تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۹/۰۵ | شناسه مطلب : ۱۸۰۲۴ | تعداد بازدید : ۶۰۶

«فهرست موضوعي كتاب هاي منتشرشده در سال 1396» منتشر شد

زیر نظر نیکنام حسینی پور؛

«فهرست موضوعی کتاب های منتشرشده در سال ۱۳۹۶» منتشر شد

جلد نخست کتاب «کارنامه نشرایران؛ فهرست موضوعی کتاب های منتشرشده در سال ۱۳۹۶» از سوی خانه کتاب منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، جلد نخستین کتاب«کارنامه نشر ایران؛ فهرست موضوعی کتاب های منتشرشده در سال ۱۳۹۶» بیست و دومین مجموعه از کتاب های کارنامه نشر و حاوی اطلاعات کتاب های منتشر شده در سال ۱۳۹۶ از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شد.

«کارنامه نشر ایران» دربردارنده اطلاعات کتاب‌هایی است که با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شده‌اند. این مجموعه افزون بر کتاب‌های ناشران خصوصی، انتشارات مؤسسه‌های دولتی، کتاب‌های با شمارگان محدود و در دسترس اعضای سازمان‌های خاص، چاپکرده‌های به روش افست را نیز دربرمی‌گیرد.

نیکنام حسینی پور در مقدمه درباره اهمیت انتشار «کارنامه نشر ایران»نوشته است:«امروزه انتشار کتابشناسی الکترونیکی به دلیل هزینه کمتر و ویژگی هایی نظیر قابلیت روزآمدسازی سریع و جست وجوی آسان مورد توجه مراکز تهیه کتابشناسی هاست؛ ضمن آگاهی از این مزایا، وجود کتابشناسی های چاپی به دلیل سهولت استفاده و عدم وابستگی به رایانه و سایر تجهیزات و مهارت های استفاده از فناوری های اطلاعاتی و مهم تر از همه لزوم وجود پیشینه چاپی از تمام کتاب های منتشر شده در کشور امری ضروری است.

کارنامه نشر تنها کتابشناسی موضوعی جامع و جاری کشور محسوب می شود که انتشار سالانه آن از  سال ۱۳۷۶ادامه دارد. در کنار شکل چاپی کارنامه نشر،کتاب های منتشر شه در کشور از سال ۱۳۷۲تاکنون در پایگاه اینترنتی www.ketab.ir  برای پاسخگویی به نیازهای کتابداران،دست اندرکاران چاپ و نشر و علاقمندان کتاب عرضه می شود. گفتنی است به صورت روزانه، اطلاعات کتاب های منتشر شده و اخبار و گزارش های حوزه نشر در این پایگاه روزآمد می شود. »

«کارنامه نشر؛ فهرست موضوعی کتاب‌های منتشرشده در سال ۱۳۹۶» ذیل سه سرفصل ارائه شده است. فصل نخست بزرگسالان، فصل دوم کودک و نوجوان و فصل سوم کمک درسی و آموزشی است. در فصل اول و دوم دوزیرمجموعه "چاپ اول" و "بازچاپ" و در فصل سوم کتاب های کمک درسی و آموزشی در دو رده بزرگسال و کودک و نوجوان، ارائه شده است.

محتوای این اثر بر اساس خلاصه سوم نسخه بیستم نظام رده‌بندی ده‌دهی دیویی طبقه‌بندی شده است و برای موضوع‌های اسلام، زبان و ادبیات فارسی، جغرافیا و تاریخ ایران از گسترش‌های رده‌بندی دهدهی دیویی ایران استفاده شده است. به این صورت کتاب‌ها در ده شاخه اصلی رده‌بندی دهدهی دیویی طبقه‌بندی شده‌اند و در هر رده، به ترتیب شماره رده دیویی، ترتیب یافته‌اند.

 

شیوه تنظیم اطلاعات کتابشناختی این مجموعه بر اساس سنت اسلامی و شرقی با عنوان کتاب شروع می‌شود. در این شیوه کتاب‌ها نخست بر اساس الفبای عنوان و در پی با نام پدیدآورنده در زیر هر یک از شاخه‌های نظام رده‌بندی دیویی مرتب شده‌اند.

 

برای دستیابی آسانتر به کتاب‌های کودک و نوجوان، کتاب‌های این گروه سنی در بخش جداگانه‌ای بعد از رده تاریخ و جغرافیا آمده است. روش تنظیم کتاب‌های کودک و نوجوان نیز بر اساس نظام رده‌بندی دهدهی دیویی و به ترتیب الفبای عنوان است.

 

جلد نخست «کارنامه نشر ایران؛ فهرست موضوعی کتاب‌های منتشر شده در سال ۱۳۹۶» زیر نظر نیکنام حسینی پور، مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب از سوی خانه کتاب منتشر شده است.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *