تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۳ | شناسه مطلب : ۱۸۰۸۸ | تعداد بازدید : ۱۳۹

فصلنامه نقد كتاب «ادبيات و هنر» منتشر شد

با تلفیق دو فصلنامه ادبیات و هنر؛

فصلنامه نقد كتاب «ادبیات و هنر» منتشر شد

شماره اول و دوم فصلنامه نقد کتاب «ادبیات و هنر» با صاحب امتیازی موسسه خانه کتاب منتشر شد.

به‌گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، فصلنامه نقد كتاب «ادبیات وهنر» ویژه بهار و تابستان ۱۳۹۷با سردبیری مریم حسینی، عضو هیات علمی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه الزهراء توسط موسسه خانه كتاب منتشر شد.


در بخش سرسخن به قلم نیكنام حسینی پور، مدیرمسئول آمده است: «فصلنامه نقد كتاب» در طول عمر خود به‌دنبال دگرگونی‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و حتی مدیریتی شاهد فراز و فرود فراوان بوده و بارها در روش، محتوا، زمان انتشار و یا عنوان آن تغییراتی ایجاد شده، اما بنای مسئولان فرهنگی به‌ویژه مدیران خانه‌كتاب، هرگز بر عدم انتشار این نشریه نبوده است؛ چراكه از اهداف بنیان‌گذاری آن اطلاع‌رسانی، نقد و معرفی كتاب و كمك به ارتباط خلاق میان پدیدآورندگان، ناشران و سایر فعالان عرصه نشر و فرهنگ كشور است كه خود از سنگ بناهای فعالیت خانه‌كتاب است.


نشریات خانه‌ كتاب نیز به دلایل گوناگون هم‌چون دیگر نشریات، گاه در معرض تغییر و تحول بوده است. وقفه‌های كوتاه چندماهه در انتشار فصلنامه، تغییراتی كه در نام نشریه رخ داده، هم‌گامی آن با موضوعات دیگر، تغییر سردبیران، تحول در خط مشی نشریه و چاپ آن به شكل ماهنامه یا فصلنامه، به ضرورت و در موقعیت‌های خاص پیش آمده، اما انتشار آن هیچگاه متوقف نشده است. این فصلنامه بر سعی وافر تمامی سردبیران و همكاران پیشین نشریه و نویسندگانی كه در طی سال‌های متمادی با آن همكاری داشته‌اند؛ ارج می‌نهد و به یاری خداوند متعال، در این هنگام نیز همچون گذشته با هدف معرفی و نقد تازه‌های كتاب در ایران و دیگر كشورها منتشر می‌شود.»
  
مریم حسینی سردبیر جدید این فصلنامه دربخشی از سخن سردبیر آورده است:« از بهار ۱۳۹۴ ماهنامه كتاب ماه ادبیات به سردبیری مصطفی موسوی به فصلنامه تغییر یافت و دوازده شماره با عنوان فصلنامه نقد كتاب ادبیات منتشر شد. انتشار مجله در قالب جدید و به صورت فصلنامه فرصت بهتری را برای انتخاب مقالات برتر و درج آنها فراهم آورد. امیدوارم  دوره جدید  كه در زمان اضطرار و برهه ای دشوار فرصت نشر یافته است؛ بتواند همچون دوره های پیشین عمل كند. اگر بنا بر این شده باشد كه این نشریه زین پس با عنوان فصلنامه نقد كتاب ادبیات و هنر منتشر شود در نتیجه صفحات كمتری به هر یك از این عرصه ها اختصاص یابد، امیدوارم به جای آن بتوانیم با بالابردن سطح كیفی مقالات جای خالی صفحات نانوشته را جبران كنیم. با روش تلفیقی كه به دلایل گوناگون، خانه كتاب برای دسته بندی مجلات پیش گرفته این نشریه با فصلنامه نقد كتاب هنر ادغام شد و تصمیم بر آن شد  كه از این پس فصلنامه حاضر مقالات و حوزه هنری و ادبی را در خود بگنجاند.

هدف این نشریه انتشار مقالاتی در حوزه نقد كتاب های پژوهشی و درسی دانشگاهی است تا با توجه به نگاه و نگرش منتقدان بر این كتاب ها، برترین آثار منتشر شده معرفی و ارزش های آن آشكار شود و از طرف دیگر نویسندگان آثار  تالیفی و پژوهشی برای انتشار آثار خود تلاش بیشتری كنند...»

مقاله«چگونه مقاله ای در نقد و بررسی كتاب بنویسیم؟ سخنی در پاسخ به چراهایی كه هنگام خواندن كتاب برایمان پیش می‌آید، ترجمه مهرناز شیرازی عدل» «مقاله آغازین» این شماره از فصلنامه نقد كتاب «ادبیات و هنر» است و در بخش «نقد شفاهی» نقد و بررسی كتاب «پژوهشی انتقادی كاربردی در مكتب های ادبی» نوشته مریم حسینی، ابوالفضل حری و عیسی امن خانی پیش روی خوانندگان قرار گرفته است.

 

«به فرهنگ باشد روان تندرست: نقدی بر كتاب فرهنگ واره لغات و تركیبات عربی شاهنامه» نوشته هوشنگ محمدی افشار، «سوژه در پیچ و خم داستان پسامدرن ایران: نگاهی انتقادی به كتاب تحلیل سوژه در ادبیات داستانی پسامدرن ایران» نوشته قدرت الله طاهری و «ما و ناگزیریمان از كاربست نظریه های ادبی: نگاهی انتقادی به كتاب سنت تصحیح متن در ایران پس از اسلام و كاستی های روش شناسانه آن» نوشته عیسی امن خانی در بخش «نقد كتاب پژوهشی (ادبیــات)» آمده است.

همچنین، آزاده شریفی به نقد و بررسی«موراكامی در مترو: بررسی رمان مترو اثر هاروكی موراكامی» پرداخته است. در بخش «نقد تصحیح متن» مقاله «نباشد این نمط از عاقلان پسندیده: نقد و بررسی جدیدترین تصحیح دیوان منوچهری» نوشته یاسر دالوند منتشر شده است.

علاقمندان می توانند در بخش «نقد كتاب پژوهشی (هنـــر)» این شماره از فصلنامه نقد كتاب« ادبیات و هنر» چهار مقاله با عنوان های «امر واقعی در بوته بازخوانی، آزمایش و ستایش: نقد كتاب در ستایش امر واقعی، محمد خدادادی مترجم‌زاده»، «تصویر مردم: معرفی و بررسی كتاب گوستاو كوربه و انقلاب ۱۸۴۸، محمدرضا مریدی»، «در گذر از مِه گزارشی از كتاب دین ملك طاووس: یزیدیها و جهان معنوی آنها» و «شمایل شناسی: پرسش از متد یا ساختار؟ نقد كتاب معنا در هنرهای تجسمی، جمال عرب زاده» را بخوانند.

همچنین، نیلوفر آقاابراهیمی و محمدجواد احمدی نیا كتاب های «راهنمای نظریه‌ ادبی» و «متن و تصویر در هنر سده های میانه ایران» را در این شماره از فصلنامه معرفی كرده اند.

كتابشناسی مكتب های ادبی، ترجمه انگلیسی چكیده مقالات و  فهرست مطالب انگلیسی بخش های پایانی این فصلنامه را تشكیل می دهند.


فصلنامه نقد كتاب «ادبیات و هنر» سال اول، شماره ۱و۲، بهار و تابستان ۱۳۹۷ به صاحب امتیازی موسسه خانه‌كتاب و مدیر مسئولی نیكنام حسینی‌پور، به بهای ۱۰هزار تومان منتشر شده و در ضمن فایل الكترونیكی آن نیز در litbr.faslnameh.orgمنتشر شده است. 


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *