تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۵ | شناسه مطلب : ۱۷۷۹۸ | تعداد بازدید : ۲۱۶

هرسين در سطور رنگ پريده مي تواند الگويي براي پژوهشگران باشد

در سرای اهل قلم

هرسین در سطور رنگ پریده می تواند الگویی برای پژوهشگران باشد

ططری در نشست معرفی و بررسی کتاب «هرسین در سطور رنگ پریده؛ تاریخ هرسین در دوره قاجار» گفت: این اثر می تواند الگویی برای آیندگان و پژوهشگران برای تحقیق بیشتر در زمینه کرمانشاهان باشد. علی ططری در نشست معرفی و بررسی کتاب «هرسین در سطور رنگ پریده؛ تاریخ هرسین در دوره قاجار» گفت: این اثر می تواند الگویی برای آیندگان و پژوهشگران برای تحقیق بیشتر در زمینه کرمانشاهان باشد.


 
به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، نشست معرفی و بررسی كتاب «هرسین در سطور رنگ پریده؛ تاریخ هرسین در دوره قاجار» با حضور امین محمدی، مولف اثر، علی ططری و مطلب مطلبی به عنوان منتقد عصر چهارشنبه (۱۴ شهریورماه) در سرای اهل قلم برگزار شد.

امین محمدی در این نشست اظهار كرد: هرسین برای بسیاری از مردم ایران یك منطقه ناشناخته است؛ همین موضوع یك انگیزه ای بود برای من كه بخواهم تاریخ هرسین را بررسی كنم.


وی توضیح داد: بر اساس منابع تاریخ نگاری كلاسیك، امكان به دست آوردن اطلاعات از تاریخ هرسین خیلی كم است و امكان این كه بخواهیم یك كتاب جامع درباره تاریخ هرسین نوشت، وجود نداشت. كه شاید یكی از دلایل آن، قرار نداشتن هرسین در مسیر شاهراه های سیاسی و مذهبی است. یا ناامنی هرسین به جهت قرار گرفتن مابین لرستان، همدان و كرمانشاه است كه گذرگاه عشایر است.

مولف كتاب «هرسین در سطور رنگ پریده؛ تاریخ هرسین در دوره قاجار» افزود: در ادامه توانستم اسناد زیادی درباره هرسین به دست بیاورم و چون تعداد اسناد زیاد بود تصمیم گرفتم آن ها را در قالب دو كتاب ارائه كنم. كتاب نخست به تاریخ هرسین در دوره قاجار پرداخته است و كتاب دوم تاریخ هرسین در دوره پهلوی را بررسی می كند.


محمدی عنوان كرد: این اسناد را از آرشیو مجلس شورای اسلامی، آرشیو وزارت امور خارجه و آرشیو ملی به دست آوردم. مهم ترین اسنادی كه در نگارش كتاب حاضر از آن ها استفاده كردم كه به عبارتی وجه تمایز این كتاب با سایر كتاب های موجود در این زمینه نیز محسوب می شود، اسناد مالیاتی است كه از آن ها اطلاعات خوبی از اوضاع اقتصادی و جغرافیایی و مذهبی هرسین به دست آوردم.

وی ادامه داد: كتاب حاضر در ۸ فصل و ۲ پیوست تنظیم شده است كه عناوین فصول آن عبارتند از «پیشینه»، «تاریخ هرسین از آغاز تا دوره زندیه»، «جغرافیای طبیعی و انسانی هرسین»، «تاریخ فرهنگی و مذهبی هرسین»، «تاریخ اقتصادی هرسین»، «تاریخ سیاسی هرسین»، «هرسین و مجلس شورای ملی» و «زندگینامه و فعالیت های هرسینی، نخبه هرسین»

مولف كتاب «هرسین در سطور رنگ پریده؛ تاریخ هرسین در دوره قاجار» ادامه داد: در این كتاب ۲ پیوست كامل ارائه شده است كه سعی كردم با موضوعی كردن، نظمی به آن ها بدهم. هدفم از این اقدام این بود كه مخاطبان بتوانند به راحتی با اسناد ارتباط برقرار و از اطلاعات آن ها استفاده كنند.

سخنرانی علی ططری بخش دیگر این نشست را به خود اختصاص داد. وی در بخش نخست سخنان خود به وضعیت تاریخ نگاری در حوزه كرمانشاهان اشاره كرد وگفت: متاسفانه در حوزه كرمانشاهان نسبت به سایر مناطق مشكل تاریخ نگاری وجود دارد. این نقصان دلایل مختلفی دارد كه از آن میان می توان به نبود انگیزه تا نبودن یك مدیریت منسجم فرهنگی در استان اشاره كرد.

وی ادامه داد: استان كرمانشاه در حوزه گردشگری و آثار باستانی جزء پنج استان  نخست كشور است و یك پتانسیل بسیار بزرگ تاریخی دارد كه متاسفانه در اكثر موارد اصلا به آن ها پرداخته نشده است. مثل نفت، اقوام، ایلات، عشایر و سرحدات و مرزها.

ططری توضیح داد: البته تعدادی از نویسندگان محلی تك نگاره هایی ارائه كرده اند اما همچنان از آن شرایط ایده آلی كه بخواهیم از این منطقه تعریف كنیم، بسیار فاصله داریم.

این منتقد با بیان این كه متاسفانه یك كتابخانه قدرتمند و یك سازمان فرهنگی قدرتمند در منطقه كرمانشاهان وجود ندارد، گفت: در ۱۰ سال اخیر خوشبختانه اتفاق هایی در این زمینه افتاده است كه به نظر من باید بیش از این انجام می شدند و اكنون بیشتر به تحلیل این آثار می پرداختیم. خوشبختانه حدود ۶ اثر از خانم اتحادیه درباره كرمانشاهان است و همچنین در حوزه نسخ خطی، سال گذشته از كتاب جهان گشای نادری رونمایی كردیم.

وی با بیان این كه خوبی های این كتاب بر همگان واضح و مبرهن است، ادامه داد: كتاب «هرسین در سطور رنگ پریده؛ تاریخ هرسین در دوره قاجار» مجموعه اسناد مربوط به تاریخ هرسین را ارائه كرده است كه خود می تواند برای آیندگان و پژوهشگران الگو باشد.

ططری توضیح داد: معتقدم در حوزه كتاب های سندی چیزی به نام نقد وجود ندارد اما باید در انتشار اسناد یك چهارچوب و منطقی را رعایت كرد. برای انتشار اسناد سه روش فهارس اسناد، مجموعه اسناد و تحلیل اسنادی وجود دارد. در این كتاب اصلا مشخص یست مولف از كدام روش برای انتشار اسناد استفاده كرده است و اصلا مشخص نشده است كه هدف از ارائه این اثر چیست.

 

این منتقد بیان كرد: این كه مولف در این اثر از «هرسینی» به عنوان یك نخبه یاد كرده است را نیز متوجه نمی شوم. در واقع این لقب برای این شخص اصلا درست نیست. همچنین این اثر از نظر فصل بندی نیز مشكلات عمده ای دارد؛ به نظرم این اثر به این همه فصل بندی اصلا نیاز نداشت و لزومی نداشت كه بحث پیشینه در یك فصل مجزا ارائه شود. همچنین نیاز بود یك جا بمخ جایی در ارائه فصول صورت بگیرد. به طور مثال باید ابتدا موقمعیت جغرافیایی هرسین توضیح داده می شد و سپس به دوره زندیه پرداخته می شد.

در بخش دیگر این نشست مطلب مطلبی اظهار كرد: تاریخ نگاری درباره جنبه های كرمانشاهان بسیار سخت و تا حدودی بعید به نظر می رسد. این كه معدود پژوهش در این باره وجود دارد جای امیدواری است كه امیدوارم بیشتر نیز شود.
مطلبی توضیح داد: یكی از دلایلی كه فارغ التحصیلان هیچ استقبالی از پژوهش درباره هرسین نشان نمی دهند، عدم آشنایی آن ها از هرسین و همچنیننبود منابع غنی در این زمینه است. از این رو اثر آقای محمدی بسیار ارزشمند است.
این منتقد با اشاره به برخی ایرادات كتاب اظهار كرد: عنوان كتاب خیلی در متن كتاب تكرار شده است كه فكر می كنم نیازی به این همه تكرار نبود. در چندین مورد نویسنده اشاره داشته كه این اسناد منتشر نشده اند كه فكر می كنم اگر در مقدمه به آن اشاره می شد كفایت می كرد. در صفحه ۱۰ این اثر، نویسنده با آوردن این جمله كه «اطلاعات این اثر بسیاری از مخاطبان را خرسند خواهد كرد.» چنین به نظر می رسد كه نویسنده در جایگاه خوانندگان درباره اثر قضاوت كرده است. همچنین نویسنده در چندین جا به اهمیت استراتژیك هرسین اشاره كرده است كه واقعاً مشخص نیست منظور وی از این واژه چیست.
وی ادامه داد: چیدمان كتاب را نمی پسندم و این كه فصل چهار كتاب با سایر فصول آن هیچ تناسبی ندارد. همچنین مولف در این اثر بیان كرده كه مدرسه هرسین در سال ۱۳۰۲ تاسیس شده است در حالی كه این مدرسه در سال ۱۳۰۱ تاسیس شده است. همچنین جا داشت مولف در این اثر به روزنامه بیستون نیز بیشتر اشاره می كرد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *