تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ | شناسه مطلب : ۱۵۵۷۹ | تعداد بازدید : ۱۱۶۳

جديدترين شماره فصلنامه «نقد كتاب قرآن و حديث» منتشر شد

از سوی خانه كتاب؛

جدیدترین شماره فصلنامه «نقد كتاب قرآن و حدیث» منتشر شد

شماره یازدهم از فصلنامه «نقد کتاب قرآن و حدیث» ویژه پاییز ۱۳۹۶ به سردبیری محمدعلی مهدوی‌راد از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شده است.

به گزارش روابط عمومی خانه كتاب، در این شماره از فصلنامه پس از «سخن سردبیر»، مقالات، مصاحبه‌ها و گزارش‌های تخصصی در ۵ بخش با عنوان‌های «نقد آثار پیشین»، «نقد آثار تالیفی»، «نقد آثار لاتین»، «شایسته خواندن» و «جستار» تنظیم شده‌اند.
در بخشی از سخن سردبیر  به قلم محمدعلی مهدوی‌راد آمده است: «آنچه در این روزگاران بر خامه می‌رود و عالمان، متفكران و نویسندگان و مترجمان بر صفحات رقم می‌زنند و در قالب كتاب عرضه می‌كنند «سدید» و «بلیغ» است. یعنی از استوار «مقبول» و نه «مطلوب» برخوردار است. آثاری كه نشر می‌یابد و در موضوعات گسترده دانش تدوین می‌شود از مولفه‌ها و مشخصه‌های «نگارش و نگرش» برخوردار است.  درون‌مایه كتاب‌ها به مخاطب و نیازهای مخاطب، ضرورت‌های روزگار جاری‌های زمان به شایستگی توجه كرده است. آمارها چنین چیزی را نشان نمی‌دهد. واقع صادق اما «تلخ» روزگار ما این است كه بخش قابل‌توجهی از آن‌چه نگاشته و نشر می‌شود به یك‌بار خواندن هم نمی‌ارزد. گفته‌ایم و خواهیم گفت كه این اظهارنظر «عینی و واقعی» است و نتیجه درنگریستن و ارزیابی كردن آن‌چه نگاشته می‌شود و نشر می‌یابد. اكنون «جشنواره‌ها»، «كتاب‌سال‌ها» و ... برگزار می‌شود و به كتاب و میراث مكتوب پرداخته می‌شود، نتیجه چیست؟ امسال(۱۳۹۶) كه نتایج تلاش ها، كشش ها و كوشش های «قبیله قلم»در سال ۱۳۹۵ بررسی شد چنان سال های گذشته نتایج رضایت بخش نبود. «كمیت» همچنان سیطره دارد  و به لحاظ تعداد آثار نشر یافته فرو نمی كاهد كه بماند تراز هم می آید، اما درون مایه آثار ستودنی نیست و صد البته  كه تعداد قابل توجهی آثار سخته و نپخته دیده می شود، موارد نگاشته شده بر پایه معیارها و مشخصه های درست تدوین و نشر می یابد اما این همه هم سو با آن «داعیه بزرگ» و «ادعای سترگ» نیست...»

در بخش نقد آثار پیشین این شماره از فصلنامه دو مقاله با موضوع «بررسی تحلیلی سعدالسعود ابن طاووس» نوشته نصرت نیل‌ساز و فرزانه فهیم و «نقد و بررسی روش‌های تفسیر قرآن و شیوه‌های تفسیری قرآن كریم» به قلم اسما ایرانمنش،‌ به چاپ رسیده است.

«مكتب حدیثی جبل عامل (از قرن هشتم تا نیمه قرن پانزدهم هجری)»، «بررسی فرهنگنامه تحلیلی وجوه و نظائر در قرآن»، «بررسی كتاب اصول و قواعد تفسیر: روش‌شناسی تفسیر «من وحی القرآن»»، «قدرت سیاسی از منظر قرآن كریم»، «خدای سلفیه (بررسی آرای سلفیه درباره توحید و نقد آن از دیدگاه قرآن، سنت و برهان)»، «بررسی تشیع امامی در بستر تحول» و «نقدی بر كتاب‌شناسی عدم تحریف قرآن» مطالب مندرج در بخش نقد آثار تالیفی هستند.

در این شماره از فصلنامه «نقد كتاب قرآن و حدیث» در بخش نقد آثار لاتین تنها یك مقاله با عنوان «جستاری درباره اسطوره‌های كهن؟ فولكور در قرآن» نوشته مریم حسین گلزار منتشر شده است. «پژوهشی در تفسیر موضوعی» به قلم آمنه ساعدی نیز به‌عنوان اثر شایسته خواندن در این فصلنامه به خوانندگان معرفی شده است.

در بخش جستار نیز مخاطبان مقاله‌ای با عنوان «نگاهی به جریان انحرافی غلو در میان پیروان ائمه (ع)؛ بررسی نمونه‌هایی از احادیث مستمسك غالیان» به قلم مشترك فرهاد رحمان‌پور و محمدرضا حاجی اسماعیلی را از نظر می‌گذرانند.

یازدهمین شماره از فصلنامه «نقد كتاب قرآن و حدیث» به سردبیری محمدعلی مهدوی‌راد در ۲۲۴ صفحه به بهای ۱۰ هزار تومان از سوی مؤسسه خانه كتاب منتشر شده است.

 


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *