تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۰۳ | شناسه مطلب : ۱۸۱۲۱ | تعداد بازدید : ۷۲

كتاب "اصول مهندسي تصفيه فاضلاب "رونمايي شد

در سرای اهل قلم

كتاب "اصول مهندسی تصفیه فاضلاب "رونمایی شد

آیین رونمایی از کتاب "اصول مهندسی تصفیه فاضلاب"عصر امروز سوم بهمن ماه در سرای اهل قلم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه، آیین رونمایی كتاب «اصول مهندسی تصفیه فاضلاب؛ طراحی تصفیه خانه های فاضلاب های شهری و صنعتی» چهارشنبه (سوم بهمن ماه)با حضور نیكنام حسینی پور، مدیرعامل موسسه خانه كتاب، سید سعیدمیرمحمدصادق، معاون فرهنگی خانه كتاب،سید مسعود ضیاء بشر حق، قائم مقام دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی،  كورش جودكی، مدیر تعمیر و نگهداری تصفیه خانه های جنوب تهران، محمود فتوحی فیروز‌آباد، رییس دانشگاه صنعتی شریف، ناصر مهردادی، استاد دانشگاه تهران،  سید احمد میرباقری،  نویسنده كتاب و استاد دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی ، مهدی علیاری، رئیس كتابخانه مركزی مركز  اسناد و انتشارات دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی و محمد طالعی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در سرای اهل قلم برگزار شد.

در ابتدای این نشست، نیكنام حسینی پور  موسسه خانه كتاب را متعلق به همه نویسندگان، اصحاب فرهنگ، هنر و قلم دانست و اظهار امیدواری كرد برگزاری جلسات نقد و بررسی كتاب در علوم دقیقه و علوم كاربردی تداوم داشته باشد. وی ادامه داد: با توجه به ظرفیتی كه در خانه كتاب وجود دارد در سال ۹۸ برای همكاری با انجمن های علمی و دانشگاه ها  آمادگی داریم. از طرفیت این انجمن می توانیم در داوری جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران استفاده كنیم و تعداد داوران را افزایش دهیم. 
مدیرعامل موسسه خانه كتاب ادامه داد: از ظرفیت خبرگزاری كتاب ایران می توانیم برای تقویت آثار و اخبار منتشر شده در  علوم  كاربردی و حوزه های فنی مهندسی استفاده كنیم. جنبه علوم‌انسانی این خبرگزاری قوی است. 
حسینی پور با بیان اینكه دانشكده های فنی به حوزه علوم‌انسانی نیاز دارند، گفت: این حوزه ها به علت سروكار داشتن با اعداد و ارقام و ریاضیات نیاز دارند در خلوت خود رمان، شعر و داستان بخوانند و اثر آن را در افزایش كارایی خود ببینند

سید سعید میر محمد صادق  در این نشست  برگزاری اولین جلسه نقد و بررسی و رونمایی كتاب در حوزه علوم دقیقه را مایه مباهات خانه كتاب دانست و گفت: در دوره جدید موسسه خانه كتاب به دنبال برگزاری جلسات نقد و بررسی كتاب در حوزه های علوم محض و علوم كاربردی هستیم، این حوزه ها كتاب های خاص خود را دارند بنابراین در خبرگزاری كتاب ایران(ایبنا) و سرای اهل قلم برگزاری جلساتی با محوریت این علوم را در دستور كار خود داریم. 

معاون فرهنگی خانه كتاب افزود: انجمن های فعال در حوزه هنر، علوم انسانی  و علوم اسلامی برای برگزاری برنامه ها و جلسات نقد  و بررسی كتاب اعلام آمادگی كرده اند. از ظرفیت، گستردگی و توان علمی اعضای این انجمن ها می توانیم در جایزه كتاب سال جمهوری اسلامی ایران و جشنواره نقد كتاب استفاده كنیم.  سیستم داوری ما در جایزه كتاب سال جزو بهترین سیستم های داوری آنلاین است هر چند این جایزه به علت قدمت سی و شش ساله خود از جمله بهترین جایزه های جهان اسلام و خاورمیانه است. دست همه انجمن های علمی در همه حوزه ها می فشاریم تا از توان علمی آن ها در خانه كتاب بهره مند شویم. 

وی بیان كرد: به مناسبت ۹۰ سالگی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، ۴۶۶ كتاب این دانشگاه در موسسه خانه كتاب رونمایی می شود. این موسسه مهمترین مركز كتاب پژوهی در ایران است  و هر كتابی كه در ایران منتشر می شود قبل از ورود به كتابخانه ملی در این مجموعه ثبت می شود. 

 میرمحمدصادق عنوان كرد: برای ما مایه افتخار است كه از سال ۷۳ به بعد این جلسه نخستین برنامه در حوزه علوم دقیقه است.  تلاش می كنیم اطلاعات كتاب هایی كه در این حوزه چه در ایران و چه در خارج از ایران  منتشر می شود در خبرگزاری كتاب ایران پوشش دهیم تا همه علاقمندان، دانشجویان و محققان بتوانند از آنها استفاده كنند. همچنین، اساتید این حوزه ها می توانند آخرین دستاوردهای این حوزه را در اختیار خبرگزاری كتاب ایران قرار دهند تا جامعه از آخرین دستاوردهای علمی استادان و دانشجویان مطلع شوند. 

در ادامه، سید مسعود ضیاء بشر حق در سخنان كوتاهی گفت: برگزاری این جلسه سرآغازی برای همكاری بیشتر دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی و موسسه خانه كتاب است تا شاهد رشد و بالندگی آثار منتشر شده در این حوزه ها باشیم. 

مهدی علیاری از دیگر مهمانان حاضر در این نشست، گفت: در انتشارات دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی بر مبنای كیفی سازی محتوای كتاب ها فعالیت هایی انجام شد؛ محتوای علمی را مهندسان تولید می كنند.  با ایجاد بخش های ویراستاری و نمایه سازی موفق شدیم كیفیت كتاب ها را ارتقاء دهیم.

علیاری ادامه داد: كتاب «اصول مهندسی تصفیه فاضلاب» به گفته نویسنده آن حاصل ۳۵ سال كار تحقیقاتی و پژوهشی است. انتشارات دانشگاه خواجه نصیر به عنوان یكی از دانشگاه های سطح یك كشور در حوزه صنعتی ورود پیدا كرده است و دوست داریم حوزه های جدید را هم تجربه كنیم. یكی از این حوزه های جدید، ورود به حوزه دیجیتال سازی است. در این زمینه، انتشارات دانشگاه بیش از صد عنوان كتاب را بر روی اپلیكیشین مخصوص دانشگاه قرار داده و با شركت فیدیبو نیز همكاری هایی در این زمینه داریم. 

محمد طالعی  نیز در این نشست گفت: توقعاتی كه نظام نوین آموزش عالی از دانشگاه دارد معطوف آموزش و پژوهش است اما آنچه امروز از دانشگاه‌ انتظار می رود مسئولیت اجتماعی است. فعالیت هایی كه استادان و دانشجویان انجام می دهند نباید محدود به دانشگاه، دانشكده و كتابخانه شود بلكه باید این دستاوردها را در بستر جامعه برای حل معضلات و مشكلات عمومی مردم استفاده كنیم.

وی با بیان اینكه جامعه مخاطب كتاب های تخصصی در مقایسه با مخاطبان حوزه علوم انسانی و ادب و هنر بسیار محدود است، گفت: برد كتاب های تخصصی كوتاه است و می توان ادعا كرد كمتر مورد توجه عموم قرار گرفته اند.  همكاری موسسه خانه كتاب را به فال نیك می گیرم و امیدوارم  این همكاری مخاطب كتاب های تخصصی را افزایش دهد و با معرفی این كتاب ها  دست رنج چندساله مولفان دیده شود.

سعید صبوری قمی از دیگر مهمانان حاضر در این نشست،كتاب "اصول مهندسی تصفیه فاضلاب" را از افتخارات دانشكده خواجه نصیر طوسی دانشكده عمران دانست و گفت: امیدوارم انتشار  این نوع كتاب ها تداوم داشته باشد.

صبوری قمی به سابقه علمی و اجرایی سیداحمد میرباقری اشاره كرد و گفت: ۳۶ سال سابقه دانشگاهی، تدریس بیش از ۱۰ عنوان درس در حوزه های آب و محیط‌زیست، هدایت بیش از ۴۰ عنوان تز دكتری و ۳۲۰ عنوان پایان نامه كارشناسی‌ارشد، انتشار پنج عنوان كتاب، ثبت هفت اختراع، اجرایی بیش از ۵۰ پروژه تحقیقاتی در حوزه صنعت و چاپ بیش از ۱۳۰ عنوان مقاله در مجلات داخلی و خارجی از جمله فعالیت های مولف این كتاب است.

رییس دانشكده مهندسی عمران دانشگاه خواجه نصیر طوسی ادامه داد: در زمانه ای كه فضای الكترونیكی و فضای مجازی به هر فردی اجازه نوشتن می دهد و این مقوله به حوزه علم  نیز راه یافته و از آن متاثر است پیدا كردن آثار فاخر در این هیاهو كار سختی است. بنابراین باید از كسانی كه در شناخت و معرفی این اثر تلاش كردند قدردانی كرد.

محمود فتوحی فیروزآبادی نیز در سخنان كوتاهی با بیان اینكه ما در دانشگاه ها بر چاپ مقاله تاكید كرده ایم،گفت: نوشتن كتاب نیاز جامعه امروز است چرا كه كتاب یك اثر ماندگار و جزو موضوعات تخصصی مورد نیاز كشور است اما به آن كمتر پرداخته ایم.
در ادامه ناصرمهردادی از دیگر سخنرانان این نشست گفت: در دوران گذشته وقتی می خواستیم با اصول فنی مهندسی آشنا شویم به كتاب ها و منابع خارجی رجوع می كردیم اما در دوران حاضر استادان و پژوهشگران كتاب های زیادی در داخل كشور منتشر كرده اند.
وی ادامه داد: نویسنده كتاب در بخش های تدریس، پژوهش و صنعت  به ویژه در كار تصفیه آب و فاضلاب زحمات زیادی كشیده اند و در این حوزه ها به خاطر وجود افرادی مانند آقای میرباقری وضعیت و توانایی خوبی داریم و می توانیم روی پای خودمان بایستیم. 
این استاد دانشگاه تهران بیان كرد: آقای میر باقری در طراحی و اجرای برنامه های صنعتی فعالیت های زیادی انجام دادند و كتاب های زیادی منتشر و دانشجویان زیادی تربیت كردند. این كتاب برای مهندسان مشاور و دانشجویان قابل استفاده و كاربردی است.

كورش جودكی از دیگر سخنرانان حاضر در این نشست ضمن تقدیر از تدبیر نویسنده در عرصه علم، دانش و صنعت گفت: نویسنده در عرصه علم و دانشگاه خدمات شایانی از خود به یادگار گذاشته است.

وی كتاب " اصول مهندسی تصفیه فاضلاب " را گنجینه گرانقدری توصیف كرد و گفت: این كتاب نتیجه بیش از سی سال تجربه نویسنده است. این كتاب برای دانشجویان و محققان كاربردی است و دست به دست بین همه می چرخد. 
جودكی در پایان گفت: ارتباط اهل علم و صاحبان اندیشه باید یك ارتباط تنگاتنگ باشد تا بتوانند با همكاری هم مشكلات حوزه صنعت را حل كنند.

سیداحمد میرباقری نویسنده كتاب در پایان این نشست گفت: جمع‌آوری فاضلاب‌های صنعتی، شهری و خانگی موضوع این كتاب است كه در نهایت  آب‌های‌مصرف‌شده را به پساب قابل استفاده تبدیل می‌كند و در كشاورزی می‌توان مورد استفاده قرار داد یا آبی كه در رودخانه‌ها پس از تصفیه ریخته می‌شود آبی است كه آلودگی زیادی ندارد و ضرری به محیط‌ زیست رودخانه وارد نمی‌كند.

وی ادامه داد: این اثر به نوعی به‌روزترین مطالعات و پژوهش‌ها را در زمینه تجهیزات تصفیه آب پوشش داده و هر فردی می‌تواند با مطالعه آن به وضعیت دقیق تصفیه فاضلاب شهری در ایران پی ببرد. همچنین این كتاب می‌تواند مورد استفاده شركت‌های آب و فاضلاب و مهندسی مشاور باشد.

در این نشست، لوح تقدیری به مناسبت نود سالگی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی از طرف سید سعید میرمحمد صادق معاون فرهنگی خانه كتاب به سید مسعود ضیاء بشر حق قائم مقام این دانشگاه اهدا شد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *