تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۲ | شناسه مطلب : ۱۷۷۸۴ | تعداد بازدید : ۱۸۰

نويسنده در كتاب«لبنان زدگي» به دغدغه هايش مي پردازد/

در نشست معرفی و بررسی كتاب «لبنان زدگی» بیان شد

نویسنده در كتاب«لبنان زدگی» به دغدغه هایش می پردازد/

رسولی پور در نشست معرفی و بررسی كتاب «لبنان زدگی» بیان کرد: این کتاب برای نویسنده بهانه ای فراهم کرده تا به دغدغه هایش در محیطی آرام بپردازد. این کتاب سفرنامه نیست بلکه نویسنده خودش را در لبنان و آئینه لبنان پیدا کرده است.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، معرفی و بررسی كتاب «لبنان زدگی» یكشنبه(۱۱ شهریورماه) با حضور سید حسین مركبی(نویسنده كتاب)، رسول رسولی پور، كورش علیانی، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری و نیكنام حسینی پور، مدیر عامل موسسه خانه كتاب در سرای اهل قلم برگزار شد.

رسول رسولی پور در این نشست، گفت: كسانی كه در لبنان زندگی كردند دقیق تر می توانند درباره فضا، محیط و نقش امام موسی صدر صحبت كنند اما من نمی توانم خیلی از محیط صحبت كنم. بنابراین درباره تاثیر محیط بر شخصیت رهبر دینی صحبت می كنم. خیلی از شخصیت های ما در محیط های ناثواب و ناجور از بین می روند اما خیلی از استعدادهایی كه امیدی به آنها نداریم وقتی در محیط مناسب برای رشد قرار می گیرند به چهره و قهرمان تبدیل می شوند. امام موسی صدر، امام لبنان است و در آن محیط شكل گرفته است و اگر در قم، مشهد یا نجف بود به یك شخصیت دیگری تبدیل می شد.

وی با بیان اینكه این كتاب همدم من در سفر یك هفته ای به بیروت بود، گفت: دلم نمی آمد كتاب را تمام كنم و دائم آن را مطالعه می كردم؛ كتاب نثر زیبایی دارد. نویسنده با اینكه مهارت های نویسندگی ندیده اما متن را زیبا و خوش خوان نوشته است. شخصیت هایی مثل امام موسی صدر وقتی جانشان را برای یك مسیحی روستایی و كسی كه هم كیشش به خطر می اندازند، این نشان دهنده كرامت است. اسم این كار را تقدس می گذارم. تنها موجودی كه برای ما مقدس است خدا است و از وجود پروردگار روح الهی در وجود انسان ها دمیده و این انسان تقدس دارد. این اتفاق به انسان چیزی فراتر از فهم ما از كرامت انسانی می دهد.

رسولی پور ادامه داد: اگر كسی این كتاب را خوانده باشد می فهمید كه كتابی مختصر است و به ظاهر یك شبه خوانده می شود. این كتاب در كنار توصیفات زیبایی كه دارد چالش های جدی را از قم و تهران به بیروت و صور برده تا آنجا آنها را حل كنند چرا كه فضای مناسبی برای طرح آنها پیدا نكرده است و مصلحت ندیده در ایران آنها را مطرح كند. این كتاب برای نویسنده بهانه ای فراهم كرده تا به دغدغه هایش در محیطی آرام بپردازد. این كتاب سفرنامه نیست بلكه نویسنده خودش را در لبنان و آئینه لبنان پیدا كرده است، به عبارتی نویسنده موضوع كتاب است و چالش های فكری خود را در غالب سفرنامه مطرح كرده است. هر كسی كه كتاب را بخواند می فهمد كه نویسنده چقدر عاشق امام صدر است.

 وی ادامه داد: با همه سختی هایی كه در لبنان وجود داشت نویسنده همدلانه و عاشقانه درباره امام صحبت می كند. این كتاب، كتاب كسی است كه عاشق امام است و چراغ بسیار درخشانی را یافته و خودش را نورانی كرده است. امام موسی صدر در لبنان امام صدر است و این شخصیت در قم همان شخصیتی كه ما می شناسیم نمی شود. تاثیر محیط بر شخصیت را نمی توانیم غافل شویم.

رسولی پور بیان كرد: ما هنوز با عنوان گفت و گو مشكل داریم، باید بررسی كنیم در گفت و گو چه اتفاقی می افتد كه از آن هراسان هستیم.  ظاهرا به امام در تجربه های اولیه گوش زرد می كردند كه در ارتباطاتش دقت كند. امام در تجربه انسانی می بیند افرادی كه به عنوان غریبه و بیگانه می بینیم آدم هایی مثل خومان هستند. امام طی ارتباط، جسارت و جرات باب گفت و گو را با دیگران باز می كند. تا زمان كه دیگری دشمن تلقی شود ارتباط انسانی شكل نمی گیرد.

علیانی از دیگر سخنرانان این نشست با بیان اینكه امام موسی صدر یك منش است، گفت: عطف كتاب را تحسین می كنم چرا كه ما در عصر اینترنت زندگی می كنیم و مطالب را جمله به جمله می خوانیم و كتاب جایگاهی ندارد. ما دچار ادبیات زدگی دست كم هفتصد ساله هستیم. متن خوب متنی است كه از قید ادبیات رها و زبان آن رسا باشد. زبان این كتاب رسا است. این متن تصویری از این بشر است، این كتاب نویسنده در لبنان است و بیش از آنكه یك آزمایشگاه باشد یك جهش است. آنها در تمدن سازی از ما جلو افتاده اند و مسائل خود را حل كردند.

وی ادامه داد: در تصور قدیمی و باستانی چیزی به نام حقیقت تاریخی وجود دارد اما امروزه این تصور بازنشسته شده است. تاریخ مجموعه روایت های تاریخی است. این كتاب هم یك روایت است. در فیلم «توهین» یك جا هم به اندازه ده هزارم فریم تصور و اشاره ای از امام نمی بینید. اصلا در این فیلم صدر وجود ندارد؛ این فیلم هم یك روایت است.

در ادامه، حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا زائری با بیان اینكه در دوره كنونی بیش از هر زمان دیگری به مرور اندیشه های امام موسی صدر نیازمندیم، گفت: هرچه پیش می رویم با قاطعیت می گویم كه امام موسی صدر تنها تجربه ما در سطح بین المللی است كه بیش از هر زمان دیگر به مطالعه آن نیازمندیم.

زائری ادامه داد: شخصیت هایی مانند امام موسی صدر هركجای جهان بودند باز همانی می شدند كه هستند. امام موسی صدر اگر تجربه های لبنان را نداشت به این افق و چشم انداز نمی رسید. با این حال امام موسی صدر آنگونه كه باید شناخته شده نیست و این یك پدیده عادی نیست. ما در تجربه معاصر نمونه امام صدر كم داریم، در مورد امام صدر كار نشده و مبانی فكری امام تبیین نشده است. او با ساختار منطقی، مهندسی و فقهی وارد میدان شده است؛ ایشان جرات رسالی دارد. امام موسی صدر آدم معمولی نیست چون كسی او را نمی شناسد او را كنار افراد دیگری قرار  می دهد.

در ادامه، مركبی با بیان این كه این كتاب بهانه ای برای محترم شمردن نام امام موسی صدر شد، گفت: غیراز این هیچ هدفی از جانب من برای چاپ آن وجود نداشت؛ بنابراین جا دارد بیشتر به این شخصیت بپردازیم. علت و چرایی جذابیت لبنان در بخش هایی از كتاب آمده است. من سفر یك هفته ای به لبنان داشتم؛ كشور پیچیده و متكثری است و و از فرقه های مختلفی تشكیل شده است. در آنجا از همه جهان نماینده داریم.

وی ادامه داد: لبنان مانند آزمایشگاهی است و به ما امكان می دهد سوالاتمان را به این آزمایشگاه ببریم و جواب آنها را پیدا كنیم؛ لبنان یك آزمایشگاه تمدنی برای ماست، این ارزش و شاخصه لبنان است كه در كمتر جایی می توانیم این ویژگی ها را پیدا كنیم.  

مركبی بیان كرد: اسم یكی از فصل ها را خموشی گذاشتم و آن را از بیتی از مولانا انتخاب كردم. امام موسی صدر كسی بود كه خموشی را به اجرا گذاشت، امام فقط سفر فیزیكی به لبنان نداشت بلكه وقتی به لبنان رفت قرآن را دوباره فهمید.

این نویسنده ادامه داد: هنوز هم از این كتاب می ترسم؛ این كتاب پر از قضاوت است و من با مركبی كه چهار سال پیش این كتاب را نوشت متفاوت هستم. در این كتاب نگاهی سطحی داشتم و شما هم در این نگاه سطحی با من مشاركت كردید. این كتاب قرار نیست حقیقت را روایت كند بلكه قرار است اتفاقات را ورق بزند.

وی افزود: در این سه سال موفق شدم تمام آثار امام موسی صدر را بخوانم و می توانم مدعی شوم كمتر كسی به این صورت آن را دقیق خوانده باشد. نكته ای كه در اثار او برای من جالب بود ارجاع فراوان به سوره ماعون بود؛ این عمق انسان گرایی امام را نشان می دهد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *