تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ | شناسه مطلب : ۱۵۵۷۵ | تعداد بازدید : ۷۹۱

پانزدهمين شماره  فصلنامه «نقد كتاب اطلاع‌رساني و ارتباطات» منتشر شد

از سوي خانه كتاب؛

پانزدهمين شماره فصلنامه «نقد كتاب اطلاع‌رساني و ارتباطات» منتشر شد

پانزدهمین شماره فصلنامه «نقد کتاب اطلاع‌رسانی و ارتباطات» به سردبیری داریوش مطلبی و صاحب‌امتیازی مؤسسه خانه کتاب منتشر شد.

به گزارش روابط عمومي موسسه خانه كتاب؛ پانزدهمين شماره فصلنامه «نقد كتاب اطلاع‌رساني و ارتباطات» با نقدي بر آثار غلامرضا عزيزي، حميد رضا آيت اللهي، عبدالرسول ديوسالار، گلنسا گليني مقدم، فريده عصاره، محسن حاجي زين العابديني منتشر شد.

اريوش مطلبي، سردبير در سخن نخست اين شماره مطلبي با عنوان «ابتذال در پژوهش ايران » نگاشته است كه در بخشي از آن مي‌خوانيم:« پژوهش، قوه محركه و مولد نظام هاي اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي كشورهاست  و يكي از مهمترين ملاك هاي سنجش ميزان توسعه يافتگي كشورها، ميزان برونداد هاي علمي آنهاست؛ در حقيقت، انجام كارهاي بزرگ، بدون طرح ريزي و اجراي پژوهش هاي نظام مند، امري غير قابل باور است. در ايران هم سال هاست كه صحبت از رشد و توسعه علمي و اين موضوع است كه ما در توليد علم در منطقه و جهان جايگاه ويژه و نسبتا مناسبي قرار داريم. اين كه اين مساله واقعيت دارد و چقدر  پژوهش هاي انجام شده، منشا اثر و راهگشا بوده است، خود نياز به مطالعه و بررسي دقيق تري دارد....»

در بخش «نقد اطلاع رساني» اين شماره از فصلنامه  چهار مقاله با عنوان هاي «پياده سازي فناوري اطلاعات در كتابخانه ها و مراكز اطلاع رساني»، « كتابخانه و آرشيو:معرفي و نقد كتاب كتابخانه ها و آرشيوها: بررسي مقايسه اي» و «نقدي بر كتاب كتابداري پزشكي»آمده است.

در بخش «نقد ارتباطات» نقد و بررسي كتاب هاي « از برند سازي بخش عمومي تا برند ملي»، « تخته پاره ها، درآمدي به فلسفه ارتباطات» و «جنگ رواني و علم ارتباطات : بررسي رابطه نهادي هاي امنيتي و علوم اجتماعي» پيش روي خوانندگان قرار گرفته است.

در بخش «نقد حوزه بين رشته اي» محمد هدايي به نقد و بررسي كتاب «ملاحظات نظري و علمي پيرامون پرسش و پژوهش، ترجمه احمد خامسان و ليلا طالب زاده شوشتري» مي پردازد.در  بخشي از اين مقاله آمده است:«اين كتاب با ۸فصل اصلي و يك فصل خلاصه مطالبف چشم انداز تازه اي براي دقيق تر يا ظريف تر نگاه كردن به پرسش در برابر ما مي گشايد و در هر يك از ۸ فصل نخست كتاب ظرافتي از ظرافت هاي پرسش پژوهش آشكار مي كند؛ به گونه اي كه در پايان كتاب، نگاه خواننده برخوردار از تجربه و شناخت تحقيق و روش تحقيق و پرسش تحقيق را به شكلي زيبا و عالمانه بهبود مي بخشد و توقيت مي كند...»

در بخش «نقد شفاهي» اسماعيل افقهي در گفت و گو با دكتر علي اكبر فرهنگي به ضرورت و نحوه شكل گيري، رشته يا گرايش بودن مديريت رسانه، نقش سازمان ها و افراد در شكل گيري و رشد رشته، وضعيت توليد علم در اين رشته و.. پرداخته است.

انتشارات مؤسسه خانه كتاب  پانزدهمين شماره «فصلنامه اطلاع‌رساني و ارتباطات» ويژه پاييز ۱۳۹۶ را با سردبيري داريوش مطلبي در ۲۵۹ صفحه منتشر كرده است.


نظرات کاربران

    نظر خود را درباره این مطلب، با دیگر بازدید کنندگان سایت به اشتراک بگذارید !

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *