تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۲۲ | شناسه مطلب : ۱۷۸۰۵ | تعداد بازدید : ۱۶۶

آمار مقايسه اي نشر كتاب در دو ماه تير و مرداد۹۶ و ۹۷ نشان داد

افزایش ۵۳ درصدی تعداد كتاب هاب كودك و نوجوان در تیرماه ۹۷/رشد ۳ درصدی تعداد كل كتاب ها در مرداد ماه ۹۷

آمار مقایسه ای نشر كتاب در دو ماه تیر و مرداد۹۶ و ۹۷ نشان داد

مقایسه آمار نشر کتاب در مرداد ماه ۱۳۹۷ از افزایش ۳ درصدی تعداد کل کتاب ها در مقایسه با مرداد ماه ۱۳۹۶ حکایت دارد و مقایسه آمار نشر در تیرماه ۹۷ و تیر ماه ۹۶،افزایش ۵۳ درصدی تعداد کتاب های کودک و نوجوان را نشان می دهد.


به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب؛ ۸ هزار ۵۳۳ عنوان كتاب در مرداد ماه سال ۱۳۹۷منتشر شده است كه در این میان سهم كتاب‌های عمومی ۵هزار و ۷۰۷عنوان بوده و تعداد كتاب‌های كودك و نوجوان با كاهش ۹درصدی به هزار و ۱۲۶ عنوان رسیده است. 
در تیرماه ۱۳۹۷، ۸هزار و ۹۴۶ عنوان كتاب منتشر شده از این تعداد سهم كتاب های عمومی ۶هزار و ۶۹ عنوان، كتاب های كودك و نوجوان هزار و ۲۹۷ عنوان، كتاب های كمك درسی هزار و ۵۸۰ عنوان است كه در مقایسه با تیر ماه سال گذشته به ترتیب افزایش ۴درصدی، ۵۳درصدی و ۵۱درصدی را نشان می دهد. 
همچنین، در تیر ماه سال ۱۳۹۷میانگین شمارگان كتاب حكایت از افزایش ۸درصدی در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته دارد.  
از مجموع كل كتاب های منتشر شده در تیر ماه ۱۳۹۷، بیشترین كتاب ها در موضوعات كمك درسی، ادبیات و كودك منتشر شده اند و بیشترین آثار ترجمه به موضوعات كودك، ادبیات و علوم عملی اختصاص دارد.  همچنین از مجموع ۸هزار و ۹۴۶ كتاب منتشر شده در تیر ماه ۹۷، ۶هزار و ۴۴۰ كتاب در تهران و مابقی در شهرستان ها به چاپ رسیده اند. 
بر اساس این آمار، در تیرماه امسال، ۶۴۴۰ عنوان كتاب در تهران منتشر شده كه در  مقایسه با تیرماه سال گذشته با افزایش ۲۳درصدی مواجه شده است. شهرستانی‌ها نیز در این آمار با انتشار ۲۵۰۶عنوان كتاب توانستند به نسبت سال گذشته رشد یك درصدی را ثبت كنند.
بر اساس آمار نشر كتاب در تیرماه  سال ۱۳۹۷، انتشارات نشر چشمه، جنگل، صدرا، صریر، نوروزی، دانشگاه شهید بهشتی، قانون یار، منشور سمیر، سخنوران و حیدری در فهرست ۱۰ ناشر عمومی پركار قرار گرفته اند. 
همچنین، انتشارات پرتقال، هوپا، عروج اندیشه، به نشر، ذكر، سایه گستر، شركت انتشارات فنی ایران، افق، جنگل و قصر كتاب جزو ۱۰ ناشر كودك پركار در تیر ماه ۱۳۹۷ قرار گرفته اند.
از جمله پر كارترین ناشران آموزشی تیر ماه ۱۳۹۷ می توان به انتشارات بین المللی گاج، دانشگاه پیام نور، مدرسان شریف، خیلی سبز، مدرسان برتر، سمت، پیدار، پیشروان، مبتكران و آریانگار اشاره كرد. 
در تیرماه ۱۳۹۷ كتاب های «یك قمقمه دریا: صد قصه و نكته از زندگی امام رضا (ع)» از انتشارات به نشر با  شمارگان ۲۵۰هزار نسخه، «سی و هشتمین روایت» از انتشارات پایتخت با ۱۰۰هزار نسخه و «سبك زندگی سالم» از  انتشارات پارسای سلامت با ۳۰ هزار نسخه در فهرست پر شمارگان ترین كتاب های تیرماه ۱۳۹۷ قرار گرفته اند. 
كتاب‌های منتشرشده در بازه زمانی یك‌ماهه تیرماه ۱۳۹۷  از سوی ۵۸۸۹ پدیدآورنده انتشار یافته كه از این تعداد ۱۴۲۰ نفر زن و مابقی مرد بودند. همچنین در همین دوره زمانی در سال ۹۶ تعداد ۵۸۷۸ پدیدآورنده فعالیت داشته‌اند كه از این تعداد ۴۵۷۷ نفر مرد و ۱۳۰۱ نفر آن زن بودند. 
بر اساس گزارش آماری نشر كتاب در مرداد ماه ۱۳۹۷، از مجموع ۸هزار و ۵۳۳عنوان كتاب منتشر شده در این ماه، سهم كتاب‌های كمك درسی ۱۷۰۰عنوان، ادبیات ۱۳۳۱ عنوان و كودك ۱۱۲۶عنوان كتاب بوده است. بر همین اساس كتاب‌های حوزه كمك درسی بیشترین آثار منتشر شده در مرداد ماه سال جاری را به خود اختصاص داده است.
در  مرداد ماه سال جاری كتاب‌های حوزه ادبیات، علوم عملی و كمك درسی بیشترین آثار چاپ اول را به خود اختصاص داده‌اند و بیشترین آثار باز چاپ مربوط به كتاب‌های حوزه كمك درسی، كودك و ادبیات است.
همچنین در حوزه ترجمه، كتاب‌های حوزه كودك، ادبیات و علوم عملی به ترتیب بیشترین آثار ترجمه شده را از آن خود كردند و در حوزه تالیف، از كتاب‌های حوزه كمك درسی، ادبیات و علوم اجتماعی بیشتر استقبال شده است.
همچنین میانگین شمارگان كتاب‌ها از هزار و ۵۳۶ در مرداد  ۹۶ به هزار و ۴۸۴ در مرداد ۹۷ كاهش یافته است كه در مجموع كاهش ۳ درصدی را در میانگین شمارگان كتاب شاهد هستیم. اما میانگین قیمت هر كتاب‌ از ۱۷ هزار و ۸۳۲ تومان در مرداد ۹۶  به ۲۰ هزار و ۵۱۴تومان در مرداد۹۷ رسیده است.
آمار  مقایسه ای نشر كتاب در تهران نشان می‌دهد كه در  مرداد سال جاری ۶ هزار و ۲۵۲ عنوان كتاب منتشر شده كه در  مقایسه با مرداد سال گذشته حكایت از افزایش ۷ درصدی دارد. این در حالی است كه شهرستان ها در  مرداد سال جاری ۲ هزار و ۲۸۱ عنوان كتاب منتشر كردند كه در مقایسه با  مرداد سال گذشته با  كاهش شش درصدی رو به رو شده‌اند. 
آمار مقایسه‌ای تعداد پدیدآورندگان به تفكیك جنسیت در مرداد ماه سال ۹۶ و ۹۷ نشان می‌دهد كه در سال جاری سه هزار و ۴۵۴ پدیدآورنده زن و ۷هزار و ۹۷۱پدیدآورنده مرد فعالیت داشتند كه در مقایسه با مرداد سال گذشته با افزایش۵ درصدی پدید آورندگان زن  مواجه شده اند. 
در  مرداد سال جاری انتشارات آموزشی تالیفی ارشدان، مروارید، آریا دانش، چشمه، ندای كارآفرین، جنگل، بیژن یورد، سخنوران، موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه تهران و مجد در فهرست پُركارترین ناشر عمومی قرار گرفت.
از جمله ناشران پركار حوزه كودك در مرداد سال ۹۷ می‌توان به انتشارات پرتقال، ذكر، آریا نوین، براق، شركت انتشارات فنی ایران، هوپا، شهر قلم، نشر نوشته، دیبایه و افق اشاره كرد.
ناشرانی همچون خیلی سبز، مدرسان شریف، دانشگاه پیام نور، مبتكران، موسسه مهرپویا مهراس، پیشروان، شركت انتشارات  كانون فرهنگی آموزشی، الگو، مدرسان برتر و پیدار  در فهرست پُركارترین ناشران آموزشی  مرداد ماه سال جاری قرار گرفته‌اند.
از جمله كتاب‌هایی كه در مرداد سال ۹۷ توانستند در  فهرست پرشمارگان ترین كتاب‌ها قرار بگیرند، می‌توان به «وعده دیدار نزدیك است: شرح پاره ای از آثار دعا برای امام عصر(ع)» از انتشارات استوار، «پابوس: آموزه هایی برای زیارت مطلوب» از انتشارات  آستان قدس رضوی اشاره كرد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *