تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۸ | شناسه مطلب : ۱۶۶۵۳ | تعداد بازدید : ۷۶۶

«كتابخانه هاي ديجيتالي ايران» به نمايشگاه كتاب رسيد

از سوی خانه كتاب؛

«كتابخانه های دیجیتالی ایران» به نمایشگاه كتاب رسید

کتاب «کتابخانه های دیجیتالی ایران» به قلم یعقوب نوروزی، طاهره غلامی و نیره جعفری فر از سوی موسسه خانه کتاب منتشر و در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می شود.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب؛ كتاب «كتابخانه های دیجیتالی ایران» با هدف بهره مندی اقشار مختلف علاقمند به حوزه كتابخانه های دیجیتالی در طیف مختلف از سوی موسسه خانه كتاب منتشر شده است.

نیكنام حسینی پور؛ مدیر عامل موسسه خانه كتاب در مقدمه ناشر آورده است:« آگاهی بخشی در خصوص فواید و نتایج  كتابخانه دیجیتالی  و اطلاع رسانی در این زمینه و انجام تحقیقات درباره آن  و چاپ و انتشار كتاب و مقالات و حمایت از تحقیقات در این حوزه از جمله وظایف حاكمیتی است كه خانه كتاب به عنوان یكی از مهمترین نهادهای اطلاع رسان در حوزه كتاب وظیفه خود می داند.

 یعقوب نوروزی  یكی از مولفان كتاب در مقدمه درباره ضروت تالیف این كتاب نوشته است: «در این كتاب سعی شده تا چهار محور اساسی مطرح  تعریف شده از سوی افراد، نهادها و سازمان های ذی ربط شامل نیروی انسانی، ساخت و مدیریت مجموعه، ارائه خدمات و زیر ساخت فناوری به همراه برنامه ریزی راهبردی در فصل های مختلف كتاب مورد توجه قرار گیرد. از سوی دیگر، با توجه به این كه امكان انجام پژوهشی گسترده  درباره  تمام « كتابخانه های  دیجیتالی ایران» وجود نداشت و پیش فرض هایی نیز در این  رابطه مطرح  بود، بعد از مشورت با افراد متخصص  و اخذ نظرات مشورتی از مراجع مرتبط، كتابخانه هایی به عنوان نمایندگان كتابخانه های دیجیتالی ایران انتخاب شدند. كتابخانه های منتخب چندین ویژگی را دارا بودند. در وهله اول وابسته به منطقه جغرافیایی خاصی نیستند.  در مرحله دوم به لحاظ نوع وظایف كتابخانه ای مانند ملی، تخصصی و عمومی متفاوت دیده شده اند و در نهایت از طیف نرم افزاری متفاوتی به لحاظ خریداری  شده و خود ساخته بهره می برند...»

در فصل اول كتاب با عنوان كلیات؛ ضمن مروری بر تاریخچه پیدایش كتابخانه های دیجیتالی در جهان، تاریخچه پیدایش كتابخانه های دیجیتالی در داخل كشور ارائه شده است و ابعاد كلیدی كتابخانه های دیجیتالی به لحاظ تئوریك معرفی و تشریح شده است.

فصل دوم كتاب با عنوان كتابخانه های دیجیتالی ایران به صورت پیمایشی به بررسی وضعیت نیروی انسانی شاغل، نحوه مجموعه‌سازی و ارائه خدمات، وضعیت زیر ساخت فناوری در كتابخانه‌‌های دیجیتالی ایران پرداخته است.

در فصل سوم باعنوان شاخص ‌های موثر بر توسعه كتابخانه های دیجیتالی ایران از دیدگاه متخصصان و صاحب نظران این حوزه در ایران راهكارهای لازم جهت ارتقاء كتابخانه های دیجیتالی داخل كشور پیش بینی شده است. در فصل چهارم با عنوان مطالعه وضعیت كتابخانه های دیجیتالی ایران به بررسی مروری پژوهش های صورت گرفته در زمینه بررسی وضعیت كتابخانه های دیجیتالی ایران در زمینه نیروی انسانی، مجموعه، خدمات، فناوری در طول سال های گذشته پرداخته شده و نتایج پژوهش های گذشته به صورت گزارشی كوتاه در هر بخش ارایه شده است و در نهایت نتایج پژوهش نویسندگان از وضعیت كتابخانه های دیجیتالی ایران در موقعیت كنونی ارائه شده است.

كتاب «كتابخانه های دیجیتالی ایران» در ۱۵۵ صفحه به قیمت ۱۵هزار تومان از سوی موسسه خانه كتاب منتشر شده است.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *