تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۱۵ | شناسه مطلب : ۱۶۷۱۰ | تعداد بازدید : ۲۸۶

قلم معياري براي سنجش فكر جامعه است

مدیر عامل خانه کتاب در آئین اختتامیه جایزه کتاب سال یزد

قلم معیاری برای سنجش فکر جامعه است

نیکنام حسینی پور در دومین دوره جایزه کتاب سال یزد گفت: اصحاب قلم و فرهنگ، بذر صلح را می پراکنند و جان مایه خود را در مسیر روشنگری جامعه به کار می برند چرا که قلم، معیار سنجش فکر جامعه است.


به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب، آئین اختتامیه دومین دوره جایزه کتاب سال یزد به همت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد با همکاری خانه فرهنگ شهید صدوقی، پنجشنبه ۱۴ تیرماه همزمان با روز قلم و سالروز شهادت آیت‌الله صدوقی در تالار فرهنگ اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد برگزار شد.

حسینی پور در این آیین ضمن تبریک روز قلم به همه اصحاب فرهنگ به خصوص نویسندگان، ویراستاران به اهمیت علم اصحاب قلم اشاره کرد و گفت: در اهمیت قلم همین بس که خداوند به قلم سوگند خورده است و خداوند جزء به چیزهای با عظمت و برای امر مهم سوگند نمی‌خورد. معجزه پیامبر رحمت و مهربانی هم قرآن کریم است و این موضوعات نشان دهنده توجه ویژه اسلام به لوح و قلم است.

وی ادامه داد: از اصحاب قلم انتظار می‌رود که جانب انصاف و عدالت را رعایت کنند. در طول تاریخ هم دانشمندان با گرامیداشت و اهمیت دادن به قلم کوشش کردند بر دفتر اندیشه بشری سطری را رقم بزنند تا ضمن روشنگری، راه فضیلت و کمال را به بشر بیاموزند. اصحاب قلم و فرهنگ، بذر صلح و خوبی را می پراکنند و بیرق آگاهی و بیداری را بر دوش می کشند و جان مایه خود را در مسیر روشن اندیشه و روشنگری جامعه به کار می برند؛ چرا که قلم معیاری برای سنجش فکر و اندیشه هر جامعه است چنان که حضرت علی علیه السلام می فرمایند اندیشه فرهیختگان بر کرانه قلم هایشان جلوه گر است. چنان که فرخی یزدی می گوید "در دفتر زمانه فتد نامش از قلم/ هر دولتی که مردم صاحب قلم نداشت". 

مدیر عامل خانه کتاب با بیان اینکه در جهان کنونی و در فضای دیجیتال امروزی نویسندگی به مراتب سخت تر و در عین حال سهل تر است، گفت: انتقال تمدن ها، حفظ فرهنگ ها و هویت های فرهنگی با قلم نویسندگان ممکن می شود و تداوم می یابد و به نسل‌های آینده منتقل می شود. در دنیای جدید با ابزارهای جدید انتقال مفاهیم سریعتر اتفاق می‌افتد و کشورهایی موفق تر هستند که بتوانند محتوای بهتری تولید کنند. این فضای جدید یک تهدید مهم برای نویسندگان و خالقان آثار است به این صورت که آثار به راحتی موردسوء استفاده قرار می گیرد. 
این موضوع به دنبال خود قاچاق کتاب را به عنوان یکی از دغدغه های اصحاب فرهنگ به همراه می آورد چرا که حقوق مادی و معنوی آنها نادیده گرفته می شود. 

حسینی پور  رابطه بین مولف و ناشر را شفاف ندانست و گفت: به مناسبت روز قلم خدمت یکی از اساتید بزرگ رسیدیم که ایشان می گفتند بعضی از ناشران کتاب های مولفان را حبس می کنند و این آثار را پس از گذشت بیش از ۱۰ سال منتشر می کند و تکلیف مولف را مشخص نمی کنند. ما باید در این خصوص حبس زدایی کنیم. 

مدیر عامل خانه کتاب قاچاق کتاب را  عامل کاهش تیراژ کتاب و کاهش حق مولف عنوان کرد و گفت: به اعتقاد من  از نظر دینی هم باید علما به کمک بیایند و مردم و افرادی که دست به این کار می‌زنند توجیه شوند که قاچاق کتاب نوعی دزدی محسوب می شود. دزدی فقط از دیوار خانه مردم بالا رفتن نیست. این زنجیره مشکلات باعث کاهش آثار تالیفی و افزایش آثار ترجمه ای می‌شود؛ چنانکه در بعضی از حوزه ها با افزایش ۶۰ تا ۷۰ درصدی ترجمه روبه رو هستیم و این یک زنگ خطر است. این موضوع در حوزه کتاب کودک و نوجوان خود را نشان می دهد و باید برنامه ریزی و سیاستگذاری شود زیرا به مرور سبک زندگی کودکان و نوجوان را تغییر می دهد. 

حسینی پور با اشاره به اقداماتی که از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه خانه کتاب برای خدمات رفاهی و بیمه ای اهالی قلم برداشته شد، گفت: این فعالیت ها کافی نیست و به‌ دنبال این هستیم که بخش های دیگر جامعه نیز برای ارائه خدمت به فرهنگ به کمک بیایند. از جمله کمک ها می توانند وقف فرهنگی باشد.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *