آرشیو گزارش ها [تعداد گزارش ها : 1574]

شرایط بمباران را محله‌محور توصیف کرده‌ایم

شرايط بمباران را محله‌محور توصيف كرده‌ايم

زینب اسلامی در نشست بررسی کتاب «جنگ شهرها، تهران» گفت: در این کتاب به دنبال تحلیل جامعه شناختی نبوده‌ایم که بخواهیم برای هر بمباران شاهد عینی پیدا کنیم بلکه شرایط بمباران را محله‌محور توصیف کرده‌ایم تا مخاطب عام بتواند با آن ارتباط پیدا کند.

متن کامل »

بهترین و تنهاترین راه ساماندهی وضعیت ترجمه ایجاد یک گلوگاه کپی‌رایت است

بهترين و تنهاترين راه ساماندهي وضعيت ترجمه ايجاد يك گلوگاه كپي‌رايت است

محمدرضا اربابی در نشست بررسی «ترجمه در ایران» گفت: بهترین و تنهاترین راه ساماندهی وضعیت ترجمه به طور خاص از نظر کمیت و کیفیت مترجمان، ایجاد یک گلوگاه کپی‌رایت است تا بتوان بازار جدید ترجمه را رصد کرد.

متن کامل »

پیروی از مرام و منش شهدا لازم است

پيروي از مرام و منش شهدا لازم است

در نشست نقد کتاب «فاتح دل‌ها و دژها» بیان شد که رسالت امروز ما این است که سراغ افراد غیر مشهور دفاع مقدس رفته، آن‌ها را کشف و معرفی کنیم؛ «فاتح دل‌ها و دژها» رونمایی از خصلت‌، مرام و منش یک شهید است و ما باید با شهدا آشنا شویم و باور کنیم که با داشتن مرام شهدا و پیروی از این منش‌ها می‌توان از شارلاتان بازی که جامعه دچار آن است نجات پیدا کنیم.

متن کامل »

شروع جنگ 6 ماه پیش از شهریور 59

شروع جنگ 6 ماه پيش از شهريور 59

در نشست معرفی کتاب «دست‌های خالی پاهای خونین» مطرح شد که به محض پیروزی انقلاب ما شاهد حوادثی هستیم که جنگ است، به عنوان نمونه خلق عرب در منطقه خوزستان، خلق بلوچ در سیستان و بلوچستان، خلق ترک در آذربایجان و در مناطق مختلف کردستان نیز خلق کرد فعال می‌شوند؛ در منطقه میانی نیز به دنبال ایران آزاد بودند و در واقع شرایط جنگی بر اکثر مناطق حاکم بود.

متن کامل »

جنگ و انقلاب ما متاسی از فرهنگ عاشوراست

جنگ و انقلاب ما متاسي از فرهنگ عاشوراست

در نشست نقد کتاب «دور از چشم صلیب؛ خاطرات آزاده مسعود قربانی» بیان شد که در هشت سال دفاع مقدس نوعی ولایت‌پذیری و اطاعت‌ از رهبری وجود داشت که در عاشورا نیز دیده می‌شود؛ شجاعت و نترس بودن رزمندگان ما عراقی‌ها را به ستوه آورده بود. غلبه بر نفس خود، ایثار و شهادت از دیگر اشتراکات این دو ادبیات است.

متن کامل »

نوشتن، سهم ما از تکریم دفاع ‌مقدس

نوشتن، سهم ما از تكريم دفاع ‌مقدس

در نشست نقد کتاب «از فیضیه تا الرشید؛ خاطرات آزاده محمدحسن جمشیدی» بیان شد که در دفاع مقدس بهترین مولفه‌ها و متغیرهای انقلاب اسلامی بروز و ظهور داشته است. تمام تارپودی که در انقلاب اسلامی شاهد بودیم به نوعی در دفاع مقدس نیز ظهور داشته است و طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، وظیفه همگانی است که این دوران را به خوبی تکریم کنیم و شاید سهم ما نوشتن باشد و درواقع باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم تا کتابی که تولید می‌کنیم عاری از تحریف و مشکلات تاریخی باشد.

متن کامل »

ذهنی نوشتن مانع انتخاب کتاب برای ساخت فیلم می شود

ذهني نوشتن مانع انتخاب كتاب براي ساخت فيلم مي شود

احمد دهقان در نشست بررسی «رابطه سینما و ادبیات داستانی دفاع‌مقدس» گفت: نویسندگان ما کمتر تصویری و بیشتر ذهنی می نویسند. ذهنی نوشتن موجب می شود بسیاری از رمان‌ها نتوانند با کارگردانان ارتباط برقرار کنند و آن‌ها را برای کار تصویری بپسندد.

متن کامل »

واژه ضدجنگ را چه کسی از خودش درآورد؟

واژه ضدجنگ را چه كسي از خودش درآورد؟

نرگس آبیار با بیان اینکه واژه ضدجنگ و ادبیات ضدجنگ اختراع شده که نمی‌دانم از کجا آمده است، گفت: رسالت نویسنده این است که از شکاف‌ها بنویسد و ذهن را با چالش روبه‌رو کند. شرایط باید برای نویسندگان و کارگردان‌های ما فراهم شود که بدون دغدغه بنویسند و فیلم بسازند.

متن کامل »

آبشخور ایستادگی اسرا کربلاست

آبشخور ايستادگي اسرا كربلاست

در نشست نقد کتاب «ممدیزدی؛ خاطرات آزاده محمد دهقانی‌فیروز آبادی» مطرح شد؛ ما تبلور معارف عاشورایی را بیشتر در حوزه دفاع مقدس می‌بینیم؛ در کتاب «ممد یزدی» موضوع اسارت و شگردهای تبلیغاتی شبیه به همان چیزی است که در دوران قیام امام حسین (ع) رخ داده است.

متن کامل »

احساس حقارت عامل جذب نیروهای داعشی

احساس حقارت عامل جذب نيروهاي داعشي

در نشست «چرایی و‌ چگونگی ماندگاری داعش» بیان شد که نیروهایی که عضو داعش می‌شدند احساس می‌کردند در طول تاریخ توسط غرب تحقیر شدند. بنابراین جوانان اهل سنت، کسانی که ریشه جهادی و سلفی داشتند به شدت از غرب متنفر بودند از این جهت که غرب تحقیر تاریخی را بر آن‌ها وارد کرده است. در واقع آن‌ها معتقد بودند که غرب امپراطوری عثمانی را تکه تکه و چندپاره کرده است.

متن کامل »