تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۳ | شناسه مطلب : ۱۸۰۳۷ | تعداد بازدید : ۱۲۲

با نگاه صرفه جويانه و بدون تشريفات برنامه هاي هفته كتاب را اجرا كرديم

در چهارمین نشست اعضای ستاد برگزاری هفته كتاب مطرح شد:

با نگاه صرفه جویانه و بدون تشریفات برنامه های هفته كتاب را اجرا كردیم

حسینی پور در چهارمین نشست اعضای ستاد برگزاری بیست و ششمین دوره هفته کتاب گفت: در خانه کتاب سعی کردیم نقش هماهنگ‌کننده و اطلاع‌رسانی برنامه‌های هفته کتاب را ایفا کنیم و با نگاه صرفه جویانه و بدون تشریفات برنامه ها را اجرا کردیم.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، چهارمین نشست اعضای ستاد برگزاری بیست‌و‌ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران سه‌شنبه (۱۳آذرماه)با حضور نیكنام حسینی‌پور؛ دبیر هفته كتاب و مدیرعامل موسسه خانه‌كتاب، محمود آموزگار؛ رئیس اتحادیه ناشران وكتابفروشان تهران، داریوش رضوانی، دبیرشورای سیاستگذاری بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران، سیدعباس حسینی نیك، مدیرمسئول انجمن ناشران دانشگاهی، ایرج استاد علینقی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران و جمعی از اعضای ستاد برگزاری بیست‌و‌ششمین دوره هفته‌كتاب در «سرای كتاب» موسسه خانه‌كتاب برگزار شد.

در ابتدای این نشست، نیكنام حسینی پور با بیان اینكه در طول سال شعار «حال خوش خواندن» را ادامه می دهیم تا به بیست و هفتمین دوره هفته كتاب برسیم، گفت: جلسات ستاد برگزاری هفته كتاب در ماه های آینده همچنان ادامه پیدا می كند و سعی می كنیم حداقل ماهی یك بار جلسه ای با موضوع كتاب و هفته كتاب داشته باشیم.

حسینی پور ادامه داد: این دوره از هفته كتاب تقارن خوبی با هفته وحدت داشت كه ما آن را به فال نیك گرفتیم و از آن در طراحی پوستر و تیزر هفته كتاب استفاده كردیم. همچنین، به مناسبت همزمانی هفته كتاب با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، برنامه هایی از سوی خانه كتاب، نهادها و سازمان ها با توجه به این رویكرد برگزار شد.

مدیرعامل موسسه خانه كتاب بیان كرد: یكی از ویژگی های هفته كتاب در سال های گذشته زیاد بودن رنگ و بوی دولتی آن است اما در این دوره سعی كردیم این رنگ و بو كمتر شود و تشكل ها، انجمن ها و صنوف و نهادهای مردمی مختلف دست اندركار برنامه های هفته كتاب باشند و خانه كتاب نقش پشتیبان و هماهنگ كننده را داشته باشد. بنابراین سعی كردیم در این دوره به اتحادیه ناشران وكتابفروشان، انجمن ویراستاران، انجمن مترجمان، انجمن نویسندگان، انجمن تصویرگران، انجمن ناشران دانشگاهی، انجمن ناشران آموزشی و.. توجه داشته باشیم و آنها را وارد برنامه های هفته كتاب كردیم چراكه توجه به این انجمن ها و صنوف، سیاست و تاكید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

 

 

حسینی پور با اشاره به رویكرد بیست و ششمین دوره هفته كتاب گفت: در این دوره سعی كردیم باتوجه به رویكرد دكتر صالحی در توجه به مناطق مختلف كشور با شعار «ایران، تهران نیست» به مناطق مختلف كشور در برگزاری هفته كتاب توجه كنیم. یكی از نمونه های بارز آن، برگزاری افتتاح هفته كتاب در كاشان، چهارمین پایتخت كتاب ایران بود. همچنین، اعزام ۴۰ نویسنده به ۴۰ شهر در استان های مختلف كشور با موضوع دیدار با دانش آموزان و اعزام قصه گویان به استان آذربایجان غربی و اجرا در مدارس از دیگر برنامه های ما در شهرهایی غیر از تهران بود.

مدیرعامل خانه كتاب ادامه داد: از دیگر رویكردهای ما در این دوره از هفته كتاب، جذب نهادها و هم افزایی با آنها برای برگزاری هفته كتاب بود؛ از جمله نهادهایی كه همكاری خوبی در برگزاری هفته كتاب با ما داشتند می توان به جهادكشاورزی و وزارت آموزش و پرورش اشاره كرد. اما تعدادی از وزارتخانه ها همچون علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین بهداشت، درمان و آموزش پزشكی كه انتظار همكاری داشتیم مشاركت قابل‌توجهی در برگزاری برنامه‌های هفته كتاب نداشتند و این انتقاد بر آنها وارد است در حالی‌كه با توجه به بدنه جمعیتی قابل توجه این دو وزارتخانه‌ انتظارها از آن‌ها بیشتر است.

حسینی پور عنوان كرد: در خانه كتاب سعی كردیم نقش هماهنگ‌كننده و اطلاع‌رسانی برنامه‌های هفته كتاب را ایفا كنیم و با نگاه صرفه جویانه و بدون تشریفات برنامه ها را اجرا كردیم تا بر اساس برنامه های كلان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش برویم.

وی به برنامه هایی كه در طول برگزاری بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، اشاره كرد وگفت:راه اندازی سایت هفته‌كتاب با هدف انتشار اطلاعات همه سازمان ها، نهادها، تشكل‌ها و مستندسازی فعالیت‌های این هفته و رونمایی از كتاب«برگ‌نامه؛ ۲۵ سال فعالیت هفته‌كتاب» از جمله این فعالیت ها است.

حسینی پور در پایان گفت: نهادهای شهری مانند شهرداری تهران و سازمان فرهنگی ـ هنری و سازمان زیباسازی شهر تهران همكاری قابل‌توجهی با ستاد اجرایی هفته‌كتاب داشتند و امیدوارم در طول سال با مشاركت همدلانه برای هفته كتاب سال آینده برنامه ریزی كنیم.

در ادامه این نشست، محمود آموزگار گفت: ناگزیریم درباره معنی، مفهوم و انتظاراتی كه از هفته كتاب داریم بتوانیم تغییراتی را متناسب با وضعیت امروز فرهنگی در جامعه نشر ایجاد كنیم. در یك فاصله زمانی مناسب نسبت به نمایشگاه بین المللی كتاب، هفته ای تعریف شده كه در آن بحث و بررسی درباره كتاب مطرح شده است.

وی با اشاره به طرح های فصلی حمایت از خریداران كتاب از كانال كتابفروشی ها، گفت: اولین دوره این طرح ها در هفته كتاب اجرا شد. این طرح ها یكی از اقدامات حساب شده در خصوص مصرف بهتر یارانه نشر بود. با وجود بی مهری بخش مالی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه خانه كتاب انتقادات را تحمل كرد و دست از اجرای این طرح ها نكشید.

آموزگار ادامه داد: توجه به برنامه های زیرساختی در شهرها و روستاهای كشور،  بخش «پایتخت كتاب ایران» در هفته‌كتاب نیز دیده شد و این برنامه ها برای كودكان قوت قلب است و آنها را به كتاب دلگرم می كند و انس و الفت بیشتری میان آنها با كتاب ایجاد می كند. بنابراین دوست دارند نویسنده ها در روستاها  ببینند و با آنها صحبت كنند و از چگونگی نویسنده شدن نویسنده ها مطلع شوند. موسسه خانه كتب و هفته كتاب جای مناسبی برای برنامه ریزی اعزام  نویسنده ها به روستاهای دوستدار كتاب است كه نقش مهمی در ترویج كتاب و كتابخوانی خواهند داشت.

رئیس اتحادیه ناشران و كتابفروشان تهران با اشاره به برنامه كتابگردی گفت: پایندی به یك روز در تقویم اهمیت دارد به ویژه در برگزاری برنامه كتابگردی. كتابگردی امسال بیشتر از سال های گذشته نتیجه فعالیت هایی بود كه خارج از مناسبات دولتی از سوی احمد مسجد جامعی شكل گرفت و به عنوان یك حركت مردمی شناخته شد و از مناسبات دولتی دور شد. برای كتابگردی امسال جلسات متعددی داشتیم كه به كدام كتابفروشی ها سر بزنیم. در كتابگردی سال گذشته به راسته های كتابفروشی ها رفتیم و توجه به كتابفروشی های محلی نداشتیم اما در این دوره سعی كردیم به كتابفروشی های محلی توجه كنیم ازجمله افتتاح «خانه كتاب پیدایش» در منطقه پاسداران كه به دنبال بند «ج» ماده ۹۲ برنامه ششم توسعه در یك مكان مسكونی دایر شده است.

وی عنوان كرد: همچنین، در این دوره از كتابفروشی هایی كه در معرض بسته شدن بودن بازدید كردیم یكی از آنها كتابفروشی ایرانیان بود. خبر تعطیلی كتابفروشی اسلامیه را نیز همه ما شنیده ایم. شاید بتوان این كتابفروشی ها را به عنوان مراكز توریستی درنظر گرفت تا به این صورت بتوان آنها را حفظ كرد.  

آموزگار با اشاره به قاچاق كتاب گفت: در هفته كتاب بحث  برخورد با قاچاق كتاب را داشتیم و همكاری نزدیك، جدی و موثری بین وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی، قوه قضایی، نیروی انتظامی و اتحادیه ناشران و كتابفروشان شكل گرفت و نتایج خوبی به بار آورد. ما با شبكه ای مواجه شدیم كه یادآوری آن هم برای ما ترس آور است و اقتصادی بسیار فربه تر از اقتصاد نشر دارد. كتاب‌های قاچاق این شبكه در تهران و شهرهای دیگر، در نمایشگاه های استانی، مجموعه نمایشگاه هایی كه در مترو، ادارات و .. برگزار می شود، عرضه می شود. تعدادی از صحافان، چاپخانه داران و لیتوگرافی ها در آماده سازی و نشر آن همكاری داشتند.

در پایان این آیین از اعضای ستاد برگزاری بیست و ششمین دوره هفته كتاب جمهوری اسلامی ایران تقدیر به عمل آمد:

انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی، انجمن فرهنگی ناشران علمی آموزشی،  اتحادیه چاپخانه‌داران تهران، كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان،‌ مدیركل فرهنگی وزارت كار،‌ تعاون و رفاه اجتماعی،‌ سازمان تحقیقات،‌ آموزش و ترویج كشاورزی‌، ستاد عالی كانون‌های فرهنگی،‌ هنری مساجد كشور،‌ دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی،‌ انجمن صنفی مترجمان،‌ وزارت آموزش و پرورش،‌ انجمن صنفی ویراستاران، انجمن علمی كتابداری و اطلاع رسانی، انجمن فرهنگی ناشران بین المللی ایرانیان، ‌ سازمان تامین اجتماعی،‌ سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران،‌ انجمن نابینایان،‌ انجمن فرهنگی ناشران كودك و نوجوان،‌ جمعیت هلال احمر،‌ سازمان حفاظت محیط زیست، خانه هنرمندان ایران، اتحادیه ناشران قرآنی، اتحادیه ناشران و كتابفروشان تهران، امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مدیركل فرهنگی و اجتماعی امور بیمه شدگان، انتشارات جهاد دانشگاهی، انتشارات علمی و فرهنگی، انجمن تصویرگران، انجمن داستان جمعه، انجمن داستان نویسان، انجمن نویسندگان كودك و نوجوان، بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان،  پژوهشكده فرهنگ، هنر و ارتباطات، خانه كارگر، خانه هنرمندان، دبیران پیشین هفته كتاب، شورای مدیران معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر امور چاپ و نشر و دبیر هیات خرید كتاب، دفتر توسعه كتاب و كتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر مجامع،تشكل ها و فعالیت های فرهنگی، اداره كتاب سازمان بسیج مستضعفین، سازمان زندان ها و اقدامات تامینی تربیتی، سازمان زیباسازی شهرتهران، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ستاد نماز جمعه تهران، شركت تعاونی توزیع كنندگان كتاب تهران، شركت طرح باران، كتابخانه و موزه ملی ملك، مجمع ناشران انقلاب اسلامی، مجموعه فرهنگی یادمان شهدای انقلاب اسلامی، خانه اندیشمندان علوم انسانی، مركز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد كشاورزی، كتابخانه مركز مطالعات راهبردی وزارت كشور، معاونت اجتماعی شهرداری تهران، معاون فرهنگی هنری آموزش و پرورش، نمایشگاه های فرهنگی كشور، نشر الكترونیك ایران، نهاد كتابخانه های عمومی كشور، مشاور وزیر در امور صنایع،  وزارت ورزش و جوانان، دبیرجشنواره كارتون و كاریكاتور كتاب، دبیر هفدهمین دوره جشنواره كتاب و رسانه، روابط عمومی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشاور معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرمالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر توسعه كتاب و كتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیركل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر پشتیبانی  و امور عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.  

 


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *