تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۲۱ | شناسه مطلب : ۱۶۵۸۸ | تعداد بازدید : ۸۴۴

شماره جديد فصلنامه «كلام، فلسفه، عرفان» منتشر شد

به همت خانه كتاب؛

شماره جدید فصلنامه «كلام، فلسفه، عرفان» منتشر شد

شماره پانزدهم و شانزدهم فصلنامه «کلام، فلسفه، عرفان» با صاحب امتیازی موسسه خانه کتاب و با انتشار مقالاتی از استادان فلسفه، معرفی و نقد آثار حوزه فلسفه منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانه كتاب، پانزدهمین و شانزدهمین شماره از «فصلنامه نقد كتاب كلام، فلسفه، عرفان» ویژه پاییز و زمستان ۱۳۹۶ به سردبیری مالك شجاعی‌جشوقانی با بیش از بیست عنوان نوشتار علمی و پژوهشی منتشر شد.

مالك شجاعی جشوقانی، سردبیر این فصلنامه در سرمقاله این فصلنامه با عنوان « تاملی در باب شرایط مواجهه با فلسفه و تجدد» نوشته است:«اگر بخواهیم با اصطلاحات رایج در سنت اسلامی سخن بگوییم مواجهه با فلسفه و اندیشه اروپایی مستلزم نوعی اجتهاد فكری- اندیشه‌ای است.  این فرایند اجتهاد محتاج پیش نیازهایی چون تسلط به روح فرهنگ و اندیشه مبدا از سویی و توجه به ظرفیت و ظرائف فرهنگ مقصد از سوی دیگر است.

فروغی چنان كه خود تصریح كرده است كتاب سیر حكمت در اروپا را برای فهم فلسفه دكارت نوشته است، یعنی از رهگذر مطالعه تاریخ فلسفه كوشیده تا مرادات و مقاصد دكارت را برای جهان فرهنگی-زبانی ایرانیان مانوس و مفهوم كند.

به نظر می‌رسد كه ترجمه فرهنگی مقولات فلسفه و تجدد اروپایی و تامل در باب شرایط آن، شاید این مسیر را با پرسش‌هایی جدی مواجه كند؛ پرسش‌هایی كه تامل در باب آن می‌تواند برای فضای فكری-فرهنگی ایران معاصر حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد...».

خوانندگان پس از مطالعه سخن سردبیر، در بخش "نقد شفاهی"، گفت وگوی مالك شجاعی جشوقانی با حجت الاسلام دكتر محمدتقی سبحانی درباره «وضعیت‌شناسی مطالعات كلامی در ایران معاصر» را از نظر می‌گذرانند.

در بخش نقدپژوهی، نوشتاری با عنوان «جریان‌شناسی فلسفه اسلامی معاصر، درآمدی كتاب‌شناختی» ترجمه اكرم صفر نورالله آمده است.

در ادامه و در بخش «نقد تالیف» مقاله‌های «پرسش از امكانات و محدودیت‌های فلسفه علوم  اجتماعی تطبیقی» نوشته محمدعلی مرادی، «تاملی درباره وضعیت مطالعات فلسفه علوم در ایران» نوشته علیرضا منصوری، «تحلیلی كتاب‌شناختی بر وضعیت مطالعات دین و فناوری» نوشته حسین مطیع، «نگاهی به مضامین فلسفی كتاب ما و لیبرالیسم» نوشته رضا محمدنژاد، «جلوه‌های نقد فلسفی در ادبیات روسیه» نوشته رضوانه حكیمیان و... پیش روی خوانندگان قرار گرفته است.

«نقد آثار ترجمه‌ای» دیگر بخش‌های این فصلنامه است. مصطفی ملكیان در این  بخش نوشتاری با عنوان «تاملاتی انتقادی درباب فلسفه اندیشه دینی در اسلام و مسیحیت» دارد. مقاله «آیا علوم طبیعی در تمدن اسلامی برگرفته از اسلام بود؟» نوشته امیرمحمد گمینی و فاطمه كیقبادی، فضایل ذهن به روایت زگزبسكی» نوشته علی صادقی، «معنای زندگی در تعامل خلق و كشف» نوشته محسن آزموده و...از دیگر مقاله منتشر شده در این بخش است.

بهنام اكبری و سپیده رضی مقاله‌های «بنیادهای فلسفه و كلام مسیحی» و «راهنمای روش‌شناسی فلسفی آكسفورد» را در بخش «شایسته ترجمه» به علاقه‌مندان معرفی كرده‌اند.

نشست نقد و بررسی كتاب «گفتوگویی میان هگل و فیلسوفان اسلامی» با حضور سید حمید طالب‌زاده، استاد دانشگاه تهران، شمس‌الملوك مصطفوی، دانشیار فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی و محمدتقی طباطبایی، استادیار فلسفه دانشگاه تهران در بخش «نشست‌های تخصصی كتاب» آمده است.

«منظومه نقدپژوهی، با معرفی كتاب نقد در تراز جهانی» نوشته سیدحسین حسینی و «جوانه‌های خشكیده و میوههای كال» اثر محمدمهدی اردبیلی از جمله مطالب منتشر شده در شماره جدید فصلنامه «كلام، فلسفه، عرفان» است.

فصلنامه نقد كتاب «كلام، فلسفه عرفان» از سوی موسسه خانه كتاب و با سردبیری مالك شجاعی‌جشوقانی منتشر شده است. علاقه‌مندان می‌توانند این فصلنامه را به بهای ۱۰ هزار تومان از كتابفروشی‌ها خریداری كنند.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *