تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۱۸ | شناسه مطلب : ۱۷۷۵۳ | تعداد بازدید : ۴۱۳

دلم مي خواهد خبرگزاري كتاب ايران هميشه پيشتاز حوزه كتاب باشد

سیدفرید قاسمی در بازدید از خبرگزاری کتاب ایران گفت

دلم می خواهد خبرگزاری کتاب ایران همیشه پیشتاز حوزه کتاب باشد

سید فرید قاسمی در بازدید از خبرگزاری کتاب ایران به مناسبت روز خبرنگار گفت:دلم می خواهد خبرگزاری کتاب ایران همیشه پیشتاز حوزه کتاب باشد که هست.


به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، همزمان با ۱۷ مرداد‌ماه سالروز شهادت شهید صارمی و روز خبرنگار، نیکنام حسینی‌پور؛ مدیر‌عامل موسسه خانه کتاب، سید‌فرید قاسمی؛ کتاب‌پژوه و روزنامه‌نگار پیشکسوت، حجت‌الاسلام و‌المسلمین محمد‌رضا زائری؛ عضو هیات مدیره موسسه خانه کتاب و سید‌علی آل داوود، نویسنده و پژوهشگر از خبرگزاری کتاب ایران بازدید و این روز را به خبرنگاران این خبرگزاری تبریک گفتند. 
حسینی پور در این دیدار گفت: خبرنگاری در عین حال که شغل سختی است شعل خوبی هم است چون به پرسشگری و شفافیت در جامعه می انجامد و می تواند مسیر مطلوبی برای جامعه طراحی کند. شغل خبرنگاری به مفهوم واقعی می تواند بسیاری از مشکلات جامعه را حل کند. 
در ادامه این دیدار، سید فرید قاسمی با بیان اینکه روز خبرنگار به واسطه شهادت صارمی دو دهه است که وارد تقویم شده است، گفت: مدتی است که اسناد مربوط به کتاب را از سال‌های ۱۳۰۰ تا ۱۳۵۰ می خوانم با توجه به اینکه پزشکان مرا از این کارها منع کرده اند اما لابه لای این اسناد نکات و تجربه های جالب و ناگفته ای وجود دارد که برای نسل امروز می تواند بسیار مفید باشد. 
وی ادامه داد: من تعلق خاطر زیادی به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) دارم و از زمان تاسیس این خبرگزاری( ۱۲ سال ۹۹روز کم) شاید تنها آدمی باشم که روزی بیش از ۱۰بار خبرگزاری را می بینم و مطالب آن را می خوانم. روزی ۱۰ بار اغراق نیست شاید روزی به ۱۸ بار هم برسد. حوصله خواندن خبرهای حوادث را ندارم بنابراین همیشه خبرهای کتابی را از خبرگزاری های دیگر پیگیری می کنم و گاهی آنها را با خبرگزاری ایبنا مقایسه می کنم. زمانی که از حوزه کتاب و خبرگزاری های دیگر جلو می افتد می فهمم و زمانی که خبر می خورید هم متوجه می شوم. دلم می خواد همیشه پیشتاز حوزه کتاب باشید که هستید البته توقعم افلاکی نیست بلکه زمینی است. 
قاسمی بیان کرد: دو دهه پیش که طرح خبرگزاری کتاب ایران نوشته شد انگار گناه نابخشودنی انجام شده است اما بعد از گذشت چندین سال، خبرگزاری کتاب ایران تاسیس شد. با سیر چگونگی راه اندازی آن کاری نداریم چرا که گفتنش هم ملال آور است. ما خبرنگاری حوزه کتاب تعریف کردیم و توقع داشتیم استمرار پیدا می کند. گسست نسلی و امنیت شغلی به حوزه تخصصی روزنامه نگارانه آسیب می رساند؛ زمانی که در این حوزه تداوم و امنیت شغلی وجود داشته باشد به دانش افزایی می انجامد. 
این نویسنده گفت: چند وقت پیش از کتابفروشی ها کتاب خریدم و سوار تاکسی شدم و به سوژه مسافران تبدیل شدم. یکی از مسافران گفت چقدر وقت دارید که کتاب خریدید؟ مسافر بعدی گفت فکر کنم خیلی سیر باشید. این وضعیت کتاب در کشور ما است. خبرنگاری کتاب با رونق کتاب نسبت دارد اگر کتاب رونق داشته باشد خبرنگاری کتاب هم رونق می گیرد. 
قاسمی عنوان کرد: بسیاری از پژوهشگران که آثار فاخری تدوین و پژوهش  کردند چون افق روشنی نمی بینند کم کم چون انس دیگری جز کتاب ندارند شروع به بازخوانی کتاب های قدیمی کردند. در اسنادی که آن را مطالعه می کنم صلاحیت تایید کتاب به شورای علمی می رسد. به جای ممیزی های سیاسی ما به ممیزی علمی نیاز داریم. مشخص کنیم در موسیقی، حقوق، سینما، زمین شناسی و رشته های دیگر چه کسانی عمر خود را گذاشتند آنها را شناسایی و معرفی کنیم. پالایش اهل قلم کار پسندیده ای است که در خانه کتاب در حال انجام است. 
وی بیان کرد: نگاه خبرگزاری کتاب ایران نقادانه است. من بین نگاه نقادانه و انتقادی فرق قائل هستم چرا که نقد عیب و حسن را می بیند. نقد کتاب نه نکوهش و نه ستایش است بلکه سنجش است. نقد کتاب پاره ای از کار خبرگزاری کتاب ایران است. شان کسانی را که استخوان خورد کرده اند و افق و چشم اندازی پیش رو ندارد را باید حفظ کرد. 
قاسمی در پایان گفت: من خودم خواننده نوشته های شما هستم و خیلی از رویدادها را با خبرهای شما مطلع می شوم به عنوان آدمی که این سال ها بیشتر وقتش در خانه می گذرد از مطالب شما استفاده می کنم. کاری که انجام دهید ارزشمند و آبرومند است و آبرو بر نیست. شما تولیدگر هستید و این جزو قوت های شما است. کارتان را از منظر من خواننده ببینید؛ کسی مثل من که دغدعه کتاب دارد. روزی که آبرو آور نیستید ابرو بر هم نیستید. شما به خبرربایی مشهور نیست بلکه به خبرگزاری مشهور هستید. 
در ادامه این دیدار، سید علی آل داوود با بیان اینکه خبرگزاری کتاب را خوب می شناسم و پیوسته آن را می خوانم، گفت: نهادها و مراکزی که در ایران تاسیس می شوند بعد از چند سال رو به افول می روند اما این خبرگزاری رو به پیشرفت می رود. ویژگی خاصی که هیچ کدام از خبرگزاری های دیگر آن را ندارد مصاحبه با افراد از گروه و رشته های مختلف است. خبرگی از خبرگزاری ایبنا است که این افراد را پیدا می کند و حرف های بسیار تازه می زنند. از اینکه گاهی مصاحبه گر در مصاحبه حرف تازه و جدیدی می زند برای من بسیار خوشحال کننده است و حتی گاهی مصاحبه کننده، مصاحبه شونده را غافلگیر می کند و به سوال هایی پاسخ می دهد که حتی در کتاب هایش نیز به آنها نپرداخته است چرا که ممکن است در نوشتن کتاب مصلحت هایی را در نظر بگیرد. 
آل داوود ادامه داد: این مصاحبه ها برای بررسی شخصیت، اندیشه و تفکر مصاحبه شونده ها بسیار کاربرد دارند. بنابراین پیشنهاد می کنم دبیران همه سرویس ها  مصاحبه های برگزیده ای که از سوی خبرنگاران سرویس های مختلف انجام می شود را گردآوری در قالب کتاب منتشر کنند. 
حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا زائری نیز در این نشست، گفت: سید فرید قاسمی کار بزرگی برای تاسیس و راه اندازی خبرگزاری کتاب ایران کردند. کسی که امروز کار خبرنگاری و روزنامه نگاری می کنند سخت ترین کار را می کند. زمانی که مجلات دهه سی و چهل را بررسی می کنم فکر می کنم اگر در آن دوران بودیم چه کاری انجام می دادیم. در این دوران با وضعیتی که مخاطبان دارند و اقتضاعات، کار خبرنگاری کتاب سخت است و این فقط برای ایران و فضای فعلی ما نیست بلکه تحولات جهانی به این سمت می رود. 
در پایان این دیدار  مدیرعامل خانه کتاب از سیدفرید قاسمی و خبرنگاران خبرگزاری کتاب ایران تجلیل کرد.

 


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *