تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۱۷ | شناسه مطلب : ۱۶۷۱۲ | تعداد بازدید : ۳۱۸

راه اندازي پهنه فرهنگي رودكي در تهران

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در بازدید از خانه کتاب مطرح کرد:

راه اندازی پهنه فرهنگی رودکی در تهران

محمد جواد حق شناس در دیدار با نیکنام حسینی پور، مدیر عامل خانه کتاب، از راه اندازی پهنه فرهنگی رودکی در تهران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب؛ محمد جواد حق شناس، رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران و علی اعطا؛ سخنگو و عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهر تهران عصر دیروز (۱۶ تیرماه) ضمن دیدار و گفت و گو با نیکنام حسینی پور، مدیر عامل خانه کتاب از بخش های مختلف این موسسه بازدید کردند.

حسینی پور در این دیدار گفت: سایت اهل قلم موسسه خانه کتاب نزدیک به ۱۸ هزار عضو دارد که نزدیک به ۸ هزار نفر از آنها اهل قلم تهران هستند. ما به دنبال پالایش اعضای سایت هستیم تا بتوانیم به درستی به اهالی قلم خدمات ارائه کنیم.

مدیر عامل خانه کتاب ادامه داد: سال گذشته به ۲۰۰ نفر از اهالی قلم از سراسر کشور وام با بازپرداخت ۳۶ ماه  اعطا شد.

حسینی پور اظهار کرد: شهرداری امکانات رفاهی دارد که می تواند آنها را در اختیار اهالی قلم هر منطقه قرار دهد. خانه کتاب می تواند در معرفی و شناسایی اهالی قلم هر منطقه با شهرداری همکاری کند. این اقدامات می تواند از تهران آغاز و به سایر استان ها تسری پیدا کند و اهالی قلم شهرستان ها نیر از خدمات رفاهی شهرداری استفاده کند.

حسینی پور بیان کرد: خیابان انقلاب و ادامه آن حضور کتابفروشی ها بخشی از هویت انقلاب اسلامی است. این هویت به مرور در حال تغییر شکل است. کتابفروشی از نظر اقتصادی درآمدزا نیست و بسیاری از کتابفروشی ها به کافه تبدیل شدند. این هویت باید حفظ شود. سازمان زیباسازی شهر تهران و شهرداری می توانند به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی به کتابفروشی ها شکل دهند تا دیگر شاهد تغییر کاربری آنها نباشیم.

در ادامه این دیدار، محمد جواد حق شناس گفت: پهنه فرهنگی رودکی با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری مناطق ۱۱،  سازمان زیبا سازی شهر تهران، شرکت توسعه فضاهای فرهنگی و دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی به عنوان یک گذر فرهنگی در تهران راه اندازی خواهد شد.

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: نمودهای اصلی این گذر فرهنگی، حمایت از امر کتاب، کتابخوانی و کتابفروشی است. این قلب فرهنگی با چند گذر پیوند می خورد. دو گذر فرهنگی در این راستا تعریف کردیم که از میدان انقلاب آغاز و به چهار راه ولیعصر، چهار راه کالج و نوفل لوشاتو می رسد و به پهنه اصلی گذر فرهنگی وصل می شود. گذر دوم از میدان هفتم تیر تا سر حافظ را شامل می شود. این گذرها را به عنوان گذر کتاب تعریف کردیم.

وی ادامه داد: گذر صنایع دستی نیز به دلیل وجود مراکز فروش صنایع دستی در خیابان استاد نجات اللهی(ویلای سابق) راه اندازی می شود. همچنین بر اساس این طرح،  تهران دارای گذر ساز و نوا نیز خواهد شد که این گذر در خیابان لارستان به دلیل وجود فروشندگان ادوات موسیقی ایجاد خواهد شد. گذر نمایش  محدوده خیابان لاله زار به خاطر وجود سینماها و سالن های نمایش قدیمی را در بر می گیرد.

حق شناس بیان کرد: دو مرکز مهم فرهنگی مانند تئاتر شهر و تالار وحدت و مجموعه رودکی نیز در این پهنه واقع شده اند. همچنین سالن فرهنگ که یکی از قدیم ترین سالن های پایتخت شناخته می شود در کنار مرکز ارامنه که در انتهای خیابان خارک در کنار ۴ سفارت خانه روسیه، فرانسه، واتیکان و ارمنستان واقع شده نیز بر قوام فرهنگی، هنری و معماری این پهنه افزوده است. البته در تعیین محدوده فرهنگی رودکی نباید از وجود مراکز فرهنگی ای مانند وزارت ارشاد، انتشارات های معتبر گیتا شناسی غافل ماند.  

بازدید از بخش های مختلف موسسه خانه کتاب اعم از مرکز کتاب پژوهی ایران، سرای اهل قلم، خبرگزاری کتاب ایران و.. از دیگر برنامه های این دیدار بود.

 


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *