تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۲۰ | شناسه مطلب : ۱۶۷۱۷ | تعداد بازدید : ۲۷۶

كتاب هاي "سرمايه گذاري خارجي در پرتو ديپلماسي" و "خاطرات آنكارا" رونمايي شد

با حضور سفیر پیشین ایران در ترکیه

کتاب های "سرمایه گذاری خارجی در پرتو دیپلماسی" و "خاطرات آنکارا" رونمایی شد

بهمن حسین پور در آئین معرفی و رونمایی کتاب های «سرمایه‌گذاری خارجی در پرتو دیپلماسی» و "خاطرات آنکارا"به خاطرات ماموریت‌های خود در کشورهای مختلف اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، نشست رونمایی از آثار «خاطرات آنکارا» و «سرمایه‌گذاری خارجی در پرتو دیپلماسی» با حضور بهمن حسین‌پور، مولف اثر، حسن علی‌بخشی، مدیر بخش تاریخ شفاهی وزارت امور خارجه، نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه‌ کتاب و مجید نعمانی چهارشنبه (۲۰ تیرماه) در سرای اهل‌ قلم برگزار شد.

در ابتدای این نشست، بهمن حسین پور بیان کرد: در هندوستان دانشجو بودم که از طرف دولت هندوستان به علت پاره ای از فعالیت ها اخراج شدم. بعد از چندماه به تهران برگشتم و به صدا و سیما برای کار رفتم. در آن زمان آقای علی لاریجانی در صدا و سیما فعالیت داشت. در ادامه توسط یکی از دوستانم به وزیر امور خارجه وقت معرفی شدم و آن زمان پس از دیدار با ایشان در دفتر طرح و برنامه وزارتخانه مشغول به فعالیت شدم.

وی ادامه داد: تا سال ۱۳۶۰ کسی به عنوان بازرس نمایندگی های ما در خارج از کشور نرفته بود. من به عنوان سفیر ایران در آفریقا به این کشور سفر کردم؛ بنابراین آفریقا، فرانسه، بلژیک و فرانسه را به بازرسی انتخاب کردم. چهار ماه و نیم به عنوان سفیر کار کردم بدون اینکه هیچ حقوقی دریافت کنم. 
وی ادامه داد: از ماموریت هایی که رفتم خاطرات زیادی داشتم اما به فکر خاطره نویسی نبودم. تنها سفیری هستم که به ۱۱۶ کشور دنیا سفر کرده ام و از بین ۵۵ کشور آفریقایی به ۵۰ کشور آن سفر کرده ام. خاطرات زیادی از آفریقا دارم اما به فکر نوشتن آنها نبودم؛ آن زمان آفریقا بسیار بکر بود. اولین ایرانی بودم که آفریقای جنوبی را دیدم؛ به چشم خودم آپارتاید را هم دیدم. 

حسین  پور بیان کرد: در اواخر دهه ۶۰ در آمریکا، اروپا، آمریکای لاتین نمایندگی تاسیس کردیم. سال ۶۶ که ۳۱ ساله بودم در اتیوپی سفیر شدم و به مدت یک سالی که در هتل اقامت داشتم پرچم ایران را از پنجره اتاق به بیرون گذاشته بودم تا همه بدانند اینجا سفارت ایران است. طی مصاحبه ای که با روزنامه کیهان آن زمان انجام داده بودم به عنوان جوان ترین سفیر معرفی شدم. 

وی با بیان اینکه عادت داشتم هرجا ماموریت می روم پرونده های راجع به آن کشور را می خواندم. برای نوشتن کتاب خاطرات نیاز به مطالعه داشتم. بعدها زمانی که رئیس نمایندگی استانبول و سرکنسول شدم کتاب‌های زیادی را که درباره استانبول از زمان قاجار تا پهلوی نوشته شده بود مطالعه کردم؛ طی جست و جوهایم به کتابی از آقای کیانوری رسیدم. کتابش را خواندم و از آن ایده گرفتم چرا که متن کتاب بسیار ملموس بود. با زحمت زیاد او را پیدا کردم. آقای کیانوری در آن زمان  بیش از ۸۰سال سن داشت. زمانی که با او تماس گرفتم  گفت چندین سال مرا جوان کردید. بنابراین اولین جرقه خاطره نویسی از کتاب کیانوری به ذهنم زده شد. 

حسین پور ادامه داد: با این نیت به ترکیه رفتم که روابط دو کشور را  توسعه دهم. در مصاحبه ای عنوان کردم که اگر  به مدت سه سال در ترکیه  بمانم می توانم رابطه را به ۱۵ میلیارد دلار برسانم.  بعد از گذشت سه سال رابطه به ۲۲ و ۷۰۰ میلیارد دلار رسید. این پیشرفت باعث شد ماموریت من پنج سال به طول بی انجامد. چندین بار سفیر نمونه شدم و نمایندگی ما چند بار مقام اول را کسب کرد. بعد از اینکه از ترکیه آمدم رابطه ما به ۹میلیارد دلار رسید که خیلی خوشایند نیست. زمانی که در اتیوپی سفیر بودم از آنجا هواپیمای اف پنج و اف چهار را خریدیم. به طوری که آقای رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه این خبر را اعلام کرد. اتیوپی  در تهران سفارت خانه دایر کرد ولی بعد از اینکه من از آنجا رفتم آنها هم یک سال بعد سفارتخانه خود را جمع کردند. 

 وی اظهار کرد: در کتاب خاطرات آنکارا بسیاری از مسائل را ننوشتم چرا که گفتن بعضی از مسائل ممکن است به صلاح مملکت نباشد و به منافع کشور آسیب وارد کند. این کتاب، خاطرات آشکار من در ترکیه است؛ بخش خاطرات من در ترکیه بسیار بیشتر از آن چیزی است که در  این کتاب در مورد آن نوشته ام. من در این مدت بیش از هفت بار با اردوغان ملاقات محرمانه داشتم که مدت این ملاقات ها بیش از ۴۵ دقیقه طول می کشید اما متاسفانه نمی توانم محتوای این ملاقات ها را داخل کتاب بیاورم. بیش از ۱۵۰ صفحه کتاب را به خاطر محتوای سری و محرمانه حذف کردیم. اما این ۱۵۰صفحه پیش من محفوظ است به این امید که روزی بتوانم آنها را منتشر کنم در غیر این صورت این مطالب به تاریخ می پیوندند. 

حسین پور  به تغییرات اقتصادی ترکیه در زمان سفارتش اشاره کرد و گفت: رشد اقتصادی ترکیه به مدت ۵ سالی که آنجا بودم به ۵درصد می رسید و در دنیا بعد از چین و هند، رتبه سوم را داشت. این سوال مطرح است که اردوغان با توجه به سیاست های غلطی همچون تصمیمات نابخردانه با سوریه، برخورد با مصری ها و... که داشت چرا برای بار دوم با رای بالایی انتخاب شد. جواب این سوال را باید در رشد اقتصادی ترکیه جست و جو کرد. در زمان جنگ سرد پارامترهای سیاسی باعث نزدیکی بین کشورها می شدند اما به مرور این موضوع رنگ باخت و روابط اقتصادی باعث ارتباط نزدیک بین کشورها می شد. من با همین سیاست در کشور ترکیه کار کردم. اردوغان اقتصاد ترکیه را ارتقاء داد و بیکاری را کاهش داد. امسال بیش از ۲ میلیون ایرانی به ترکیه رفته اند که هر کدام به صورت میانگین ۷۰۰ تا ۹۰۰ دلار هزینه کردند. با این وجود درآمد ترکیه از توریست ۳۰ میلیارد تومان می شود. 

علی بخشی از دیگر سخنرانان این نشست گفت: بخش تاریخ شفاهی به تازگی در وزارت امور خارجه راه اندازی شده است. نوشتن مطالب دیپلمات ها بسیار سخت است؛ چرا که آنها خط قرمزهای زیادی دارند. در سال ۱۳۸۲ آقای دکتر خرازی؛ وزیر وقت بخشنامه ای تحت عنوان «نوشتن نانوشته ها» ابلاغ کرد اما کتابی چاپ نشد.از سال ۱۳۹۳ بخش تاریخ شفاهی وزارت امور خارجه به صورت تخصصی کار ثبت و نگارش خاطرات شفاهی دییپلمات ها را در دستور کار قرار داده است.

وی ادامه داد: بخش تاریخ شفاهی وزارت امور خارجه چاپ و انتشار خاطرات علی آهنی، حسین شیخ الاسلام، محمد رئوف شیبانی، سید محمد حسینی، شمس اردکانی، صباح زنگنه، محسن پاک آیین، گواهی، سید محمد صدر و علی اصغر سلطانیه را در دست تهیه دارد. نگارش خاطرات منوچهر متکی، علی اکبر ولایتی و سید کمال خرازی وزرای پیشین امور خارجه هم در دستور کار این بخش قرار دارد. 

نیکنام حسین پور در ادامه این نشست، گفت: ثبت خاطرات رده های سیاسی کشور بخش  عمده ای از تاریخ مغفول کشور است. ثبت خاطرات قبل از انقلاب برای مردم ایران جذاب است. برای ثبت این نوع از خاطرات باید به مباحث ویراستاری توجه جدی شود. 

وی ادامه داد: تلاش و همتی که وزارت امور خارجه برای انتشار این کتاب ها به خرج داد باید ادامه دارد باشد تا این کتاب ها توسط رسانه ها، عموم مردم و ناشران دیده شود. در کشور ما اکثر وزارت خانه ها برای خود انتشارات دارند اما وزارت امور خارجه بهتر است با ناشران خصوصی تبادل اطلاعات داشته باشد تا کتاب ها بهتر به دست عموم مردم برسد. 

مدیر عامل خانه کتاب در پایان گفت: جلسات نقد و بررسی کتاب در حوزه تاریخ شفاهی وزارت امورخارجه گفت: این کار می‌تواند با همکاری خانه‌کتاب و حتی به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی صورت گیرد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *