تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۸ | شناسه مطلب : ۱۶۶۵۳ | تعداد بازدید : ۱۱۵۱

«كتابخانه هاي ديجيتالي ايران» به نمايشگاه كتاب رسيد

از سوی خانه کتاب؛

«کتابخانه های دیجیتالی ایران» به نمایشگاه کتاب رسید

کتاب «کتابخانه های دیجیتالی ایران» به قلم یعقوب نوروزی، طاهره غلامی و نیره جعفری فر از سوی موسسه خانه کتاب منتشر و در نمایشگاه کتاب تهران عرضه می شود.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه کتاب؛ کتاب «کتابخانه های دیجیتالی ایران» با هدف بهره مندی اقشار مختلف علاقمند به حوزه کتابخانه های دیجیتالی در طیف مختلف از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شده است.

نیکنام حسینی پور؛ مدیر عامل موسسه خانه کتاب در مقدمه ناشر آورده است:« آگاهی بخشی در خصوص فواید و نتایج  کتابخانه دیجیتالی  و اطلاع رسانی در این زمینه و انجام تحقیقات درباره آن  و چاپ و انتشار کتاب و مقالات و حمایت از تحقیقات در این حوزه از جمله وظایف حاکمیتی است که خانه کتاب به عنوان یکی از مهمترین نهادهای اطلاع رسان در حوزه کتاب وظیفه خود می داند.

 یعقوب نوروزی  یکی از مولفان کتاب در مقدمه درباره ضروت تالیف این کتاب نوشته است: «در این کتاب سعی شده تا چهار محور اساسی مطرح  تعریف شده از سوی افراد، نهادها و سازمان های ذی ربط شامل نیروی انسانی، ساخت و مدیریت مجموعه، ارائه خدمات و زیر ساخت فناوری به همراه برنامه ریزی راهبردی در فصل های مختلف کتاب مورد توجه قرار گیرد. از سوی دیگر، با توجه به این که امکان انجام پژوهشی گسترده  درباره  تمام « کتابخانه های  دیجیتالی ایران» وجود نداشت و پیش فرض هایی نیز در این  رابطه مطرح  بود، بعد از مشورت با افراد متخصص  و اخذ نظرات مشورتی از مراجع مرتبط، کتابخانه هایی به عنوان نمایندگان کتابخانه های دیجیتالی ایران انتخاب شدند. کتابخانه های منتخب چندین ویژگی را دارا بودند. در وهله اول وابسته به منطقه جغرافیایی خاصی نیستند.  در مرحله دوم به لحاظ نوع وظایف کتابخانه ای مانند ملی، تخصصی و عمومی متفاوت دیده شده اند و در نهایت از طیف نرم افزاری متفاوتی به لحاظ خریداری  شده و خود ساخته بهره می برند...»

در فصل اول کتاب با عنوان کلیات؛ ضمن مروری بر تاریخچه پیدایش کتابخانه های دیجیتالی در جهان، تاریخچه پیدایش کتابخانه های دیجیتالی در داخل کشور ارائه شده است و ابعاد کلیدی کتابخانه های دیجیتالی به لحاظ تئوریک معرفی و تشریح شده است.

فصل دوم کتاب با عنوان کتابخانه های دیجیتالی ایران به صورت پیمایشی به بررسی وضعیت نیروی انسانی شاغل، نحوه مجموعه‌سازی و ارائه خدمات، وضعیت زیر ساخت فناوری در کتابخانه‌‌های دیجیتالی ایران پرداخته است.

در فصل سوم باعنوان شاخص ‌های موثر بر توسعه کتابخانه های دیجیتالی ایران از دیدگاه متخصصان و صاحب نظران این حوزه در ایران راهکارهای لازم جهت ارتقاء کتابخانه های دیجیتالی داخل کشور پیش بینی شده است. در فصل چهارم با عنوان مطالعه وضعیت کتابخانه های دیجیتالی ایران به بررسی مروری پژوهش های صورت گرفته در زمینه بررسی وضعیت کتابخانه های دیجیتالی ایران در زمینه نیروی انسانی، مجموعه، خدمات، فناوری در طول سال های گذشته پرداخته شده و نتایج پژوهش های گذشته به صورت گزارشی کوتاه در هر بخش ارایه شده است و در نهایت نتایج پژوهش نویسندگان از وضعیت کتابخانه های دیجیتالی ایران در موقعیت کنونی ارائه شده است.

کتاب «کتابخانه های دیجیتالی ایران» در ۱۵۵ صفحه به قیمت ۱۵هزار تومان از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شده است.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *