تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۴ | شناسه مطلب : ۱۷۷۹۴ | تعداد بازدید : ۱۷۹

موسسه خانه كتاب و موسسه فرهنگي اكو تفاهم‌نامه همكاري امضا كردند

در موسسه فرهنگی اكو

موسسه خانه كتاب و موسسه فرهنگی اكو تفاهم‌نامه همكاری امضا كردند

مؤسسه خانه کتاب و موسسه فرهنگی اکو با امضای تفاهم نامه ای بر گسترش همکاری های متقابل تأکید کردند.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، نشست امضا تفاهم‌نامه مشترك بین موسسه خانه كتاب با موسسه فرهنگی اكو با حضور نیكنام حسینی‌‌پور؛ مدیرعامل موسسه خانه كتاب و محمد‌مهدی مظاهری؛ رئیس موسسه فرهنگی اكو و مجتبی تبریزنیا؛ مدیر اطلاع‌رسانی موسسه خانه كتاب، چهارشنبه(۱۴ شهریور‌ماه) در موسسه فرهنگی اكو برگزار شد.  

مظاهری با اشاره به توجه ویژه موسسه فرهنگی اكو به مقوله كتاب گفت: مباحث حوزه كتاب‌، كتاب‌خوانی و همچنین شعر و ادب از‌جمله اولویت‌های دیپلماسی موسسه فرهنگی اكو است. بنابراین آمادگی داریم تا همه ظرفیت‌های فیزیكی، فكری و پشتیبانی‌های بین‌المللی را در اختیار موسسه خانه كتاب قرار دهیم.

وی با بیان این كه موسسه خانه كتاب دارای ظرفیت‌های قابل توجهی است، افزود: موسسه اكو با برخی از نهاد‌ها مانند انجمن زنان ناشر، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه علامه طباطبایی تفاهم‌نامه همكاری امضا كرده كه می‌تواند در قابل تفاهم‌‌نامه سه جانبه شكل بگیرد. این همكاری‌ها را می‌توان در قالب رونمایی كتاب، برگزاری جوایز در منطقه‌ اكو و یا خارج از ظرفیت آن با نظر موسسه خانه كتاب تعریف كرد.  

مظاهری با اشاره به گفت‌و‌گو‌های اكو با ۹۰ سفیر درباره برنامه‌ریزی‌های مشترك با موسسه خانه كتاب ادامه داد: اهدا نشان اكو یكی از برنامه‌های مهم سازمان است كه می‌توان با همكاری موسسه خانه كتاب و با توجه به مسئولیت این موسسه آن را پیش برد. همچنین در برگزاری جایزه كتاب سال می‌شود جوایزی تعریف كرد؛ مثلا بخشی از داوری جایزه كتاب سال را با همكاری موسسه فرهنگی اكو انجام داد.

رئیس موسسه فرهنگی اكو همچنین به نشست روئسای كتابخانه‌های ملی كشورهای عضو اكو، در سال ۲۰۱۸ اشاره كرد؛ كه مصداق همكاری موسسه اكو در زمینه كتاب بوده است.

در ادامه این نشست، حسینی‌پور به ظرفیت‌های موسسه اكو در حوزه دیپلماسی فرهنگی اشاره كرد و گفت: مباحث حوزه فرهنگ با دل مردم سر و كار دارد. از جمله اطلاعات بیش از ۱۸ هزار نفر از اهالی قلم شامل نویسندگان، ویراستاران، مصححان در سایت اهل قم به ثبت رسیده است.

 

وی افزود: موسسه خانه كتاب فعالیت‌های متكثر و متنوعی دارد. از‌ جمله این فعالیت‌ها برگزاری جایزه بین‌المللی كتاب سال است و می‌توان نشان اكو را با توجه به مشتركات كشور‌های عضو در جایزه جهانی كتاب سال نهادینه كرد.

 

حسینی‌‌پور همچنین با اشاره به ظرفیت‌ خبرگزاری كتاب ایران (ایبنا) در انعكاس رویداد‌های كشور‌های عضو اكو افزود: با توجه به ظرفیت‌ ایبنا می‌توان علاوه ‌بر انعكاس اخبار و رویداد‌های كشور‌های عضو اكو، بین انجمن‌ها و اهالی قلم، اتحادیه‌های این كشور‌ها با بخش خصوصی كشور زمینه‌های بر‌قراری ارتباط را مهیا كرد. هدف از این اقدام ایجاد پل ارتباطی برای تداوم همكاری‌هاست.

وی به برگزاری جوایز منطقه‌ای از سوی موسسه خانه كتاب اشاره كرد و گفت: نخستین دوره آن در روسیه با توجه به ظرفیت‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی این كشور برگزار شد. علاقه‌مندیم پیشنهادات موسسه فرهنگی اكو برای برگزاری دور بعد جایزه منطقه‌ای را دریافت كنیم

مدیر عامل موسسه خانه كتاب همچنین به انتشار ۱۰۰ هزار عنوان كتاب طی سال ۱۳۹۶ در كشور اشاره و تاكید كرد تلاش داریم با اجرای طرح گرنت، تنها مصرف كننده نباشیم.

 

گفتنی است این تفاهم نامه به منظور  همكاری  های مشترك در حوزه كتاب و نشر با هدف افزایش شناخت فرهنگی متقابل و توسعه گفتگوهای میان فرهنگی، همكاری در زمینه تعاملات فرهنگی اهل قلم كشورهای عضو اكو از جمله اردوهای فرهنگی اهل قلم كشورهای عضو،  برگزاری برنامه های مشترك فرهنگی از جمله جشنواره ها، همایش ها، نشست ها و هفته های فرهنگی با موضوع كتاب، نشر و اهل قلم، همكاری در زمینه اطلاع رسانی بازار كتاب و نشر كشورهای عضو اكو و تقویت خبرگزاری كتاب ایران (ایبنا)، همكاری در زمینه برگزاری جایزه منطقه ای كتاب سال در حوزه كشورهای اكو، برگزاری برنامه هایی جهت معرفی نخبگان اهل قلم كشورهای عضو و معرفی آثار شاخص هر یك از كشورهای عضو در حوزه ادبیات، علم، فرهنگ و هنر در سطح منطقه ای و فرامنطقه ای بین موسسه خانه كتاب و موسسه فرهنگی اكو امضا شده است.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *