تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۱/۲۱ | شناسه مطلب : ۱۶۵۸۸ | تعداد بازدید : ۷۸۷

شماره جديد فصلنامه «كلام، فلسفه، عرفان» منتشر شد

به همت خانه كتاب؛

شماره جديد فصلنامه «كلام، فلسفه، عرفان» منتشر شد

شماره پانزدهم و شانزدهم فصلنامه «کلام، فلسفه، عرفان» با صاحب امتیازی موسسه خانه کتاب و با انتشار مقالاتی از استادان فلسفه، معرفی و نقد آثار حوزه فلسفه منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب، پانزدهمين و شانزدهمين شماره از «فصلنامه نقد كتاب كلام، فلسفه، عرفان» ويژه پاييز و زمستان ۱۳۹۶ به سردبيري مالك شجاعي‌جشوقاني با بيش از بيست عنوان نوشتار علمي و پژوهشي منتشر شد.

مالك شجاعي جشوقاني، سردبير اين فصلنامه در سرمقاله اين فصلنامه با عنوان « تاملي در باب شرايط مواجهه با فلسفه و تجدد» نوشته است:«اگر بخواهيم با اصطلاحات رايج در سنت اسلامي سخن بگوييم مواجهه با فلسفه و انديشه اروپايي مستلزم نوعي اجتهاد فكري- انديشه‌اي است.  اين فرايند اجتهاد محتاج پيش نيازهايي چون تسلط به روح فرهنگ و انديشه مبدا از سويي و توجه به ظرفيت و ظرائف فرهنگ مقصد از سوي ديگر است.

فروغي چنان كه خود تصريح كرده است كتاب سير حكمت در اروپا را براي فهم فلسفه دكارت نوشته است، يعني از رهگذر مطالعه تاريخ فلسفه كوشيده تا مرادات و مقاصد دكارت را براي جهان فرهنگي-زباني ايرانيان مانوس و مفهوم كند.

به نظر مي‌رسد كه ترجمه فرهنگي مقولات فلسفه و تجدد اروپايي و تامل در باب شرايط آن، شايد اين مسير را با پرسش‌هايي جدي مواجه كند؛ پرسش‌هايي كه تامل در باب آن مي‌تواند براي فضاي فكري-فرهنگي ايران معاصر حرف‌هايي براي گفتن داشته باشد...».

خوانندگان پس از مطالعه سخن سردبير، در بخش "نقد شفاهي"، گفت وگوي مالك شجاعي جشوقاني با حجت الاسلام دكتر محمدتقي سبحاني درباره «وضعيت‌شناسي مطالعات كلامي در ايران معاصر» را از نظر مي‌گذرانند.

در بخش نقدپژوهي، نوشتاري با عنوان «جريان‌شناسي فلسفه اسلامي معاصر، درآمدي كتاب‌شناختي» ترجمه اكرم صفر نورالله آمده است.

در ادامه و در بخش «نقد تاليف» مقاله‌هاي «پرسش از امكانات و محدوديت‌هاي فلسفه علوم  اجتماعي تطبيقي» نوشته محمدعلي مرادي، «تاملي درباره وضعيت مطالعات فلسفه علوم در ايران» نوشته عليرضا منصوري، «تحليلي كتاب‌شناختي بر وضعيت مطالعات دين و فناوري» نوشته حسين مطيع، «نگاهي به مضامين فلسفي كتاب ما و ليبراليسم» نوشته رضا محمدنژاد، «جلوه‌هاي نقد فلسفي در ادبيات روسيه» نوشته رضوانه حكيميان و... پيش روي خوانندگان قرار گرفته است.

«نقد آثار ترجمه‌اي» ديگر بخش‌هاي اين فصلنامه است. مصطفي ملكيان در اين  بخش نوشتاري با عنوان «تاملاتي انتقادي درباب فلسفه انديشه ديني در اسلام و مسيحيت» دارد. مقاله «آيا علوم طبيعي در تمدن اسلامي برگرفته از اسلام بود؟» نوشته اميرمحمد گميني و فاطمه كيقبادي، فضايل ذهن به روايت زگزبسكي» نوشته علي صادقي، «معناي زندگي در تعامل خلق و كشف» نوشته محسن آزموده و...از ديگر مقاله منتشر شده در اين بخش است.

بهنام اكبري و سپيده رضي مقاله‌هاي «بنيادهاي فلسفه و كلام مسيحي» و «راهنماي روش‌شناسي فلسفي آكسفورد» را در بخش «شايسته ترجمه» به علاقه‌مندان معرفي كرده‌اند.

نشست نقد و بررسي كتاب «گفتوگويي ميان هگل و فيلسوفان اسلامي» با حضور سيد حميد طالب‌زاده، استاد دانشگاه تهران، شمس‌الملوك مصطفوي، دانشيار فلسفه دانشگاه آزاد اسلامي و محمدتقي طباطبايي، استاديار فلسفه دانشگاه تهران در بخش «نشست‌هاي تخصصي كتاب» آمده است.

«منظومه نقدپژوهي، با معرفي كتاب نقد در تراز جهاني» نوشته سيدحسين حسيني و «جوانه‌هاي خشكيده و ميوههاي كال» اثر محمدمهدي اردبيلي از جمله مطالب منتشر شده در شماره جديد فصلنامه «كلام، فلسفه، عرفان» است.

فصلنامه نقد كتاب «كلام، فلسفه عرفان» از سوي موسسه خانه كتاب و با سردبيري مالك شجاعي‌جشوقاني منتشر شده است. علاقه‌مندان مي‌توانند اين فصلنامه را به بهاي ۱۰ هزار تومان از كتابفروشي‌ها خريداري كنند.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *