تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۲ | شناسه مطلب : ۱۷۷۸۴ | تعداد بازدید : ۲۶۹

نويسنده در كتاب«لبنان زدگي» به دغدغه هايش مي پردازد/

در نشست معرفی و بررسی کتاب «لبنان زدگی» بیان شد

نویسنده در کتاب«لبنان زدگی» به دغدغه هایش می پردازد/

رسولی پور در نشست معرفی و بررسی کتاب «لبنان زدگی» بیان کرد: این کتاب برای نویسنده بهانه ای فراهم کرده تا به دغدغه هایش در محیطی آرام بپردازد. این کتاب سفرنامه نیست بلکه نویسنده خودش را در لبنان و آئینه لبنان پیدا کرده است.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، معرفی و بررسی کتاب «لبنان زدگی» یکشنبه(۱۱ شهریورماه) با حضور سید حسین مرکبی(نویسنده کتاب)، رسول رسولی پور، کورش علیانی، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری و نیکنام حسینی پور، مدیر عامل موسسه خانه کتاب در سرای اهل قلم برگزار شد.

رسول رسولی پور در این نشست، گفت: کسانی که در لبنان زندگی کردند دقیق تر می توانند درباره فضا، محیط و نقش امام موسی صدر صحبت کنند اما من نمی توانم خیلی از محیط صحبت کنم. بنابراین درباره تاثیر محیط بر شخصیت رهبر دینی صحبت می کنم. خیلی از شخصیت های ما در محیط های ناثواب و ناجور از بین می روند اما خیلی از استعدادهایی که امیدی به آنها نداریم وقتی در محیط مناسب برای رشد قرار می گیرند به چهره و قهرمان تبدیل می شوند. امام موسی صدر، امام لبنان است و در آن محیط شکل گرفته است و اگر در قم، مشهد یا نجف بود به یک شخصیت دیگری تبدیل می شد.

وی با بیان اینکه این کتاب همدم من در سفر یک هفته ای به بیروت بود، گفت: دلم نمی آمد کتاب را تمام کنم و دائم آن را مطالعه می کردم؛ کتاب نثر زیبایی دارد. نویسنده با اینکه مهارت های نویسندگی ندیده اما متن را زیبا و خوش خوان نوشته است. شخصیت هایی مثل امام موسی صدر وقتی جانشان را برای یک مسیحی روستایی و کسی که هم کیشش به خطر می اندازند، این نشان دهنده کرامت است. اسم این کار را تقدس می گذارم. تنها موجودی که برای ما مقدس است خدا است و از وجود پروردگار روح الهی در وجود انسان ها دمیده و این انسان تقدس دارد. این اتفاق به انسان چیزی فراتر از فهم ما از کرامت انسانی می دهد.

رسولی پور ادامه داد: اگر کسی این کتاب را خوانده باشد می فهمید که کتابی مختصر است و به ظاهر یک شبه خوانده می شود. این کتاب در کنار توصیفات زیبایی که دارد چالش های جدی را از قم و تهران به بیروت و صور برده تا آنجا آنها را حل کنند چرا که فضای مناسبی برای طرح آنها پیدا نکرده است و مصلحت ندیده در ایران آنها را مطرح کند. این کتاب برای نویسنده بهانه ای فراهم کرده تا به دغدغه هایش در محیطی آرام بپردازد. این کتاب سفرنامه نیست بلکه نویسنده خودش را در لبنان و آئینه لبنان پیدا کرده است، به عبارتی نویسنده موضوع کتاب است و چالش های فکری خود را در غالب سفرنامه مطرح کرده است. هر کسی که کتاب را بخواند می فهمد که نویسنده چقدر عاشق امام صدر است.

 وی ادامه داد: با همه سختی هایی که در لبنان وجود داشت نویسنده همدلانه و عاشقانه درباره امام صحبت می کند. این کتاب، کتاب کسی است که عاشق امام است و چراغ بسیار درخشانی را یافته و خودش را نورانی کرده است. امام موسی صدر در لبنان امام صدر است و این شخصیت در قم همان شخصیتی که ما می شناسیم نمی شود. تاثیر محیط بر شخصیت را نمی توانیم غافل شویم.

رسولی پور بیان کرد: ما هنوز با عنوان گفت و گو مشکل داریم، باید بررسی کنیم در گفت و گو چه اتفاقی می افتد که از آن هراسان هستیم.  ظاهرا به امام در تجربه های اولیه گوش زرد می کردند که در ارتباطاتش دقت کند. امام در تجربه انسانی می بیند افرادی که به عنوان غریبه و بیگانه می بینیم آدم هایی مثل خومان هستند. امام طی ارتباط، جسارت و جرات باب گفت و گو را با دیگران باز می کند. تا زمان که دیگری دشمن تلقی شود ارتباط انسانی شکل نمی گیرد.

علیانی از دیگر سخنرانان این نشست با بیان اینکه امام موسی صدر یک منش است، گفت: عطف کتاب را تحسین می کنم چرا که ما در عصر اینترنت زندگی می کنیم و مطالب را جمله به جمله می خوانیم و کتاب جایگاهی ندارد. ما دچار ادبیات زدگی دست کم هفتصد ساله هستیم. متن خوب متنی است که از قید ادبیات رها و زبان آن رسا باشد. زبان این کتاب رسا است. این متن تصویری از این بشر است، این کتاب نویسنده در لبنان است و بیش از آنکه یک آزمایشگاه باشد یک جهش است. آنها در تمدن سازی از ما جلو افتاده اند و مسائل خود را حل کردند.

وی ادامه داد: در تصور قدیمی و باستانی چیزی به نام حقیقت تاریخی وجود دارد اما امروزه این تصور بازنشسته شده است. تاریخ مجموعه روایت های تاریخی است. این کتاب هم یک روایت است. در فیلم «توهین» یک جا هم به اندازه ده هزارم فریم تصور و اشاره ای از امام نمی بینید. اصلا در این فیلم صدر وجود ندارد؛ این فیلم هم یک روایت است.

در ادامه، حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا زائری با بیان اینکه در دوره کنونی بیش از هر زمان دیگری به مرور اندیشه های امام موسی صدر نیازمندیم، گفت: هرچه پیش می رویم با قاطعیت می گویم که امام موسی صدر تنها تجربه ما در سطح بین المللی است که بیش از هر زمان دیگر به مطالعه آن نیازمندیم.

زائری ادامه داد: شخصیت هایی مانند امام موسی صدر هرکجای جهان بودند باز همانی می شدند که هستند. امام موسی صدر اگر تجربه های لبنان را نداشت به این افق و چشم انداز نمی رسید. با این حال امام موسی صدر آنگونه که باید شناخته شده نیست و این یک پدیده عادی نیست. ما در تجربه معاصر نمونه امام صدر کم داریم، در مورد امام صدر کار نشده و مبانی فکری امام تبیین نشده است. او با ساختار منطقی، مهندسی و فقهی وارد میدان شده است؛ ایشان جرات رسالی دارد. امام موسی صدر آدم معمولی نیست چون کسی او را نمی شناسد او را کنار افراد دیگری قرار  می دهد.

در ادامه، مرکبی با بیان این که این کتاب بهانه ای برای محترم شمردن نام امام موسی صدر شد، گفت: غیراز این هیچ هدفی از جانب من برای چاپ آن وجود نداشت؛ بنابراین جا دارد بیشتر به این شخصیت بپردازیم. علت و چرایی جذابیت لبنان در بخش هایی از کتاب آمده است. من سفر یک هفته ای به لبنان داشتم؛ کشور پیچیده و متکثری است و و از فرقه های مختلفی تشکیل شده است. در آنجا از همه جهان نماینده داریم.

وی ادامه داد: لبنان مانند آزمایشگاهی است و به ما امکان می دهد سوالاتمان را به این آزمایشگاه ببریم و جواب آنها را پیدا کنیم؛ لبنان یک آزمایشگاه تمدنی برای ماست، این ارزش و شاخصه لبنان است که در کمتر جایی می توانیم این ویژگی ها را پیدا کنیم.  

مرکبی بیان کرد: اسم یکی از فصل ها را خموشی گذاشتم و آن را از بیتی از مولانا انتخاب کردم. امام موسی صدر کسی بود که خموشی را به اجرا گذاشت، امام فقط سفر فیزیکی به لبنان نداشت بلکه وقتی به لبنان رفت قرآن را دوباره فهمید.

این نویسنده ادامه داد: هنوز هم از این کتاب می ترسم؛ این کتاب پر از قضاوت است و من با مرکبی که چهار سال پیش این کتاب را نوشت متفاوت هستم. در این کتاب نگاهی سطحی داشتم و شما هم در این نگاه سطحی با من مشارکت کردید. این کتاب قرار نیست حقیقت را روایت کند بلکه قرار است اتفاقات را ورق بزند.

وی افزود: در این سه سال موفق شدم تمام آثار امام موسی صدر را بخوانم و می توانم مدعی شوم کمتر کسی به این صورت آن را دقیق خوانده باشد. نکته ای که در اثار او برای من جالب بود ارجاع فراوان به سوره ماعون بود؛ این عمق انسان گرایی امام را نشان می دهد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *