تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۲۲ | شناسه مطلب : ۱۷۸۰۵ | تعداد بازدید : ۱۰۵

آمار مقايسه اي نشر كتاب در دو ماه تير و مرداد۹۶ و ۹۷ نشان داد

افزايش ۵۳ درصدي تعداد كتاب هاب كودك و نوجوان در تيرماه ۹۷/رشد ۳ درصدي تعداد كل كتاب ها در مرداد ماه ۹۷

آمار مقايسه اي نشر كتاب در دو ماه تير و مرداد۹۶ و ۹۷ نشان داد

مقایسه آمار نشر کتاب در مرداد ماه ۱۳۹۷ از افزایش ۳ درصدی تعداد کل کتاب ها در مقایسه با مرداد ماه ۱۳۹۶ حکایت دارد و مقایسه آمار نشر در تیرماه ۹۷ و تیر ماه ۹۶،افزایش ۵۳ درصدی تعداد کتاب های کودک و نوجوان را نشان می دهد.


به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب؛ ۸ هزار ۵۳۳ عنوان كتاب در مرداد ماه سال ۱۳۹۷منتشر شده است كه در اين ميان سهم كتاب‌هاي عمومي ۵هزار و ۷۰۷عنوان بوده و تعداد كتاب‌هاي كودك و نوجوان با كاهش ۹درصدي به هزار و ۱۲۶ عنوان رسيده است. 
در تيرماه ۱۳۹۷، ۸هزار و ۹۴۶ عنوان كتاب منتشر شده از اين تعداد سهم كتاب هاي عمومي ۶هزار و ۶۹ عنوان، كتاب هاي كودك و نوجوان هزار و ۲۹۷ عنوان، كتاب هاي كمك درسي هزار و ۵۸۰ عنوان است كه در مقايسه با تير ماه سال گذشته به ترتيب افزايش ۴درصدي، ۵۳درصدي و ۵۱درصدي را نشان مي دهد. 
همچنين، در تير ماه سال ۱۳۹۷ميانگين شمارگان كتاب حكايت از افزايش ۸درصدي در مقايسه با بازه زماني مشابه سال گذشته دارد.  
از مجموع كل كتاب هاي منتشر شده در تير ماه ۱۳۹۷، بيشترين كتاب ها در موضوعات كمك درسي، ادبيات و كودك منتشر شده اند و بيشترين آثار ترجمه به موضوعات كودك، ادبيات و علوم عملي اختصاص دارد.  همچنين از مجموع ۸هزار و ۹۴۶ كتاب منتشر شده در تير ماه ۹۷، ۶هزار و ۴۴۰ كتاب در تهران و مابقي در شهرستان ها به چاپ رسيده اند. 
بر اساس اين آمار، در تيرماه امسال، ۶۴۴۰ عنوان كتاب در تهران منتشر شده كه در  مقايسه با تيرماه سال گذشته با افزايش ۲۳درصدي مواجه شده است. شهرستاني‌ها نيز در اين آمار با انتشار ۲۵۰۶عنوان كتاب توانستند به نسبت سال گذشته رشد يك درصدي را ثبت كنند.
بر اساس آمار نشر كتاب در تيرماه  سال ۱۳۹۷، انتشارات نشر چشمه، جنگل، صدرا، صرير، نوروزي، دانشگاه شهيد بهشتي، قانون يار، منشور سمير، سخنوران و حيدري در فهرست ۱۰ ناشر عمومي پركار قرار گرفته اند. 
همچنين، انتشارات پرتقال، هوپا، عروج انديشه، به نشر، ذكر، سايه گستر، شركت انتشارات فني ايران، افق، جنگل و قصر كتاب جزو ۱۰ ناشر كودك پركار در تير ماه ۱۳۹۷ قرار گرفته اند.
از جمله پر كارترين ناشران آموزشي تير ماه ۱۳۹۷ مي توان به انتشارات بين المللي گاج، دانشگاه پيام نور، مدرسان شريف، خيلي سبز، مدرسان برتر، سمت، پيدار، پيشروان، مبتكران و آريانگار اشاره كرد. 
در تيرماه ۱۳۹۷ كتاب هاي «يك قمقمه دريا: صد قصه و نكته از زندگي امام رضا (ع)» از انتشارات به نشر با  شمارگان ۲۵۰هزار نسخه، «سي و هشتمين روايت» از انتشارات پايتخت با ۱۰۰هزار نسخه و «سبك زندگي سالم» از  انتشارات پارساي سلامت با ۳۰ هزار نسخه در فهرست پر شمارگان ترين كتاب هاي تيرماه ۱۳۹۷ قرار گرفته اند. 
كتاب‌هاي منتشرشده در بازه زماني يك‌ماهه تيرماه ۱۳۹۷  از سوي ۵۸۸۹ پديدآورنده انتشار يافته كه از اين تعداد ۱۴۲۰ نفر زن و مابقي مرد بودند. همچنين در همين دوره زماني در سال ۹۶ تعداد ۵۸۷۸ پديدآورنده فعاليت داشته‌اند كه از اين تعداد ۴۵۷۷ نفر مرد و ۱۳۰۱ نفر آن زن بودند. 
بر اساس گزارش آماري نشر كتاب در مرداد ماه ۱۳۹۷، از مجموع ۸هزار و ۵۳۳عنوان كتاب منتشر شده در اين ماه، سهم كتاب‌هاي كمك درسي ۱۷۰۰عنوان، ادبيات ۱۳۳۱ عنوان و كودك ۱۱۲۶عنوان كتاب بوده است. بر همين اساس كتاب‌هاي حوزه كمك درسي بيشترين آثار منتشر شده در مرداد ماه سال جاري را به خود اختصاص داده است.
در  مرداد ماه سال جاري كتاب‌هاي حوزه ادبيات، علوم عملي و كمك درسي بيشترين آثار چاپ اول را به خود اختصاص داده‌اند و بيشترين آثار باز چاپ مربوط به كتاب‌هاي حوزه كمك درسي، كودك و ادبيات است.
همچنين در حوزه ترجمه، كتاب‌هاي حوزه كودك، ادبيات و علوم عملي به ترتيب بيشترين آثار ترجمه شده را از آن خود كردند و در حوزه تاليف، از كتاب‌هاي حوزه كمك درسي، ادبيات و علوم اجتماعي بيشتر استقبال شده است.
همچنين ميانگين شمارگان كتاب‌ها از هزار و ۵۳۶ در مرداد  ۹۶ به هزار و ۴۸۴ در مرداد ۹۷ كاهش يافته است كه در مجموع كاهش ۳ درصدي را در ميانگين شمارگان كتاب شاهد هستيم. اما ميانگين قيمت هر كتاب‌ از ۱۷ هزار و ۸۳۲ تومان در مرداد ۹۶  به ۲۰ هزار و ۵۱۴تومان در مرداد۹۷ رسيده است.
آمار  مقايسه اي نشر كتاب در تهران نشان مي‌دهد كه در  مرداد سال جاري ۶ هزار و ۲۵۲ عنوان كتاب منتشر شده كه در  مقايسه با مرداد سال گذشته حكايت از افزايش ۷ درصدي دارد. اين در حالي است كه شهرستان ها در  مرداد سال جاري ۲ هزار و ۲۸۱ عنوان كتاب منتشر كردند كه در مقايسه با  مرداد سال گذشته با  كاهش شش درصدي رو به رو شده‌اند. 
آمار مقايسه‌اي تعداد پديدآورندگان به تفكيك جنسيت در مرداد ماه سال ۹۶ و ۹۷ نشان مي‌دهد كه در سال جاري سه هزار و ۴۵۴ پديدآورنده زن و ۷هزار و ۹۷۱پديدآورنده مرد فعاليت داشتند كه در مقايسه با مرداد سال گذشته با افزايش۵ درصدي پديد آورندگان زن  مواجه شده اند. 
در  مرداد سال جاري انتشارات آموزشي تاليفي ارشدان، مرواريد، آريا دانش، چشمه، نداي كارآفرين، جنگل، بيژن يورد، سخنوران، موسسه چاپ و انتشارات دانشگاه تهران و مجد در فهرست پُركارترين ناشر عمومي قرار گرفت.
از جمله ناشران پركار حوزه كودك در مرداد سال ۹۷ مي‌توان به انتشارات پرتقال، ذكر، آريا نوين، براق، شركت انتشارات فني ايران، هوپا، شهر قلم، نشر نوشته، ديبايه و افق اشاره كرد.
ناشراني همچون خيلي سبز، مدرسان شريف، دانشگاه پيام نور، مبتكران، موسسه مهرپويا مهراس، پيشروان، شركت انتشارات  كانون فرهنگي آموزشي، الگو، مدرسان برتر و پيدار  در فهرست پُركارترين ناشران آموزشي  مرداد ماه سال جاري قرار گرفته‌اند.
از جمله كتاب‌هايي كه در مرداد سال ۹۷ توانستند در  فهرست پرشمارگان ترين كتاب‌ها قرار بگيرند، مي‌توان به «وعده ديدار نزديك است: شرح پاره اي از آثار دعا براي امام عصر(ع)» از انتشارات استوار، «پابوس: آموزه هايي براي زيارت مطلوب» از انتشارات  آستان قدس رضوي اشاره كرد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *