تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۸ | شناسه مطلب : ۱۶۶۵۳ | تعداد بازدید : ۶۸۰

«كتابخانه هاي ديجيتالي ايران» به نمايشگاه كتاب رسيد

از سوي خانه كتاب؛

«كتابخانه هاي ديجيتالي ايران» به نمايشگاه كتاب رسيد

کتاب «کتابخانه های دیجیتالی ایران» به قلم یعقوب نوروزی، طاهره غلامی و نیره جعفری فر از سوی موسسه خانه کتاب منتشر و در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می شود.

به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب؛ كتاب «كتابخانه هاي ديجيتالي ايران» با هدف بهره مندي اقشار مختلف علاقمند به حوزه كتابخانه هاي ديجيتالي در طيف مختلف از سوي موسسه خانه كتاب منتشر شده است.

نيكنام حسيني پور؛ مدير عامل موسسه خانه كتاب در مقدمه ناشر آورده است:« آگاهي بخشي در خصوص فوايد و نتايج  كتابخانه ديجيتالي  و اطلاع رساني در اين زمينه و انجام تحقيقات درباره آن  و چاپ و انتشار كتاب و مقالات و حمايت از تحقيقات در اين حوزه از جمله وظايف حاكميتي است كه خانه كتاب به عنوان يكي از مهمترين نهادهاي اطلاع رسان در حوزه كتاب وظيفه خود مي داند.

 يعقوب نوروزي  يكي از مولفان كتاب در مقدمه درباره ضروت تاليف اين كتاب نوشته است: «در اين كتاب سعي شده تا چهار محور اساسي مطرح  تعريف شده از سوي افراد، نهادها و سازمان هاي ذي ربط شامل نيروي انساني، ساخت و مديريت مجموعه، ارائه خدمات و زير ساخت فناوري به همراه برنامه ريزي راهبردي در فصل هاي مختلف كتاب مورد توجه قرار گيرد. از سوي ديگر، با توجه به اين كه امكان انجام پژوهشي گسترده  درباره  تمام « كتابخانه هاي  ديجيتالي ايران» وجود نداشت و پيش فرض هايي نيز در اين  رابطه مطرح  بود، بعد از مشورت با افراد متخصص  و اخذ نظرات مشورتي از مراجع مرتبط، كتابخانه هايي به عنوان نمايندگان كتابخانه هاي ديجيتالي ايران انتخاب شدند. كتابخانه هاي منتخب چندين ويژگي را دارا بودند. در وهله اول وابسته به منطقه جغرافيايي خاصي نيستند.  در مرحله دوم به لحاظ نوع وظايف كتابخانه اي مانند ملي، تخصصي و عمومي متفاوت ديده شده اند و در نهايت از طيف نرم افزاري متفاوتي به لحاظ خريداري  شده و خود ساخته بهره مي برند...»

در فصل اول كتاب با عنوان كليات؛ ضمن مروري بر تاريخچه پيدايش كتابخانه هاي ديجيتالي در جهان، تاريخچه پيدايش كتابخانه هاي ديجيتالي در داخل كشور ارائه شده است و ابعاد كليدي كتابخانه هاي ديجيتالي به لحاظ تئوريك معرفي و تشريح شده است.

فصل دوم كتاب با عنوان كتابخانه هاي ديجيتالي ايران به صورت پيمايشي به بررسي وضعيت نيروي انساني شاغل، نحوه مجموعه‌سازي و ارائه خدمات، وضعيت زير ساخت فناوري در كتابخانه‌‌هاي ديجيتالي ايران پرداخته است.

در فصل سوم باعنوان شاخص ‌هاي موثر بر توسعه كتابخانه هاي ديجيتالي ايران از ديدگاه متخصصان و صاحب نظران اين حوزه در ايران راهكارهاي لازم جهت ارتقاء كتابخانه هاي ديجيتالي داخل كشور پيش بيني شده است. در فصل چهارم با عنوان مطالعه وضعيت كتابخانه هاي ديجيتالي ايران به بررسي مروري پژوهش هاي صورت گرفته در زمينه بررسي وضعيت كتابخانه هاي ديجيتالي ايران در زمينه نيروي انساني، مجموعه، خدمات، فناوري در طول سال هاي گذشته پرداخته شده و نتايج پژوهش هاي گذشته به صورت گزارشي كوتاه در هر بخش ارايه شده است و در نهايت نتايج پژوهش نويسندگان از وضعيت كتابخانه هاي ديجيتالي ايران در موقعيت كنوني ارائه شده است.

كتاب «كتابخانه هاي ديجيتالي ايران» در ۱۵۵ صفحه به قيمت ۱۵هزار تومان از سوي موسسه خانه كتاب منتشر شده است.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *