاری آئین اختتامیه سی‌وششمین دوره جایزه كتاب‌سال گفت: برگزیدگان در آئین اختتامیه ۱۶بهمن‌ماه جوایز خود را از دست رئیس‌جمهور در تالار وحدت دریافت می‌كنند. در این دوره ۱۴ اثر به‌عنوان برگزیده و ۴۱ اثر به‌عنوان تقدیری شناخته شده‌اند.
 

مدیرعامل موسسه خانه‌كتاب با اشاره به لزوم توجه به نقش انجمن‌های علمی و صنفی در جریان داوری كتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: سال آینده در جریان داوری آثار از انجمن‌های علمی و صنفی استفاده خواهد شد و مشاركت آن‌ها را خواهیم داشت. برای تحقق این هدف مكاتباتی را آغاز كرده‌ایم.
 

حسینی‌پور افزود: در رویداد جایزه جهانی كتاب‌سال آثاری از كشورهای آمریكا، ایتالیا، تركیه، فرانسه و لبنان كه آثاری در حوزه‌های ایران‌شناسی و مطالعات اسلامی داشته‌اند حضور دارند. مقدمات حضور مهمانان خارجی انجام شده است.

مدیرعامل خانه كتاب گفت: با احتساب برگزیدگان جایزه جلال آل‌احمد و شعر فجر ۱۰هزار و ۳۰۸ عنوان وارد دبیر‌خانه شده است. نزدیك به ۶۳۱ نفر طی ۳۶ سال برگزاری كتاب‌سال برگزیده و ۹۳۰نفر نیز به‌عنوان شایسته تقدیر معرفی شدند. ۱۱۰نفر از این برگزیدگان متاسفانه دارفانی را وداع گفتند.

وی با اشاره به اهمیت مستندسازی فعالیت‌های فرهنگی بیان كرد: متاسفانه چندان به مقوله مستندسازی فعالیت‌های فرهنگی توجه نمی‌شود بنابراین موسسه خانه‌كتاب هم‌زمان با برگزاری آئین اختتامیه سی‌و‌ششمین دوره جایزه كتاب سال از كتاب «آینه دوران» به‌عنوان دایرة‌المعارف كتاب‌سال در دو جلد رونمایی خواهد كرد.

 

در ادامه، مهدوی‌راد در این نشست با اشاره به اهمیت و جایگاه كتاب‌سال گفت: بسیاری از كشورها حتی در موقعیت‌های بحرانی با هدف تاكید بر اهمیت توجه به فرهنگ رویداد كتاب سال را برگزار می‌كنند.
 

وی ادامه داد: ۶۴۱۳ عنوان كتاب در جریان داوری قرار گرفتند و ۲۷۲ عنوان به مرحله نهایی رسیدند. دایره بررسی آثار به كتاب‌هایی اختصاص دارد كه از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز انتشار دریافت كرده‌اند. سه حوزه اصلی به كتاب‌های تالیفی، ترجمه و تحقیق اختصاص دارد.
داوری جایزه كتاب سال به تعاریف جدید نیاز دارند 
مهدوی‌راد درباره لزوم ارائه تعریف برای برخی كتاب‌ها كه در هیچ‌كدام از قالب‌های تالیف، ترجمه و تحقیق نمی‌گنجد بیان كرد: برخی كتاب‌ها با توجه به مقدمه مترجم، افزوده ‌شدن فصل‌های جدید و همچنین گزیده‌گویی‌ها به‌طوری است كه نمی‌توان كتاب را كاملا ترجمه و یا تالیف نامید و باید در كاربرگ جدید تعریف شود. داوران برای داوری این آثار به معیارهای ارزیابی جدید نیاز دارند كه باید تعریف شوند.
 

دبیر علمی سی‌وششمین دوره جایزه كتاب‌سال افزود: امسال مانند سال‌های گذشته آثار بررسی‌شده از نظر كمی رشد مناسبی داشتند اما همچنان از ضعف درونمایه و كیفیت رنج می‌بریم؛ حتی در رشته‌های علوم پایه و محض همچنین مهندسی كامپیوتر و برق آثار قابل توجه نبودند؛ علاوه بر این در حوزه‌های علوم انسانی و اسلامی نیز كارهای مهمی شناسایی نشده‌ است.

جایزه جهانی كتاب سال ۱۰ برگزیده دارد
در ادامه این نشست حیدری، دبیر جایزه جهانی كتاب‌سال درباره جریان شناسایی آثار مولفان خارجی گفت‌: طبق روال سال‌های گذشته كتاب‌ها از طریق مراجع مختلف مانند رایزنی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران شناسایی شدند.
 

وی افزود: ۲۰۰۰ عنوان كتاب در این دوره بررسی شده است برخی آثار از رویدادهای فرهنگی مانند نمایشگاه‌های خارجی و كتابخانه‌های ملی نیز خریداری شده است. كتاب‌ها به موضوعات هنر، معماری، كلام و عرفان، توریسم، ایران و جهانگردی اختصاص دارد. 

حیدری ادامه داد: ۲۰۰ اثر به مراحل بعدی داوری راه پیدا كرده‌اند و ۱۰ اثر به‌عنوان برگزیده بیست‌و‌ششمین دوره جایزه جهانی كتاب‌سال از سوی داوران شناسایی شده است.

در ادامه این نشست خبری حیدری درباره خرید كتاب خارجی در این دوره از جایزه جهانی كتاب‌سال و میزان بودجه تخصیص یافته برای این موضوع گفت: خوشبختانه باوجود همه مسائل و مشكلات اقتصادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از توجه به این مقوله فروگذاری نشد. خریدهای كتاب از نمایشگاه كتاب تهران و بخشی دیگر از نمایشگاه بین‌المللی كتاب فرانكفورت انجام شده است علاوه بر این خوشبختانه به دلیل ارتباط تنگاتنگ با نمایندگان و رایزنان فرهنگی كشورمان برای شناسایی كتاب‌ها مشاوره گرفته‌ایم.

وی افزود: خوشبختانه به لحاظ بودجه محدودیتی جدی، وجود ندارد؛ اما درباره میزان رقم تخصیص داده شده حضور ذهن ندارم.

 

حسینی‌پور درباره هزینه خرید كتاب برای بیست و ششمین دوره جایزه جهانی كتاب‌سال بیان كرد: بودجه خرید كتاب برای این موضوع از موسسه خانه كتاب تامین شده است. امسال نزدیك به صد میلیون تومان كتاب از نمایشگاه كتاب خریداری شد و بیش از ۵۰ میلیون تومان نیز از نمایشگاه‌های خارج از كشور است. 

وی افزود: تلاش داریم منابع ارزشمند جایزه كتاب سال و جایزه جهانی در قالب كتابخانه در اختیار پژوهشگران قرار بگیرد. امید‌وایم بعد از برگزاری جایزه جهانی این كتابخانه را افتتاح كنیم. 

حسینی‌پور، همچنین با تاكید بر لزوم توجه بیشتر به تقویت كرسی‌های ایران‌شناسی در خارج از كشور بیان كرد: كرسی‌های ایران‌شناسی در كشورهای دیگر، به شدت در حال ضعیف شدن هستند. این كرسی‌ها را به دلایل مختلف از‌جمله فوت ایران‌شناسان از دست می‌دهیم و جایگزینی هم برای آن‌ها تعریف نمی‌شود.

مدیر عامل موسسه خانه كتاب ادامه داد: به‌ نظر می‌رسد همه نهادها و سازمان‌هایی كه در خارج از كشور فعال هستند، اعم از وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و بنیاد سعدی باید همت كنند تا این كرسی‌ها تقویت و حفظ شوند. در غیر این‌صورت، كشورهای دیگر، جای آن‌ها را می‌گیرند و زمینه‌ساز فقر علمی برای ما خواهد شد.

در پایان این نشست از پوستر سی‌و‌ششمین دوره جایزه كتاب سال و بیست و ششمین دوره جایزه جهانی كتاب سال رونمایی شد.

نشست خبری سی‌وششمین دوره جایزه كتاب‌سال جمهوری اسلامی ایران و جایزه جهانی كتاب‌سال پیش‌ از ظهر امروز (سه‌شنبه ۹بهمن‌ماه) با حضور نیكنام حسینی‌پور؛ مدیرعامل موسسه خانه‌كتاب، محمدعلی مهدوی‌راد؛ دبیر علمی این رویداد و محمدعلی حیدری؛ دبیر جایزه جهانی كتا‌ب‌سال در سرای اهل قلم موسسه خانه‌كتاب برگزار شد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *