تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۵ | شناسه مطلب : ۱۸۰۲۴ | تعداد بازدید : ۳۴۹

«فهرست موضوعي كتاب هاي منتشرشده در سال 1396» منتشر شد

زیر نظر نیكنام حسینی پور؛

«فهرست موضوعی كتاب های منتشرشده در سال ۱۳۹۶» منتشر شد

جلد نخست کتاب «کارنامه نشرایران؛ فهرست موضوعی کتاب های منتشرشده در سال ۱۳۹۶» از سوی خانه کتاب منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، جلد نخستین كتاب«كارنامه نشر ایران؛ فهرست موضوعی كتاب های منتشرشده در سال ۱۳۹۶» بیست و دومین مجموعه از كتاب های كارنامه نشر و حاوی اطلاعات كتاب های منتشر شده در سال ۱۳۹۶ از سوی موسسه خانه كتاب منتشر شد.

«كارنامه نشر ایران» دربردارنده اطلاعات كتاب‌هایی است كه با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده‌اند. این مجموعه افزون بر كتاب‌های ناشران خصوصی، انتشارات مؤسسه‌های دولتی، كتاب‌های با شمارگان محدود و در دسترس اعضای سازمان‌های خاص، چاپكرده‌های به روش افست را نیز دربرمی‌گیرد.

نیكنام حسینی پور در مقدمه درباره اهمیت انتشار «كارنامه نشر ایران»نوشته است:«امروزه انتشار كتابشناسی الكترونیكی به دلیل هزینه كمتر و ویژگی هایی نظیر قابلیت روزآمدسازی سریع و جست وجوی آسان مورد توجه مراكز تهیه كتابشناسی هاست؛ ضمن آگاهی از این مزایا، وجود كتابشناسی های چاپی به دلیل سهولت استفاده و عدم وابستگی به رایانه و سایر تجهیزات و مهارت های استفاده از فناوری های اطلاعاتی و مهم تر از همه لزوم وجود پیشینه چاپی از تمام كتاب های منتشر شده در كشور امری ضروری است.

كارنامه نشر تنها كتابشناسی موضوعی جامع و جاری كشور محسوب می شود كه انتشار سالانه آن از  سال ۱۳۷۶ادامه دارد. در كنار شكل چاپی كارنامه نشر،كتاب های منتشر شه در كشور از سال ۱۳۷۲تاكنون در پایگاه اینترنتی www.ketab.ir  برای پاسخگویی به نیازهای كتابداران،دست اندركاران چاپ و نشر و علاقمندان كتاب عرضه می شود. گفتنی است به صورت روزانه، اطلاعات كتاب های منتشر شده و اخبار و گزارش های حوزه نشر در این پایگاه روزآمد می شود. »

«كارنامه نشر؛ فهرست موضوعی كتاب‌های منتشرشده در سال ۱۳۹۶» ذیل سه سرفصل ارائه شده است. فصل نخست بزرگسالان، فصل دوم كودك و نوجوان و فصل سوم كمك درسی و آموزشی است. در فصل اول و دوم دوزیرمجموعه "چاپ اول" و "بازچاپ" و در فصل سوم كتاب های كمك درسی و آموزشی در دو رده بزرگسال و كودك و نوجوان، ارائه شده است.

محتوای این اثر بر اساس خلاصه سوم نسخه بیستم نظام رده‌بندی ده‌دهی دیویی طبقه‌بندی شده است و برای موضوع‌های اسلام، زبان و ادبیات فارسی، جغرافیا و تاریخ ایران از گسترش‌های رده‌بندی دهدهی دیویی ایران استفاده شده است. به این صورت كتاب‌ها در ده شاخه اصلی رده‌بندی دهدهی دیویی طبقه‌بندی شده‌اند و در هر رده، به ترتیب شماره رده دیویی، ترتیب یافته‌اند.

 

شیوه تنظیم اطلاعات كتابشناختی این مجموعه بر اساس سنت اسلامی و شرقی با عنوان كتاب شروع می‌شود. در این شیوه كتاب‌ها نخست بر اساس الفبای عنوان و در پی با نام پدیدآورنده در زیر هر یك از شاخه‌های نظام رده‌بندی دیویی مرتب شده‌اند.

 

برای دستیابی آسانتر به كتاب‌های كودك و نوجوان، كتاب‌های این گروه سنی در بخش جداگانه‌ای بعد از رده تاریخ و جغرافیا آمده است. روش تنظیم كتاب‌های كودك و نوجوان نیز بر اساس نظام رده‌بندی دهدهی دیویی و به ترتیب الفبای عنوان است.

 

جلد نخست «كارنامه نشر ایران؛ فهرست موضوعی كتاب‌های منتشر شده در سال ۱۳۹۶» زیر نظر نیكنام حسینی پور، مدیرعامل مؤسسه خانه كتاب از سوی خانه كتاب منتشر شده است.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *