تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۱۳ | شناسه مطلب : ۱۸۰۳۷ | تعداد بازدید : ۱۶۷

با نگاه صرفه جويانه و بدون تشريفات برنامه هاي هفته كتاب را اجرا كرديم

در چهارمین نشست اعضای ستاد برگزاری هفته کتاب مطرح شد:

با نگاه صرفه جویانه و بدون تشریفات برنامه های هفته کتاب را اجرا کردیم

حسینی پور در چهارمین نشست اعضای ستاد برگزاری بیست و ششمین دوره هفته کتاب گفت: در خانه کتاب سعی کردیم نقش هماهنگ‌کننده و اطلاع‌رسانی برنامه‌های هفته کتاب را ایفا کنیم و با نگاه صرفه جویانه و بدون تشریفات برنامه ها را اجرا کردیم.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، چهارمین نشست اعضای ستاد برگزاری بیست‌و‌ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران سه‌شنبه (۱۳آذرماه)با حضور نیکنام حسینی‌پور؛ دبیر هفته کتاب و مدیرعامل موسسه خانه‌کتاب، محمود آموزگار؛ رئیس اتحادیه ناشران وکتابفروشان تهران، داریوش رضوانی، دبیرشورای سیاستگذاری بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، سیدعباس حسینی نیک، مدیرمسئول انجمن ناشران دانشگاهی، ایرج استاد علینقی، رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران و جمعی از اعضای ستاد برگزاری بیست‌و‌ششمین دوره هفته‌کتاب در «سرای کتاب» موسسه خانه‌کتاب برگزار شد.

در ابتدای این نشست، نیکنام حسینی پور با بیان اینکه در طول سال شعار «حال خوش خواندن» را ادامه می دهیم تا به بیست و هفتمین دوره هفته کتاب برسیم، گفت: جلسات ستاد برگزاری هفته کتاب در ماه های آینده همچنان ادامه پیدا می کند و سعی می کنیم حداقل ماهی یک بار جلسه ای با موضوع کتاب و هفته کتاب داشته باشیم.

حسینی پور ادامه داد: این دوره از هفته کتاب تقارن خوبی با هفته وحدت داشت که ما آن را به فال نیک گرفتیم و از آن در طراحی پوستر و تیزر هفته کتاب استفاده کردیم. همچنین، به مناسبت همزمانی هفته کتاب با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، برنامه هایی از سوی خانه کتاب، نهادها و سازمان ها با توجه به این رویکرد برگزار شد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب بیان کرد: یکی از ویژگی های هفته کتاب در سال های گذشته زیاد بودن رنگ و بوی دولتی آن است اما در این دوره سعی کردیم این رنگ و بو کمتر شود و تشکل ها، انجمن ها و صنوف و نهادهای مردمی مختلف دست اندرکار برنامه های هفته کتاب باشند و خانه کتاب نقش پشتیبان و هماهنگ کننده را داشته باشد. بنابراین سعی کردیم در این دوره به اتحادیه ناشران وکتابفروشان، انجمن ویراستاران، انجمن مترجمان، انجمن نویسندگان، انجمن تصویرگران، انجمن ناشران دانشگاهی، انجمن ناشران آموزشی و.. توجه داشته باشیم و آنها را وارد برنامه های هفته کتاب کردیم چراکه توجه به این انجمن ها و صنوف، سیاست و تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

 

 

حسینی پور با اشاره به رویکرد بیست و ششمین دوره هفته کتاب گفت: در این دوره سعی کردیم باتوجه به رویکرد دکتر صالحی در توجه به مناطق مختلف کشور با شعار «ایران، تهران نیست» به مناطق مختلف کشور در برگزاری هفته کتاب توجه کنیم. یکی از نمونه های بارز آن، برگزاری افتتاح هفته کتاب در کاشان، چهارمین پایتخت کتاب ایران بود. همچنین، اعزام ۴۰ نویسنده به ۴۰ شهر در استان های مختلف کشور با موضوع دیدار با دانش آموزان و اعزام قصه گویان به استان آذربایجان غربی و اجرا در مدارس از دیگر برنامه های ما در شهرهایی غیر از تهران بود.

مدیرعامل خانه کتاب ادامه داد: از دیگر رویکردهای ما در این دوره از هفته کتاب، جذب نهادها و هم افزایی با آنها برای برگزاری هفته کتاب بود؛ از جمله نهادهایی که همکاری خوبی در برگزاری هفته کتاب با ما داشتند می توان به جهادکشاورزی و وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد. اما تعدادی از وزارتخانه ها همچون علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که انتظار همکاری داشتیم مشارکت قابل‌توجهی در برگزاری برنامه‌های هفته کتاب نداشتند و این انتقاد بر آنها وارد است در حالی‌که با توجه به بدنه جمعیتی قابل توجه این دو وزارتخانه‌ انتظارها از آن‌ها بیشتر است.

حسینی پور عنوان کرد: در خانه کتاب سعی کردیم نقش هماهنگ‌کننده و اطلاع‌رسانی برنامه‌های هفته کتاب را ایفا کنیم و با نگاه صرفه جویانه و بدون تشریفات برنامه ها را اجرا کردیم تا بر اساس برنامه های کلان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش برویم.

وی به برنامه هایی که در طول برگزاری بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، اشاره کرد وگفت:راه اندازی سایت هفته‌کتاب با هدف انتشار اطلاعات همه سازمان ها، نهادها، تشکل‌ها و مستندسازی فعالیت‌های این هفته و رونمایی از کتاب«برگ‌نامه؛ ۲۵ سال فعالیت هفته‌کتاب» از جمله این فعالیت ها است.

حسینی پور در پایان گفت: نهادهای شهری مانند شهرداری تهران و سازمان فرهنگی ـ هنری و سازمان زیباسازی شهر تهران همکاری قابل‌توجهی با ستاد اجرایی هفته‌کتاب داشتند و امیدوارم در طول سال با مشارکت همدلانه برای هفته کتاب سال آینده برنامه ریزی کنیم.

در ادامه این نشست، محمود آموزگار گفت: ناگزیریم درباره معنی، مفهوم و انتظاراتی که از هفته کتاب داریم بتوانیم تغییراتی را متناسب با وضعیت امروز فرهنگی در جامعه نشر ایجاد کنیم. در یک فاصله زمانی مناسب نسبت به نمایشگاه بین المللی کتاب، هفته ای تعریف شده که در آن بحث و بررسی درباره کتاب مطرح شده است.

وی با اشاره به طرح های فصلی حمایت از خریداران کتاب از کانال کتابفروشی ها، گفت: اولین دوره این طرح ها در هفته کتاب اجرا شد. این طرح ها یکی از اقدامات حساب شده در خصوص مصرف بهتر یارانه نشر بود. با وجود بی مهری بخش مالی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسه خانه کتاب انتقادات را تحمل کرد و دست از اجرای این طرح ها نکشید.

آموزگار ادامه داد: توجه به برنامه های زیرساختی در شهرها و روستاهای کشور،  بخش «پایتخت کتاب ایران» در هفته‌کتاب نیز دیده شد و این برنامه ها برای کودکان قوت قلب است و آنها را به کتاب دلگرم می کند و انس و الفت بیشتری میان آنها با کتاب ایجاد می کند. بنابراین دوست دارند نویسنده ها در روستاها  ببینند و با آنها صحبت کنند و از چگونگی نویسنده شدن نویسنده ها مطلع شوند. موسسه خانه کتب و هفته کتاب جای مناسبی برای برنامه ریزی اعزام  نویسنده ها به روستاهای دوستدار کتاب است که نقش مهمی در ترویج کتاب و کتابخوانی خواهند داشت.

رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران با اشاره به برنامه کتابگردی گفت: پایندی به یک روز در تقویم اهمیت دارد به ویژه در برگزاری برنامه کتابگردی. کتابگردی امسال بیشتر از سال های گذشته نتیجه فعالیت هایی بود که خارج از مناسبات دولتی از سوی احمد مسجد جامعی شکل گرفت و به عنوان یک حرکت مردمی شناخته شد و از مناسبات دولتی دور شد. برای کتابگردی امسال جلسات متعددی داشتیم که به کدام کتابفروشی ها سر بزنیم. در کتابگردی سال گذشته به راسته های کتابفروشی ها رفتیم و توجه به کتابفروشی های محلی نداشتیم اما در این دوره سعی کردیم به کتابفروشی های محلی توجه کنیم ازجمله افتتاح «خانه کتاب پیدایش» در منطقه پاسداران که به دنبال بند «ج» ماده ۹۲ برنامه ششم توسعه در یک مکان مسکونی دایر شده است.

وی عنوان کرد: همچنین، در این دوره از کتابفروشی هایی که در معرض بسته شدن بودن بازدید کردیم یکی از آنها کتابفروشی ایرانیان بود. خبر تعطیلی کتابفروشی اسلامیه را نیز همه ما شنیده ایم. شاید بتوان این کتابفروشی ها را به عنوان مراکز توریستی درنظر گرفت تا به این صورت بتوان آنها را حفظ کرد.  

آموزگار با اشاره به قاچاق کتاب گفت: در هفته کتاب بحث  برخورد با قاچاق کتاب را داشتیم و همکاری نزدیک، جدی و موثری بین وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی، قوه قضایی، نیروی انتظامی و اتحادیه ناشران و کتابفروشان شکل گرفت و نتایج خوبی به بار آورد. ما با شبکه ای مواجه شدیم که یادآوری آن هم برای ما ترس آور است و اقتصادی بسیار فربه تر از اقتصاد نشر دارد. کتاب‌های قاچاق این شبکه در تهران و شهرهای دیگر، در نمایشگاه های استانی، مجموعه نمایشگاه هایی که در مترو، ادارات و .. برگزار می شود، عرضه می شود. تعدادی از صحافان، چاپخانه داران و لیتوگرافی ها در آماده سازی و نشر آن همکاری داشتند.

در پایان این آیین از اعضای ستاد برگزاری بیست و ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران تقدیر به عمل آمد:

انجمن فرهنگی ناشران دانشگاهی، انجمن فرهنگی ناشران علمی آموزشی،  اتحادیه چاپخانه‌داران تهران، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان،‌ مدیرکل فرهنگی وزارت کار،‌ تعاون و رفاه اجتماعی،‌ سازمان تحقیقات،‌ آموزش و ترویج کشاورزی‌، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی،‌ هنری مساجد کشور،‌ دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی،‌ انجمن صنفی مترجمان،‌ وزارت آموزش و پرورش،‌ انجمن صنفی ویراستاران، انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی، انجمن فرهنگی ناشران بین المللی ایرانیان، ‌ سازمان تامین اجتماعی،‌ سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران،‌ انجمن نابینایان،‌ انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان،‌ جمعیت هلال احمر،‌ سازمان حفاظت محیط زیست، خانه هنرمندان ایران، اتحادیه ناشران قرآنی، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مدیرکل فرهنگی و اجتماعی امور بیمه شدگان، انتشارات جهاد دانشگاهی، انتشارات علمی و فرهنگی، انجمن تصویرگران، انجمن داستان جمعه، انجمن داستان نویسان، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان،  پژوهشکده فرهنگ، هنر و ارتباطات، خانه کارگر، خانه هنرمندان، دبیران پیشین هفته کتاب، شورای مدیران معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر امور چاپ و نشر و دبیر هیات خرید کتاب، دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر مجامع،تشکل ها و فعالیت های فرهنگی، اداره کتاب سازمان بسیج مستضعفین، سازمان زندان ها و اقدامات تامینی تربیتی، سازمان زیباسازی شهرتهران، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، ستاد نماز جمعه تهران، شرکت تعاونی توزیع کنندگان کتاب تهران، شرکت طرح باران، کتابخانه و موزه ملی ملک، مجمع ناشران انقلاب اسلامی، مجموعه فرهنگی یادمان شهدای انقلاب اسلامی، خانه اندیشمندان علوم انسانی، مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت جهاد کشاورزی، کتابخانه مرکز مطالعات راهبردی وزارت کشور، معاونت اجتماعی شهرداری تهران، معاون فرهنگی هنری آموزش و پرورش، نمایشگاه های فرهنگی کشور، نشر الکترونیک ایران، نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مشاور وزیر در امور صنایع،  وزارت ورزش و جوانان، دبیرجشنواره کارتون و کاریکاتور کتاب، دبیر هفدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه، روابط عمومی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشاور معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مشاور اجرایی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرمالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر پشتیبانی  و امور عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.  

 


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *