تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۲۳ | شناسه مطلب : ۱۷۸۵۶ | تعداد بازدید : ۳۲۵

شانزدهمين شماره «فصلنامه نقد كتاب تاريخ» منتشر شد

از سوی خانه كتاب؛

شانزدهمین شماره «فصلنامه نقد كتاب تاریخ» منتشر شد

شانزدهمین شماره «فصلنامه نقد کتاب تاریخ» با سردبیری حبیب اله اسماعیلی از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شده است.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، شماره شانزدهم «فصلنامه نقد كتاب تاریخ» در بخش های «نقد شفاهی»، «نقد آثار تألیفی»، «نقد آثار ترجمه»، «نقد آثار پیشین» و «گوناگون» راهی بازار نشر شده است.

این فصلنامه با سرمقاله سردبیر «حبیب اله اسماعیلی» آغاز می‌شود كه در بخشی از آن می‌خوانیم: «گام نخست هر پژوهش تاریخی نقد متن است. متن فراتر از اثر مكتوب تاریخی است. به واقع اثر تاریخی در متن تاریخی تولید می شود و ماهیتا تاریخی است. یعنی به افق زمانی و مكانی خاصی وابسته است و برای فهم درست آن، فهم افق زمانی و مكانی اثر تاریخی گریز ناپذیر است. فصلنامه نقد كتاب تاریخ، در چند شماره اخیر برنامه ای تدارك دید كه به حوزه های كمتر توجه شده جامعه علمی تاریخ توجه شود. یكی از این حوزه ها، رابطه نقد متن تاریخی و نقد آثار مكتوب تاریخی است. فصلنامه ای كه عنوانش نقد است، نمی تواند از روش ها و رویكردها ومسائل و چالش های حوزه نقد در مطالعات تاریخی در گذرد. رویكردهای نوین تاریخی ما را به این نكته مهم توجه می دهند كه برای شناخت اثر تاریخی باید به متنی كه اثار در آن تولید شده مراجعه كنیم. باید به این نكته متوجه باشیم كه آثار مكتوب تاریخی در خلا نمی رویند. در افق زمانی و مكانی خاص متولد می شوند. این افق مكانی و زمانی از زمان و جغرافیای زیست مورخ آغاز می شود و به زمان-مكان قریب و بعید مولف ختم می شود.  به دیگر سخن  ما این افق قریب و بعید را از منابع استخراج می كنیم...»

در بخش نقد آثار تالیفی مقاله هایی با عنوان های «مردم كوچه و خیابان كجای تاریخ بوده اند؟»، « اندیشه سیاسی در ایران باستان»، « كتیبه های میخی در اوراتویی»، «بررسی و شناخت جایگاه تاریخ محلی»، «زنان در تاریخ سیاسی- اجتماعی ایران»، «آخرین شاه بزرگ»، «تاریخ سیاسی كاسی ها»، «تشیع و خاورشناسان»، «فرهنگ و تمدن ایران در دوره سلجوقیان»، «خاطرات صدر انقلاب»، «دولت های شیعی»و... پیش روی خوانندگان قرار گرفته است.

مقاله های«مطالعه ای روشمند و نوآورانه در تاریخ نگاری اسلامی»،  «اسلام در آفریقای سده های میانه»، «آموزه و آیین»، «نگاهی به ایران و سازمان سیا»، «سانسور در ایران»، «سفرنامه مرداویج» در بخش «نقد آثار ترجمه» آمده اند.

بخش «نقد آثار پیشین» این فصلنامه نیز دربردارنده مقاله های «تاریخ گمشده بختیاری» و «ایران شناسی در روسیه» است و مقاله های «تاریخ گلبن خانان»، «بازخوانی روابط فرهنگی-تمدنی مسلمانان و فرانسویان»، «دوستی به مثابه جهان بینی» و «كوتاه از تاریخ» نیز در بخش «گوناگون» این شماره از فصلنامه نقد كتاب تاریخ ارائه شده است.

شانزدهمین شماره فصلنامه «نقد كتاب تاریخ» ویژه زمستان ۱۳۹۶ با سردبیری حبیب اله اسماعیلی، در ۳۱۲ صفحه، به بهای ۱۰۰ هزار ریال از سوی موسسه خانه كتاب منتشر شده است.

 

 


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *