تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۱۶ | شناسه مطلب : ۱۷۸۴۴ | تعداد بازدید : ۱۴۷

آيين نامه جشنواره هاي خانه كتاب بايد اصلاح و به روز رساني شوند

نیكنام حسینی‌پور در مراسم تكریم و معارفه معاون فرهنگی موسسه خانه كتاب گفت:

آیین نامه جشنواره های خانه كتاب باید اصلاح و به روز رسانی شوند

نیکنام حسینی‌پور در مراسم تکریم و معارفه معاون فرهنگی موسسه خانه کتاب گفت: آیین نامه جشنواره های خانه کتاب نیاز به اصلاح و به روز رسانی دارند و در این زمینه باید از ظرفیت نهادهای تخصصی که بعد از انقلاب در حوزه فرهنگ تاسیس شده اند، استفاده کرد.


به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، مراسم تكریم و معارفه معاونان فرهنگی سابق و جدید موسسه خانه كتاب عصر امروز (دوشنبه ۱۶ مهر ماه) در سرای كتاب این موسسه برگزار شد. 
نیكنام حسینی پور، مدیر عامل موسسه خانه كتاب با بیان اینكه افشین داورپناه در فضای فرهنگی ایران تنفس می كند، گفت: این فضا می تواند در  موسسه خانه كتاب یا هر نهاد فرهنگی دیگر باشد. در فضای فرهنگی ایران افراد مشخصی قدم و قلم می زنند. امیدواریم بتوانیم از سرمایه و تجربه های گرانسنگی كه آقای داورپناه در خانه كتاب اندوخته اند در مسیر دیگری استفاده كنیم. ارتباط موسسه خانه كتاب با آقای داورپناه  قطع نمی شود.
وی با اشاره به سابقه آشنایی با سیدسعیدمیرمحمد صادق گفت: میرمحمد صادق را زمانی كه روابط عمومی نمایشگاه بین المللی كتاب تهران بودم می شناختم و با روحیات، منش و فعالیت های او آشنا هستم. امیدوارم حضور ایشان در معاونت فرهنگی خانه كتاب منشا خیر و بركت باشد. 
مدیر عامل خانه كتاب بیان كرد: آیین نامه های جشنواره های متعددی(جشنواره نقد، جایزه كتاب سال، نشان شیرازه و...) كه در خانه كتاب برگزار می شوند بعد از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی نیاز به اصلاح دارند و باید از نهاد های تخصصی كه بعد از انقلاب در حوزه فرهنگ تاسیس شده اند، استفاده كرد. در این زمینه همچنین باید از ظرفیت نهادهای تخصصی در این بخش بویژه پتانسیل اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و به ویژه زنان استفاده كرد. 
مدیر عامل موسسه خانه كتاب ادامه داد: با توجه به كلان برنامه های وزیر ارشاد كه بر اساس آنها از مجلس رای اعتماد گرفته است؛ باید برنامه هایی كه مربوط به خانه كتاب است در حوزه عدالت فرهنگی عملیاتی شود تا شعار تهران ایران نیست محقق شود كه در این زمینه فعالیت هایی را آغاز كردیم و آنها را تقویت می كنیم. از جمله این برنامه ها در نظر گرفتن شعب استانی خبرگزاری كتاب ایران(ایبنا) و برگزاری مراسم بزرگداشت برای اهالی قلم در قالب سلسله برنامه های عصر كتاب است. 
حسینی پور با بیان اینكه شفاف سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات از دیگر اقدامات ما در خانه كتاب است، گفت: باید در برگزاری جشنواره ها نگاه صرفه جویانه و بدون تشریفات را مد نظر خود قرار دهیم چرا كه ماهیت و محتوای كار از اهمیت بیشتری برخوردار است. 
مدیر عامل موسسه خانه كتاب بر اهمیت ساماندهی بانك اطلاعات اهل قلم تاكید كرد و گفت: تعدادی اهل قلم در  سایت اهل قلم ثبت نام كرده اند و انتظار خدمات دارند؛ این خدمات می تواند متنوع باشد اما این خدمات از عدالت دور است و لازم است آیین نامه ها در حوزه اهل قلم و پدیدآورندگان اصلاح شود.  
وی در پایان گفت: بدنه موسسه خانه كتاب سرمایه های اجتماعی هستند كه تجربه های انباشته شده خوبی دارندو لازم است معاون فرهنگی جدید از مشاركت آنها در فعالیت های خانه كتاب استفاده كند.
مجتبی تبریزنیا، مشاور اجرایی مدیرعامل موسسه خانه كتاب نیز در این مراسم گفت: یك همكار خوب را كه حدود ۳ و نیم سال با ایشان همكاری داشتیم از دست می دهیم. در مدت این سال ها به شخصه از وجود آقای داورپناه بهره بردم. ایشان بسیار خوش ذوق، دست به قلم، خوش قریحه و اهل كتاب هستند و مطمئنم در عرصه های دیگر هم موفق خواهند بود.
وی ادامه داد: آقای میرمحمد صادق از دور و نزدیك با موسسه خانه كتاب همكاری داشتند و از جنس كتاب صاحب قلم و دیدگاه هستند و این مسئله مایه دلگرمی است. مطمئنم این تغییر در موسسه خانه كتاب حركت جدیدی در پی دارد. 
در ادامه این مراسم، افشین داورپناه معاون فرهنگی سابق خانه كتاب یكی از امتیازات خانه كتاب را نیروی انسانی فعال، متخصص و كاربلد دانست و گفت: امیدوارم قدر این نیروها را بدانند. با ایده های فراوانی به خانه كتاب آمدم اما شرایط  اجرای آنها فراهم نشد، این شرایط متاثر از متغیرهایی بود كه از دست من خارج بود. یكی از ناراحتی هایم این است كه بسیاری از ایده های من تحقق نیافت. مطمئنم كه این تغییر در خانه كتاب می تواند مثبت باشد و فضای روانی جدیدی ایجاد كند.
سیدسعید میرمحمدصادق، معاون فرهنگی خانه كتاب نیز در این مراسم گفت: نگاه من همیشه به تحول به معنای توسعه كار است. تغییر مدیریت را به دونده های امدادی تشبیه می كنم. نگاهم این است كه كار توسعه یابد و رو به جلو پیش رود.
معاون فرهنگی خانه كتاب با بیان اینكه تحول گرایی و مزیت سازی نگاه من در خانه كتاب خواهد بود، عنوان كرد: مزیت سازی در جهان امروزه مورد توجه است و بر اساس آن كارهای نو و جدیدی شكل می گیرد. امیدوارم بتوانم در این فعالیت جدید كاری مثمرثمر انجام دهم و همین جا به آقای حسینی پور اعلام می كنم  استعفای من در جیبم قرار داد و آمادگی خودم را برای هر تغییری اعلام می كنم.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *