تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۱۸ | شناسه مطلب : ۱۶۶۳۷ | تعداد بازدید : ۲۹۰

خانه كتاب قلب نشر ايران است

در نشست«كتاب‌شناسي آثار منتخب جشنواره‌هاي كتاب ايران در سال ۱۳۹۶» مطرح شد:

خانه كتاب قلب نشر ايران است

نیکنام حسینی‌پور و مجتبی تبریزنیا در نشست «کتاب‌شناسی آثار منتخب جشنواره‌های کتاب ایران در سال ۱۳۹۶» به بررسی جایزه‌ها و جشنواره‌هایی که در طول سال از سوی بخش‌های دولتی و یا خصوص برگزار می‌شوند پرداختند.

به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب، نشست«كتاب‌شناسي آثار منتخب جشنواره‌هاي كتاب ايران در سال ۱۳۹۶» در سي‌ويكيمن نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران با حضور نيكنام حسيني‌پور؛ مديرعامل خانه كتاب و مجتبي تبريزنيا؛ مدير اطلاع‌رساني خانه كتاب در سراي اهل قلم برگزار شد.
 
در ابتداي اين نشست حسيني‌پور گفت: با توجه به حجم كتاب‌هايي كه دائم در حال انتشار است، در سال گذشته بالاترين ميزان رشد كتاب را داشتيم. بالا بودن سرعت انتشار كتاب الزام وجود مرجع در برخي رشته‌ها را به وجود آورده است. داشتن مرجع در رشته‌‌ها باعث مي‌شود مردم بتوانند در انتخاب كتاب دقت عمل بيشتري داشته باشند. يكي از اين مراجع جوايزي است كه هم توسط دولت و هم توسط بخش خصوصي و نهادهاي فرهنگي داده مي‌شود.
 
وي افزود: درصدد آن بوديم كه تمام كتاب‌هايي كه در طول سال با توجه به طي شدن فرآيند داوري جمع‌آوري شده است در قالب يك بسته مطالعاتي براي مردم معرفي كنيم. درسال ۹۶ صد هزار عنوان كتاب چاپ شده است و نزديك به شصت‌هزار عنوان چاپ اول داشتيم. با توجه به اين ميزان رشد شايد حتي دانشجويان و استادان نتوانند به منابع دست اول دسترسي داشته باشند.
 
به گفته مديرعامل خانه كتاب جشنواره‌ها و جايزه‌هاي گوناگون كتاب سال فرصت خوبي براي معرفي كتاب‌ها است. اما لازم به ذكر است كه خود اين جايزه‌ها و جشنواره‌ها نياز به بررسي دقيق‌تري دارند. بايد در اثربخشي جشنواره‌ها ارزيابي‌هايي را انجام داد.
 
حسيني‌پور گفت: با توجه به اينكه نزديك به چهل سال از جايزه كتاب سال مي‌گذرد نياز به بازنگري دارند. جشنواره‌هايي كه از سوي بخش خصوصي برگزار مي‌شود هم به بازنگري نياز دارند و اينكه چقدر اين جشنواره‌ها توانسته‌اند در صنعت نشر جريان‌سازي كنند. نظر ناشران و كتابفروشان مي‌تواند در اين امر بسيار با اهميت باشد. زيرا كتاب‌هايي كه توسط اين جشنواره‌ها برگزيده مي‌شود، قاعدتا بايد جزو پر فروش‌ها باشد.
 
وي افزود: خانه كتاب قلب نشر ايران است و در حوزه جشنواره‌ها اصلي‌ترين نقش را دارد. ما بايد بسته‌هاي مطالعاتي را توسط گروه‌هاي مرجع به مردم معرفي كنيم يكي از آن‌ها داوران جوايز و جشنواره‌هاي كتاب سال هستند و بايد كاري كنيم مردم به انتخاب داوران اعتماد داشته باشند.
 
به گفته حسيني‌پور ائمه جمعه كشور مي‌تواند گروه مرجع خوبي براي مردم باشد در اين صورت مي‌توانيم در فرآيند كتابخواني موفق عمل كنيم. همانطور كه مي‌دانيد دهه نود دهه كتابخاني است و پيشنهاد بسته مطالعاتي به مردم مي‌تواند بسيار حائز اهميت واقع شود.
 
وي افزود: با توجه به فهرست اين كتاب، بيشترين جوايز اين جشنواره‌ها در حوزه ادبيات است و نياز به بررسي دارد كه چقدر اين جوايز ادبي نقش اثربخشي خود را داشته‌اند و در تيراژ و موضوع كتاب مفيد فايده بوده‌اند.
 
حسيني‌پور با اشاره به جشنواره‌هاي كودك و نوجوان گفت: با كمي دقت در جشنواره‌هاي انجام شده در بخش كودك و نوجوان آثار ترجمه افزايش پيدا كرده است. بنابراين در اين بخش هم نياز جدي به بازنگري جشنواره‌ها احساس مي‌شود تا نويسندگان و تصويرگران نسبت به خلق آثار جديد جدي‌تر عمل كنند.

وي در پاسخ به خبرنگار ايبنا مبتني بر بهره‌گيري از نظر اهالي قلم و نويسندگان در ارزيابي جايزه‌هاي كتاب سال و جشنواره‌ها گفت: قطعا نظر اهالي قلم و نويسندگان در بازنگري جايزه‌ها و جشنواره‌هاي سالانه كتاب سال بسيار حائز اهميت است و مي‌تواند در تصميم‌گيري‌ها از اهميت ويژه‌اي برخوردار باشد.
 
تبريزنيا در ادامه گفت: كتاب‌هاي برگزيده در جشنواره‌ها در ميان انبوه كتاب‌ها امكان شناخت و انتخاب بهتري را به مخاطبان مي‌دهند؛ بنابراين براي اهل كتاب كاركرد مفيدتري دارند. با توجه به اطلاعات خانه كتاب فهرست ۴۸۹ عنوان كتاب برگزيده شده در ۲۹ جشنواره كتابي سال موجود است.
 
وي افزود: جشنواره‌هاي سال گذشته به گروه‌هاي مختلف تقسيم مي‌شدند از جمله جشنواره‌هاي سالانه كه تعداد آن‌ها به چهار جشنواره مي‌رسد، جشنواره ادبي كه بيشترين تعداد جشنواره‌ها را به خود اختصاص داده‌‌اند، جشنواره موضوعات تخصصي، جشنواره كودك و نوجوان و همچنين جشنواره‌ها استاني را شامل مي‌شوند.
 
تبريزنيا گفت: تمام كتاب‌هاي برگزيده شده در نمايشگاه در سالن كارنامه نشر نمايشگاه سي‌ويكم به نمايش گذاشته شده‌اند. در اين كتابشناسي جامعيتي در ارائه كتاب‌ها و جشنواره‌ها وجود دارد و در ابتداي فصل تاريخچه جشنواره معرفي شده است و سپس كتاب‌ها به صورت موضوعي ارائه شده‌اند.
 
مدير اطلاع‌رساني خانه كتاب گفت: در واقع اين كتاب‌شناسي نمايه كلي كتاب‌هايي است كه در سال ۹۵ منتشر شده‌اند و در سال ۹۶ مورد ارزيابي قرار گرفته‌اند. كتاب‌هاي برگزيده‌اي كه پر فروش نيستند، مي‌تواند براي اهل قلم و ناشران در برنامه‌ريزي‌ها حائز اهميت باشند.

 

نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *