درباره خانه كتاب
«خانه كتاب» موسسه ای غیرانتفاعی و غیر دولتی است كه با هدف ارایۀ خدمات اطلاع رسانی در زمینۀ كتاب های منتشر شده در ایران از سال 1372 آغاز به كار كرده و پایگاه اینترنتی آن به منظور در دسترس قرار دادن اطلاعات كتاب ها، در سال 1377 تأسیس شده است.
بانك‎های اطلاعاتی
مشخصات كتاب شناختی تمام كتاب هایی كه در كشور منتشر می شود، به انضمام معرفی كوتاه، تصویر روی جلد و نیز تصویر صفحات نخستین هر كتاب (تا قبل از متن اصلی)، دو روز پس از اخذ مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این پایگاه ثبت می گردد. اطلاعات و راه های دسترسی به ناشران فعال كشور نیز در همین پایگاه قابل دستیابی است. علاوه بر اطلاعات كتاب‎ها و ناشران، مجموعه ای از بانك های اطلاعاتی حوزه كتاب نیز در این موسسه تولید می شود كه از طریق این پایگاه قابل دستیابی است. این بانك ها عبارتند از: «بانك نسخه های خطی ایران و برخی كتابخانه‎های جهان»، «كتابفروشی ها»، «چاپخانه ها»، «اهل قلم»، «كاغذفروشی ها»، «لیتوگرافی‎‎ها»، «صحافی‌ها»، «مراكز پخش كتاب»، «تصویرگران»، «طراحان گرافیست»، «ناشران الكترونیك»، «نمایندگان ناشران خارجی».
جشنواره‎های فرهنگی
خانه كتاب به منظور توسعه كتاب و كتابخوانی، جشنواره های فرهنگی مختلفی نیز در زمینۀ كتاب برگزار می كند كه عبارتنداز: انتخاب «كتاب سال جمهوری اسلامی ایران»، انتخاب «كتاب فصل جمهوری اسلامی ایران»، «جایزه ادبی پروین اعتصامی»، «جایزه ادبی جلال آل احمد»، «جشنواره نقد كتاب» و «جایزه ادبی گام اول». در این جشنواره ها، نویسندگان و كتاب های برتر كشور انتخاب شده، مورد تقدیر قرار می گیرند. اطلاعات كافی در مورد این جشنواره ها نیز از طریق پایگاه قابل بازیابی است.
نشریات و محصولات
علاوه بر بانك اطلاعاتی كتاب و ناشران، مجموعه ای متنوع از نشریات نقد و بررسی كتاب نیز در این پایگاه قابل بازیابی است. كتاب هفته و مجموعه ماهنامه های تخصصی نقد و بررسی كتاب با عنوان «كتاب ماه» در نُه حوزه ی زیر از این جمله اند: «كلیات»، «فلسفه»، «دین»، «علوم اجتماعی»، «علوم و فنون»، «هنر»، «ادبیات»، «تاریخ» و «كودك ونوجوان». یكی دیگر از فعالیت های خانه كتاب، تولید و انتشار كتاب و نرم افزار است كه برای آشنایی و خرید از طریق همین پایگاه می توانید اقدام كنید. از جمله فعالیت های دیگر خانه كتاب انتشار كتابهای تخصصی و پژوهشی است. برای اطلاع از فهرست كتابهای خانه كتاب و در صورت نیاز، خرید آنها در همین پایگاه می توانید اقدام كنید.
سایر خدمات
افزون بر این ها، خانه كتاب خدمات متنوعی برای علاقه مندان و دست اندركاران حوزه كتاب ارایه می نماید كه از آن جمله می توان به «خبرگزاری كتاب ایران» (تنها خبرگزاری تخصصی حوزه كتاب)، خدمات «شابك» (شماره استاندار بین المللی كتاب ایران) و «شابم» (شماره استاندارد بین المللی موسیقی چاپی) به ناشران، خدمات بیمه ای به «اهل قلم»، انتشار و توزیع «بن الكترونیك كتاب» و برگزاری نشست های نقد و بررسی كتاب در «سرای اهل قلم» اشاره كرد.