تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۳ | شناسه مطلب : ۱۷۷۸۷ | تعداد بازدید : ۴۱۲

نخستين كتاب «مشاهير وقف كتاب در ايران» منتشر شد

به همت خانه كتاب؛

نخستین كتاب «مشاهیر وقف كتاب در ایران» منتشر شد

نخستین جلد از مجموعه «مشاهیر وقف کتاب در ایران» به قلم حسین مسرت منتشر شد. این اثر زندگی فردی و اجتماعی سید علی محمد وزیری یزدی را معرفی کرده است.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، نخستین جلد از مجموعه «مشاهیر وقف كتاب در ایران» به تازگی از سوی مؤسسه خانه كتاب راهی بازار نشر شد.

نیكنام حسینی پور، مدیرعامل مؤسسه خانه كتاب در مقدمه این اثر چنین بیان كرده است: «

در روزگار معاصر می توان سنت حسنه وقف را در حوزه فرهنگ و به طور مشخص كتاب و كتابخوانی بیش از گذشته رواج داد. چرا كه این حوزه به دلیل مشكلات اقتصادی و توجه بیشتر مردم به دیگر نیازهای زندگی در انزوا و بی توجهی همسو با وقف می تواند واقفان و خیرین را به این حوزه بیشتر هدایت كند.

موسسه خانه كتاب امیدوار است با انتشار مجموعه «مشاهیر وقف كتاب در ایران» از چهره بسیاری از واقفان كتاب كه ناآشنایان آشنا هستند، غبارروبی كند. در گام نخست مجموعه مشاهیر وقف كتاب در ایران، درگذشتگان قرار دارند و تقدم و تاخر انتشار كتاب های این مجموعه به معنای ارزش گذاری میراث هیچ واقفی نیست و این مجموعه بر اساس وصول آثار به خانه كتاب منتشر می شود.»

در بخش زندگی نامه این كتاب می خوانیم«حجت الاسلام و المسلمین حاج سید علی محمد وزیری یزدی(یزد۱۲۷۳-یزد ۱۳۵۶ش) از عالمان ناور، واقف كتابخانه وزیری یزد به آستان قدس رضوی و بانی و باعث و مشوق وقف بسیاری از املاك، باغ ها و مستغلات در حوزه یزد و كرمان از سوی نیكوكاران به آستان قدس است.  وزیری، مردی گشاده رو، خوش معاشرت، فعال، خوش قیافه، شیرین، جذاب و بذله گو بود و باورش بر این بود كه اگر قلم روی كاغذ گذاشت و یا حرفی زد، باید انجام شود، تا آبروی روحانیت محفوظ بماند.

وزیری سوم اردیبهشت ۱۳۵۶ش/ چهارم جمادی الاول ۱۳۹۷ ق در ۸۲ سالگی و پس از پشت سر نهادن دوره ای كوتاه از بیماری درگذشت.»

از جمله خدمات فرهنگی سید علی محمد وزیری یزدی می توان به راه اندازی كتابخانه وزیری در ۱۵فروردین ماه ۱۳۳۴ش در دهلیز شمالی مسجد كهن و تاریخب جامع كبیر یزد اشاره كرد. بنیان این كتابخانه بیشتر بر پایه كتاب های ارزشمندی بود كه خود در طول سالیان دراز از گوشه و كنار ایران و حتی در ورای مرز های ایران تهیه كرده و اندوخته بود. بیشتر كتاب هایی كه از گنجینه شخصی اش به كتابخانه وزیری یزد منتقل شده، همه حاوی یادداشت های بسیار با ارزش و راهگشاست.

او پس از عمری خدمات فرهنگی و اجتماعی از جمله ایجاد انجمن ادبی كتابخانه وزیری و تشكیل هیئت حامیان مسجد جامع یزد در این شهر در گذشت. هم اكنون كتابخانه وزیری با داشتن ۲۴۰هزار جلد كتاب چاپی و ۵هزار نسخه خطی در ردیف ۱۰كتابخانه برتر كشور قرار دارد.

حجت الاسلام وزیری شاعری خوش قریحه بود. اما مجموعه اشعارش تاكنون گردآوری و چاپ نشده است و نمونه هایی از اشعار  وی در كتاب های مجموعه وزیری و سیمای فضیلت آمده است. تنها اثر مكتوب وی مجموعه یادداشت هایی در پنج دفتر است كه جلد اول آن به همت حجت الاسلام و المسلمین سید محمد تقی محصل همدانی با عنوان مجموعه وزیری در سال ۱۳۵۵ از سوی كتابخانه وزیری طبع و منتشر شد.

نخستین جلد از «مشاهیر وقف كتاب در ایران» كه به معرفی زندگی سید علی محمد وزیری یزدی پرداخته است، به قلم حسین مسرت با شمارگان هزار نسخه در ۴۸ صفحه و به بهای ۱۰۰هزار ریال از سوی خانه كتاب راهی بازار نشر شده است.

 


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *