تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۴ | شناسه مطلب : ۱۷۸۶۱ | تعداد بازدید : ۲۹۰

دوازدهمين شماره فصلنامه «نقد كتاب ادبيات»

خانه كتاب منتشر كرد

دوازدهمين شماره فصلنامه «نقد كتاب ادبيات»

شماره دوازدهم فصلنامه «نقد کتاب ادبیات» به سردبیری مصطفی موسوی از سوی موسسه خانه کتاب راهی بازار نشر شد.

به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب، شماره دوازدهم فصلنامه «نقد كتاب ادبيات» ويژه زمستان ۱۳۹۶ به سردبيري مصطفي موسوي در شش بخش «نقد شفاهي»، «نقد مكتوب»، «نقد آثار پيشين»، «نقد پژوهي»، «شايسته خواندن» و «نقدِ نقد» منتشر شد.

در سخن سردبير اين شماره از فصلنامه كه به قلم مصطفي موسوي نوشته شده، آمده است:« در شماره بهار و تابستان نوشتم كه نخستين تبعات سياست هاي اقتصادي انقباضي شامل حال فرهنگ و دانش مي شود و يادآور شدم كه علاوه بر تصميم نادرست مديراني كه با حوزه فرهنگ و دانش بيگانه يا دست كم به آن بي توجه اند، عملكرد ضعيف اصحاب فرهنگ و دانش نيز در اين امر بسيار موثر است. بر اين نقيصه بايد نبود سياست فرهنگي پايدار- در سطوح مختلف- در كشور را افزود كه عامل موثر ديگري در ايجاد  اختلال در برنامه هاي فرهنگي  و علمي كشور است. غالبا  به دنبال  تغيير دولت، وزير، مدير كل و... شاهد تغييرات جدي و اساسي سياست هاي اجرايي  در حوزه فرهنگ و دانش هستيم. اين روال باعث شده است كه در حاشيه بودن  فرهنگ و دانش در جامعه ما نهادينه شود. در نتيجه، تعطيلي مراكز فرهنگي و علمي در مقايسه با مثلا تعطيلي مراكز تفريحي مشابه آن چندان بازتابي در جامعه ندارد و اعتراضي بر نمي انگيزد. تعطيلي مطبوعات نيز وضع مشابهي دارد. علاوه بر اين ها، در ايران در عالم مطبوعات، خصوصا در مورد نشريات ادواري اعم از دولتي و غير دولتي، دانشگاهي و غير دانشگاهي، يك ويژگي  خاص و شايد منحصر به چشم مي خورد و آن عدم پيوستگي انتشار يك نشريه است....»

در شماره دوازدهم فصلنامه «نقد كتاب ادبيات» آثاري از مهدي ابراهيمي لامع، حسين اتحادي، زهره احمد پور اناري، ياسين اسمعيلي، زينب افضلي، رقيه بايرام حقيقي، حسين پاينده، عظيم جباره ناصرو، محمد جعفري قنواتي و... به چشم مي خورد.

در بخش «نقد شفاهي» اين شماره از فصلنامه، نشست نقد و بررسي كتاب «كيك عروسي» كه دوشنبه (نهم بهمن ماه) با حضور مژده دقيقي، مريم بياني، حسين پاينده و حسن ميرعابديني در سراي اهل قلم خانه كتاب برگزار شده، ارائه شده است.

در بخش « نقد مكتوب» ۹ اثر از سوي پژوهشگران ادبيات به چاپ رسيده كه از آن ميان مي‌توان به «ستايش نامه آفتاب، نقدي بر كتاب شفاي غمگنان»، «نقد صوفي نه همه صافي بي غش  باشد، نقد  و بررسي كتاب نقد صوفي از تصوف تا پايان قرن پنجم»، «معرفي و بررسي كتاب حقيقت و حيرت»، «تا حقيقت شود مجاز همه، تاملي انتقادي بر كتاب صد سال عشق مجازي»، «هدايت در هندوستان: مولف هرگز نمي ميرد» و... اشاره كرد.

«نقد شروح داستان پادشاهي كي كاووس»، « تلفظ واو عطف در شاهنامه فردوسي، در نگاهي به دو تصحيح دكتر جلال خالقي مطلق»، « نقد و بررسي كتاب تاريخ شعر زنان از آغاز تا سده هشتم هجري قمري»، «درباره نحو هندي و نحو عربي» و...عناوين مقالات ارائه شده در بخش «نقد آثار پيشين» اين شماره از فصلنامه «نقد كتاب ادبيات» است.

همچنين بخش «شايسته خواندن» اين فصلنامه مطالب «بلاغت ساختارهاي نحوي در تاريخ بيهقي»، «مولوي و تفسير عرفاني»، «مقامات تايبادي» و «ده سال تلاش براي كارنامه توصيفي نيما پژوهي» و... را در خود جا داده است.

«نقد نقد» اين شماره از فصلنامه «نقد كتاب ادبيات» به اثري با عنوان «گفت و گوي انتقادي،(گفت و گو با دو مقاله در نقد تاريخ ادبيات ايران، جلدهاي اول و چهارم)» پرداخته است.

دوازدهمين شماره فصلنامه «نقد كتاب ادبيات» ويژه  زمستان ۱۳۹۶ با سردبيري مصطفي موسوي در ۳۲۰صفحه و بهاي ۱۰۰ هزار ريال از سوي موسسه خانه كتاب منتشر شده است.

 

 


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *