تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ | شناسه مطلب : ۱۵۵۷۹ | تعداد بازدید : ۱۱۰۶

جديدترين شماره فصلنامه «نقد كتاب قرآن و حديث» منتشر شد

از سوي خانه كتاب؛

جديدترين شماره فصلنامه «نقد كتاب قرآن و حديث» منتشر شد

شماره یازدهم از فصلنامه «نقد کتاب قرآن و حدیث» ویژه پاییز ۱۳۹۶ به سردبیری محمدعلی مهدوی‌راد از سوی موسسه خانه کتاب منتشر شده است.

به گزارش روابط عمومي خانه كتاب، در اين شماره از فصلنامه پس از «سخن سردبير»، مقالات، مصاحبه‌ها و گزارش‌هاي تخصصي در ۵ بخش با عنوان‌هاي «نقد آثار پيشين»، «نقد آثار تاليفي»، «نقد آثار لاتين»، «شايسته خواندن» و «جستار» تنظيم شده‌اند.
در بخشي از سخن سردبير  به قلم محمدعلي مهدوي‌راد آمده است: «آنچه در اين روزگاران بر خامه مي‌رود و عالمان، متفكران و نويسندگان و مترجمان بر صفحات رقم مي‌زنند و در قالب كتاب عرضه مي‌كنند «سديد» و «بليغ» است. يعني از استوار «مقبول» و نه «مطلوب» برخوردار است. آثاري كه نشر مي‌يابد و در موضوعات گسترده دانش تدوين مي‌شود از مولفه‌ها و مشخصه‌هاي «نگارش و نگرش» برخوردار است.  درون‌مايه كتاب‌ها به مخاطب و نيازهاي مخاطب، ضرورت‌هاي روزگار جاري‌هاي زمان به شايستگي توجه كرده است. آمارها چنين چيزي را نشان نمي‌دهد. واقع صادق اما «تلخ» روزگار ما اين است كه بخش قابل‌توجهي از آن‌چه نگاشته و نشر مي‌شود به يك‌بار خواندن هم نمي‌ارزد. گفته‌ايم و خواهيم گفت كه اين اظهارنظر «عيني و واقعي» است و نتيجه درنگريستن و ارزيابي كردن آن‌چه نگاشته مي‌شود و نشر مي‌يابد. اكنون «جشنواره‌ها»، «كتاب‌سال‌ها» و ... برگزار مي‌شود و به كتاب و ميراث مكتوب پرداخته مي‌شود، نتيجه چيست؟ امسال(۱۳۹۶) كه نتايج تلاش ها، كشش ها و كوشش هاي «قبيله قلم»در سال ۱۳۹۵ بررسي شد چنان سال هاي گذشته نتايج رضايت بخش نبود. «كميت» همچنان سيطره دارد  و به لحاظ تعداد آثار نشر يافته فرو نمي كاهد كه بماند تراز هم مي آيد، اما درون مايه آثار ستودني نيست و صد البته  كه تعداد قابل توجهي آثار سخته و نپخته ديده مي شود، موارد نگاشته شده بر پايه معيارها و مشخصه هاي درست تدوين و نشر مي يابد اما اين همه هم سو با آن «داعيه بزرگ» و «ادعاي سترگ» نيست...»

در بخش نقد آثار پيشين اين شماره از فصلنامه دو مقاله با موضوع «بررسي تحليلي سعدالسعود ابن طاووس» نوشته نصرت نيل‌ساز و فرزانه فهيم و «نقد و بررسي روش‌هاي تفسير قرآن و شيوه‌هاي تفسيري قرآن كريم» به قلم اسما ايرانمنش،‌ به چاپ رسيده است.

«مكتب حديثي جبل عامل (از قرن هشتم تا نيمه قرن پانزدهم هجري)»، «بررسي فرهنگنامه تحليلي وجوه و نظائر در قرآن»، «بررسي كتاب اصول و قواعد تفسير: روش‌شناسي تفسير «من وحي القرآن»»، «قدرت سياسي از منظر قرآن كريم»، «خداي سلفيه (بررسي آراي سلفيه درباره توحيد و نقد آن از ديدگاه قرآن، سنت و برهان)»، «بررسي تشيع امامي در بستر تحول» و «نقدي بر كتاب‌شناسي عدم تحريف قرآن» مطالب مندرج در بخش نقد آثار تاليفي هستند.

در اين شماره از فصلنامه «نقد كتاب قرآن و حديث» در بخش نقد آثار لاتين تنها يك مقاله با عنوان «جستاري درباره اسطوره‌هاي كهن؟ فولكور در قرآن» نوشته مريم حسين گلزار منتشر شده است. «پژوهشي در تفسير موضوعي» به قلم آمنه ساعدي نيز به‌عنوان اثر شايسته خواندن در اين فصلنامه به خوانندگان معرفي شده است.

در بخش جستار نيز مخاطبان مقاله‌اي با عنوان «نگاهي به جريان انحرافي غلو در ميان پيروان ائمه (ع)؛ بررسي نمونه‌هايي از احاديث مستمسك غاليان» به قلم مشترك فرهاد رحمان‌پور و محمدرضا حاجي اسماعيلي را از نظر مي‌گذرانند.

يازدهمين شماره از فصلنامه «نقد كتاب قرآن و حديث» به سردبيري محمدعلي مهدوي‌راد در ۲۲۴ صفحه به بهاي ۱۰ هزار تومان از سوي مؤسسه خانه كتاب منتشر شده است.

 


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *