تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۵ | شناسه مطلب : ۱۷۷۹۸ | تعداد بازدید : ۳۱۷

هرسين در سطور رنگ پريده مي تواند الگويي براي پژوهشگران باشد

در سرای اهل قلم

هرسین در سطور رنگ پریده می تواند الگویی برای پژوهشگران باشد

ططری در نشست معرفی و بررسی کتاب «هرسین در سطور رنگ پریده؛ تاریخ هرسین در دوره قاجار» گفت: این اثر می تواند الگویی برای آیندگان و پژوهشگران برای تحقیق بیشتر در زمینه کرمانشاهان باشد. علی ططری در نشست معرفی و بررسی کتاب «هرسین در سطور رنگ پریده؛ تاریخ هرسین در دوره قاجار» گفت: این اثر می تواند الگویی برای آیندگان و پژوهشگران برای تحقیق بیشتر در زمینه کرمانشاهان باشد.


 
به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، نشست معرفی و بررسی کتاب «هرسین در سطور رنگ پریده؛ تاریخ هرسین در دوره قاجار» با حضور امین محمدی، مولف اثر، علی ططری و مطلب مطلبی به عنوان منتقد عصر چهارشنبه (۱۴ شهریورماه) در سرای اهل قلم برگزار شد.

امین محمدی در این نشست اظهار کرد: هرسین برای بسیاری از مردم ایران یک منطقه ناشناخته است؛ همین موضوع یک انگیزه ای بود برای من که بخواهم تاریخ هرسین را بررسی کنم.


وی توضیح داد: بر اساس منابع تاریخ نگاری کلاسیک، امکان به دست آوردن اطلاعات از تاریخ هرسین خیلی کم است و امکان این که بخواهیم یک کتاب جامع درباره تاریخ هرسین نوشت، وجود نداشت. که شاید یکی از دلایل آن، قرار نداشتن هرسین در مسیر شاهراه های سیاسی و مذهبی است. یا ناامنی هرسین به جهت قرار گرفتن مابین لرستان، همدان و کرمانشاه است که گذرگاه عشایر است.

مولف کتاب «هرسین در سطور رنگ پریده؛ تاریخ هرسین در دوره قاجار» افزود: در ادامه توانستم اسناد زیادی درباره هرسین به دست بیاورم و چون تعداد اسناد زیاد بود تصمیم گرفتم آن ها را در قالب دو کتاب ارائه کنم. کتاب نخست به تاریخ هرسین در دوره قاجار پرداخته است و کتاب دوم تاریخ هرسین در دوره پهلوی را بررسی می کند.


محمدی عنوان کرد: این اسناد را از آرشیو مجلس شورای اسلامی، آرشیو وزارت امور خارجه و آرشیو ملی به دست آوردم. مهم ترین اسنادی که در نگارش کتاب حاضر از آن ها استفاده کردم که به عبارتی وجه تمایز این کتاب با سایر کتاب های موجود در این زمینه نیز محسوب می شود، اسناد مالیاتی است که از آن ها اطلاعات خوبی از اوضاع اقتصادی و جغرافیایی و مذهبی هرسین به دست آوردم.

وی ادامه داد: کتاب حاضر در ۸ فصل و ۲ پیوست تنظیم شده است که عناوین فصول آن عبارتند از «پیشینه»، «تاریخ هرسین از آغاز تا دوره زندیه»، «جغرافیای طبیعی و انسانی هرسین»، «تاریخ فرهنگی و مذهبی هرسین»، «تاریخ اقتصادی هرسین»، «تاریخ سیاسی هرسین»، «هرسین و مجلس شورای ملی» و «زندگینامه و فعالیت های هرسینی، نخبه هرسین»

مولف کتاب «هرسین در سطور رنگ پریده؛ تاریخ هرسین در دوره قاجار» ادامه داد: در این کتاب ۲ پیوست کامل ارائه شده است که سعی کردم با موضوعی کردن، نظمی به آن ها بدهم. هدفم از این اقدام این بود که مخاطبان بتوانند به راحتی با اسناد ارتباط برقرار و از اطلاعات آن ها استفاده کنند.

سخنرانی علی ططری بخش دیگر این نشست را به خود اختصاص داد. وی در بخش نخست سخنان خود به وضعیت تاریخ نگاری در حوزه کرمانشاهان اشاره کرد وگفت: متاسفانه در حوزه کرمانشاهان نسبت به سایر مناطق مشکل تاریخ نگاری وجود دارد. این نقصان دلایل مختلفی دارد که از آن میان می توان به نبود انگیزه تا نبودن یک مدیریت منسجم فرهنگی در استان اشاره کرد.

وی ادامه داد: استان کرمانشاه در حوزه گردشگری و آثار باستانی جزء پنج استان  نخست کشور است و یک پتانسیل بسیار بزرگ تاریخی دارد که متاسفانه در اکثر موارد اصلا به آن ها پرداخته نشده است. مثل نفت، اقوام، ایلات، عشایر و سرحدات و مرزها.

ططری توضیح داد: البته تعدادی از نویسندگان محلی تک نگاره هایی ارائه کرده اند اما همچنان از آن شرایط ایده آلی که بخواهیم از این منطقه تعریف کنیم، بسیار فاصله داریم.

این منتقد با بیان این که متاسفانه یک کتابخانه قدرتمند و یک سازمان فرهنگی قدرتمند در منطقه کرمانشاهان وجود ندارد، گفت: در ۱۰ سال اخیر خوشبختانه اتفاق هایی در این زمینه افتاده است که به نظر من باید بیش از این انجام می شدند و اکنون بیشتر به تحلیل این آثار می پرداختیم. خوشبختانه حدود ۶ اثر از خانم اتحادیه درباره کرمانشاهان است و همچنین در حوزه نسخ خطی، سال گذشته از کتاب جهان گشای نادری رونمایی کردیم.

وی با بیان این که خوبی های این کتاب بر همگان واضح و مبرهن است، ادامه داد: کتاب «هرسین در سطور رنگ پریده؛ تاریخ هرسین در دوره قاجار» مجموعه اسناد مربوط به تاریخ هرسین را ارائه کرده است که خود می تواند برای آیندگان و پژوهشگران الگو باشد.

ططری توضیح داد: معتقدم در حوزه کتاب های سندی چیزی به نام نقد وجود ندارد اما باید در انتشار اسناد یک چهارچوب و منطقی را رعایت کرد. برای انتشار اسناد سه روش فهارس اسناد، مجموعه اسناد و تحلیل اسنادی وجود دارد. در این کتاب اصلا مشخص یست مولف از کدام روش برای انتشار اسناد استفاده کرده است و اصلا مشخص نشده است که هدف از ارائه این اثر چیست.

 

این منتقد بیان کرد: این که مولف در این اثر از «هرسینی» به عنوان یک نخبه یاد کرده است را نیز متوجه نمی شوم. در واقع این لقب برای این شخص اصلا درست نیست. همچنین این اثر از نظر فصل بندی نیز مشکلات عمده ای دارد؛ به نظرم این اثر به این همه فصل بندی اصلا نیاز نداشت و لزومی نداشت که بحث پیشینه در یک فصل مجزا ارائه شود. همچنین نیاز بود یک جا بمخ جایی در ارائه فصول صورت بگیرد. به طور مثال باید ابتدا موقمعیت جغرافیایی هرسین توضیح داده می شد و سپس به دوره زندیه پرداخته می شد.

در بخش دیگر این نشست مطلب مطلبی اظهار کرد: تاریخ نگاری درباره جنبه های کرمانشاهان بسیار سخت و تا حدودی بعید به نظر می رسد. این که معدود پژوهش در این باره وجود دارد جای امیدواری است که امیدوارم بیشتر نیز شود.
مطلبی توضیح داد: یکی از دلایلی که فارغ التحصیلان هیچ استقبالی از پژوهش درباره هرسین نشان نمی دهند، عدم آشنایی آن ها از هرسین و همچنیننبود منابع غنی در این زمینه است. از این رو اثر آقای محمدی بسیار ارزشمند است.
این منتقد با اشاره به برخی ایرادات کتاب اظهار کرد: عنوان کتاب خیلی در متن کتاب تکرار شده است که فکر می کنم نیازی به این همه تکرار نبود. در چندین مورد نویسنده اشاره داشته که این اسناد منتشر نشده اند که فکر می کنم اگر در مقدمه به آن اشاره می شد کفایت می کرد. در صفحه ۱۰ این اثر، نویسنده با آوردن این جمله که «اطلاعات این اثر بسیاری از مخاطبان را خرسند خواهد کرد.» چنین به نظر می رسد که نویسنده در جایگاه خوانندگان درباره اثر قضاوت کرده است. همچنین نویسنده در چندین جا به اهمیت استراتژیک هرسین اشاره کرده است که واقعاً مشخص نیست منظور وی از این واژه چیست.
وی ادامه داد: چیدمان کتاب را نمی پسندم و این که فصل چهار کتاب با سایر فصول آن هیچ تناسبی ندارد. همچنین مولف در این اثر بیان کرده که مدرسه هرسین در سال ۱۳۰۲ تاسیس شده است در حالی که این مدرسه در سال ۱۳۰۱ تاسیس شده است. همچنین جا داشت مولف در این اثر به روزنامه بیستون نیز بیشتر اشاره می کرد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *