تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۷/۱۶ | شناسه مطلب : ۱۷۸۴۴ | تعداد بازدید : ۲۱۳

آيين نامه جشنواره هاي خانه كتاب بايد اصلاح و به روز رساني شوند

نیکنام حسینی‌پور در مراسم تکریم و معارفه معاون فرهنگی موسسه خانه کتاب گفت:

آیین نامه جشنواره های خانه کتاب باید اصلاح و به روز رسانی شوند

نیکنام حسینی‌پور در مراسم تکریم و معارفه معاون فرهنگی موسسه خانه کتاب گفت: آیین نامه جشنواره های خانه کتاب نیاز به اصلاح و به روز رسانی دارند و در این زمینه باید از ظرفیت نهادهای تخصصی که بعد از انقلاب در حوزه فرهنگ تاسیس شده اند، استفاده کرد.


به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، مراسم تکریم و معارفه معاونان فرهنگی سابق و جدید موسسه خانه کتاب عصر امروز (دوشنبه ۱۶ مهر ماه) در سرای کتاب این موسسه برگزار شد. 
نیکنام حسینی پور، مدیر عامل موسسه خانه کتاب با بیان اینکه افشین داورپناه در فضای فرهنگی ایران تنفس می کند، گفت: این فضا می تواند در  موسسه خانه کتاب یا هر نهاد فرهنگی دیگر باشد. در فضای فرهنگی ایران افراد مشخصی قدم و قلم می زنند. امیدواریم بتوانیم از سرمایه و تجربه های گرانسنگی که آقای داورپناه در خانه کتاب اندوخته اند در مسیر دیگری استفاده کنیم. ارتباط موسسه خانه کتاب با آقای داورپناه  قطع نمی شود.
وی با اشاره به سابقه آشنایی با سیدسعیدمیرمحمد صادق گفت: میرمحمد صادق را زمانی که روابط عمومی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بودم می شناختم و با روحیات، منش و فعالیت های او آشنا هستم. امیدوارم حضور ایشان در معاونت فرهنگی خانه کتاب منشا خیر و برکت باشد. 
مدیر عامل خانه کتاب بیان کرد: آیین نامه های جشنواره های متعددی(جشنواره نقد، جایزه کتاب سال، نشان شیرازه و...) که در خانه کتاب برگزار می شوند بعد از گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب اسلامی نیاز به اصلاح دارند و باید از نهاد های تخصصی که بعد از انقلاب در حوزه فرهنگ تاسیس شده اند، استفاده کرد. در این زمینه همچنین باید از ظرفیت نهادهای تخصصی در این بخش بویژه پتانسیل اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و به ویژه زنان استفاده کرد. 
مدیر عامل موسسه خانه کتاب ادامه داد: با توجه به کلان برنامه های وزیر ارشاد که بر اساس آنها از مجلس رای اعتماد گرفته است؛ باید برنامه هایی که مربوط به خانه کتاب است در حوزه عدالت فرهنگی عملیاتی شود تا شعار تهران ایران نیست محقق شود که در این زمینه فعالیت هایی را آغاز کردیم و آنها را تقویت می کنیم. از جمله این برنامه ها در نظر گرفتن شعب استانی خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) و برگزاری مراسم بزرگداشت برای اهالی قلم در قالب سلسله برنامه های عصر کتاب است. 
حسینی پور با بیان اینکه شفاف سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات از دیگر اقدامات ما در خانه کتاب است، گفت: باید در برگزاری جشنواره ها نگاه صرفه جویانه و بدون تشریفات را مد نظر خود قرار دهیم چرا که ماهیت و محتوای کار از اهمیت بیشتری برخوردار است. 
مدیر عامل موسسه خانه کتاب بر اهمیت ساماندهی بانک اطلاعات اهل قلم تاکید کرد و گفت: تعدادی اهل قلم در  سایت اهل قلم ثبت نام کرده اند و انتظار خدمات دارند؛ این خدمات می تواند متنوع باشد اما این خدمات از عدالت دور است و لازم است آیین نامه ها در حوزه اهل قلم و پدیدآورندگان اصلاح شود.  
وی در پایان گفت: بدنه موسسه خانه کتاب سرمایه های اجتماعی هستند که تجربه های انباشته شده خوبی دارندو لازم است معاون فرهنگی جدید از مشارکت آنها در فعالیت های خانه کتاب استفاده کند.
مجتبی تبریزنیا، مشاور اجرایی مدیرعامل موسسه خانه کتاب نیز در این مراسم گفت: یک همکار خوب را که حدود ۳ و نیم سال با ایشان همکاری داشتیم از دست می دهیم. در مدت این سال ها به شخصه از وجود آقای داورپناه بهره بردم. ایشان بسیار خوش ذوق، دست به قلم، خوش قریحه و اهل کتاب هستند و مطمئنم در عرصه های دیگر هم موفق خواهند بود.
وی ادامه داد: آقای میرمحمد صادق از دور و نزدیک با موسسه خانه کتاب همکاری داشتند و از جنس کتاب صاحب قلم و دیدگاه هستند و این مسئله مایه دلگرمی است. مطمئنم این تغییر در موسسه خانه کتاب حرکت جدیدی در پی دارد. 
در ادامه این مراسم، افشین داورپناه معاون فرهنگی سابق خانه کتاب یکی از امتیازات خانه کتاب را نیروی انسانی فعال، متخصص و کاربلد دانست و گفت: امیدوارم قدر این نیروها را بدانند. با ایده های فراوانی به خانه کتاب آمدم اما شرایط  اجرای آنها فراهم نشد، این شرایط متاثر از متغیرهایی بود که از دست من خارج بود. یکی از ناراحتی هایم این است که بسیاری از ایده های من تحقق نیافت. مطمئنم که این تغییر در خانه کتاب می تواند مثبت باشد و فضای روانی جدیدی ایجاد کند.
سیدسعید میرمحمدصادق، معاون فرهنگی خانه کتاب نیز در این مراسم گفت: نگاه من همیشه به تحول به معنای توسعه کار است. تغییر مدیریت را به دونده های امدادی تشبیه می کنم. نگاهم این است که کار توسعه یابد و رو به جلو پیش رود.
معاون فرهنگی خانه کتاب با بیان اینکه تحول گرایی و مزیت سازی نگاه من در خانه کتاب خواهد بود، عنوان کرد: مزیت سازی در جهان امروزه مورد توجه است و بر اساس آن کارهای نو و جدیدی شکل می گیرد. امیدوارم بتوانم در این فعالیت جدید کاری مثمرثمر انجام دهم و همین جا به آقای حسینی پور اعلام می کنم  استعفای من در جیبم قرار داد و آمادگی خودم را برای هر تغییری اعلام می کنم.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *